PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρικος θερμοσιφωνας , σωστο η λαθος ?



radiomario
11-07-12, 01:16
κυριοι , θελω τα φωτα σας οσοι ασχολουνται με υδραυλικα. σε σπιτι παλιο στο χωριο σε υψομετρο 1200 μετρα ,υπαρχει κρυο νερο χειμωνα - καλοκαιρι .υπαρχει ηλεκτρ. θερμοσιφωνας 12 ετιας 60 litra. καθετος elco duroglass . ο οποιος ζεσταινει κανονικα το νερο περιπου σε 30-40 λεπτα . ο θερμοστατης ειναι ρυθμ. στους 65 βαθμους .το προβλημα ειναι το εξης ,το ζεστο νερο φθανει δε φθανει για 1 ατομο για τον λογο οτι μετα απο 5 -10 λεπτα περιπου το ζεστο νερο γινεται κρυο αφου εισερχεται το κρυο νερο με αποτελεσμα να μην μπορεις να κανεις μπανιο ,δηλ.αφου τρεχει το ζεστο νερο κανοντας μπανιο εισερχεται το κρυο και κρυωνει το σωμα σου οποτε βλαστημας που πηγες να κανεις μπανιο .ενας φιλος ηρθε το ειδε καταλαβε το προβλημα και εβαλε στην εισοδο του κρυου νερου εναν διακοπτη , εδω και 8 χρονια περιπου . απο την αρχη το εκανε αυτο και οταν το ειπα σε αυτον [υδραυλικο] που το συνεδεσε μου ειπε οτι εχει πολυ κρυο νερο η περιοχη και ειναι φυσιολογικο ??? οταν λοιπον καποιος προκειται να κανει μπανιο πρωτα κλεινει τον διακοπτη εισοδου κρυου νερου στον θερμοσιφωνα και απολαμβανει το μπανιο του ομορφα και ωραια . αφου τελειωσει το μπανιο του ξανανοιγει τον διακοπτη και γεμιζει ο θερμοσ. με κρυο νερο για την επομενη φορα . αυτο με τον διακοπτη ομως ειναι σωστο η λαθος ??? και τι να φταιει που εβαλε τον διακοπτη ?? ευχαριστω :confused1: :confused1: :confused1:

dalai
11-07-12, 01:29
Αυτα που λες δεν εχουν νοημα.Ο θερμο/νας ειναι ενα κλειστο δοχειο ,με 2 τρυπες.Μπαινει νερο απο την μια ,βγαινει απο την αλλη. Αμα εσυ εκλεισες την μια τρυπα που μπαινει,με τι θα γεμισει ο θερμοσυφωνας για να σου ερθει το ζεστο νερο? (ειπαμε οτι εχει μονο 2 τρυπες.Μη μου πεις με αερα χωρις να μου πεις απο που θα μπει). Οποτε κατι καταλαβες λαθος απο τον υδραυλικο σου

radiomario
11-07-12, 01:38
νικο , ευχαριστω που απαντησες .εννοειται αρχικα ο θερμοσ. ειναι full με κρυο νερο. ανοιγω τον διακοπτη στον ηλεκτρικο πινακα . για να ζεσταθει το νερο - αναβει το λαμπακι του θερμοσ. μετα απο 30-40 λεπτα κλεινω τον ηλεκ. διακοπτη αφου η ενδειξη [ κοκκινο βελακι ] πανω στον θερμοσιφ. εχει τερματισει. και μετα ισχυουν τα πιο πανω ...

Γιώργος Φυσικός
11-07-12, 01:55
ελπίζω η είσοδος του κρύου νερού να είναι μακριά από την έξοδο ζεστού νερού...

radiomario
11-07-12, 02:11
ελπίζω η είσοδος του κρύου νερού να είναι μακριά από την έξοδο ζεστού νερού...
γιωργο , τι εννοεις ??? τι θες να πεις ??

Γιώργος Φυσικός
11-07-12, 02:17
αν είσοδος και έξοδος είναι κοντά, όταν ανοίξεις τη βάνα για να βγει νερό, σημαντικό ποσοστό του νερού που θα βγαίνει θα είναι το νερό που μόλις μπήκε στο θερμοσίφωνο από την είσοδο του κρύου νερού.

υπόθεση κάνω, μην το δέσεις και κόμπο ότι έτσι είναι. πάντως λίγο που το είχα σκεφτεί όταν απάντησα, μου έστεκε.

snapster
11-07-12, 02:46
απο την ώρα που ο θερμοσίφωνας είναι κάθετος κατα 99% το κρύο μπαίνει στο χαμηλότερο σημείο και το ζεστό με εσωτερικό σωλήνα πάει στο ψηλότερο σημείο...
υπάρχουν βέβαια και οι κακοτεχνίες αλλα η elco είναι καλή εταιρία...
το θερμοσίφωνα ελπίζω να τον έχεις αρκετά ψηλά για να σου έρχεται το νερό με λίγη ταχύτητα...
αν και θα ήθελα να δώ πώς έρχεται το νερό κάτω... αφου απο την ώρα που του κλείνεις την είσοδο και δεν παίρνει απο πουθενά αέρα θα κατέβαζε σταγόνα σταγόνα το νερο... :/ πολύ περίεργο.... μήπως έχει κάνει καμία άλλη πατέντα..;;;;

αα και κάτι άλλο...
δοκίμασε να αλλάξεις μία αντίσταση γιατί κανονικά πρέπει να κάνουν 15 με 20 λεπτά να ζεσταθούν... και ως γνωστόν οι θερμοσίφωνες καίνε πολύ ρεύμα... μπορεί να έχει πιάσει άλατα....

snapster
11-07-12, 03:02
ωχ... μόλις μου ήρθε φλασιά....
λοιπόν... πρώτα απ όλα για να δουλέψει αυτό έτσι όπως το λες πρέπει να βάλεις την είσοδο του κρύου νερού του θερμοσίφωνα στην υποδοχή του ζεστού νερού... και την έξοδο απο το θερμοσίφωνα προς τις μπαταρίες να την πάρεις απο την αναμονή του κρύου νερού του θερμοσίφωνα... φαίνεται λίγο μπερδεμένο αλλα έτσι είναι..
για τον λόγο που είπα παραπάνω οτι εσωτερικά το κρύο είναι στο χαμηλότερο σημείο....

τώρα... αν αυτο ήταν απο την αρχή έτσι είναι και ο λόγος που κρύωνε αμέσως το νερό.....
αν στο έκανε ο υδραυλικός που έφερες.. καλα έκανε για να δουλέψει η πατέντα του... αν και κατα τη γνώμη μου δεν είναι σωστή λύση....

αν ήταν απο την αρχή έτσι το μόνο που κάνεις είναι να αλλάξεις θέση μεταξύ τους τα εύκαμπτα σπιράλ (λογικα εύκαμπτα σπιράλ έχει)...

πάντως όσο και κρύο νερό να φέρνει δεν μπορεί να αναμιχτεί τόσο γρήγορα με το ζεστό για να σου κρυώσει το δοχείο....
η μόνη επιλογή που μου έχει έρθει μέχρι στιγμής είναι αυτή....
αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το γράψω εδώ...:001_smile:

vasilllis
11-07-12, 10:04
Καλημερα.
Αυτην την στιγμη εχεις μια βομβα σπιτι σου και περιμενεις καποιον να την ενεργοποιησει.Ευχομαι να μην γινει ποτε αλλα τα λαθη ειναι ανθρωπινα.
Αυτο που λες ειναι κατανοητο και η μονη λυση ειναι να βαλεις μεγαλυτερο θερμοσιφωνα.Ο 60ρης που εχεις (τα οποια λογω του κρυου εχει ωφελιμα τα 30-40) ειναι μικρος.Βαλε ενα μεγαλυτερο.

lcharal
11-07-12, 10:15
Βασίλη, δε νομίζω να είναι έτσι που τα λες. Έστω και 40 λίτρα να έχει ωφέλιμο, πάλι φτάνουν να κάνει μπάνιο το ένα άτομο, και περισσεύει κιόλας!
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Σταύρο, είναι η πρώτη σκέψη που έκανα μόλις διάβασα το πρόβλημα. Μια προσπάθεια από τον πάσχων θα μας πείσει. Άλλαξε λοιπόν τα δύο σπιράλ και σύνεδεσέ τα ανάποδα. Αν θέλεις μετά, βγάζεις και το extra βανάκι!

edit: Κάνε τη δοκιμή αυτή και ενημέρωσέ μας. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα...

FH16
11-07-12, 10:16
Ο υδραυλικός τον άνοιξε να τον καθαρίσει; Μπορεί να είναι γεμάτος άλατα και να χάνει αρκετό ωφέλιμο χώρο στο εσωτερικό του και έτσι να μην έχει επαρκές ζεστό νερό.

snapster
11-07-12, 11:03
τον διακόπτη μπορείς να τον αφήσεις για να απομονώνεις τον θερμοσίφωνα σε περίπτωση βλάβης...
και μαζί με τα σπιράλ πρέπει να αλλάξεις θέση και το εξαεριστικό που έχει διότι έχει αντεπίστροφο μέσα και δεν θα δουλεύει όπως είναι τώρα...

το βασικό ερώτημα είναι αν στο έκανε πάντα αυτό ή αν στο έκανε ξαφνικά....

vasilllis
11-07-12, 11:35
Βασίλη, δε νομίζω να είναι έτσι που τα λες. Έστω και 40 λίτρα να έχει ωφέλιμο, πάλι φτάνουν να κάνει μπάνιο το ένα άτομο, και περισσεύει κιόλας!
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Σταύρο, είναι η πρώτη σκέψη που έκανα μόλις διάβασα το πρόβλημα. Μια προσπάθεια από τον πάσχων θα μας πείσει. Άλλαξε λοιπόν τα δύο σπιράλ και σύνεδεσέ τα ανάποδα. Αν θέλεις μετά, βγάζεις και το extra βανάκι!

edit: Κάνε τη δοκιμή αυτή και ενημέρωσέ μας. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα...

Στο σπιτι μου φετος με τα πολλα κρυα,με αναμενο θερμοσιφωνα,με ζεστο νερο,με 160λτ στην ταρατσα και οι καλομαθημενες μου μεναν απο νερο στο μπανιο.Οταν μπαινει 5 βαθμους νερο μεσα στους 50 ποση ωρα θελει να εξισωροπησει η θερμοκρασια?

snapster
11-07-12, 11:54
Στο σπιτι μου φετος με τα πολλα κρυα,με αναμενο θερμοσιφωνα,με ζεστο νερο,με 160λτ στην ταρατσα και οι καλομαθημενες μου μεναν απο νερο στο μπανιο.Οταν μπαινει 5 βαθμους νερο μεσα στους 50 ποση ωρα θελει να εξισωροπησει η θερμοκρασια?

Άλλος ένας λόγος που οι γυναίκες θέλουν λεφτά... :001_tt2:

σε αυτό δεν μπορεί να σου δώσει κανένας λύση....

vasilllis
11-07-12, 12:02
Άλλος ένας λόγος που οι γυναίκες θέλουν λεφτά... :001_tt2:

σε αυτό δεν μπορεί να σου δώσει κανένας λύση....

το διανοησε?????

160λτ???
και μου ασχολεισαι με τον 60αρι?????
και αναμενος κατα την διαρκεια παρακαλω.

snapster
11-07-12, 12:15
μιας και το είπες....
κάτι απλό (έτσι ακούγεται) αλλά ένα απο τα πιο σημαντικά λάθη που έχουμε κάνει όλοι μας έστω και μια φορά στη ζωή μας...
και να το μαθαίνεται και σε άλλους...

να μην αφήνετε ποτέ τον θερμοσίφωνα ανοιχτό όταν κάνετε μπάνιο....!!!!!!

και με μαυρισμένα γράμματα γιατί το κακό μια φορά γίνεται.... μία φορά θα πάθει κάτι η αντίσταση και θα μπλεχτεί το ρεύμα με το νερό χρήσης.. αλλά αυτή η φορά θα κοστίσει ότι πιο σημαντικό σε έναν άνθρωπο...
η αλήθεια είναι οτι πολλές φορές λέμε... "ντάξει... σε μένα θα τύχει;;" .. και κάπως έτσι παραμελούμε πράγματα απλά αλλά πολύ σημαντικά...

εγώ προσωπικά έχω δεί σε σπίτι με τις περισσότερες κακοτεχνίες που μπορείτε να φανταστείτε... άνοιγες την μπαταρία της ντουζιέρας και άνοιγαν τα φώτα του σαλονιού... κάτω απο την ντουζιέρα πέρναγαν παροχές ηλεκτρισμού και τα καλώδια για πρίζες και φώτα του σαλονιού... φανταστείτε τι ακριβώς γινόταν απο κάτω....

προσοχη σε κάποια θέματα... :001_smile:

picdev
11-07-12, 12:18
έχω δει σπίτι σε επαρχία , με τα κουτιά απο τα καλώδια του θερμοσίφωνα να είναι ανοιχτά(στο μπανιο) και να μην έχει αυτόματο ηλεκτροπληξίας :001_unsure:

snapster
11-07-12, 12:19
έχω δει σπίτι σε επαρχία , με τα κουτιά απο τα καλώδια του θερμοσίφωνα να είναι ανοιχτά(στο μπανιο) και να μην έχει αυτόματο ηλεκτροπληξίας :001_unsure:

και λογικά η γείωση θα είναι ανύπαρκτη... αν και όταν είσαι βρεγμένος δεν ξέρω που περνάει πιο εύκολα το ρεύμα... :confused1:

-nikos-
11-07-12, 12:33
μιας και το είπες....
κάτι απλό (έτσι ακούγεται) αλλά ένα απο τα πιο σημαντικά λάθη που έχουμε κάνει όλοι μας έστω και μια φορά στη ζωή μας...
και να το μαθαίνεται και σε άλλους...

να μην αφήνετε ποτέ τον θερμοσίφωνα ανοιχτό όταν κάνετε μπάνιο....!!!!!!

και με μαυρισμένα γράμματα γιατί το κακό μια φορά γίνεται.... μία φορά θα πάθει κάτι η αντίσταση και θα μπλεχτεί το ρεύμα με το νερό χρήσης.. αλλά αυτή η φορά θα κοστίσει ότι πιο σημαντικό σε έναν άνθρωπο...
η αλήθεια είναι οτι πολλές φορές λέμε... "ντάξει... σε μένα θα τύχει;;" .. και κάπως έτσι παραμελούμε πράγματα απλά αλλά πολύ σημαντικά...

εγώ προσωπικά έχω δεί σε σπίτι με τις περισσότερες κακοτεχνίες που μπορείτε να φανταστείτε... άνοιγες την μπαταρία της ντουζιέρας και άνοιγαν τα φώτα του σαλονιού... κάτω απο την ντουζιέρα πέρναγαν παροχές ηλεκτρισμού και τα καλώδια για πρίζες και φώτα του σαλονιού... φανταστείτε τι ακριβώς γινόταν απο κάτω....

προσοχη σε κάποια θέματα... :001_smile:



πολυ δραματικη περιγραφη,,,,,,,,
η αληθεια ειναι οτι εχουν καει [ηλεκτροπληξια] ανθρωποι απο κακη συνδεση θερμοσυφωνα,
αλλα παντα φταιει η κακοτεχνια 99% και 1% η συσκευη.

snapster
11-07-12, 12:37
Νίκο συμφωνώ μαζί σου....
Αλλά εμένα που θα πεθάνω δεν θα με νοιάξει ποιός έφταιγε...
Γι'αυτό φυλαγόμαστε μόνοι μας και δεν εμπιστευόμαστε κανέναν....

-nikos-
11-07-12, 12:48
,το ζεστο νερο φθανει δε φθανει για 1 ατομο για τον λογο οτι μετα απο 5 -10 λεπτα περιπου το ζεστο νερο γινεται κρυο αφου εισερχεται το κρυο νερο με αποτελεσμα να μην μπορεις να κανεις μπανιο ,δηλ.αφου τρεχει το ζεστο νερο κανοντας μπανιο εισερχεται το κρυο και κρυωνει το σωμα σου οποτε βλαστημας που πηγες να κανεις μπανιο .ενας φιλος ηρθε το ειδε καταλαβε το προβλημα και εβαλε στην εισοδο του κρυου νερου εναν διακοπτη , εδω και 8 χρονια περιπου . απο την αρχη το εκανε αυτο και οταν το ειπα σε αυτον [υδραυλικο] που το συνεδεσε μου ειπε οτι εχει πολυ κρυο νερο η περιοχη και ειναι φυσιολογικο ?? ευχαριστω :confused1: :confused1: :confused1:



αν αυτος ειναι υδραυλικος πεστου να βαλει το κεφαλι του κατω απο κρυο νερο,,,,

και εσυ δες λιγο την πιεση του νερου που εχεις στο θερμοσιφωνα,,,μαλον χρειαζεσε μιοτη
πιεσης και οχι διακοπτες και αλλα τετεια φεδρα,,,,,

η σωληνα πληρωσης και η σωληνα αποβωλης ειναι παραληλες και η πιεση με την
οποια ισερχεται το κρυο νερο ειναι τετεια που διαπερνα το θερμοκλινες του θερμοσυφωνα
και κανει κυκλο κατευθηαν στον αυλο αποβωλης [σωληνα ζεστου]:wiink:,



υγ,

να συμπληροσω οτι υπαρχει και μια αλλη περιπτοση =
ο ''υδραυλικος'' που εκανε την εγκατασταση να σου εχει βαλει
μικρη διατομη σωληνας με αποτελεσμα οταν κανεις μπανιο και
καποιος αλλος ανοιξει μια αλλη βρυση να σου ρχεται ''ψυχρολουσια''[κυριολεκτικα:lool:]
γιατι πευτει η πιεση του ζεστου και μενει του κρυου που
οπως μας λες ειναι πολυ κρυο....

snapster
11-07-12, 12:56
αν αυτος ειναι υδραυλικος πεστου να βαλει το κεφαλι του κατω απο κρυο νερο,,,,

και εσυ δες λιγο την πιεση του νερου που εχεις στο θερμοσιφωνα,,,μαλον χρειαζεσε μιοτη
πιεσης και οχι διακοπτες και αλλα τετεια φεδρα,,,,,

η σωληνα πληρωσης και η σωληνα αποβωλης ειναι παραληλες και η πιεση με την
οποια ισερχεται το κρυο νερο ειναι τετεια που διαπερνα το θερμοκλινες του θερμοσυφωνα
και κανει κυκλο κατευθηαν στον αυλο αποβωλης [σωληνα ζεστου]:wiink:



κατα τη γνώμη μου δεν νομίζω οτι θα τον έκανε αυτον τον κύκλο που λες... :/
τουλάχιστον αν ήταν σωστά συνδεδεμένος..... (δηλ. κρυο στο κρυο & ζεστο στο ζεστο..)
αν το κρύο μπαινει στη θέση του ζεστού τότε μπαίνει στο ψυλότερο σημείο του θερμοσίφωνα και κατεβαίνει γρήγορα προς τη σωλήνα του κρύου (που στην περίπτωσή σου χρησημοποιείται ως έξοδος του ζεστου νερου) γιατι ως γνωστον το κρύο είναι πιο "βαρυ" απο το ζεστο... έτσι μετά απο 5 λεπτά ο θερμοσίφωνας έχει στο χαμηλότερο σημείο κρύο νερο και προσ τα πάνω έχει ζεστό νερο.... δηλαδή έχει ζεστό νερό μέσα απλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις....

παντως για τον υδραυλικό συμφωνούμε...

-nikos-
11-07-12, 13:02
γιατι ως γνωστον το κρύο είναι πιο "βαρυ" απο το ζεστο...

παντως για τον υδραυλικό συμφωνούμε...



βαρυ αλλα ταχυ,,,,,,,,,και οι σφαιρες βαριες ειναι αλλα πετανε

αλπινιστης
11-07-12, 13:07
καθετος elco duroglass

εδω και 8 χρονια περιπου .
απο την αρχη το εκανε αυτο


Μηπως ΔΕΝ ηταν καθετος τελικα αφου απο την αρχη ΔΕΝ δουλεψε ΠΟΤΕ σωστα? :confused1:

snapster
11-07-12, 13:08
δεν μου έχει τύχει ποτέ κάποιο παρόμοιο πρόβλημα με την ταχύτητα του νερου και δεν γνωριζω περισσότερα... εγώ μόνο αυτό που είπα παραπάνω έχω να προτείνω....

snapster
11-07-12, 13:10
Μηπως ΔΕΝ ηταν καθετος τελικα αφου απο την αρχη ΔΕΝ δουλεψε ΠΟΤΕ σωστα? :confused1:

αν οι παροχές του είναι απο την μεριά της αντίστασης είναι κάθετος... άν είναι στα πλάγια είναι οριζόντιος...

-nikos-
11-07-12, 13:13
μηπως ηταν μποιλερ και το συνδεσαν απο την σερπαντινα ?? :w00t:

Γιώργος Φυσικός
11-07-12, 15:36
μηπως ηταν μποιλερ και το συνδεσαν απο την σερπαντινα ?? :w00t:

είσαι γαμάτος ώρες ώρες, γιατί σε είχα αποκλήσει;

radiomario
11-07-12, 16:03
ευχαριστω για τις απαντησεις σας. ο θερμοσιφ. ειναι καθετος με τις παροχες ζεστου - κρυου νερου στο κατω μερος οπως και η αντισταση ειναι στο κατω μερος.απο την αρχη το εκανε αυτο . δεν εχει αλλαχθει - καθαριστει ποτε η αντισταση η το ανοδιο . εννοειται παντα αφου ζεσταθει το νερο ,κλεινουμε πρωτα τον διακοπτη στον ηλεκτρολ. πινακα και μετα αφου σβησει και το λαμπακι στον θερμοσιφ. κανουμε μπανιο αφου πρωτα κλεισουμε την εισοδο του κρυου νερο στην εισοδο του θερμοσιφ.με τον διακοπτη που εβαλε ο φιλος για να μην αναμυγνυεται το κρυο με το ζεστο νερο καθως θα αδειαζει το ζεστο νερο. παντως εδω και 8-9 χρονια που μπηκε ο διακοπτης ποτε δεν εχει πεσει η ασφαλεια στον ηλεκτρολ.πινακα η εχει δημιουργηθει καποιο αλλο προβλημα. να ειναι αναποδα οι παροχες ζεστο-κρυο στην εισοδο του θερμοσιφ.δεν νομιζω αλλα θα το δοκιμασω οταν ανεβω στο χωριο- οπως εχω σκοπο να αλλαξω την αντισταση κ το ανοδιο γιατι το νερο στην περιοχη εχει πολλα αλατα.απο θεμα ασφαλειας-κινδυνος φοβαμαι αν υπαρχει καποιο θεμα.ασχετο αλλα ο θερμοσιφ. λειτουργει ενα μηνα καθε χρονο [καλοκαιρι] 3-4 φορες την εβδομαδα τον λειτουργουμε :confused1: :confused1: .

snapster
11-07-12, 16:12
πρέπει να αλλαχτεί μία αντίσταση και ένα ανόδιο... συνήθως τα δίνουν μαζι...
αν το έκανε απο την αρχή δοκίμασε αυτό που σου είπα και κάνε κανονικά μπάνιο... (χωρίς να κλείσεις την βάνα)

radiomario
11-07-12, 18:00
παντως οταν τελειωσει το ζεστο νερο κ το μπανιο και ανοιξω τον διακοπτη για να μπει το νεο κρυο νερο στον θερμοσιφ. ακουγεται η χαρακτηριστικη ροη του νερου [ακουμπωντας κ το αυτι μου πανω στον θερμοσ.] που δειχνει οτι γεμιζει αμεσως κ γρηγορα με νεο νερο ο θερμοσιφ. και μεσα σε 3-4 λεπτα γεμιζει full ο θερμοσιφ. λογω χωρου το κατω μερος του θερμοσ.που ειναι κ η εισοδος-εξοδος νερου - αντισταση κλπ ,απεχει απο το πατωμα γυρω στο 1.10-1.20 μετρα , αν αυτο παιζει καποιο ρολο ... :confused1:

vasilllis
11-07-12, 18:04
καλα, δεν φτανει σε ενα σημειο και δεν εχει πιεση; ή οταν ανοιγεις την βρυση δεν κανει σαν σκασιματα;
παντως αν λυσεις αντισταση τσεκαρε με το χερι σου αν στην σωληνα εξοδου του ζεστου εχει σωληνακι για να τραβαει νερο απο ψηλα.

-nikos-
11-07-12, 20:00
είσαι γαμάτος ώρες ώρες, γιατί σε είχα αποκλήσει;


να τους ξανασυνδεσεις ολους μας,,
προσπαθουμε να ειμαστε μια παρεα και συνηθως τα καταφερνουμε ,,,,,
αυτο το φορουμ με
αγκαλιασε απο την αρχη με πολυ αγαπη,,,τοση που μερικοι καυγαδες στην συνεχεια
δεν ηταν αρκετοι για να με κανουν να αλαξω γνωμη
για την θετικη ενεργεια που εχουμε εδω.
:001_smile:

NHREAS
11-07-12, 20:59
Κανε μια αλλαγη στις συνδεσεις...........εχει γινει λαθος απο την αρχη..........το κρυο το εβαλες στο ζεστο και το ζεστο στο κρυο......

xsterg
12-07-12, 00:09
θα κοιταξεις τα παρακατω.
αν οι σωληνωσεις ζεστο κρυο ειναι συνδεδεμενες σωστα και οχι αναποδα.
τι τυπος ειναι ο θερμοσιφωνας οριζοντιος κατακορυφος. αναλογη θα πρεπει να ειναι και η τοποθετηση του.
επίσης το λιγοτερο πιθανο ειναι να εχει γεμισει αλατα ο θερμοσιφωνας και να χρειαζεται καθαρισμο. τοτε θα πρεπει να ανοιχτει και να καθαριστει εσωτερικα.

radiomario
12-07-12, 00:20
99% οι σωληνωσεις ειναι σωστες δηλ. το κρυο στο κρυο κ το ζεστο στο ζεστο . σε περιπτωση του 1% που ειναι αναποδα οι σωληνωσεις , το νερο θα ζεσταινοταν κανονικα κ γρηγορα ????? αν καποιος φιλος γνωριζει ας απαντησει ... :confused1:

ΗΝ1984
12-07-12, 01:18
Έχετε δει ποτέ θερμοσίφωνο να μην έχει διακόπτη νερού στην γραμμή του κρύου;

Γιώργος Φυσικός
12-07-12, 01:21
Έχετε δει ποτέ θερμοσίφωνο να μην έχει διακόπτη νερού στην γραμμή του κρύου;

όχι φυσικά, αδιανόητο να μην υπάρχει διακόπτης σε οποιαδήποτε παροχή νερού στο σπίτι... ακόμα και ανάμεσα στο καζανάκι και την παροχή από τον τοίχο υπάρχει βάνα. Οκ οκ δεν υπήρχε, αλλά εγώ έβαλα μία :mrgreen:

ΗΝ1984
12-07-12, 03:03
Εάν σηκώνει το ρεύμα, δυο θερμοσίφωνα σε σειρά. Η εξαγωγή του πρώτου στην εισαγωγή του δεύτερου
Είχε γίνει κάτι ανάλογο με δυο ψύκτες σε σειρά διότι το νερό εισαγωγής ήταν πολύ ζεστό

snapster
12-07-12, 03:47
ο θερμοσίφωνας δεν είναι ψύκτρες...
και πρέπει να υπάρχει διακόπτης στην εισαγωγή αλλα για να τον απομονώνεις.. όχι να τον κλείνεις για να κάνεις μπάνιο....
το ξαναλέω άλλη μια φορά... αν κλείσεις την παροχή του νερού.. για να δουλέψει η πατέντα που σκέφτηκε ο υδραυλικός εκείνος πρέπει αναγκαστικά να μπουν τα σωληνάκια ανάποδα... αν δεν τα πείραξε ήταν απο την αρχή ανάποδα και αυτός ήταν ο λόγος που δεν ζεστενόταν το νερο... βασικα ζεστενόταν όπως είχα πεί παραπάνω αλλα δεν μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις διότι σου ερχόταν κατευθείαν το κρύο.... τώρα πάλι είναι ένα πράγμα που δεν έχω καταλάβει... βασικά κάτι άλλο παίζει.... για να κάνεις μπάνιο με φυσική ροή του νερού απο το θερμοσίφωνα πρέπει να βρίσκεται τουλάχιστον 5 - 6 μέτρα ψηλότερα απο την μπαταρία τησ μπανιέρας - ντουζιέρας για να έχεις κάποια πίεση....
αλλα αυτό που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι το πως το νερό κατεβαίνει απο τον θερμοσίφωνα αφού του έχεις κλείσει την βάνα.... όπωσ με το καλαμάκι που όταν ρουφάμε και μετά το πατήσουμε απο την μία μεριά το νερό δεν φεύγει απο μέσα.... παααααρα πολυ περίεργο.... κάτι άλλο παίζει και σου διαφεύγει μάλλον.... χμμμμ :confused1:

lcharal
12-07-12, 11:41
Σπάω](*,) το κεφάλι μου να βρω κάποιο άλλο λόγο, ώστε να μην έχεις ζεστό νερό, αν δεν κλείσεις το βανάκι.
Δε μπορώ να βρω κάτι, αφού:
έστω ότι η εισαγωγή και εξαγωγή του θερμοσίφωνου είναι συνδεδεμένα σωστά, και έστω ότι η αντίσταση έχει άλατα, σαφώς θα ζεστάνει το νερό, σε μεγαλύτερο χρόνο όμως, αλλά νερό ζεστό θα υπάρχει και θα μπορείς να κάνεις μπάνιο, και ένα άτομο, και δύο, μη σου πω. (εξαρτάται σε πόσους βαθμούς κόβει ο θερμοστάτης)

Επίσης, το περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ότι: το θερμοσίφωνο είναι τοποθετημένο σε ύψος περίπου 1,20 μέτρα από το δάπεδο. Αν δεχτούμε ότι η μπαταρία στον τοίχο είναι από 0,80 έως 1,00 από το δάπεδο, το ζεστό νερό θα τρέχει ''σαν την ρακί από το λουλά... '' δεδομένου ότι του κλείνεις το βανάκι της εισαγωγής. Επίσης, για να κυκλοφορήσει το νερό με τέτοιο τρόπο, πρέπει από κάπου να παίρνει αέρα, σε άλλη περίπτωση δε θα τρέχει ούτε σταγόνα!!

Το πιθανότερο, είναι, εξ αρχής να είναι σημαδεμένα λάθος τα διακριτικά του ζεστού- κρύου πάνω στο θερμοσίφωνο, ή να έφυγαν κατά τη μεταφορά και να τοποθετήθηκαν λάθος, και κατόπιν, να συνδέθηκε ανάποδα ο θερμισίφωνας. Κάνε μια δοκιμή, όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, άλλαξε την εισαγωγή με την εξαγωγή, μαζί με τα εξαρτήματά τους, άναψε το θερμοσίφωνο μετά να ζεστάνει το νερό, και δοκίμασε να δεις τι συμβαίνει.

Μια άλλη τεχνική για να δεις αν είναι σωστά συνδεμένα,ΠΡΙΝ να ζεστάνεις νερό, είναι να ξεσυνδέσεις το κρύο και να ανοίξεις το βανάκι, αν τρέχει για πολύ ώρα νερό τότε είναι σωστά συνδεμένα. Αν τρέχει για κάποιο χρόνο, και μετά σταματήσει και το θερμοσίφωνο έχει νερό ακόμη μέσα, τότε κάνε αυτό που σου είπα να λύσεις το πρόβλημά σου.

Τώρα αν είναι σωστά όλα, τι να πω... :001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolleyes: κάλεσέ με καμιά εβδομάδα στα 1200 υψόμετρο να πιούμε τις ρακές μας και τα τσιπουράκια μας, και να βρούμε κάποια λύση!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΕΣΣΣΣΣ

vasilllis
12-07-12, 13:37
Σπάω](*,) το κεφάλι μου να βρω κάποιο άλλο λόγο, ώστε να μην έχεις ζεστό νερό, αν δεν κλείσεις το βανάκι.
Δε μπορώ να βρω κάτι, αφού:
έστω ότι η εισαγωγή και εξαγωγή του θερμοσίφωνου είναι συνδεδεμένα σωστά, και έστω ότι η αντίσταση έχει άλατα, σαφώς θα ζεστάνει το νερό, σε μεγαλύτερο χρόνο όμως, αλλά νερό ζεστό θα υπάρχει και θα μπορείς να κάνεις μπάνιο, και ένα άτομο, και δύο, μη σου πω. (εξαρτάται σε πόσους βαθμούς κόβει ο θερμοστάτης)

Επίσης, το περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ότι: το θερμοσίφωνο είναι τοποθετημένο σε ύψος περίπου 1,20 μέτρα από το δάπεδο. Αν δεχτούμε ότι η μπαταρία στον τοίχο είναι από 0,80 έως 1,00 από το δάπεδο, το ζεστό νερό θα τρέχει ''σαν την ρακί από το λουλά... '' δεδομένου ότι του κλείνεις το βανάκι της εισαγωγής. Επίσης, για να κυκλοφορήσει το νερό με τέτοιο τρόπο, πρέπει από κάπου να παίρνει αέρα, σε άλλη περίπτωση δε θα τρέχει ούτε σταγόνα!!

Το πιθανότερο, είναι, εξ αρχής να είναι σημαδεμένα λάθος τα διακριτικά του ζεστού- κρύου πάνω στο θερμοσίφωνο, ή να έφυγαν κατά τη μεταφορά και να τοποθετήθηκαν λάθος, και κατόπιν, να συνδέθηκε ανάποδα ο θερμισίφωνας. Κάνε μια δοκιμή, όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, άλλαξε την εισαγωγή με την εξαγωγή, μαζί με τα εξαρτήματά τους, άναψε το θερμοσίφωνο μετά να ζεστάνει το νερό, και δοκίμασε να δεις τι συμβαίνει.

Μια άλλη τεχνική για να δεις αν είναι σωστά συνδεμένα,ΠΡΙΝ να ζεστάνεις νερό, είναι να ξεσυνδέσεις το κρύο και να ανοίξεις το βανάκι, αν τρέχει για πολύ ώρα νερό τότε είναι σωστά συνδεμένα. Αν τρέχει για κάποιο χρόνο, και μετά σταματήσει και το θερμοσίφωνο έχει νερό ακόμη μέσα, τότε κάνε αυτό που σου είπα να λύσεις το πρόβλημά σου.

Τώρα αν είναι σωστά όλα, τι να πω... :001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolleyes: κάλεσέ με καμιά εβδομάδα στα 1200 υψόμετρο να πιούμε τις ρακές μας και τα τσιπουράκια μας, και να βρούμε κάποια λύση!!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΕΣΣΣΣΣ

αφου το βρηκεςτι σκας?
.,ο υδραυλικος ξεχασε να το βαλει.και ειναι βεβαιο γιατι:αφου κλεινει την βανα και αδειαζει ο θερμοσιφωνας θα επρεπε μετα απο 5-10λτ.να σταματησει ,ΑΡΑ δεν τραβαει απο ψηλα.

Γιώργος Φυσικός
12-07-12, 13:44
για να κάνεις μπάνιο με φυσική ροή του νερού απο το θερμοσίφωνα πρέπει να βρίσκεται τουλάχιστον 5 - 6 μέτρα ψηλότερα απο την μπαταρία τησ μπανιέρας - ντουζιέρας για να έχεις κάποια πίεση....


το δίκτυο εξακολουθεί να προσφέρει κάποια πίεση. αν κλείνει την εισαγωγή, και η δεξαμενή είναι αρκετά γεμάτη με νερό (κρύο ζεστό δεν με νοιάζει) δεν θα βγαίνει νερό είτε είναι ψηλά είτε χαμηλά: θα δημιουργείται υποπππππππ καλημεαρ παιδια μοπλις ησκωθηκα ουτε τη μαπα μ δν εχω πλυνει καφεεεεεεεεεεε γαααααροοοοο

ΗΝ1984
12-07-12, 15:21
ο θερμοσίφωνας δεν είναι ψύκτρες...
:confused1:

Οι θερμοσίφωνες σίγουρα δεν είναι ψήκτρες , όπως επίσης και οι ψύκτες δεν είναι ψήκτρες (ψήκτρα = βούρτσα, πιθανόν έχεις μπερδέψει την @ούτσα με τη βούρτσα)

Ο ορθογραφικός έλεγχος από τα windows δεν φτάνει από μόνος του, πρέπει να γνωρίζει και ο χρήστης ορθογραφία.
Ίσως δεν περιλαμβάνονται στο εύρος των γνώσεων σου οι έννοιες προθερμαντήρας και προψυκτήρας (μια απλή εφαρμογή να γίνει εδώ), και έτσι μπορείς να καταλάβεις τουλάχιστον αυτή τη διάφορα γνώσεων που υπάρχει.

Γιώργος Φυσικός
12-07-12, 15:33
επειδή σε βλέπω αγριεμένο και τσαμπουκαλεμένο, θα προσπαθήσω να defuse την κατάσταση...


μάγκα μου, από τη στιγμή που γράφεις με COMIC SAAAANS χάνεις κάθε ίχνος σοβαρότητας, γνώσεων και αξιοπρέπειας. Είναι Νόμος του Ιντερνετ.

snapster
12-07-12, 15:54
Οι θερμοσίφωνες σίγουρα δεν είναι ψήκτρες , όπως επίσης και οι ψύκτες δεν είναι ψήκτρες (ψήκτρα = βούρτσα, πιθανόν έχεις μπερδέψει την @ούτσα με τη βούρτσα)

Ο ορθογραφικός έλεγχος από τα windows δεν φτάνει από μόνος του, πρέπει να γνωρίζει και ο χρήστης ορθογραφία.
Ίσως δεν περιλαμβάνονται στο εύρος των γνώσεων σου οι έννοιες προθερμαντήρας και προψυκτήρας (μια απλή εφαρμογή να γίνει εδώ), και έτσι μπορείς να καταλάβεις τουλάχιστον αυτή τη διάφορα γνώσεων που υπάρχει.

ελπίζω να με συνχωρέσει ο "ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ".....
που δεν ξέρω ορθογραφία....
ένα μεγάλο ΣΥΓΝΩΜΗ απο μένα προς τουσ υπόλοιπους που προσπάθησα να βοηθήσω... όταν μεγαλώσω και πάω δημοτικό για να με νοιάζει το πώς θα είναι η ορθογραφία μου θα καταφέρω ελπίζω να κάνω μία συζήτηση μαζι σας....

ΣΥΓΝΩΜΗ που έχω καλύτερα πράγματα να κάνω....

ΗΝ1984
12-07-12, 16:20
επειδή σε βλέπω αγριεμένο και τσαμπουκαλεμένο, θα προσπαθήσω να defuse την κατάσταση...


μάγκα μου, από τη στιγμή που γράφεις με COMIC SAAAANS χάνεις κάθε ίχνος σοβαρότητας, γνώσεων και αξιοπρέπειας. Είναι Νόμος του Ιντερνετ.


Μηνάρα, ευχαριστώ για την παρατήρηση, δεν το γνώριζα για τη γραμματοσειρά,
θα προσπαθήσω να μην επαναληφθεί, αλλά δεν γνωρίζω εάν θα τα καταφέρω



«Γηράσκω δ’ αιεί πολλά διδασκόμενος»

Και πάλι ευχαριστώ.

snapster
12-07-12, 16:27
35319

και κάτι άλλο για να μαθαίνουμε.....

Γιώργος Φυσικός
12-07-12, 16:33
Μηνάρα, ευχαριστώ για την παρατήρηση, δεν το γνώριζα για τη γραμματοσειρά,
θα προσπαθήσω να μην επαναληφθεί, αλλά δεν γνωρίζω εάν θα τα καταφέρω



«Γηράσκω δ’ αιεί πολλά διδασκόμενος»

Και πάλι ευχαριστώ.


http://www.youtube.com/watch?v=KzmrxKhaKRU

:P

radiomario
09-10-12, 19:41
νεωτερα απο το ανωτερω θεμα . αλλαξα με νεα αντισταση κ νεο ανοδιο κ καθαρισα εσωτερικα τον θερμοσιφωνα εβαλα κ νεα σπιραλ , αλλα εξακολουθει να ισχυει το ιδιο , [δηλαδη κλεινω την εισοδο κρυου νερου με διακοπτη για να μην κρυωνει το ζεστο νερο γρηγορα] αλλαξα κ τα σπιραλ αντιθετα απ οτι ηταν αλλα ηταν σωστα αρχικα σωστα τοποθετημενα .αυτο που παρατηρησα τωρα ειναι οτι στο μερος που υπαρχει εισοδος-εξοδος ζεστου κρυου νερου[καθετος ο θερμοσιφωνας]υπαρχει μπλε [κρυο νερο] κοκκινο[ζεστο νερο]οταν εχει ζεσταθει ο θερμοσ. κ ειναι ετοιμος για μπανιο πιανοντας το σπιραλ που βιδωνει στο μπλε [κρυο νερο -εισοδος νερου] ειναι πολυ ζεστο ενω στην κοκκινη ενδειξη [που το σπιραλ βιδωνει - εξοδος ζεστου νερου]εχει φυσιολογικη θερμοκρασια δωματιου κρυο θα ελεγα ,δεν κανω λαθος ουτε τα μπερδεψα το παρατηρησα τουλαχιστον 5 φορες , ειναι φυσιολογικο αυτο ??

apilot
09-10-12, 20:48
Φίλε radiomario διάβασα προσεκτικά απο την αρχή αυτά που έγραψες.Όλα είναι φισιολογικά έτσι πρέπει να είναι .Ο κάθετος θερμοσίφωνας και ότι χρησιμοποιείται με κρύο και ζεστό νερό πάντοτε απο αριστερά είναι το ζεστό νερό και δεξιά το κρύο.Είναι κανόνας αυτός.Τώρα για το πρόβλημα που έχεις επειδή είναι πολύ κρύο το νερό γιαυτό γίνεται και δεν έχεις μεγάλη επάρκεια στο ζεστό νερό.Για τον διακόπτη που σε έβαλλε ο υδραυλικός σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να ανοίξεις τον διακόπτη του θερμοσίφωνα όταν τελειώσει το νερό γιατί θα υπερθεμανθεί πολύ και υπάρχει κίνδυνος έκριξης.Επίσης στην είσοδο του νερού πρέπει να υπάρχει μια βαλβίδα επιστροφής, σε περίπτωση που για κάποιο λόγο κοπεί το νερό να μη αδειάσει ο θερμοσίφωνας ώστε να υπάρχει πάντα νερό.Για μένα δεν κάνεις τίποτε αυτή είναι η κατάσταση και πρέπει να την δεχτείς.Η μόνη λύση είναι να βάλεις μεγαλύτερο θερμοσίφωνα ή να τροφοδοτείς νερό από κάποιο ντεπόζιτο ώστε το νερό να είναι πιό ζεστό απο τον εξωτερικό χώρο.Αυτά πιστεύω να βοήθησα.

STALKER IX
09-10-12, 22:46
Αφου μπορεις και κανεις το μπανιο σου μονο με τη ζεστη παροχη ανοιχτη και δεν παθαινεις εγκαυματα........ τι να πω........!!!!!

xrhstosmp
09-10-12, 23:21
εγω παλι πιστευω απο τα συμφραζομενα οτι μαλλον ο θερμοσιφωνας σου εχει αναποδα το κοκκινο-μπλε δαχτυλιδι .τοσο απλα.η λογο λαθους στο εργοστασιο η πεσανε στη μεταφορα και τα εβαλε καποιος οπως ναναι.με τη δοκιμη που εκανες με αναποδα τις σωληνες τι εγινε?

ΗΝ1984
09-10-12, 23:40
Με ένα σύρμα το οποίο έχεις κάνει ορθή γωνία για λίγα χιλιοστά δοκίμασε ποια είναι η μακριά σωλήνα του ζεστού και ποιο το μήκος της και ποια η κοντή του κρύου.

Εάν η επιμήκυνση της σωλήνας του ζεστού γίνεται με πρόσθετη σωλήνα εσωτερικά αυτής, αφαίρεσε τη και έλεγξε μήπως έχει τρυπήσει σε πιο κοντό σημείο κοντά στο στρώμα κρύου νερού και γίνεται μίξη.

radiomario
09-10-12, 23:46
Αφου μπορεις και κανεις το μπανιο σου μονο με τη ζεστη παροχη ανοιχτη και δεν παθαινεις εγκαυματα........ τι να πω........!!!!!
μεσα στο μπανιο υπαρχει μικτης[τηλεφωνο] κ ρυθμιζεται ετσι η αναλογια κρυου-ζεστου νερου

radiomario
09-10-12, 23:55
εγω παλι πιστευω απο τα συμφραζομενα οτι μαλλον ο θερμοσιφωνας σου εχει αναποδα το κοκκινο-μπλε δαχτυλιδι .τοσο απλα.η λογο λαθους στο εργοστασιο η πεσανε στη μεταφορα και τα εβαλε καποιος οπως ναναι.με τη δοκιμη που εκανες με αναποδα τις σωληνες τι εγινε?
εκανα την δοκιμη αλλαξα τα σπιραλ αλλα δεν εγινε τιποτα, κ τα αλλαξα παλι γιατι τα σπιραλ ηταν σωστα αρχικα τοποθετημενα .το οτι πιανοντας με το χερι το σπιραλ που βιδωνει στην εισοδο κρυου νερου[μπλε] οταν ζεσταθει ο θερμοσιφωνας ειναι ζεστο , ενω στην εξοδο ζεστου νερου[κοκκινο] το σπιραλ ειναι κρυο τι να σημαινει ?

radiomario
10-10-12, 00:02
Φίλε radiomario διάβασα προσεκτικά απο την αρχή αυτά που έγραψες.Όλα είναι φισιολογικά έτσι πρέπει να είναι .Ο κάθετος θερμοσίφωνας και ότι χρησιμοποιείται με κρύο και ζεστό νερό πάντοτε απο αριστερά είναι το ζεστό νερό και δεξιά το κρύο.Είναι κανόνας αυτός.Τώρα για το πρόβλημα που έχεις επειδή είναι πολύ κρύο το νερό γιαυτό γίνεται και δεν έχεις μεγάλη επάρκεια στο ζεστό νερό.Για τον διακόπτη που σε έβαλλε ο υδραυλικός σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να ανοίξεις τον διακόπτη του θερμοσίφωνα όταν τελειώσει το νερό γιατί θα υπερθεμανθεί πολύ και υπάρχει κίνδυνος έκριξης.Επίσης στην είσοδο του νερού πρέπει να υπάρχει μια βαλβίδα επιστροφής, σε περίπτωση που για κάποιο λόγο κοπεί το νερό να μη αδειάσει ο θερμοσίφωνας ώστε να υπάρχει πάντα νερό.Για μένα δεν κάνεις τίποτε αυτή είναι η κατάσταση και πρέπει να την δεχτείς.Η μόνη λύση είναι να βάλεις μεγαλύτερο θερμοσίφωνα ή να τροφοδοτείς νερό από κάποιο ντεπόζιτο ώστε το νερό να είναι πιό ζεστό απο τον εξωτερικό χώρο.Αυτά πιστεύω να βοήθησα.μαλλον φιλε βαγγελη αυτο φταιει μικρος [60 litra] θερμοσιφωνας κ κρυο νερο. εννοειται υπαρχει στην εισοδο του κρυου νερου[μπλε] βαλβιδα επιστροφης .

Ηλιας Α
10-10-12, 00:45
Καλησπέρα.
<< ενας φιλος ηρθε το ειδε καταλαβε το προβλημα και εβαλε στην εισοδο του κρυου νερου εναν διακοπτη >>…….................................

<< αυτο με τον διακοπτη ομως ειναι σωστο η λαθος ???>>
Μάριε είναι καραμπινάτο λάθος, και δεν είναι το μόνο , υπήρχε και υπάρχει άλλο λάθος για αυτό ο θερμ/νας σου βγάζει νερό.

Ηλιας Α
10-10-12, 03:52
μιας και το είπες....
κάτι απλό (έτσι ακούγεται) αλλά ένα απο τα πιο σημαντικά λάθη που έχουμε κάνει όλοι μας έστω και μια φορά στη ζωή μας...
και να το μαθαίνεται και σε άλλους...

να μην αφήνετε ποτέ τον θερμοσίφωνα ανοιχτό όταν κάνετε μπάνιο....!!!!!!

και με μαυρισμένα γράμματα γιατί το κακό μια φορά γίνεται.... μία φορά θα πάθει κάτι η αντίσταση και θα μπλεχτεί το ρεύμα με το νερό χρήσης.. αλλά αυτή η φορά θα κοστίσει ότι πιο σημαντικό σε έναν άνθρωπο...
η αλήθεια είναι οτι πολλές φορές λέμε... "ντάξει... σε μένα θα τύχει;;" .. και κάπως έτσι παραμελούμε πράγματα απλά αλλά πολύ σημαντικά...

εγώ προσωπικά έχω δεί σε σπίτι με τις περισσότερες κακοτεχνίες που μπορείτε να φανταστείτε... άνοιγες την μπαταρία της ντουζιέρας και άνοιγαν τα φώτα του σαλονιού... κάτω απο την ντουζιέρα πέρναγαν παροχές ηλεκτρισμού και τα καλώδια για πρίζες και φώτα του σαλονιού... φανταστείτε τι ακριβώς γινόταν απο κάτω....

προσοχη σε κάποια θέματα... :001_smile:
<<να μην αφήνετε ποτέ τον θερμοσίφωνα ανοιχτό όταν κάνετε μπάνιο....!!!!!! >>
Σωστός!

vagelisda
11-10-12, 03:40
εκανα την δοκιμη αλλαξα τα σπιραλ αλλα δεν εγινε τιποτα, κ τα αλλαξα παλι γιατι τα σπιραλ ηταν σωστα αρχικα τοποθετημενα .το οτι πιανοντας με το χερι το σπιραλ που βιδωνει στην εισοδο κρυου νερου[μπλε] οταν ζεσταθει ο θερμοσιφωνας ειναι ζεστο , ενω στην εξοδο ζεστου νερου[κοκκινο] το σπιραλ ειναι κρυο τι να σημαινει ?
προφανως ειναι αναποδα τα δαχτυλιδια που σου δειχνουν ποιο ειναι το ζεστο και το κρυο.
σκεψου το και λιγο λογικα,ειναι δυνατον το εισερχομενο (μπλε) να ειναι ζεστο και το εξερχομενο (κοκκινο) να ειναι κρυο;
αν αυτο ισχυε,θα τα πατενταραμε αμεσως και θα μοσχοπουλαγαμε θερμοσιφωνες-cooler νερου,ασε που αυτο θα σημαινε οτι το ποσιμο νερο στο χωριο σου ερχεται απο θερμες πηγες...

μηπως ηταν λαθος απλα η διατυπωση σου;



Καλησπέρα.
<< ενας φιλος ηρθε το ειδε καταλαβε το προβλημα και εβαλε στην εισοδο του κρυου νερου εναν διακοπτη >>…….................................

<< αυτο με τον διακοπτη ομως ειναι σωστο η λαθος ???>>
Μάριε είναι καραμπινάτο λάθος, και δεν είναι το μόνο , υπήρχε και υπάρχει άλλο λάθος για αυτό ο θερμ/νας σου βγάζει νερό.
για να συνεχιζεις να εχεις τρεχουμενο νερο με κλειστο το διακοπτη,απο καπου ο θερμοσιφωνας θα πρεπει να παιρνει αερα,το πρωτο που θα σκεφτομουν ειναι χαλασμενο ασφαλιστικο(η αντεπιστρφη βαλβιδα η οπως whatever το λενε) , δε μπορω να καταλαβω πως στο καλο κλεινεις το διακοπτη και συνεχιζει και βγαζει νερο ο θερμοσιφωνας :confused1:


αααα,και κατι ακομα που μου ηρθε,αν οντως ειναι αναποδα τα δαχτυλιδια,θα ειναι λαθος βαλμενο και το ασφαλιστικο το οποιο ειναι κατασκευασμενο μονο να αφηνει να εισερχεται νερο,οποτε αν ειναι τοποθετημενο στο ζεστο,αφηνει μεν νερο να εξελθει επειδη ειναι χαλασμενο η της πλακας αλλα μικρη ποσοτητα


αυτος ο θερμοσιφωνας με εχει συναρπασει,νιωθω σαν τον dr House,ΠΡΕΠΕΙ να λυσουμε αυτο το γριφο...

nestoras
11-10-12, 04:09
εκανα την δοκιμη αλλαξα τα σπιραλ αλλα δεν εγινε τιποτα, κ τα αλλαξα παλι γιατι τα σπιραλ ηταν σωστα αρχικα τοποθετημενα .το οτι πιανοντας με το χερι το σπιραλ που βιδωνει στην εισοδο κρυου νερου[μπλε] οταν ζεσταθει ο θερμοσιφωνας ειναι ζεστο , ενω στην εξοδο ζεστου νερου[κοκκινο] το σπιραλ ειναι κρυο τι να σημαινει ?

Επιβεβαίωσε με έναν σίγουρο τρόπο ποια είναι η παροχή κρύου νερού (από τον τοίχο) και σε ποιο σημείο στέλνεις το ζεστό νερό μέσα στο κύκλωμα. α) Ξεβίδωσε τα σπιράλ και άνοιξε το βανάκι που θεωρείς ότι είναι η παροχή για να δεις αν θα σου φέρει κρύο φρέσκο νερό. Κλείσε το βανάκι της παροχής β) Άνοιξε την ψηλότερη και χαμηλότερη βρύση ζεστού νερού του σπιτιού σου και περίμενε να αδειάσουν τα νερά. μετά κλείσε όλες τις "ζεστές" βρύσες και άνοιξε αυτή στην ντουζιέρα-μπανιέρα. Φύσα μέσα στην παροχή η οποία θεωρείς ότι είναι αυτή που στέλνει το ζεστό νερό στο σπίτι. Θα πρέπει να βγει ο αέρας από τη βρύση της ντουζιέρας που έχεις ανοιχτή. Αν οι "ζεστές" δεν αδειάσουν τότε υπάρχει πρόβλημα!
Με τα συμβάντα που περιγράφεις υποψιάζομαι ότι για κάποιο ανεξήγητο λόγο είτε ότι υπάρχει "διακλάδωση" μεταξύ ζεστού και κρύου κυκλώματος μετά τον θερμοσίφωνα είτε ότι υπάρχει "ντεποζιτο" συνδεδεμένο μετά την παροχή του ζεστού. Μου φαίνεται ότι έτσι εξηγούνται κάποια από τα φαινόμενα που περιγράφεις (πχ τελειώνει αμέσως το νερό, πρέπει να κλείσεις έναν διακόπτη για να δουλέψει, ζεστένεται ο κρύος σωλήνας κτλ).
Σημείωση: στη δοκιμή που θα κάνεις για να επιβεβαιώσεις το ζεστό σωλήνα νερού ΜΗΝ κλείσεις την κεντρική παροχή νερού του σπιτιού παρά μόνο την παροχή του κρύου προς τον θερμοσίφωνα (για να επιβεβαιώσεις ότι δεν υπάρχει διακλάδωση).
Δεν είμαι υδραυλικός αλλά νομίζω πως πρέπει να ξεκαθαρίσεις αυτά τα θέματα πριν προχωρήσεις στην αλλαγή του θερμοσίφωνα γιατί αν ισχυει κάτι τέτοιο τότε και καινούριο να βάλεις, πάλι θα έχεις το ίδιο πρόβλημα.

Ηλιας Α
11-10-12, 17:57
προφανως ειναι αναποδα τα δαχτυλιδια που σου δειχνουν ποιο ειναι το ζεστο και το κρυο.
σκεψου το και λιγο λογικα,ειναι δυνατον το εισερχομενο (μπλε) να ειναι ζεστο και το εξερχομενο (κοκκινο) να ειναι κρυο;
αν αυτο ισχυε,θα τα πατενταραμε αμεσως και θα μοσχοπουλαγαμε θερμοσιφωνες-cooler νερου,ασε που αυτο θα σημαινε οτι το ποσιμο νερο στο χωριο σου ερχεται απο θερμες πηγες...

μηπως ηταν λαθος απλα η διατυπωση σου;



για να συνεχιζεις να εχεις τρεχουμενο νερο με κλειστο το διακοπτη,απο καπου ο θερμοσιφωνας θα πρεπει να παιρνει αερα,το πρωτο που θα σκεφτομουν ειναι χαλασμενο ασφαλιστικο(η αντεπιστρφη βαλβιδα η οπως whatever το λενε) , δε μπορω να καταλαβω πως στο καλο κλεινεις το διακοπτη και συνεχιζει και βγαζει νερο ο θερμοσιφωνας :confused1:

αααα,και κατι ακομα που μου ηρθε,αν οντως ειναι αναποδα τα δαχτυλιδια,θα ειναι λαθος βαλμενο και το ασφαλιστικο το οποιο ειναι κατασκευασμενο μονο να αφηνει να εισερχεται νερο,οποτε αν ειναι τοποθετημενο στο ζεστο,αφηνει μεν νερο να εξελθει επειδη ειναι χαλασμενο η της πλακας αλλα μικρη ποσοτητα

αυτος ο θερμοσιφωνας με εχει συναρπασει,νιωθω σαν τον dr House,ΠΡΕΠΕΙ να λυσουμε αυτο το γριφο...

Καλησπέρα.

<< για να συνεχιζεις να εχεις τρεχουμενο νερο με κλειστο το διακοπτη,απο καπου ο θερμοσιφωνας θα πρεπει να παιρνει αερα,>>

Βαγγέλη η άποψη αυτή έχει αναρτηθεί στο παρόν θέμα, αλλά δεν ευσταθή με την εξής λογική. Αν << απο καπου ο θερμοσιφωνας θα πρεπει να παιρνει αερα,>> τότε θα είχε ο δημιουργός του θέματος ( όταν ήταν ανοιχτή η βάνα του κρύου νερού ) και αρκετά νερά κάτω από το θερμ/να οπότε δε θα τον απασχολούσε αν τον φτάνει ή όχι το ζεστό νερό αλλά τι θα κάνει με τα νερά που τρέχουν.

vagelisda
11-10-12, 22:59
βρε σωστο,δε λεω,αλλα ειναι ενα ερωτημα πως συνεχιζει και τρεχει το νερο εχοντας αρνητικη υποπιεση μεσα στο θερμοσιφωνα...

Synth84
13-10-12, 23:26
αν είσοδος και έξοδος είναι κοντά, όταν ανοίξεις τη βάνα για να βγει νερό, σημαντικό ποσοστό του νερού που θα βγαίνει θα είναι το νερό που μόλις μπήκε στο θερμοσίφωνο από την είσοδο του κρύου νερού.

υπόθεση κάνω, μην το δέσεις και κόμπο ότι έτσι είναι. πάντως λίγο που το είχα σκεφτεί όταν απάντησα, μου έστεκε.
Το καλό είναι όταν έχεις είσοδο τέρμα κάτω και έξοδο τέρμα πάνω. Φυσική κυκλοφορία του θερμού προς τα πάνω -> πάντα θερμό στην έξοδο.

nikolaras
14-10-12, 11:03
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα....
Εχω ένα θερμοσίφωνα 80 λίτρα και τον ανάβω όταν δεν έχει ήλιο.
Πρόσφατα άλλαξα αντίσταση 4 κιλοβατ (πριν 20 μέρες), όλα εντάξει.
Χτες έπεσε ο ρελέ και δεν ξανασηκώνεται αν δεν βγάλω τη γείωση.... Στο μυαλό μου παίζει διαρροή της αντίστασης, αλλά τόσο νωρίς;

nikolaras
14-10-12, 16:15
Μετράω μεταξύ των ακροδεκτών της αντίστασης και γης περίπου 16 -20 KΩ ???? Δεν είναι παράξενο;

vasilllis
14-10-12, 17:19
Μετράω μεταξύ των ακροδεκτών της αντίστασης και γης περίπου 16 -20 KΩ ???? Δεν είναι παράξενο;

θα ειναι ελλατωματικη.

SPEEDDRIVER
14-10-12, 21:45
θα ειναι ελλατωματικη.
Οι αντιστάσεις έχουν μέσα τους σιλικόνη η οποία έχει μια σχετική υγρασία, σε θερμοσίφωνα δεν μου έτυχε αλλά σε κουζίνα την λειτούργησα μέχρι τη μέγιστη θερμοκρασία της χωρίς γείωση και το πρόβλημα λύθηκε. Πριν το κάνω αυτό "έπεφτε" συνεχώς ο ΔΔΕ.

picdev
14-10-12, 22:05
α ναί το είχαν ξαναγράψει και για κουζίνα, είναι επικίνδυνο βέβαια αλλά πρέπει να γίνει.
Τα 16k είναι όντως περίεργα

rama
17-10-12, 10:36
Επειδή το διάβασα το θέμα από την αρχή, τελικά τι έγινε? Και να ρωτήσω κάτι τον φίλο που ξεκίνησε το thread. Ο θερμοσίφωνας που εγκατέστησε ήταν καινούργιος; Μήπως εκτός από τις εξόδους που χρησιμοποιεί, υπάρχουν άλλες δύο (ή τρείς) έξοδοι που είναι ταπωμένοι;

vasilllis
17-10-12, 17:48
Οι αντιστάσεις έχουν μέσα τους σιλικόνη η οποία έχει μια σχετική υγρασία, σε θερμοσίφωνα δεν μου έτυχε αλλά σε κουζίνα την λειτούργησα μέχρι τη μέγιστη θερμοκρασία της χωρίς γείωση και το πρόβλημα λύθηκε. Πριν το κάνω αυτό "έπεφτε" συνεχώς ο ΔΔΕ.

οταν λες μεσα τους προφανως εννοεις μεταξυ του συρματος και το σωληνακι (κυαθιο);εχει μεσα σιλικονι;;
περιεργο αφου η σιλικονι θεωρειται θερμομονωτικη.εγω οσες εχω ανοιξει (οχι πολλες απο θερμοσιφωνες αλλα απο αλλες χρησεις) εχουν μεσα χαντρες (δεν θυμαμαι το υλικο τους αυτη την στιγμη).

sembel
18-10-12, 19:46
Κ’εγώ επειδή το διάβασα απτήν αρχή το θέμα και νομίζω ότι άκουσα και αρκετά κουφά !!!
Πες μας ρε Μάριε από περιέργεια τελικά τι έγινε ???
Θα συμφωνήσω με πολλά παιδιά ότι μπορεί να ήταν λάθος συνδεμένα το κρύο με το ζεστό (το’χουμε δει πολλές φορές) ακόμα κ’απτο εργοστάσιο λάθος σημαδεμένες οι σωλήνες (κόκκινο - μπλε) , μπορεί να γέμισε η αντίσταση άλατα και να μη μπορεί να το ζεστάνει καλά , μπορεί να είναι μικρό και σε χώρο κακός μονωμένο και να μη σου φτάνει … Αλλά δεν μπορεί με τίποτα όμως να τρέχει νερό απ΄τον θερμοσίφωνα αν του κόψεις την παροχή με ένα βαννάκι όσο ψηλά και να βρίσκεται , ότι πίεση και να έχει το δίκτυο … από κανένα κλειστό δοχείο δεν τρέχει τίποτα αν δεν εισέρχεται ταυτόχρονα αέρας (η νερό σ’αυτην την περίπτωση) !!!

Γι’αυτό για να αδειάσουμε έναν θερμοσίφωνα δεν φτάνει μόνο να αποσυνδέσουμε τις σωλήνες του αλλά βγάζουμε και την αντεπίστροφη βαλβίδα που έχει στο κρύο για να παίρνει αέρα … Νομίζω ότι δεν η κατάλαβες κάτι καλά απ’αυτά που έκανε ο υδραυλικός σου η αυτός έχει καταρρίψει τους νόμους της φυσικής !!!
Φιλικά τα ρωτάω Μάριε χωρίς παρεξήγηση γιατί δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τεχνίτες που λένε τόσες μ@λ@κίες στον κόσμο που όταν τους λέει κάποιος την αλήθεια τελικά δυσκολεύονται να τον πιστέψουν !!!

Ηλιας Α
19-10-12, 01:28
Κ’εγώ επειδή το διάβασα απτήν αρχή το θέμα και νομίζω ότι άκουσα και αρκετά κουφά !!!
Πες μας ρε Μάριε από περιέργεια τελικά τι έγινε ???
Θα συμφωνήσω με πολλά παιδιά ότι μπορεί να ήταν λάθος συνδεμένα το κρύο με το ζεστό (το’χουμε δει πολλές φορές) ακόμα κ’απτο εργοστάσιο λάθος σημαδεμένες οι σωλήνες (κόκκινο - μπλε) , μπορεί να γέμισε η αντίσταση άλατα και να μη μπορεί να το ζεστάνει καλά , μπορεί να είναι μικρό και σε χώρο κακός μονωμένο και να μη σου φτάνει … Αλλά δεν μπορεί με τίποτα όμως να τρέχει νερό απ΄τον θερμοσίφωνα αν του κόψεις την παροχή με ένα βαννάκι όσο ψηλά και να βρίσκεται , ότι πίεση και να έχει το δίκτυο … από κανένα κλειστό δοχείο δεν τρέχει τίποτα αν δεν εισέρχεται ταυτόχρονα αέρας (η νερό σ’αυτην την περίπτωση) !!!

Γι’αυτό για να αδειάσουμε έναν θερμοσίφωνα δεν φτάνει μόνο να αποσυνδέσουμε τις σωλήνες του αλλά βγάζουμε και την αντεπίστροφη βαλβίδα που έχει στο κρύο για να παίρνει αέρα … Νομίζω ότι δεν η κατάλαβες κάτι καλά απ’αυτά που έκανε ο υδραυλικός σου η αυτός έχει καταρρίψει τους νόμους της φυσικής !!!
Φιλικά τα ρωτάω Μάριε χωρίς παρεξήγηση γιατί δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τεχνίτες που λένε τόσες μ@λ@κίες στον κόσμο που όταν τους λέει κάποιος την αλήθεια τελικά δυσκολεύονται να τον πιστέψουν !!!
<< νομίζω ότι άκουσα και αρκετά κουφά >> να είσαι σίγουρος ότι άκουσες όχι μόνο κουφά αλλά τρελά θα έλεγα εγώ.
<< Πες μας ρε Μάριε από περιέργεια τελικά τι έγινε >> έπρεπε να το έχει κάνει, ή να πει δεν μπόρεσα να καταλάβω τι έκανε αυτός ο υποτιθέμενος υδραυλικός ( της πλάκας ) και να κλείσει το θέμα.
<< Για αυτό για να αδειάσουμε έναν θερμοσίφωνα δεν φτάνει μόνο να αποσυνδέσουμε τις σωλήνες του αλλά βγάζουμε και την αντεπίστροφη βαλβίδα που έχει στο κρύο για να παίρνει αέρα …>> για να παίρνει αέρα συνήθως ανοίγομε τη στρόφιγγα του ζεστού π.χ στο νιπτήρα οπότε δεν είναι απαραίτητο να αποσυνδέσομε τη σωλήνα του ζεστού.

Ηλιας Α
19-10-12, 01:41
οταν λες μεσα τους προφανως εννοεις μεταξυ του συρματος και το σωληνακι (κυαθιο);εχει μεσα σιλικονι;;
περιεργο αφου η σιλικονι θεωρειται θερμομονωτικη.εγω οσες εχω ανοιξει (οχι πολλες απο θερμοσιφωνες αλλα απο αλλες χρησεις) εχουν μεσα χαντρες (δεν θυμαμαι το υλικο τους αυτη την στιγμη).
Βασίλη.
Δε γνωρίζω αν έχουν σιλικόνη ή κάποιο άλλο μονωτικό υλικό, χάντρες όμως ίσως βρεις σε κανένα θερμοσίφωνα του περασμένου αιώνα σε κανένα μουσείο.
<< περιεργο αφου η σιλικονι θεωρειται θερμομονωτικη >> από την ελάχιστη φυσική που έμαθα στο σχολείο, έμαθα πως είναι αδύνατο να βρεις ηλεκτρομονωτικό υλικό χωρίς να είναι θερμομονωτικό.

vasilllis
19-10-12, 10:03
Βασίλη.
Δε γνωρίζω αν έχουν σιλικόνη ή κάποιο άλλο μονωτικό υλικό, χάντρες όμως ίσως βρεις σε κανένα θερμοσίφωνα του περασμένου αιώνα σε κανένα μουσείο.
<< περιεργο αφου η σιλικονι θεωρειται θερμομονωτικη >> από την ελάχιστη φυσική που έμαθα στο σχολείο, έμαθα πως είναι αδύνατο να βρεις ηλεκτρομονωτικό υλικό χωρίς να είναι θερμομονωτικό.

καλημερα

για τις χαντρες εχεις δικιο τις εχουν καταργησει.
επισης εχεις δικιο και για την φυσικη που θυμασαι.
εδω ομως http://www.mica.gr/products6.php?wh=1&lang=1&the1id=3&the2id=9&the3id=40&theid=40&open1=3&open2=9&open3=40

θα δεις οτι βαζουν υλικο ναι μεν κακο αγωγο του ηλεκτρισμου αλλα καλο αγωγο της θερμοκρασιας.

σιλικονι μπαινει στα ακρα(στο σημειο που βλεπουμε εμεις )για να μην φευγει η σκονη.

Ηλιας Α
19-10-12, 23:34
καλημερα

για τις χαντρες εχεις δικιο τις εχουν καταργησει.
επισης εχεις δικιο και για την φυσικη που θυμασαι.
εδω ομως http://www.mica.gr/products6.php?wh=1&lang=1&the1id=3&the2id=9&the3id=40&theid=40&open1=3&open2=9&open3=40

θα δεις οτι βαζουν υλικο ναι μεν κακο αγωγο του ηλεκτρισμου αλλα καλο αγωγο της θερμοκρασιας.

σιλικονι μπαινει στα ακρα(στο σημειο που βλεπουμε εμεις )για να μην φευγει η σκονη.
Καλησπέρα.
Βασίλη << για τις χαντρες εχεις δικιο τις εχουν καταργησει.>> στους θερμ/νες ναι, και αν θες χρησιμοποιούνται ακόμη στους θερμοθαλάμους ίσως και στα άκρα των ματιών των ηλ μαγειρείων ( κουζίνες ) ενδεχόμενα και αλλού, είναι από πορσελάνη και μερικές φορές υλικό με πρόσμιξη πορσελάνης
<< επισης εχεις δικιο και για την φυσικη που θυμασαι.
εδω ομως http://www.mica.gr/products6.php?wh=...en2=9&open3=40 (http://www.mica.gr/products6.php?wh=1&lang=1&the1id=3&the2id=9&the3id=40&theid=40&open1=3&open2=9&open3=40) >>
Αν δεχτούμε ότι ένας νόμος της φυσικής δύσκολα ανατρέπεται έστω αν πέρασαν αρκετά χρόνια που τον έμαθα - δε λέω πόσα γιατί έχω τους λόγους μου – το πιθανότερο ο παραπάνω εμποράκος να γράφει ανακρίβειες, γράφοντας αυτά:
<< Αυξάνει τη θερμική αγωγιμότητα, τη διηλεκτρική δύναμη και τη ζωή της αντίστασης >>
<<για να μην φευγει η σκονη.>>
Δεν είναι σκόνη αλλά συμπαγές υλικό.

vasilllis
19-10-12, 23:49
Καλησπέρα.
Βασίλη << για τις χαντρες εχεις δικιο τις εχουν καταργησει.>> στους θερμ/νες ναι, και αν θες χρησιμοποιούνται ακόμη στους θερμοθαλάμους ίσως και στα άκρα των ματιών των ηλ μαγειρείων ( κουζίνες ) ενδεχόμενα και αλλού, είναι από πορσελάνη και μερικές φορές υλικό με πρόσμιξη πορσελάνης
<< επισης εχεις δικιο και για την φυσικη που θυμασαι.
εδω ομως http://www.mica.gr/products6.php?wh=...en2=9&open3=40 (http://www.mica.gr/products6.php?wh=1&lang=1&the1id=3&the2id=9&the3id=40&theid=40&open1=3&open2=9&open3=40) >>
Αν δεχτούμε ότι ένας νόμος της φυσικής δύσκολα ανατρέπεται έστω αν πέρασαν αρκετά χρόνια που τον έμαθα - δε λέω πόσα γιατί έχω τους λόγους μου – το πιθανότερο ο παραπάνω εμποράκος να γράφει ανακρίβειες, γράφοντας αυτά:
<< Αυξάνει τη θερμική αγωγιμότητα, τη διηλεκτρική δύναμη και τη ζωή της αντίστασης >>
<<για να μην φευγει η σκονη.>>
Δεν είναι σκόνη αλλά συμπαγές υλικό.

Hλια
το μεσημερι εκοψα μια καμενη αντισταση,θα ανεβασω και φωτο αν θελετε.Το υλικο που εχει ειναι σαν ψιλη αμμος.

Ηλιας Α
20-10-12, 00:16
Hλια
το μεσημερι εκοψα μια καμενη αντισταση,θα ανεβασω και φωτο αν θελετε.Το υλικο που εχει ειναι σαν ψιλη αμμος.
<<Hλια
το μεσημερι εκοψα μια καμενη αντισταση,θα ανεβασω και φωτο αν θελετε.Το υλικο που εχει ειναι σαν ψιλη αμμος.>>
Μπορεί να είναι << σαν ψιλη αμμος >> αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, και τούτο γιατί αν ήταν από άμμο που έχει ειδικό βάρος περίπου 1,5 γραμμαρίου/ cm³ ο αγωγός της αντίστασης που έχει ειδικό βάρος περίπου 8 γραμμαρία/ cm³ θα βυθιζόταν ( όπου η αντίσταση θα ήταν οριζόντια ) και θα ακουμπούσε στο περίβλημα της.
Πάντως μια φωτό ίσως βοηθούσε.

vasilllis
20-10-12, 00:58
38213


δεν την εχω πεταξει,οτι αλλο θες να τραβηξω (φωτο) πες το.

trigpan
20-10-12, 13:30
πρώτον αντίσταση μέ πολλά αλατα
δεύτερον θερμοσίφωνας γεμάτος άλατα
τρίτον χαλασμένη αντίσταση οχι εντελώς (τρύπα)

sembel
24-10-12, 12:07
<< Για αυτό για να αδειάσουμε έναν θερμοσίφωνα δεν φτάνει μόνο να αποσυνδέσουμε τις σωλήνες του αλλά βγάζουμε και την αντεπίστροφη βαλβίδα που έχει στο κρύο για να παίρνει αέρα …>> για να παίρνει αέρα συνήθως ανοίγομε τη στρόφιγγα του ζεστού π.χ στο νιπτήρα οπότε δεν είναι απαραίτητο να αποσυνδέσομε τη σωλήνα του ζεστού.

Καλά τα λές Ηλία : δεν είναι απαραίτητο να αποσυνδέσουμε τον σωλήνα του ζεστού αλλά την αντεπίστροφη πάλι θα την βγάλουμε αλλιώς δεν βγαίνει το νερό με τίποτα αποκεί γι’αυτό είναι αντεπίστροφη (και έχει και φορά πώς πρέπει να συνδεθεί) …

radiomario
11-01-13, 01:34
τελικα το προβλημα λυθηκε , εβαλα μεγαλυτερο θερμοσιφωνα 120 litra απο 60 litra που υπηρχε κ τωρα λειτουργει κανονικα . ευχαριστω τους φιλους που απαντησαν :001_rolleyes: