PDA

Επιστροφή στο Forum : παρακαλώ την βοηθειά σας για μια ρύθμιση σε υπολογιστή με windows 7



yianni99
09-07-12, 22:39
καλησπέρα!
εδώ και λίγες μέρες όταν ανοίγω τον υπολογιστη ή όταν ανοιγω utube fb ktl η γλωσσα είναι στα ελληνικα.πάντα όταν άνοιγα τον υπολογιστη η γλώσσα ηταν στα αγγλικά.δεν ξέρω τί πείραξα στις ρυθμισείς και η αρχική γλωσσα είνα στα ελληνικά,
μπορει να βοηθήσει καποις στην ρύθμιση ώστε η αρχική γλωσσα όταν ανοιγω τον υπολογιστη η καποα ιστοσελιδα να ξεκιναει με την αγγλική γλωσσα;


ευχαριστώ
γιάννης

electraras
10-07-12, 02:33
Καλησπέρα φίλε,
απ' ότι κατάλαβα εννοείς ότι η γλώσσα του πληκτρολογίου είναι στα Ελληνικά, σωστά?

Αν ναι, πήγαινε κάτω δεξιά στη μπάρα εκεί που είναι η γλώσσα, πάτα δεξί κλικ και επέλεξε Settings. Εκεί θα επιλέξεις την Αγγλική γλώσσα ως Default.

yianni99
10-07-12, 02:53
Καλησπέρα φίλε,
απ' ότι κατάλαβα εννοείς ότι η γλώσσα του πληκτρολογίου είναι στα Ελληνικά, σωστά?

Αν ναι, πήγαινε κάτω δεξιά στη μπάρα εκεί που είναι η γλώσσα, πάτα δεξί κλικ και επέλεξε Settings. Εκεί θα επιλέξεις την Αγγλική γλώσσα ως Default.

κάτω δεξια είναι μόνο για την εναλλαγή της γώσσας απο ελληνικα στα αγγλικά και το αντιστροφό......αυτο που προσπαθω είναι όταν μπαινω σε μια ιστοσελιδα ή όταν ανοιγω τον υπολογιστή να μπορω να γραφω κατευθειαν στα αγγλικά.

electraras
10-07-12, 03:04
Πάτησες δεξί κλικ και settings? Θα πρέπει να έχεις αυτή την εικόνα 35225.

Christos E
10-07-12, 03:05
Πηγαινε controlpanel μετα πατας στο Regional and Language options επιλεγεις την καρτέλα Languages και πατας στο Details. Εκει στο παράθυρο που θα ανοίξει στο Default input language επιλέγεις τα αγγλικά. Μιλάω για ΧP αλλά και για τα 7 κάπως έτσι θα είναι....

yianni99
10-07-12, 03:10
Πηγαινε controlpanel μετα πατας στο Regional and Language options επιλεγεις την καρτέλα Languages και πατας στο Details. Εκει στο παράθυρο που θα ανοίξει στο Default input language επιλέγεις τα αγγλικά. Μιλάω για ΧP αλλά και για τα 7 κάπως έτσι θα είναι....

χρήστο δεν έχει τετοια επιλογη στο 7

Γιώργος Φυσικός
10-07-12, 03:10
όλα αυτά είναι για το αν θα πληκτρολογεί στα ελληνικά ή στα αγγλικά, δεν θα αλλάξει σε ποιά γλώσσα δείχνει τις σελίδες ο firefox

στον firefox:
options/ρυθμίσεις,
content/περιεχόμενο
languages/γλώσσες, το κουμπάκι

εκεί επιλέγεις την σειρά προτεραιότητας των γλωσσών

electraras
10-07-12, 03:22
Αυτό που λέω να κάνεις είναι συντόμευση αυτού που λέει ο Χρήστος.
Στα 7 ακολουθείς τα παρακάτω..

-Control Panel
-Region and Language
-Keyboards and Languages
-Change keyboards...
-Default input language = English

yianni99
10-07-12, 03:32
όλα αυτά είναι για το αν θα πληκτρολογεί στα ελληνικά ή στα αγγλικά, δεν θα αλλάξει σε ποιά γλώσσα δείχνει τις σελίδες ο firefox

στον firefox:
options/ρυθμίσεις,
content/περιεχόμενο
languages/γλώσσες, το κουμπάκι

εκεί επιλέγεις την σειρά προτεραιότητας των γλωσσών

δηλ γιώργο εκανες αυτο και λειτουργησε;

Γιώργος Φυσικός
10-07-12, 03:51
Δεν το έχω δοκιμάσει, έχω αγγλικά win και όλα τα θέλω αγγλικά (οι χαζομεταφράσεις μου προκαλούν πονοκέφαλο και με μπερδεύουν).

Το "όλα αυτά" που είπα στο προηγούμενο μήνυμά μου ήταν για τις προτάσεις που κάναν οι συμφορουμίτες.

Δευτερον, άσχετα με τι γλώσσα θα ζητήσεις από τον firefox να δείχνει τις σελίδες, αν στο youtub, πχ, ζητήσεις να τα δείχνει κογκολέζικα, θα τα δείξει κογκολέζικα και ας έχεις βάλει πρώτη γλώσσα ελληνικά στις ρυθμίσεις του firefox

yianni99
10-07-12, 03:51
Αυτό που λέω να κάνεις είναι συντόμευση αυτού που λέει ο Χρήστος.
Στα 7 ακολουθείς τα παρακάτω..

-Control Panel
-Region and Language
-Keyboards and Languages
-Change keyboards...
-Default input language = English


οκ παιδιά.ευχαριστώ το βρηκά.οπως το γράφεις ακριβως ειναι hlectrara

electraras
10-07-12, 03:55
Δεν το έχω δοκιμάσει, έχω αγγλικά win και όλα τα θέλω αγγλικά (οι χαζομεταφράσεις μου προκαλούν πονοκέφαλο και με μπερδεύουν).

Το "όλα αυτά" που είπα στο προηγούμενο μήνυμά μου ήταν για τις προτάσεις που κάναν οι συμφορουμίτες.

Δευτερον, άσχετα με τι γλώσσα θα ζητήσεις από τον firefox να δείχνει τις σελίδες, αν στο youtub, πχ, ζητήσεις να τα δείχνει κογκολέζικα, θα τα δείξει κογκολέζικα και ας έχεις βάλει πρώτη γλώσσα ελληνικά στις ρυθμίσεις του firefox

Δε ζήτησε όμως αυτό που περιγράφεις. Στην αρχή κι εγώ δεν ήμουν σίγουρος για το τι ακριβώς ζητούσε και γι' αυτό ρώτησα.

Γιώργος Φυσικός
10-07-12, 04:07
Τι να σου πω ρε συ, ετσι οπως το περιεγραψε αυτο καταλαβα... Μαντης δεν ειμαι ο καψερος...

katmadas
10-07-12, 10:33
Δεν το έχω δοκιμάσει, έχω αγγλικά win και όλα τα θέλω αγγλικά (οι χαζομεταφράσεις μου προκαλούν πονοκέφαλο και με μπερδεύουν).

Το "όλα αυτά" που είπα στο προηγούμενο μήνυμά μου ήταν για τις προτάσεις που κάναν οι συμφορουμίτες.

Δευτερον, άσχετα με τι γλώσσα θα ζητήσεις από τον firefox να δείχνει τις σελίδες, αν στο youtub, πχ, ζητήσεις να τα δείχνει κογκολέζικα, θα τα δείξει κογκολέζικα και ας έχεις βάλει πρώτη γλώσσα ελληνικά στις ρυθμίσεις του firefox

Δηλαδη φιλε μπορω να γραφω ελληνικα μονο γιαυτην την σελιδα default χωρις να το αλλαζω εγω?
Και οταν θα αλλαξω σελιδα να γραφω αυτοματα στα αγγλικα?
Αν ναι λυθηκε ενα μεγαλο προβλημμα μου......
Αποιρες φορες γραφω ολοκληρες προτασεις και συνιδιτοποιω μετεπειτα οτι δεν αλλαξα την γλωσσα...

plouf
10-07-12, 10:47
Δηλαδη φιλε μπορω να γραφω ελληνικα μονο γιαυτην την σελιδα default χωρις να το αλλαζω εγω?
Και οταν θα αλλαξω σελιδα να γραφω αυτοματα στα αγγλικα?
Αν ναι λυθηκε ενα μεγαλο προβλημμα μου......
Αποιρες φορες γραφω ολοκληρες προτασεις και συνιδιτοποιω μετεπειτα οτι δεν αλλαξα την γλωσσα...


για αυτό το προβλημα που την πατάω και εγώ έχω βρεί αυτό το plugin http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36112&p=451489&viewfull=1#post451489
που μετατρεπει greeklish se ελληνικά