PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση αισθητήρα κίνησης σε Φωτα τουαλέτας



xmaze
13-07-12, 19:35
Θελω να κάνω την εξής ερώτηση, εναν αισθητήρας κίνησης έχει τρείς επαφές L, N, LS και θέλεουμε να το βάλουμε στην τουαλέτα ενός μαγαζιού. Το πρόβλημα όμως είναι ότι το μαγαζί έχει οτι να ναι εγκατάσταση, τα φώτα ανάβουν απευθέιας απο τον πίνακα με καλώδιο εξωτερικό το οιποίο δεν ξέρω ποιο είναι γιατί έχει πολλά μαζί και δεν βγαίνει άκρη.

Ερώτηση, Το LS πάει στα φώτα; Στην περίπτωση που θέλω να το συνδέσω θα πρέπει να ακυρωθεί η ασφαλεια του πίνακα, αλλά αυτό δεν είναι λάθος;
Ουδέτερο μπορώ να πάρω απο τον πίνακα;

αλπινιστης
13-07-12, 19:47
To LS παει στα φωτα.
Τα φωτα απο τον πινακα θα τα αφησεις μονιμα αναμενα (θα σβηνουν απο το φωτοκυτταρο)
Φυσικα ΔΕΝ[-X ακυρωνεις την ασφαλεια του πινακα. Συνεχιζει και σε ασφαλιζει κανονικα!:thumbup1:
Ουδετερο μπορεις να παρεις απο τον πινακα (απο την μπαρα ουδετερου που ειναι ασφαλισμενη και απο το ρελε)

xmaze
13-07-12, 19:55
To LS παει στα φωτα.
Τα φωτα απο τον πινακα θα τα αφησεις μονιμα αναμενα (θα σβηνουν απο το φωτοκυτταρο)
Φυσικα ΔΕΝ[-X ακυρωνεις την ασφαλεια του πινακα. Συνεχιζει και σε ασφαλιζει κανονικα!:thumbup1:
Ουδετερο μπορεις να παρεις απο τον πινακα (απο την μπαρα ουδετερου που ειναι ασφαλισμενη και απο το ρελε)

αλλά αν θέλω να ανάβω μόνιμα τα φώτα με διακόπτη; Τότε δεν γίνεται;
Με απλά λόγια....η φάση της ασφάλειας πάει στον σενσορα στο L, δίνω ουδέτερο απο τον πίνακα και το LS πηγαίνει πάλι στο καλώδιο για τα φώτα το οποίο παλιά ήταν συνδεμένο στην ασφάλεια;
Ολα οκ;;;

και άν δεν βρω ουδέτερο στον πίνακα γιατί οι εγκατάσταση είναι τραγελαφική, μπορώ να δώσω παροχή στον σενσορα απο μία μπρίζα; Η θα πέσει πολύ φορίο στην αντίστοιχη ασφάλεια;

picdev
13-07-12, 20:04
γιατί μπλέκεσαι τόσο? εγώ στο σπίτι μου το σύνδεσα δίπλα απο τη λάμπα, τώρα αν δεν σε βολεύει να μπει εκεί βάλτο σε κάποιο κουτί διακλάδωσης της λάμπας
τι σχέση έχει το ουδέτερο του πίνακα? στο πίνακα θα βάλεις το σένσορα? :confused1:

soulhealer
13-07-12, 20:05
την αφάλεια του πίνακα θα την κατεβάσεις μονο όταν θέλεις να κάνεις μετατροπή στην γραμμή (όπως θα κάνεις εδώ για την εγκατάσταση του αισθητήρα)..
Τώρα το καλώδιο που πάει στο φως έχει 2 αγωγούς.. έναν για φάση έναν για ουδέτερο.. Το καλώδιο αυτό για να κάνεις την μετατροπή, θα το βγάλεις από το φως,
και θα το συνδέσεις στον αισθητήρα σου, η φάση στο L και ο ουδέτερος στο N... από τον αισθητήρα τώρα θα τραβήξεις νέο καλώδιο από το LS όπου θα είναι η φάση για να πάρει το φως ,και έναν αγωγό ακόμα για να δώσεις ουδέτερο στην λάμπα για να ανάψει.. δλδ στον αισθητήρα στο τέλος θα έχεις ένα καλώδιο στο L ()θα έρχεται από την ασφάλεια πίνακα). ένα καλώδιο στο LS (θα έρχεται από την λάμπα) και 2 καλώδια στο Ν (ένα από την λάμπα και ένα από τον πίνακα)...

xmaze
13-07-12, 20:06
γιατί μπλέκεσαι τόσο? εγώ στο σπίτι μου το σύνδεσα δίπλα απο τη λάμπα, τώρα αν δεν σε βολεύει να μπει εκεί βάλτο σε κάποιο κουτί διακλάδωσης της λάμπας

Αυτό είναι το πρόβλημα, δεν υπάρχει ούτε κουτί ούτε διακόπτης, απευθείας σύνδεση με τον πίνακα μόνο...Είναι για γέλια η εγκατάσταση!!

picdev
13-07-12, 20:09
γιατί δεν το βάζεις διπλα στη λάμπα?
ηλεκτρολόγος είσαι?

xmaze
13-07-12, 20:12
γιατί δεν το βάζεις διπλα στη λάμπα?
ηλεκτρολόγος είσαι?

Είναι 3 λάμπες για τις τουαλέτες..δεν είναι μόνο μία... Είναι δουλειά προσωπική με την βοήθεια ενός φίλου, το θέμα είναι οτι όταν είδα την εγκατάσταση έπαθα σόκ, ηταν κάτι το πρωτφανές και δεν ήξερα πώς να αντιδράσω!!

picdev
13-07-12, 20:18
κοίτα όπως το σκέφτομαι μπορείς να τον βάλεις στη πρώτη λάμπα, αρκεί να είναι στην ίδια ασφάλεια μονο οι λάμπες και όχι άλλες συσκευές
απλά σε εκείνο το σημείο θα κόβεται η φάση για τις 3 λάμπες και θα συνδεθεί στο LS,
και πάλι αν ειναι μονο οι λάμπες σε αυτή τη γραμμή αλλά , δεν νομίζω να έχει και τίποτα άλλο

Κυριακίδης
13-07-12, 21:35
Κάνε αυτό που σου είπε ο Picdev στο μήνυμα #4 . από εκεί θα πάρεις την φάση και ουδέτερο μαζί .
Για το άλλο που λες όταν θα θέλεις να ανάβεις την λάμπα σε μόνιμη βάση (ανεξάρτητα με το φωτοκύτταρο ) υπάρχουν τέτοια φωτοκύτταρα που τα δίνεις εντολή από τον διακόπτη για την εναλλαγή τους από το μόνιμο με φωτοκύτταρο στο μη μόνιμο .

Το ίδιο κατά σύμπτωση έκανα και εγώ στο μπάνιο και κουζίνα ... πάρε κάτι σαν αυτό
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20085&cat=525&page=1
Προσοχή το παραπάνω δεν είναι σαν τα δικά μου φωτοκύτταρα ... τα δικά μου έχουν και περισσότερο χρόνο σε λεπτά .... και έχουν μια εντολή που κουμαντάρετε από τον ίδιο τον διακόπτη π.χ. του μπάνιου ή της κουζίνας για την αλλαγή σε μόνιμο ή μη . Η αλλαγή πολύ απλά γίνεται με 2 σύντομους παλμούς στον ίδιο τον διακόπτη

JOUN
13-07-12, 23:13
Και για να ρωτησω εγω ρε παληκαρια..Αντε και τα καταφερε ο φιλος(που δεν το πολυ εχει το θεμα αλλα τελος παντων.. )
Αν συνδεθει και στις τρεις λαμπες ο ανιχνευτης που θα μπει;Στην μια τουαλετα,στην αλλη η στο χωλ;Κιαν μπει καπου (π.χ στο χωλ )και υπαρχει ανθρωπος στην αλλη τουαλετα και σβησει,πως θα το ενεργοποιησει;;;
Παντα σ'αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να μπει ενας ανιχνευτης σε καθε χωρο αλλιως δεν..

picdev
13-07-12, 23:19
joun δεν έδωσε λεπτομέρεις, λες να τον βάλει στη κουζίνα ? :biggrin:

JOUN
13-07-12, 23:25
Αφου λεει τουαλετες μαγαζιου, αρα θα ειναι δυο με προθαλαμο αλλιως δεν θα επαιρνε καν αδεια λειτουργιας..

xmaze
13-07-12, 23:50
Παιδιά σας Ευχαριστώ όλους, επροκειτο για καφετερια στην Γερμανία, με προθαλαμο στις τουαλέτες, Ο Αισθητήρας μπείκε στον προθάλαμο μιάς και όλες οι λάμπες ήταν μαζί και δεν υπήρχε η παραμικρή εγκατάσταση ούτε κουτιά ούτε διακόπτες. Την τροφοδοσία την πείραμε απο μία μπρίζα που ήταν ξεχασμένη σε ένα σημείο με δικιά της ασφάλεια. Ο αισθητήρας συνδέθηκε στην παλιά παροχή των λαμπτήρων και ο παλιός διακόπτης του πίνακα ακυρώθηκε. Όλα δουλεουν ρολόι και ο αισθητήρας είναι με χρονο καθυστέρηση και τον βάλαμε στα 10 λεπτά..

Κυριακίδης
14-07-12, 00:19
10 λεπτά ???? .. είσαι βάρβαρος και άδικος Νίκο !!! . και τι θα γίνει με ορισμένα άτομα που "χρειάζονται" παραπάνω λεπτά ? και τους αναγκάζεις να βγαίνουν έξω (όπως είναι η κατάσταση ) ... για να πάνε να το επανεκκινήσουν?:hahahha:

xmaze
14-07-12, 00:32
10 λεπτά ???? .. είσαι βάρβαρος και άδικος Νίκο !!! . και τι θα γίνει με ορισμένα άτομα που "χρειάζονται" παραπάνω λεπτά ? και τους αναγκάζεις να βγαίνουν έξω (όπως είναι η κατάσταση ) ... για να πάνε να το επανεκκινήσουν?:hahahha:
H Επιλογή του χρόνου δεν ηταν δική μου, αλλά παραπάνω απο 15 λεπτά δεν υπαρχει ποια νόημα του αισθητήρα!!

lepouras
14-07-12, 06:24
10 λεπτά ???? .. είσαι βάρβαρος και άδικος Νίκο !!! . και τι θα γίνει με ορισμένα άτομα που "χρειάζονται" παραπάνω λεπτά ? και τους αναγκάζεις να βγαίνουν έξω (όπως είναι η κατάσταση ) ... για να πάνε να το επανεκκινήσουν?:hahahha:

3538135382:lool:

soulhealer
14-07-12, 14:24
3538135382:lool:

αχαχαχαχαχα Γιάννης θεός!!