PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράξενη κατανάλωση 40W



info@kalarakis.com
14-07-12, 11:16
Αυτό και αν είναι παράξενο
Έχω το κεντρικό πίνακα του μαγαζιού (3φασικό)
Από το πίνακα (Α) και μέσω 3φασικου ασφαλειοδιακόπτη φεύγει ένα καλώδιο 5Χ6 και καταλήγει σε ένα άλλο υποπίνακα (Β) 17 μέτρα μακρυά σε άλλο τριφασικό ασφαλειοδιακόπτη.
Στο κεντρικό πίνακα σε κάθε φάση υπάρχει καταγραφικό κατανάλωσης.
Ουδέτερος και γείωση σε κάθε πίνακα ελεγμένα.
Το καλώδιο σε μήκος 14μ από το πίνακα Α έχει κόψιμο. Οι φάσεις είναι συνδεδεμένες με κλέμα και ουδέτερος , γείωση κολλημένα με καλάϊ και μονωμένα με ταινία
το παράξενο τώρα.
Αν ανοίξω στο πίνακα Α τον ασφαλειοδιακότη και κλειστός στο πίνακα Β το καταγραφικό δείχνει αύξηση 40W στην μια φάση
Δεν έχω ανοίξει ακόμα το Β πίνακα για να δω τι μπορεί να συμβαίνει

soulhealer
14-07-12, 14:23
δλδ δεν σου έφτασε το καλώδιο από τον πίνακα Α προς τον πίνακα Β για 3 μέτρα και έβαλες ένα κομμάτι καλώδιο για να συμπληρώσεις 17 μέτρα??
Δοκίμασες να αλλάξεις 2 μετρητές μεταξύ τους , μήπως αυτός που γράφει κατανάλωση έχει πρόβλημα??

info@kalarakis.com
15-07-12, 14:36
Ο πίνακας μετακινήθηκε κατά 3 μέτρα γιαυτό χρειάστηκε το επιπλέον καλώδιο.
τον πίνακα τον άνοιξα
και με το ψάξε ψάξε έιδα ότι ένας κινητήρας αντί να συνδεθεί μετά τις ασφάλειες τον έχουν συνδέσει πριν.
και ο κινητήρας δεν κάνει το παραμικρό θόρυβο αν και δούλευε 12 ημέρες συνεχώς χωρίς διακοπή

vasilllis
15-07-12, 16:15
Ο πίνακας μετακινήθηκε κατά 3 μέτρα γιαυτό χρειάστηκε το επιπλέον καλώδιο.
τον πίνακα τον άνοιξα
και με το ψάξε ψάξε έιδα ότι ένας κινητήρας αντί να συνδεθεί μετά τις ασφάλειες τον έχουν συνδέσει πριν.
και ο κινητήρας δεν κάνει το παραμικρό θόρυβο αν και δούλευε 12 ημέρες συνεχώς χωρίς διακοπή

Εψαχνα να βρω(αφου δεν πιστευα οτι υπαρχει καποια διαρροη),τις απωλειες που εχεις στο καλωδιο.δεν μου βγαιναν με τιποτα.
Ειδες καμια φορα ειναι να τρελαινεσαι.