PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση για cpu



yianni99
13-07-12, 18:03
καλησπέρα,
ήθελα να ρωτήσω αν η είναι φυσιολογικό η cpu να δουλευει συνέχεια στο 10 με 15 σε απολύτη ηρεμία τπυ υπολογιστή...

οταν δεν κάνεις τίποτα δεν θα έπρεπε να είναι μηδεν;

ο υπολογιστης είναι intelcore5 και δουλεέυει σε windows 7

γιάννης

servicetron
13-07-12, 18:37
Καλησπέρα Γιάννη, αρκετά ενδιαφέρουσα η διαπίστωσή σου….

Θα προσπαθήσω και εγώ να βοηθήσω λιγάκι. Αν υποθέσουμε ότι έχεις φορμάρει το δίσκο και δεν έχεις προβλήματα με παρουσία «κακόβουλου λογισμικού», τότε πήγαινε στο μενού Έναρξη και πάτα την εντολή «msconfig». Στη συνέχεια, επέλεξε την καρτέλα «Υπηρεσίες» και παρατήρησε ποια προγράμματα ακριβώς τρέχουνε στο σύστημά σου.

Αν έχεις κάποιο εκτυπωτή εγκατεστημένο στον Η/Υ, πιθανότατα αυτός να δημιουργεί το πρόβλημα. Απενεργοποίησε αυτό που έχει να κάνει με τη σειρά εκτύπωσης (ουρά εκτύπωσης νομίζω ονομάζεται ). Προφανώς να χρειάζονται κάποια ανανέωση οι οδηγοί προγράμματος του εκτυπωτή. Σύνηθες πρόβλημα στους HP

info@kalarakis.com
13-07-12, 19:51
Με τους διάφορους οδηγούς για τα 7 είναι φυσιολογικό αυτό που βλέπεις.
Εσύ νομίζεις άτι δεν κάνει τίποτα αλλά αυτό ρωτά συνέχεια τα περιφερικά.
για να το κατεβάσεις τρέξε το msconfig, στην εκκίνηση ξετσέκαρε τα όλα και από τις υπηρεσίες αφού τσεκάρεις να μη φαίνονται οι υπηρεσίες της microsoft
ξετσέκαρε ότι μείνει.
αυτό όμως βγάζει εκτός και το αντιβιοτικό + άλλα πρόσθετα
Πολλά από αυτά που θα ξετσεκάρεις συνήθως ο μέσος χρήστης δεν τα χρειάζεται.
Στη συνέχεια τσέκαρε ενα ενα να δείς πιο-α σου ανεβάζει τη χρήση της cpu. αν δεν το χρειάζεσαι να τρέχει συνέχεια βγάλτο απο τη λίστα. πχ το μονιτορ του εκτυπωτη ή το winzip ktl.

picdev
13-07-12, 20:08
oχι δεν ειναι φυσιολογικό κάνε το εξής

ctrl alt delete--> διαχείριση εργασιών-->καρτέλα διεργασίες, κάτω κάτω επιλέγεις εμφάνιση των διεργασιών απ όλους τους χρήστες
και μετά πατας τη στήλη που λέει cpu και σου στοιχίζει τις διεργασίες σύμφωνα με το ποσοστό χρήσης
πες μας ποια βγάζει πρώτη και τι ποσοστό έχει

makatas
13-07-12, 20:11
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ http://cyberfreak.hubpages.com/hub/Make-your-Windows-Boot-Faster
για το πως θα δεις τις διεργασίες, τις εφαρμογές που εκτελούνται κλπ. Είναι για XP αλλά ισχύει και για 7.
Πάντως δεν είναι φυσιολογικό να κινείται τόσο ψηλά σε στιγμές αδράνειας. Μήπως παίζει και κάνας ιός;

Γιώργος Φυσικός
13-07-12, 22:31
oχι δεν ειναι φυσιολογικό κάνε το εξής

απόλυτα φυσιολογικό

το ότι ο χρήστης δεν ζητά τίποτα από τον υπολογιστή, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει δουλειές να κάνει από πίσω

δεύτερον, οι περισσότεροι σύγχρονοι επεξεργαστές ρίχνουν το ρολόι όταν δεν κάνουν έντονη δουλειά με συνέπεια κάτι που θα έτρωγε 3% με τον επεξεργαστή στο φουλ, να θέλει 12% με τον επεξεργαστή στην χαμηλότερη συχνότητα.

τρίτον, το τι λένε τα windows για τη χρήση του επεξεργαστή είναι μια προσέγγιση που λίγη επαφή έχει με την πραγματικότητα

προσθήκη με το edit:

το ότι λέει 10% ενώ κάθεται δεν σημαίνει ντε και καλά ότι έχει κάτι κακό, αλλά ισχύει και το ανάποδο... αν η cpu είναι στο 0% (πες) δεν είναι κανενός είδους εγγύηση ότι δεν τρέχει κάτι κακό.

τώρα αν βλέπεις ένα μεγαλοπρεπέστατο 100%, τα ανεμιστήρια να είναι σε κατάσταση jumbo σε απογείωση με πλήρες φορτίο... οκ να ψυλλιαστείς ότι κάτι γίνεται (όχι κατ'ανάγκη ιός, αλλά κάτι γίνεται)

picdev
13-07-12, 22:41
εγώ του έδειξα ένα τρόπο για να δεις ποια διεργασία απασχολεί τη cpu, και φυσικά δεν ειναι φυσιολογικό, το έχω δει πχ και με τη mysql για windows να φορτώνει τον cpu επειδή είχε κάποιο θέμα αλλά γενικά δεν ειναι φυσιολογικό
έχω προβληματικό επεξεργαστή celeron που μεχρι και ubuntu live έχει 30% χρήσης χωρίς λόγο.
και φυσικά είναι πρόβλημα γιατί είναι μόνιμα στο 15% για έναν τόσο σύγχρονο και καινούριο επεξεργαστή

Φιλέ μου κάνε το κόπο να μας πει ποια διεργασία το κάνει μετά βλέπεις αν είναι κάποιο πρόγραμμα που ξέρεις ή κάτι άγνωστο

***ο δικός μου cpu πάντως όταν δεν κάνω κάτι και στο σταθερό και στο netbook είναι στο 0%

Γιώργος Φυσικός
13-07-12, 23:00
ντε και καλά είναι πρόβλημα, επειδή η cpu του είναι απο 10-15% όταν ο χρήστης δεν κάνει κάτι... άλλο και τούτο.

οκ... microsoft security essentials, defrag, updating, network, το ίδιο το tskmgr... όλα αυτά που τα έχει ενα νορμάλ μηχάνημα, είναι προβληματικό που ανεβάζουν τη μέση χρήση στο 10-15%; και σου ξαναλέω, το τι λέει το tskmgr για τη χρήση της cpu είναι τρέχα γύρευε. Ποιός σου είπε εσένα ότι στο "idle" που λένε τα windows, ο επεξεργαστής δεν κάνει τίποτα εγγυημένα; Τον έχεις βάλει σε λογικό αναλυτή; είσαι μηχανικός της intel;

αν έχεις πολύ δυνατό επεξεργαστή, και τον έχεις στη μέγιστη συχνότητα μονίμως, ναι, η cpu όταν δεν του ζητάς κάτι θα είναι 0.4% το οποίο στρογγυλοποιείται στο 0%

αν και θα ήθελα να δω screenshot το tskmgr να τρέχει για κανα 2 λεπτο με τη cpu στο 0%...

edit: το πιθανότερο είναι να έχει wifi και να είναι συνδεδεμένος... θα του μείνει το "process" με τίτλο "system" να τρώει ~10% αφ'ότου ξηλώσει όλα τα άλλα.

picdev
13-07-12, 23:08
λέμε συνέχεια να είναι στο 15% και του είπα να δει τι το κάνει , δηλαδή να μην το δει ?
οχι μηχανικός της INTEL δεν είμαι ούτε τόσο έξυπνος όπως εσύ, στη σχολή έμαθα οτι ο επεξεργαστής στην ουσία κάνει και άεργους κύκλους
αλλά εδώ μιλάμε για τα windows και όχι για το τι κάνει ο intel επεξεργαστής... που θα του βάλω και λογικό αναλυτη :lool: βάλε εσύ καλύτερα

picdev
13-07-12, 23:14
35379
πάρε και το διάγραμμα με το 0-1% είναι πάνω απο ένα λεπτό, λες να έχω πρόβλημα ?

Γιώργος Φυσικός
13-07-12, 23:19
λέμε συνέχεια να είναι στο 15%

πρόσεξε τι γράφει...


δουλευει συνέχεια στο 10 με 15

δεν είναι καρφωμένο στο 15%.


και του είπα να δει τι το κάνει , δηλαδή να μην το δει ?

φυσικά και να έχει υπ'όψη του το τι τρέχει το μηχάνημά του! αλλά το ότι η cpu κυμαίνεται στο 10-15 δεν είναι ντε και καλά ένδειξη ότι κάτι πάει στραβά.


οχι μηχανικός της INTEL δεν είμαι ούτε τόσο έξυπνος όπως εσύ, στη σχολή έμαθα οτι ο επεξεργαστής στην ουσία κάνει και άεργους κύκλους

εγώ έμαθα μόνο να σχεδιάζω επεξεργαστές με vhdl ή και με πύλες :saad:

picdev
13-07-12, 23:22
άντε σου εύχομαι να πας στη silicon valley, εγώ δυστυχώς δεν πήρα το το μάθημα επιλογής VHDL, αλλά αφού το έχεις πάρει εσύ , θα πάω να το παρακολουθήσω τώρα
.......
καλά εσύ κοτζάμ σχεδιαστής CPU και δούλευες σε επισκευές υπολογιστών? μπράβο

Γιώργος Φυσικός
14-07-12, 00:20
έπρεπε να δουλέψω για να βγάλω λεφτά για να μπορώ να ζήσω και να κάνω το μεταπτ και να μάθω σχεδίαση ΜΕ. δεύτερον, άλλο να πάρεις vhdl άλλο η σχεδίαση ΜΕ, όπως και το να πάρεις C δεν σου μαθαίνει προγραμματισμό.

στο θέμα μας: ούτε ο δικός σου είναι σταθερά στο 0, κυμαίνεται. ούτε του παιδιού είναι σταθερά στο 15, κυμαίνεται. και τα 2 ειναι φυσιολογικά. εσύ έχεις έναν x3 αυτός έχει έναν i5 εσύ μπορεί να μην έχεις wifi και να του έχεις κλείσει το power management της cpu, το παιδί μπορεί να το έχει ανοιχτό να έχει κ το wifi και σε αυτή την περίπτωση θα κυμαίνεται όντως παραπάνω. Παίζουν τόσες πολλές παράμετροι στη μέση... το μόνο που δεν μπορείς να πεις είναι πως "δεν είναι φυσιολογικό"... το είπες με μοναδικά δεδομένα ότι η cpu κυμαίνεται 10-15 ενώ ο χρήστης δεν κάνει τίποτα... οχτακόσες χιλιάδες προβλεπέ πράματα μπορεί να κάνουν από πίσω τα 7... αμέσως "όχι δεν είναι φυσιολογικό"

παρεμπιπτόντως: άντε ξεκλείδωσε τον 4ο ρεεεε

duomax03
14-07-12, 01:08
Γιώργο μιας και έχεις γνώμη για όλα πες μου ποια είναι ή άποψή σου για το μποζόνιο του χικσ; είναι πράγματι το σύμπαν μια διακύμανση του κενού ; το πείραμα του CERN τι καινούργιο θα μας φέρει ; υπάρχουν τελικά φαντάσματα ; τι γνωρίζεις για το πείταμα αίνσταίν-ρόζεν ;

yianni99
14-07-12, 01:29
oχι δεν ειναι φυσιολογικό κάνε το εξής

ctrl alt delete--> διαχείριση εργασιών-->καρτέλα διεργασίες, κάτω κάτω επιλέγεις εμφάνιση των διεργασιών απ όλους τους χρήστες
και μετά πατας τη στήλη που λέει cpu και σου στοιχίζει τις διεργασίες σύμφωνα με το ποσοστό χρήσης
πες μας ποια βγάζει πρώτη και τι ποσοστό έχει

aki έκανα αυτό που λες και υποπτευομαι πως μάλλον κατι παίζει με ιό γιατι αν και δεν είμαι στο ιντερνετ η καρτελα στην διαχείρηση μοιυ δείχνει 0 η μικροεφαρμογη που έχω για να μου δείχνει την ραμ συνεχίζει να είναι κολλημένη στο 10-15...ή η μικροεφαρμογή δεν λειτουργεί σωστα ή υπάρχει ιος ή δεν ξέρω τί άλλο μπορεί να συμβαίνει....

yianni99
14-07-12, 01:30
Με τους διάφορους οδηγούς για τα 7 είναι φυσιολογικό αυτό που βλέπεις.
Εσύ νομίζεις άτι δεν κάνει τίποτα αλλά αυτό ρωτά συνέχεια τα περιφερικά.
για να το κατεβάσεις τρέξε το msconfig, στην εκκίνηση ξετσέκαρε τα όλα και από τις υπηρεσίες αφού τσεκάρεις να μη φαίνονται οι υπηρεσίες της microsoft
ξετσέκαρε ότι μείνει.
αυτό όμως βγάζει εκτός και το αντιβιοτικό + άλλα πρόσθετα
Πολλά από αυτά που θα ξετσεκάρεις συνήθως ο μέσος χρήστης δεν τα χρειάζεται.
Στη συνέχεια τσέκαρε ενα ενα να δείς πιο-α σου ανεβάζει τη χρήση της cpu. αν δεν το χρειάζεσαι να τρέχει συνέχεια βγάλτο απο τη λίστα. πχ το μονιτορ του εκτυπωτη ή το winzip ktl.
θα το τσεκάρω όπως το λες μήπως είναι κάτι απο κεί......

yianni99
14-07-12, 01:34
παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας......και το ενδιαφέρων...δεν περίμενα να φέρω τέτοια αναταραχή....ελπίζω να είναι η λύση σε κάποια απο τις απαντήσεις σας και να μην είναι καποιος ιός...

duomax03
14-07-12, 01:35
ε, και να είναι κάποιος ιός, μπάκαρε και φόρμαρε το δίσκο και πάμε για άλλα

Γιώργος Φυσικός
14-07-12, 01:36
aki έκανα αυτό που λες και υποπτευομαι πως μάλλον κατι παίζει με ιό γιατι αν και δεν είμαι στο ιντερνετ η καρτελα στην διαχείρηση μοιυ δείχνει 0 η μικροεφαρμογη που έχω για να μου δείχνει την ραμ συνεχίζει να είναι κολλημένη στο 10-15...ή η μικροεφαρμογή δεν λειτουργεί σωστα ή υπάρχει ιος ή δεν ξέρω τί άλλο μπορεί να συμβαίνει....

η ram ειναι στο 10-15 ή η cpu? μικροεφαρμογή... το gadget των windows λες που μοιάζει με στροφόμετρο?

εγώ δεν είμαι πεπεισμένος για ιό, τουλάχιστο είναι νωρίς για να συμπεράνεις κάτι τέτοιο, αλλά ας το δούμε, αφού σε ανησυχεί

ξανακάνε αυτό που σου είπε ο picdev: ctrl+alt+del, task manager/διαχείρηση εφαρμογών, πήγαινε στο διαδικασίες/processes, στο μενού view/Προβολή διάλεξε το "select columns"/"επιλογή στηλών" και σημάδεψε το "cpu time" / "χρόνος cpu". πάτα οκ/εντάξει και πάτα εκεί που λέει "χρόνος cpu"/"Cpu time" θα δεις συνολικά, μεταξύ των προγραμμάτων που τρέχουν τώρα, ποιά έχουν φάει μεγαλύτερο ποσοστό του επεξεργαστή... το πρώτο πρέπει να είναι "idle process" που δεν θυμάμαι πως ακριβώς λέγεται στα ελληνικά "αδρανής λειτουργία?" πες ποιές (και πόσο χρόνο cpu έχουν) οι τρεις τέσσερεις πρώτες. συμπεριλαμβανομένου της αδρανούς.

picdev
14-07-12, 01:37
αφού το βρήκες, η εφαρμογή που έχεις για να σου δείχνει τη ραμ εχει πρόβλημα, κάνε unistall και πάλι install
αν λειτουργεί έτσι τότε είναι προβληματική

yianni99
14-07-12, 01:38
ε, και να είναι κάποιος ιός, μπάκαρε και φόρμαρε το δίσκο και πάμε για άλλα
θα το ψάξω λίγο ακόμα και πάω για μπακάρισμα όπως το λες

yianni99
14-07-12, 01:43
η ram ειναι στο 10-15 ή η cpu? μικροεφαρμογή... το gadget των windows λες που μοιάζει με στροφόμετρο?

εγώ δεν είμαι πεπεισμένος για ιό, τουλάχιστο είναι νωρίς για να συμπεράνεις κάτι τέτοιο, αλλά ας το δούμε, αφού σε ανησυχεί

ξανακάνε αυτό που σου είπε ο picdev: ctrl+alt+del, task manager/διαχείρηση εφαρμογών, πήγαινε στο διαδικασίες/processes, στο μενού view/Προβολή διάλεξε το "select columns"/"επιλογή στηλών" και σημάδεψε το "cpu time" / "χρόνος cpu". πάτα οκ/εντάξει και πάτα εκεί που λέει "χρόνος cpu"/"Cpu time" θα δεις συνολικά, μεταξύ των προγραμμάτων που τρέχουν τώρα, ποιά έχουν φάει μεγαλύτερο ποσοστό του επεξεργαστή... το πρώτο πρέπει να είναι "idle process" που δεν θυμάμαι πως ακριβώς λέγεται στα ελληνικά "αδρανής λειτουργία?" πες ποιές (και πόσο χρόνο cpu έχουν) οι τρεις τέσσερεις πρώτες. συμπεριλαμβανομένου της αδρανούς.

η cpu....όχι η ραμ.....λάθος δικό μου,,,,,,,
ναι γι αυτη την μικροεφαρμογή που μοιάζει μεστροφόμετρο λέω......
θα κοιτάξω και για την αδρανή λειτουργεία

Γιώργος Φυσικός
14-07-12, 01:51
η cpu....όχι η ραμ.....λάθος δικό μου,,,,,,,
ναι γι αυτη την μικροεφαρμογή που μοιάζει μεστροφόμετρο λέω......
θα κοιτάξω και για την αδρανή λειτουργεία

τι ακριβώς είναι στο 10-15? έχει 2 μέρη το πράμα αυτό, το αριστερά κάτω είναι το ποσοστό που η cpu δούλευε (ας πούμε) το δεξιά πάνω είναι το ποσοστό φυσικής ram που έχει δεσμευτεί. εμένα τώρα το κάτω αριστερά λέει πότε 1%, πότε 2% και το πάνω δεξιά λέει 22%.

λάπτοπ έχεις ή γραφείου; με ασύρματο είσαι στο ίντερνετ;

yianni99
14-07-12, 01:55
τι ακριβώς είναι στο 10-15? έχει 2 μέρη το πράμα αυτό, το αριστερά κάτω είναι το ποσοστό που η cpu δούλευε (ας πούμε) το δεξιά πάνω είναι το ποσοστό φυσικής ram που έχει δεσμευτεί. εμένα τώρα το κάτω αριστερά λέει πότε 1%, πότε 2% και το πάνω δεξιά λέει 22%.

λάπτοπ έχεις ή γραφείου; με ασύρματο είσαι στο ίντερνετ;
μιλάω πάντα για cpu το ραμ το είπα απ κεκτημένη ταχύτητα....έχω λαπτοπ και οταν βάζω το wifi ανεβαίνει η cpu στο 20-23

Γιώργος Φυσικός
14-07-12, 02:01
μιλάω πάντα για cpu το ραμ το είπα απ κεκτημένη ταχύτητα....έχω λαπτοπ και οταν βάζω το wifi ανεβαίνει η cpu στο 20-23

να υποθέσω το wifi όταν το κλείνεις, το κλείνεις με διακόπτη/κουμπί από κάπου πάνω στο λάπτοπ; περιμένουμε να μας πεις ποιά processes/διεργασίες τρώνε το περισσότερο από τη cpu.

lordi
14-07-12, 02:05
Το ότι ο επεξεργαστής είναι κολλημένος στο 10%-15% δεν είναι πρόβλημα!!!!!!! Ένας επεξεργαστής είναι που λειτουργεί στο 10%-15% του για κάποιο λόγο. Αν ο λόγος που τον φτάνει σε αυτό το ποσοστό είναι κάτι που ο χρήστης θέλει ή όχι είναι άλλη ιστορία και αυτό καθορίζει αν έχουμε πρόβλημα ή όχι.

Αν ο λόγος που είναι στο 15% είναι επειδή τρέχει από πίσω το antivirus του, για παράδειγμα, και του καταναλώνει τόσους πόρους τότε δεν είναι πρόβλημα!!! Είναι απλά βαρύ antivirus ή κακό configuration αυτού.

και μην τσακώνεστε!!!!!!! Έλεος!!

leosedf
14-07-12, 02:20
Γιώργος Φυσικός
duomax03

Θα προτιμούσα να μην ξαναποστάρετε εδώ γιατι θα κλειδωθεί αναγκαστικά.

Γιώργο επιπλέον οι συντονιστές δεν είναι οι γονείς σας για να παραπονιέστε, δεν μπορούν να τρέχουν από πίσω σας για ότι κάνετε εδώ η αν νοιώθετε ότι προσβληθήκατε. Δεν μπορεί με το παραμικρό να τρέχει ο άλλος και να σβήνει επειδή δε σου άρεσε εσένα.

Επίσης τα προσωπικά μηνύματα είναι δικό σας πρόβλημα.