PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία Ballast



gassious
12-07-12, 13:07
Καλημέρα παιδιά. Έχω ένα ballast (Osram Quicktronic QT-FIT8 2x58-70), το οποίο είναι για δύο λάμπες 58W Τ8. Υπάρχει περίπτωση να δουλέψει με μια λάμπα Τ8 36W.
Αν μπορέσει κάποιος φίλος να βοηθήσει γιατί έχει καμια 20αριά ένα καινούργιο.

lcharal
12-07-12, 13:22
Δε βλέπω κάποιο λόγο να μη δουλέψει! Προχώρα το!

gassious
12-07-12, 13:41
Δε βλέπω κάποιο λόγο να μη δουλέψει! Προχώρα το!

Μόλις δοκίμασα μια 36άρα στις επαφές 21-22 και 25-26 αντίστοιχα στα φις της λάμπας δεξια και αριστερά.
Παρατηρήσεις
1) αν το βγάλεις από την μπρίζα πρέπει να το αφήσεις 2 λεπτά εκτός, αλλιώς δεν ανάβει. Γιατίιι??
2) με ένα βατόμετρο κατανάλωσης μου δείχνει 42-43 W. Mήπως με τον καιρό μου κάψει τη λάμπα(36) επειδή είναι περισσότερα w(58-70) το ballast?

Σε κάποιες άλλες τυχαίες θέσεις που δοκίμασα ή δεν άναψε καθόλου ή άναψε μόνο για λίγα δευτερόλεπτα.

michaelcom
12-07-12, 15:31
Μόλις δοκίμασα μια 36άρα στις επαφές 21-22 και 25-26 αντίστοιχα στα φις της λάμπας δεξια και αριστερά.
Παρατηρήσεις
1) αν το βγάλεις από την μπρίζα πρέπει να το αφήσεις 2 λεπτά εκτός, αλλιώς δεν ανάβει. Γιατίιι??
2) με ένα βατόμετρο κατανάλωσης μου δείχνει 42-43 W. Mήπως με τον καιρό μου κάψει τη λάμπα(36) επειδή είναι περισσότερα w(58-70) το ballast?

Σε κάποιες άλλες τυχαίες θέσεις που δοκίμασα ή δεν άναψε καθόλου ή άναψε μόνο για λίγα δευτερόλεπτα.

εγω παλι δεν βλεπω το λογο για να δουλευει!!

το ballast ειναι περισσοτερα βαττ και η λαμπα λεει οτι αντεχει λιγοτερα!!! οποτε με τον καιρο σου καει τηην λαμπα!!!!

gassious
12-07-12, 16:45
εγω παλι δεν βλεπω το λογο για να δουλευει!!

το ballast ειναι περισσοτερα βαττ και η λαμπα λεει οτι αντεχει λιγοτερα!!! οποτε με τον καιρο σου καει τηην λαμπα!!!!

Μιχάλη είναι σίγουρο αυτό ότι μεγαλύτερο μπάλαστ σε W, σου καίει πιο γρήγορα την λάμπα, ή το συμπερένεις λόγω της δικής μου μέτρησης με το βατόμετρο. Το ρωτάω μήπως δεν μετράει καλά το βατόμετρο ή παίζει κάτι άλλο.
Ευχαριστώ

SV1JRT
12-07-12, 16:53
εγω παλι δεν βλεπω το λογο για να δουλευει!!

το ballast ειναι περισσοτερα βαττ και η λαμπα λεει οτι αντεχει λιγοτερα!!! οποτε με τον καιρο σου καει τηην λαμπα!!!!


Χμμμμμ......
Που ακριβώς το στηρίζεις αυτό που λές ??
Η λάμπα είναι η κατανάλωση. Επομένως η λάμπα καθορίζει το ρευμα που θα τραβήξει.
Το ballast δεν μπορεί να την "μπουκώσει" περισσότερο απο όσο τραβάει η λάμπα...

michaelcom
12-07-12, 18:12
Χμμμμμ......
Που ακριβώς το στηρίζεις αυτό που λές ??
Η λάμπα είναι η κατανάλωση. Επομένως η λάμπα καθορίζει το ρευμα που θα τραβήξει.
Το ballast δεν μπορεί να την "μπουκώσει" περισσότερο απο όσο τραβάει η λάμπα...

Ωραια νταξει εγω αυτα που λεω δεν τα λεω με σιγουρια!!!
Αλλα τοτε γιατι να ειχε ballast??? κατευθιαν στο ρευμα αφου η λαμπα τραβαει οσο ρευμα θελει, ετσι ειναι!!!
Α το εχω κανει αυτο με 1000W ballast η λαμπα ελιωσε στην κυριολεξια!

rch
12-07-12, 19:08
Ωραια νταξει εγω αυτα που λεω δεν τα λεω με σιγουρια!!!
Αλλα τοτε γιατι να ειχε ballast??? κατευθιαν στο ρευμα αφου η λαμπα τραβαει οσο ρευμα θελει, ετσι ειναι!!!
Α το εχω κανει αυτο με 1000W ballast η λαμπα ελιωσε στην κυριολεξια!

Μα το ballast μειώνει το ρεύμα που "θα τράβαγε" η λάμπα.

SV1JRT
12-07-12, 19:09
Ωραια νταξει εγω αυτα που λεω δεν τα λεω με σιγουρια!!!
Αλλα τοτε γιατι να ειχε ballast??? κατευθιαν στο ρευμα αφου η λαμπα τραβαει οσο ρευμα θελει, ετσι ειναι!!!
Α το εχω κανει αυτο με 1000W ballast η λαμπα ελιωσε στην κυριολεξια!

Μιχάλη, το ballast είναι περιοριστής ρυματος. Μπαίνει σε σειρά με την λάμπα φθορίου για να περιορίσει το ρευμα που τραβάει η λάμπα. Είναι δηλαδή σαν μετασχηματιστής ρευματος (το παλιό ballast με το πηνίο) ή σαν switching τροφοδοτικό (το νέο, ηλεκτρονικό ballast). Αυτό που γράφει επάνω του, Τ8 58W σημαίνει οτι μέχρι εκει αντέχει το ballast ΟΧΙ η λάμπα. Δές ένα σχετικό βίντρο να καταλάβεις.

http://www.youtube.com/watch?v=v5HouhQ_AeQ

gassious
12-07-12, 19:54
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας, το μόνο που με προβληματίζει και δεν καταλαβαίνω είναι γιατί αν το βγάλεις από την μπρίζα πρέπει να το αφήσεις 30-40 δευτερόλεπτα εκτός, αλλιώς δεν ανάβει ξανά. Μήπως είναι λάθος συνδεσμολογία?
Αν κάποιος έχει κάποια σκέψη ευπρόσδεκτη.

michaelcom
12-07-12, 20:35
Μιχάλη, το ballast είναι περιοριστής ρυματος. Μπαίνει σε σειρά με την λάμπα φθορίου για να περιορίσει το ρευμα που τραβάει η λάμπα. Είναι δηλαδή σαν μετασχηματιστής ρευματος (το παλιό ballast με το πηνίο) ή σαν switching τροφοδοτικό (το νέο, ηλεκτρονικό ballast). Αυτό που γράφει επάνω του, Τ8 58W σημαίνει οτι μέχρι εκει αντέχει το ballast ΟΧΙ η λάμπα. Δές ένα σχετικό βίντρο να καταλάβεις.

http://www.youtube.com/watch?v=v5HouhQ_AeQ
Ναι ρε παιδια το καταλαβαινω αλλα ενα ballast μεγαλυτερων W θα αφηνει ποιο πολυ ρευμα να περναει μεσα απο την λαμπα!!! οποτε θα μειωσει την ζωη της λαμπας??
Που ειμαι λαθος δεν καταλαβαινω!!!

lcharal
12-07-12, 20:49
Ναι ρε παιδια το καταλαβαινω αλλα ενα ballast μεγαλυτερων W θα αφηνει ποιο πολυ ρευμα να περναει μεσα απο την λαμπα!!! οποτε θα μειωσει την ζωη της λαμπας??
Που ειμαι λαθος δεν καταλαβαινω!!!
Θα προσπαθήσω να δώσω ένα παράδειγμα.
Σε πρίζα του σπιτιού, ασφαλισμένη με ασφαλεια 16Α, συνδέουμε μια ηλεκτρική σόμπα αλογόνου συνολικής ισχύος1200W ήτοι, η maximum απορρόφηση είναι 5,5Α από το δίκτυο.
Ερωτώ τώρα εγώ, γιατί δεν καίγεται η σόμπα, αφού η πηγή μας, στη προκειμένη περίπτωση η πρίζα μας, μπορεί να δώσει ως 16Α χωρίς πρόβλημα?
Ένα παρόμοιο πράγμα συμβαίνει και με το μπαλάστ....

Ελπίζω να έριξα λίγο φως στην υπόθεση

Φιλικά Λευτέρης!

vasilllis
13-07-12, 00:36
αν θυμαμαι καλα καθε λαμπα με διαφορετικη ισχυ θελει και αλλη ταση εναυσης.
αρα δεν κανει διαφορετικης ισχυς ballast.

Hulk
13-07-12, 01:33
Εχω την εντυπωση πως εχω βαλει κατι τετοια μπαλαστ στη δουλεια μου, και μαλλον θελει να εχει και της δυο
λαμπες πανω του. Οταν εβγαζα την μια λαμπα ή καιγοταν μια απο της δυο εσβηναν τοτε και οι δυο μαζι, το
εχει για προστασια για να μην τρεμοπαιζουν οι λαμπες.
Τωρα οσο αφορα τα watt του μπαλαστ με της λαμπες δεν το εχω δοκιμασει ποτε.

michaelcom
13-07-12, 01:40
Θα προσπαθήσω να δώσω ένα παράδειγμα.
Σε πρίζα του σπιτιού, ασφαλισμένη με ασφαλεια 16Α, συνδέουμε μια ηλεκτρική σόμπα αλογόνου συνολικής ισχύος1200W ήτοι, η maximum απορρόφηση είναι 5,5Α από το δίκτυο.
Ερωτώ τώρα εγώ, γιατί δεν καίγεται η σόμπα, αφού η πηγή μας, στη προκειμένη περίπτωση η πρίζα μας, μπορεί να δώσει ως 16Α χωρίς πρόβλημα?
Ένα παρόμοιο πράγμα συμβαίνει και με το μπαλάστ....

Ελπίζω να έριξα λίγο φως στην υπόθεση

Φιλικά Λευτέρης!

Καλα με δουλευεις τωρα!!!!
Η σομπα εχει αντιστασεις η αντιστασεις τραβανε ενα συγκεκριμενο ρευμαα!!! αμα βαλεις ενα ballast 500W σε σομπα 1200W η μεγιστη ισχυ που θα παρεις ειναι 500W
Η αντισταση ομως της λαμπας θα ειναι μικροτερη (ας υποθεσουμε βραχυκυκλωμα) οποτε αμα βαλεις ενα ballast 35W σε μια λαμπα που αντεχει 10W η λαμπα θα καει ποιο γρηγορα γιατι θα τραβαει 35W αφου υποθετικα η αντισταση της ειναι αμελητεα!!!!
Αλλιως αμα δεν ηταν και τραβαγε 10W απο το δικτυο κατευθιαν τοτε πολυ απλα ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ BALLAST???
Δεν ειμαι χαζος κατι ξερω κι γω!!
Εδω στις λαμπες υψηλης πιεσης η ταση πεφτει μερικες φορες στα 90βολτ απο τα 220!! εξαιτιας του ballast αλλιως θα ειχαν εκραγειιι!!!

Το Ballast κανει current limit οταν εσυ λοιπον βαλεις ενα ballast περισσωτερων βαττ θα αφηνει να περναει και περισσοτερο ρευμαα!!!

lcharal
13-07-12, 10:48
........Δεν ειμαι χαζος κατι ξερω κι γω!!.....

Δεν είπα αυτό βρε Μιχάλη... Μια σκέψη έκανα, διατυπωμένη λάθος μάλλον, μου άρεσε όπως τα εξήγησες. Το κατάλαβα ακριβώς τι παίζει με τις λάμπες αυτές.

lepouras
15-07-12, 04:50
Παλικάρια μην αγχώνεστε.και ας πει ο καθένας την άποψή του.
Εγώ γιατί εχω την εντύπωση ότι το κλασικό μπαλαστ με την βοήθεια του εκκινητή είναι για την αρχική έναυση της λάμπας δημιουργώντας στιγμιαία υψηλή τάση για και μετά τέλος?
Όσο για το ηλεκτρονικό μπαλαστ που έχεις, ενδεχομένως με κάποιες αλχημείες να ανάψει αλλά όπως σου δείχνει καλύτερα δοκίμασε με 2 λάμπες προτού το καταστρέψεις. Κάπου εδώ μέσα βόσκει ένα θέμα που έχουμε ξανασυζητήσει το ίδιο και το είχε αναλύσει ο Φίλιππος.

michaelcom
15-07-12, 22:17
Παλικάρια μην αγχώνεστε.και ας πει ο καθένας την άποψή του.
Εγώ γιατί εχω την εντύπωση ότι το κλασικό μπαλαστ με την βοήθεια του εκκινητή είναι για την αρχική έναυση της λάμπας δημιουργώντας στιγμιαία υψηλή τάση για και μετά τέλος?
Όσο για το ηλεκτρονικό μπαλαστ που έχεις, ενδεχομένως με κάποιες αλχημείες να ανάψει αλλά όπως σου δείχνει καλύτερα δοκίμασε με 2 λάμπες προτού το καταστρέψεις. Κάπου εδώ μέσα βόσκει ένα θέμα που έχουμε ξανασυζητήσει το ίδιο και το είχε αναλύσει ο Φίλιππος.

Ναι η αληθεια ειναι οτι το εχει και γι αυτο το λογο αλλα το εχει και για current limit αλλιως υπαρχουν πολυ ποιο ευκολοι τροποι για να κανεις με εναυση απλα!!
Παιδια η αντισταση της λαμπας υδραργυρου (οπως ειναι αυτες) ειναι πολυ χαμηληη γι αυτο βαζουμε το ballast!! η καθε λαμπα θελει και το ballast της!!!
Ηλεκτρολογικα το θεμα παει οπως το σκεφτομαι!!!
Επισης μπορεις να βαλεις και για μπαλαστ μια λαμπα συρματος!! την ιδια δουλεια κανουν με την διαφορα του οτι το μπαλαστ την κανει πολυ ποιο αποδωτικα!

michaelcom
15-07-12, 22:18
Δεν είπα αυτό βρε Μιχάλη... Μια σκέψη έκανα, διατυπωμένη λάθος μάλλον, μου άρεσε όπως τα εξήγησες. Το κατάλαβα ακριβώς τι παίζει με τις λάμπες αυτές.



Οχι βρε νταξει απλα σου λεω ετσι ειναι! δεν νομιζω να ειμαι λαθος!