PDA

Επιστροφή στο Forum : Απ'ευθείας λειτουργία aircondition



lcharal
12-07-12, 10:14
Καλημέρα σας.
(κύριοι διαχειριστές, δεν ξέρω σε ποια κατηγορία να εντάξω το άρθρο αυτό και για το λόγο αυτό το αναρτώ εδώ. Αν είναι λάθος η θέση του παρακαλώ να μετακινηθεί!)

Για να δω τώρα, όποιος ξέρει να μου πει ένα τρόπο να δουλέψω απευθείας το 9άρι aircondition μέσω κάποιου διακόπτη, ή κάποιου ρελέ. Για να σας δώσω να καταλάβετε, θέλω να κάνω μια εφαρμογή, ώστε να ελέγχω το aircondition με κάποιου τύπου χρονοδιακόπτη - χρονικού, για την περιοδική λειτουργία του, δηλ. να ανοίξει στις 12.00 και να κλίσει στις 13.00 και να ξαναανοίξει στις 14.00 και να κλίσει στις 14.30, και ούτω καθεξής...
Το πρόβλημά μου είναι, επειδή δεν ξέρω, πως θα ξεκινήσω το aircondition χωρίς το χειριστήριο (τηλεκοντρόλ)??

Πείτε μου τις γνώμες σας - προτάσεις σας. Θα αξιολογηθούν όλες, μιας και βρίσκομαι στο στάδιο της μελέτης ακόμα...

jakektm
12-07-12, 10:21
ανοιξε το φιλτρο του , και δες απο μεσα μερια, εχει συνηθως ενα μικρο διακοπτη-μπουτον.

herctrap
14-07-12, 09:38
από το τηλεχειριστήριο δεν μπορείς να το ρυθμίσεις??

Όλα τα κλιματιστικά που έχω δει μπορούν να ανοίξουν και να κλείσουν σε συγκεκριμένη ώρα από το τηλεχειριστήριο

lcharal
14-07-12, 10:50
από το τηλεχειριστήριο δεν μπορείς να το ρυθμίσεις??

Όλα τα κλιματιστικά που έχω δει μπορούν να ανοίξουν και να κλείσουν σε συγκεκριμένη ώρα από το τηλεχειριστήριο


Σωστός! Συμφωνώ απολύτως!
Τι γίνεται όμως, όταν κάποιος θέλει να ανοίγει και να κλίνει περισσότερες από μία φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας, ενώ λείπεις ή κοιμάσαι?? Εδώ σε θέλω....
Αυτό που είπε ο jake έχει μια βάση, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος για τον τρόπο σύνδεσης και τι λειτουργία θα έχει το aircorn όταν εκείνο θα ξεκινήσει αυτόματα....
Ας μας το πει κάποιος που γνωρίζει από αυτά, διότι δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με το θέμα....

soulhealer
14-07-12, 12:22
Υπάρχει λειτουργία σε κάποια air condition auto recovery.. όταν δλδ χαθεί το ρεύμα και ξαναέρθει τότε το air condition ξεκινά να δουλεύει όπως στην τελευταία κατάσταση που ήταν..
Αν έχεις κάτι τέτοιο, τότε με ένα χρονοδιακόπτη πρίζας μπορείς να το ανοιγοκλείνεις κάθε 15 λεπτά αν θες

sakhs75
14-07-12, 12:37
Υπάρχει λειτουργία σε κάποια air condition auto recovery.. όταν δλδ χαθεί το ρεύμα και ξαναέρθει τότε το air condition ξεκινά να δουλεύει όπως στην τελευταία κατάσταση που ήταν..
Αν έχεις κάτι τέτοιο, τότε με ένα χρονοδιακόπτη πρίζας μπορείς να το ανοιγοκλείνεις κάθε 15 λεπτά αν θες
Σωστο, για να το δοκιμασεις αυτο απλα κλεισε το ρευμα την ωρα που λειτουργει το a/c. Αν οταν ξανα δωσεις ρευμα ξεκινησει απο μονο του τοτε απλα βαλε εναν εξωτερικο χρονοδιακοπτη.Αν οχι τοτε θα πρεπει να βρεις στην πλακετα του a/c το ρελε που το ενεργοποιει οταν περνει εντολη απο το χειριστιριο και να το γεφυρωσεις.

Κυριακίδης
14-07-12, 12:40
Αυτό που είπε ο jake έχει μια βάση, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος για τον τρόπο σύνδεσης και τι λειτουργία θα έχει το aircorn όταν εκείνο θα ξεκινήσει αυτόματα...

Ο τρόπος που προτείνει ο Jake ... εννοεί το χειροκίνητο κουμπί που υπάρχει στο εσωτερικό στοιχείο .... αν είμαστε αρκετά παλαβοί μπορεί να γίνει κάτι με χρονοδιακόπτη αρκεί να εξετάσεις τα συγκεκριμένα on/off αυτού του διακόπτη και να τα αντιστοιχίσεις πάνω στον χρονοδιακόπτη.
Ο διακόπτης μέσα στο εσωτερικό στοιχείο έχει συνήθως 3 επιλογές της ...
1) Forced operation
2) auto restart
3) remote control
Στην επιλογή auto restart είναι όλοι οι διακόπτες όταν χρησιμοποιούμε το τηλεχειριστήριο
Και όταν έχουμε κάποιο πρόβλημα με τηλεχειριστήριο ή οτιδήποτε άλλο το βάζουμε στο Forced operation
Αν μπορέσει να μελετήσει τις 2 αυτές θέσεις πάνω στον διακόπτη για το αυτόματο και χειροκίνητο ... ποιες επαφές δηλαδή ανοίγουν ή κλείνουν στον συγκεκριμένο διακόπτη ... τις ίδιες αντιστοιχίες θα τις εφαρμόσει και πάνω σε έναν χρονοδιακόπτη απλό μηχανικό με ρυθμίσεις ανά 15 λεπτου.

soulhealer
14-07-12, 13:44
μια άλλη ιδέα, είναι να το ανοίγεις από το τηλεχειριστήριο, επεμβαίνοντας στο κουμπί on/off με καλωδιάκια και να ενεργοποιείται από εκέι μέσω χρονοδιακόπτη.. :001_unsure: (αν καταλήξεις σε κάτι τέτοιο πάρε ένα φθηνό τηλεχειριστήριο να μην χαλάσεις το δικό του).. Α:ντίστοιχα όπως κάνουμε για κλήσεις σε κινητό δλδ..

lcharal
17-07-12, 13:02
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και τη βοήθειά σας!