PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ανεμιστήρα



lcharal
09-07-12, 12:18
Καλημέρα σας!
Πρόκειται για τον κοινό γνωστό ανεμιστήρα που όλοι μας γνωρίζουμε, τον όρθιο με 3 ταχύτητες περιστροφής.
Έχω ένα ανεμιστήρα λοιπόν, που όταν πατάω ένα οποιοδήποτε πλήκτρο για να τον θέσω σε λειτουργία, αντιλαμβάνομαι ότι προσπαθεί να ξεκινήσει, όμως δεν το κάνει. Ακούγεται όμως ένας θόρυβος τύπου ΜΠΙΖ από το εσωτερικό του μοτέρ, όπως όταν για παράδειγμα κρατάς τον έλικα και δεν μπορεί να γυρίσει... (ζορίζεται το μοτέρ)

Αυτό που θέλω να σας ερωτήσω και επειδή δεν έχω ασχοληθεί ξανά με τέτοιου τύπου μοτέρ, είναι αν υπάρχει στο εσωτερικό του κάποιος πυκνωτής που να τα έχει "βροντήσει" και να θέλει αλλαγή, ή τι άλλο μπορεί να φταίει. (Δεν τον έχω ανοίξει ακόμα, διότι δεν βρήκα το χρόνο, με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω) απλά καθοδηγήστε με αν μπορείτε για το πως να κινηθώ, και το τι μπορεί να αντιμετωπίσω....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

lepouras
09-07-12, 12:28
αν θυμάμαι καλά ο ροτορας δεν είναι με ρουλεμάν αλλά με κουζινέτα. έχουν στεγνώσει και σφήνωσε όπως κάνεις με το χέρι.

lcharal
09-07-12, 12:32
Υπάρχει λύση σε αυτό? Ίσως με κάποιο λιπαντικό? ή θα θέλει αντικατάσταση??

lepouras
09-07-12, 12:38
Αν δεν έχει προλάβει να κάνει κάποια ζημιά στα κουζινέτα μπορείς με λίγο γράσο αφού λύσεις όμως το μοτέρ.
Λαδάκι νομίζω δεν κάνει γιατί πιάνει σκόνες, στεγνώνει γρήγορα και έχεις τα ίδια.
Αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. Καλύτερα να σου πει και κάνα από τα παλικάρια εδώ που ξέρουν καλύτερα.

lepouras
09-07-12, 12:43
πριν το λύσεις όμως πρώτα δοκίμασε όταν δεν τον έχεις αναμένω, αν γυρίζει εύκολα το μοτέρ.
αν γυρίζει εύκολα (με το χέρι)σβηστός τότε άλλο πρόβλημα έχεις.

lcharal
09-07-12, 12:47
πριν το λύσεις όμως πρώτα δοκίμασε όταν δεν τον έχεις αναμένω, αν γυρίζει εύκολα το μοτέρ.
αν γυρίζει εύκολα (με το χέρι)σβηστός τότε άλλο πρόβλημα έχεις.

Σωστός ο Γιάννης! Σε ευχαριστώ!
Όπως έχω την εικόνα στο μυαλό μου, κάτι τέτοιο συμβαίνει... θα το ανοίξω και θα δω τι μπορώ να του κάνω...
Σε ευχαριστώ πάντως!

picdev
09-07-12, 12:59
χρειάζεται γράσο το ρουλεμάν, μην βάλεις λάδι γιατί θα σου κάνει θόρυβο, εγώ δεν το ξερα και εβαλα λάδι και στη μεγάλη ταχύτητα κάνουν θόρυβο οι μπίλιες του ρουλεμάν

giannis81
09-07-12, 13:04
Kαι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, καθάρισα τα κουζινέτα με μια οδοντόβουρτσα που είχαν μαζέψει χνούδια και έριξα σπρέι γκράσου και δουλεύει κανονικά

vasilllis
09-07-12, 20:56
δεν εχουν πυκνωτη αυτα?γιστι μαλλον πυκνωτης τα εχει παιξει.

lcharal
10-07-12, 17:17
35237

τούτο εδω το αντικείμενο, να φανταστώ πως είναι πυκνωτής, σωστά?? Αν δεν βρω τον ίδιο ακριβώς στο εμπόριο, αλλά μεγαλύτερο, ή μικρότερο, τι προτείνετε να πάρω?? μεγαλύτερο ή μικρότερο από 1,5 μF??

picdev
10-07-12, 18:00
οχι μην το αλλάξεις δεν ειναι ο πυκνωτής και μένα τον ίδιο πυκνωτή είχε, ο συγκεκριμένο αν θυμάμαι καλά είναι για παράσιτα δεν έχει σχέση με το μοτέρ.
για να σιγουρευτής κούνα με το χέρι τον ανεμιστήρα με το χέρι και δες αν παίρνει αρκετές στροφές , αν δεν παίρνει τότε έχει πρόβλημα το ρουλεμαν και θέλει καθάρισμα γρασάρισμα

lcharal
10-07-12, 18:59
για να σιγουρευτής κούνα με το χέρι τον ανεμιστήρα με το χέρι και δες αν παίρνει αρκετές στροφές , αν δεν παίρνει τότε έχει πρόβλημα το ρουλεμαν και θέλει καθάρισμα γρασάρισμα
Αυτο που λες, το έκανα ενώ δεν τον είχα συνδεδεμένο, και δεν γύριζε όπως θα έπρεπε, και του έκανα το απαραίτητο καθάρισμα και γρασάρισμα.
Δεν το προσπάθησα όμως να τον θέσω σε λειτουργία και να του δώσω ώθηση με το χέρι να δω αν ξεκινήσει να περιστρέφεται. περιστρέφεται.



οχι μην το αλλάξεις δεν ειναι ο πυκνωτής και μένα τον ίδιο πυκνωτή είχε, ο συγκεκριμένο αν θυμάμαι καλά είναι για παράσιτα δεν έχει σχέση με το μοτέρ.

Εννοείς ότι είναι κάποιου είδους φίλτρο αποκοπής συχνοτήτων ή αντιπαρασιτικό? Δε νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο.... αλλά και πάλι αν υπήρχε, δεν θα ήταν απλά πυκνωτής όπως ανακάλυψα με μια αναζήτηση στο ίντερνετ σε αυτό τον σύνδεσμο (http://www.ebay.com/itm/CBB61-Metallized-Capacitor-for-Motor-Start-up-Ceiling-Fan-450VAC-1-5uF-1500nF-/110904135099?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19d266cdbb#ht_3280wt_821)......!!!

edit: συγκεκριμένα, αναφέρεται σε άλλα site ως πυκνωτής για ανεμιστήρες!
Οπότε, σκέφτομαι να τον αλλάξω να δω μήπως και δουλέψει το ανεμιστήρι....!!!

picdev
10-07-12, 19:18
κρίμα να το βγάλεις χωρίς λόγο, μπορεί να είναι και πυκνωτής εκκίνησης

lcharal
10-07-12, 19:23
φιλε Άκη,
μήπως γνωρίζεις, στην περίπτωση που είναι πυκνωτής εκκίνησης, και δεν είναι καλός.... ενω τον έχω θέσει σε λειτουργία τον ανεμιστήρα, και τον ωθήσω με το χέρι θα περιστραφεί? θα ξεκινήσει να περιστρέφεται? ή χρειάζεται τον πυκνωτή οπωσδήποτε????

JOUN
10-07-12, 22:27
Δεν ειναι πυκνωτης εκκινησης,ουτε αντιπαρασιτικος,ειναι πυκνωτης λειτουργιας και ειναι απολυτως απαραιτητος γιατι δημιουργει το στρεφομενο μαγνητικο πεδιο που τελικα περιστρεφει την φτερωτη..

Επισης οταν σε ενα μοτερ υπαρχει ΜΟΝΟ ενας πυκνωτης αυτος ειναι λειτουργιας και οχι εκιννησης..Δηλ. αν υπαρχει εκκίνησης θα υπαρχει και λειτουργιας.

vasilllis
10-07-12, 23:31
Δεν ειναι πυκνωτης εκκινησης,ουτε αντιπαρασιτικος,ειναι πυκνωτης λειτουργιας και ειναι απολυτως απαραιτητος γιατι δημιουργει το στρεφομενο μαγνητικο πεδιο που τελικα περιστρεφει την φτερωτη..

Επισης οταν σε ενα μοτερ υπαρχει ΜΟΝΟ ενας πυκνωτης αυτος ειναι λειτουργιας και οχι εκιννησης..Δηλ. αν υπαρχει εκκίνησης θα υπαρχει και λειτουργιας.

αρα αν καει δεν παιζει το ανεμιστηρι.
Αλλα τελικα δεν μας εχεις πει.οταν τον γυρισεις μια δυνατη περνει 5-6 στρ.η κολαει?

lcharal
11-07-12, 10:03
αρα αν καει δεν παιζει το ανεμιστηρι.
Αλλα τελικα δεν μας εχεις πει.οταν τον γυρισεις μια δυνατη περνει 5-6 στρ.η κολαει?

Καλημέρα!
Αρχικά, και εκτός δικτύου κόλλαγε, αλλά μετά τον καθαρισμό και την λίπανση, όλα καλά... με μια δυνατή, τις παίρνει τις 6 στροφές άνετα.
Δεν το έχω δοκιμάσει όμως να το κάνω όταν είναι σε λειτουργία, και μάλλον δε θα το κάνω. Θα αλλάξω τον πυκνωτή λειτουργίας όπως είπε ο Γιώργος. Σας ευχαριστώ όλους σας!

soulhealer
11-07-12, 12:17
μιας και έχεις εγχειρήσει τον ανεμιστήρα είναι ευκαρία να κάνεις πειράματα.. ξεσύνδεσε τον πυκνωτή, μόνωσε τα καλώδια που πάνε στον πυκνωτή και βάλε τον ανεμιστήρα να δουλέψει..
Εκεί θα δεις και την νέα συμπεριφορά του ανεμιστήρα.. (δεν θα πρέπει να κουνηθεί καθόλου).. πες μας όμως όταν το φτιαξεις τι ακριβώς έκανες.. Και καλή επιτυχία σου,,
Βιάσου όμως γιατί η ζέστη δεν παλεύεται.. Α!! και έχε υπόψιν σου, ότι ο ανεμιστήρας δεν κάνει δουλειά πάνω από 30 βαθμούς κελσίου.. απλά σου στέλνει καυτό αέρα.. δεν σε δροσίζει.. Εκεί θα πρέπει να πάρεις άλλα μέτρα.

lcharal
12-07-12, 10:22
Πειράματα θοδωρή δεν θα κάνω...
Σήμερα θα το φτιάξω το ανεμιστήρι. Ο πυκνωτής αυτός είναι φτηνός άλλωστε, θα τον πάρω να τον αντικαταστήσω και βλέπουμε... το πολύ πολύ να μην είναι ο πυκνωτής και να έχει κοπεί καμιά περιέλιξη, αλλά δε θα κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω μετα... 1ον γιατί δεν ξέρω από περιελίξεις και δεν έχω και κανένα να με βοηθήσει σε αυτό ή να μου δείξει πέντε πράματα, και 2ον αν εξαιρέσεις ότι ασχολείσαι με κάτι που σου αρέσει, πας και αγοράζεις καινούριο και τελειώνει η φασαρία.
Αλλά έχω και γω το μικρόβιο να βρω για ποιο λόγο δεν δουλεύει το μοτέρι...
Τέλος πάντων ... καλημέρα σας!!!!!

JOUN
12-07-12, 11:43
Αφου κανει θορυβο οταν παιρνει ταση,η περιελιξη δεν εχει διακοπη.

lcharal
12-07-12, 21:39
ξαναρωτώ λοιπόν, έστω ότι βρίσκω πυκνωτή 1,5μF αλλά σε διαφορετική τάση, πχ 230VAC, θα υπάρξει πρόβλημα??

JOUN
12-07-12, 22:13
ΝΑΙ
Η ταση των 230V ειναι RMS, η ταση peak to peak ειναι περιπου 320 και αυτη ειναι που παιρνει στα ακρα του ο πυκνωτης.Γιαυτο ολοι οι πυκνωτες για ανεμιστηρα(οπως και αυτος στο λινκ που εδωσες ) ειναι στα 400-450V

fm344
13-07-12, 19:27
εγω εχω ανεμιστηρα τοιχου με 5 ταχυτητες.οι οποιες ρυθμιζονται με σχοινι.και ενα ακομα σχοινι που εινια το ον και το οφ.
σταματισε ομως να λειτουργει.
πως μπορω να μετρισω το μοτερ ,αν ειναι οκ,με πολυμετρο?(δηλαδη ,με το πολυμετρο,ποια καλωδια να μετρισω και τι τιμες θα πρεπει να μου διχνει)?
'






?

lcharal
17-07-12, 13:12
Η εγχείριση έγινε, αλλά ο ασθενής (= ανεμιστήρας) είχε ήδη απεβιώσει... βγάζω τον κυκνωτή που είχε, τον μετρώ με το φαραντόμετρο του πολυμέτρου και ήταν καλός... παρακάμπτω τα κουμπιά ελέγχου του ανεμιστήρα και τον συνδέω απ' ευθείας στο ρεύμα... ουδέν απόκριση... το αμπερόμετρο έδειχνε 0 Α ...
Η επόμενη μαγική κίνηση ήταν, άλλος νέος ψηλός μελαχρινος από το μαγαζί της γειτονιάς... Δυστυχώς ο παλιός ταξίδεψε στην ανακύκλωση!!!

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας!

vasilllis
17-07-12, 16:41
εγω εχω ανεμιστηρα τοιχου με 5 ταχυτητες.οι οποιες ρυθμιζονται με σχοινι.και ενα ακομα σχοινι που εινια το ον και το οφ.
σταματισε ομως να λειτουργει.
πως μπορω να μετρισω το μοτερ ,αν ειναι οκ,με πολυμετρο?(δηλαδη ,με το πολυμετρο,ποια καλωδια να μετρισω και τι τιμες θα πρεπει να μου διχνει)?
'






?

αρχικα βγαλε τα καλωδια τροφοσιας ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΡΕΥΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΩΣΕ ΤΑ.μετα βαλε το πολυμετρο εκει που ηταν τα καλωδια, μετρα με μπαζερ να κανει μπιπ οταν ειναι ανοικτο πρεπει να κανει.

gcharal
17-07-12, 19:58
Παιδια καλησπέρα και από εμενα,

ελπίζω να μην ειναι πολύ αργά για τον ανεμιστήρα :-)

Εγώ όσες επιδιορθώσεις έχω κάνει αφορούσαν λύπανση.

Δηλαδή : Οι περισσότεροι ανεμιστηρες του εμπορίου έχουν κουζινέτα στον ροτορα και όχι ρουλεμαν.
Αυτά στεγνώνουν, πιανουν λίγη γλύτσα με αποτελεσμα να κολλά η φτερωτή και να μην ξεκινά καθολου.
Μερικοί ανεμιστήρες, βεβαιως-βεβαιως, εχουν και ένα θερμικό μέσα στο πηνίο για προστασία σε περιπτωση
που κολλησει η φτερωτή. Το θεμικό καίγεται και την γλυτώνει το πηνίο, αφου δεν γυριζει η φτερωτή
για να καταναλώσει το ρευμα.
Αρα, λύνουμε το μοτεράκι του ανεμιστήρα, λυπαίνουμε και τα δυο κουζινετα (μπρος-πισω εκει που παταει/περιστρεφεται ο ροτορας),
ξαναμονταρουμε και δοκιμαζουμε τον ανεμιστηρα.
Αν δεν γυρνάει και πάλι, ξαναλύνουμε και ελέγχουμε αν υπάρχει τετοιο θερμικό.
Από οτι εχω δει (εμπειρικά) είναι σαν μια αντισταση και συνήθως την έχουν καλυμένη με αυτό το μονωτικό που μοιαζει
με τα θερμοσυστελλόμενα αλλα ειναι ασπρο και αντεχει στις θερμοκρασίες. Αυτό αν έχει καεί (μετρηση συνέχειας με ενα πολύμετρο)
ή το αλλάζουμε ή το καταργούμε τελείως. Αν το καταργήσουμε τοτε θα προσέχουμε πάντα ο ανεμιστήρας να έχει λύπανση.
Δηλ, αν δουμε οτι αρχίζει να χανει στροφες, δεν τον αφήνουμε στην τύχη του, αλλά λύσιμο και λύπανση.
Ο πυκνωτής που υπάρχει μέσα δεν γνωριζω τι ακριβός κάνει, αλλά δεν μου έχει τύχει ΠΟΤΕ να έχει χαλάσει. Απλώς δεν χαλάνε.
Αν είναι να έχει χαλάσει (θεωρώ) ότι θα πρέπει να τον βρούμε σκασμένο από καμια περιργη τάση της ΔΕΗ.

Εχω 4-5 ανεμιστηρες για χρόνια και απλώς καθε καλοκαιράκι του λύνω και τους λυπαίνω και ζούνε ακόμα.
Ασε που σε 2 απο δαύτους ειχα παρει και ένα ασημι σπρεϋ και ειχα περασει την φτερωτή που είχε βγάλει
σκουριτσες, αλλά και έναν το έιχα βάψει διχρωμια (καφε ποδι και λαιμο, μαυρό τα πλαστικά του, ασημι φτερωτή).

Ολα τα παραπάνω είναι εμπειρικές συντηρήρησεις, αλλά έχουν δουλέψει για εμενα.

Οσον αφορά για τις δοκιμαστικές περιστροφες της φτερωτής με το χερι οταν ο ανεμιστηρας ΔΕν ειναι σε λειτουργία.
Μην περιμένεις φιλε lcharal (εγω είμαι ο gcharal :-)) να γυρίσει και να φερνει στροφες οπως μια ροδα ποδηλατου.
Οι ανεμιστήρες στο πισω μερος του ροτορα έχουν εξτρα γραναζια για να κινουνται αριστερά-δεξια. Αρα αυτά και μονο
είναι ικανα να φρεναρουν την φτερωτη. Απλώς για να ελέγξεις αν η φτερωτή γυρίζει ομαλα, χρησιμοποιησε την
αισθησή σου πόσο απαλα χρειαστηκε να την σπρώξεις ώστε να ξεκινήσει να περιστρέφεται.
Αν δεν υπήρχαν τα πίσω γραναζια τότε αν την γυρναγες με το χέρι (απαλα) θα έπρεπε να παρει κάμποσες στροφες.
Το θεμα είναι με τεντωμενο το δακτυλο του χεριου σου και σπρωχνωντας την φτερωτη να γυρισει, να μην αισθανεσαι
πίεση στο δάκτυλο.

Ελπίζω να βοήθησα

Καλη συνέχεια

sifis35
16-06-13, 21:14
Παιδια καλησπέρα και από εμενα,

ελπίζω να μην ειναι πολύ αργά για τον ανεμιστήρα :-)

Εγώ όσες επιδιορθώσεις έχω κάνει αφορούσαν λύπανση.

Δηλαδή : Οι περισσότεροι ανεμιστηρες του εμπορίου έχουν κουζινέτα στον ροτορα και όχι ρουλεμαν.
Αυτά στεγνώνουν, πιανουν λίγη γλύτσα με αποτελεσμα να κολλά η φτερωτή και να μην ξεκινά καθολου.
Μερικοί ανεμιστήρες, βεβαιως-βεβαιως, εχουν και ένα θερμικό μέσα στο πηνίο για προστασία σε περιπτωση
που κολλησει η φτερωτή. Το θεμικό καίγεται και την γλυτώνει το πηνίο, αφου δεν γυριζει η φτερωτή
για να καταναλώσει το ρευμα.
Αρα, λύνουμε το μοτεράκι του ανεμιστήρα, λυπαίνουμε και τα δυο κουζινετα (μπρος-πισω εκει που παταει/περιστρεφεται ο ροτορας),
ξαναμονταρουμε και δοκιμαζουμε τον ανεμιστηρα.
Αν δεν γυρνάει και πάλι, ξαναλύνουμε και ελέγχουμε αν υπάρχει τετοιο θερμικό.
Από οτι εχω δει (εμπειρικά) είναι σαν μια αντισταση και συνήθως την έχουν καλυμένη με αυτό το μονωτικό που μοιαζει
με τα θερμοσυστελλόμενα αλλα ειναι ασπρο και αντεχει στις θερμοκρασίες. Αυτό αν έχει καεί (μετρηση συνέχειας με ενα πολύμετρο)
ή το αλλάζουμε ή το καταργούμε τελείως. Αν το καταργήσουμε τοτε θα προσέχουμε πάντα ο ανεμιστήρας να έχει λύπανση.
Δηλ, αν δουμε οτι αρχίζει να χανει στροφες, δεν τον αφήνουμε στην τύχη του, αλλά λύσιμο και λύπανση.
Ο πυκνωτής που υπάρχει μέσα δεν γνωριζω τι ακριβός κάνει, αλλά δεν μου έχει τύχει ΠΟΤΕ να έχει χαλάσει. Απλώς δεν χαλάνε.
Αν είναι να έχει χαλάσει (θεωρώ) ότι θα πρέπει να τον βρούμε σκασμένο από καμια περιργη τάση της ΔΕΗ.

Εχω 4-5 ανεμιστηρες για χρόνια και απλώς καθε καλοκαιράκι του λύνω και τους λυπαίνω και ζούνε ακόμα.
Ασε που σε 2 απο δαύτους ειχα παρει και ένα ασημι σπρεϋ και ειχα περασει την φτερωτή που είχε βγάλει
σκουριτσες, αλλά και έναν το έιχα βάψει διχρωμια (καφε ποδι και λαιμο, μαυρό τα πλαστικά του, ασημι φτερωτή).

Ολα τα παραπάνω είναι εμπειρικές συντηρήρησεις, αλλά έχουν δουλέψει για εμενα.

Οσον αφορά για τις δοκιμαστικές περιστροφες της φτερωτής με το χερι οταν ο ανεμιστηρας ΔΕν ειναι σε λειτουργία.
Μην περιμένεις φιλε lcharal (εγω είμαι ο gcharal :-)) να γυρίσει και να φερνει στροφες οπως μια ροδα ποδηλατου.
Οι ανεμιστήρες στο πισω μερος του ροτορα έχουν εξτρα γραναζια για να κινουνται αριστερά-δεξια. Αρα αυτά και μονο
είναι ικανα να φρεναρουν την φτερωτη. Απλώς για να ελέγξεις αν η φτερωτή γυρίζει ομαλα, χρησιμοποιησε την
αισθησή σου πόσο απαλα χρειαστηκε να την σπρώξεις ώστε να ξεκινήσει να περιστρέφεται.
Αν δεν υπήρχαν τα πίσω γραναζια τότε αν την γυρναγες με το χέρι (απαλα) θα έπρεπε να παρει κάμποσες στροφες.
Το θεμα είναι με τεντωμενο το δακτυλο του χεριου σου και σπρωχνωντας την φτερωτη να γυρισει, να μην αισθανεσαι
πίεση στο δάκτυλο.

Ελπίζω να βοήθησα

Καλη συνέχεια

Ευχαριστώ πολύ, με τις οδηγίες σου συντήρησα κι εγώ τον ανεμιστήρα μου που είχε το ίδιο πρόβλημα (τον άνοιγα και ξεκινούσε 5 λεπτά μετά). Τώρα πάει μπάλα με το που πατάω το κουμπί...σαν καινούργιος! Και πάλι ευχαριστώ γιατί εδώ που φτάσαμε δεν περισσεύουν ούτε 30 ευρώ για να πω ότι θα πάρω καινούργιο. Να 'σαι καλά!!!