PDA

Επιστροφή στο Forum : a/c



fm344
13-07-12, 05:50
καλημερα.το κλιματιστικο ειναι τυπου κασετας.οταν λειτουργει ,μετα απο 10 λεπτα αρχιζει να σταζει.
ηρθαν απο την εταιρεια,το καθαρισαν,αλλα τιποτα.
τι μπορει να φταει?
το απογευμα ισος νκαταφερο να βαλω και φωτο

aris285
13-07-12, 08:58
Χωσε μια ατσταλινα στην εξοδο του νερου μεχρι να βρεις πατο μηπως εχει βουλωσει.

picdev
13-07-12, 10:29
μπορει να έχει κάτσει η αποχέτευση νερού, μερικοί βάζουν το σωλήνα κάτω απο τις άλλες σωλήνες με αποτέλεσμα με το καιρό να κάτσει

fm344
13-07-12, 19:23
λοιπον,στο κλιματιστικο,βγαζοντας το καπακι,εχει 2 σωληνακια-απο εκι σταζει-που εχουν 2 βιδες.
αυτα τα σωληνακια,ειναι πανω σε 2 σωληνες.ανοιγω τις βιδες,τρεχει το νερο,και εινια οκ.αλλα μετα απο 3,μερες,το ιδιο.

duomax03
13-07-12, 19:26
ρε φιλαράκι τι ασχολείσαι ; ξαναφώναξέ τους να το φτιάξουν. Δεν είναι δικό σου πρόβλημα

soulhealer
14-07-12, 14:26
τι κλιματιστικό έχεις York, Carrier?? να εντοπίσω που ακριβώς εννοείς τα 2 σωληνάκια για να σου πω τι να κάνεις.. 12άρι το a/c??

klik
14-07-12, 15:44
Έλεγξε για σφηκοφωλιά την έξοδο της αποχέτευσης. Δεν έχει σημασία αν δεν φαίνεται στην άκρη της σωλήνας, μπορεί να είναι και 25 εκατοστά πιο μέσα από την άκρη της σωλήνας. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ατσαλίνα.

picdev
14-07-12, 16:43
και εγώ το ίδιο έπαθα φέτος σου έχει τσακίσει η σωλήνα της αποχέτευσης γιατί έχει μπει κάτω απο τις άλλες σωλήνες με αποτέλεσμα με το καιρό να τη τσακίσουν, βάλε μια ατσάλινα και δες αν προχωράει,
εγώ ήμουν τυχερός, έσκισα τις μονωτικές μέχρι το σημείο που μπαίνει στο τοίχο, έσπασα το στόκο για να ανοίξει πάλι η τρύπα, με ένα μακρί μαχαίρι έκοπσα τη μωνοτική μεχρι το σημείο του μπορούσα, άρχισα και ξεχώρισα τη σωλήνα της αποχέτευσης, σήκωσα και λιγο τους σωλήνες μέχρι που κατάφερα να βγάλω το σημείο που είχε τσακίσει στο πλάι και άνοιξε πάλι, ελπίζω να είσαι και εσύ τυχαιρός γιατί αλλιώς πρεπει να βγει το κλιματιστικό και ξαναμπεί

fm344
14-07-12, 17:54
τελικα νομζω πως βρηκα,τι φταει.
η αντλια.
εχει ενα φλοτερ,το οπιο δεν τραβουσε το νερο.
το αλλαξα και θα διξει αν ηταν αυτο η οχι.
ευχαριστω,οσους απαντησαν.