PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα για μοτερ ανεμιστήρα



Christos E
14-07-12, 13:50
Εχτές έπεσε στα χέρια μου ένας ανεμιστήρας χαλασμένος (κλασικά έχω γίνει χωματερή χαλασμένων
ηλ/κών συσκευών). Τo μοντελο ειναι περίπου αυτό http://www.trisaelectro.ch/produkte_detail.cfm?ID=1253&ID_n=182&language=2 δεν βρίσκω στο site της εταιρίας το αντίστοιχο.

Το πρόβλημά του είναι ότι με το που πατάς το ΟΝ ανοίγει για ένα δευτερόλεπτο παίρνει όσες στροφές προλαβαίνει και μετά αμέσως κλείνει. Δεν γνωρίζω αρκετά από ηλεκτρονικά για να ξέρω τι φταίει και έτσι είπα να χρησιμοποιήσω το μοτέρ του ανεμιστήρα και να τον κάνω πιο απλό (έχει αρκετές ρυθμίσεις που δεν με ενδιαφέρουν όπως τηλεχειρισμός και αυτόματο κλείσιμο). Το μοτέρ που έχει πάνω γράφει
FSH SHM-40D 220-240VAC 35W και έχει 6 καλώδια (άσπρο,μάυρο,καφέ,κίτρινο,μπλε,κόκκινο) που τα τρία τελευταία από την συνδεσμολογία τους στο υπάρχον κύκλωμα είναι για τις 3 ταχύτητες.

Η ερώτηση μου είναι λοιπόν. Υπάρχει κάποιο κύκλωμα που να μπορώ να φτιάξω που απλά να μπορώ να επιλέξω ΟΝ/OFF και τις 3 ταχύτητες?

Ευχαριστώ

innova
30-07-14, 12:15
Το πρόβλημά του είναι ότι με το που πατάς το ΟΝ ανοίγει για ένα δευτερόλεπτο παίρνει όσες στροφές προλαβαίνει και μετά αμέσως κλείνει. Δεν γνωρίζω αρκετά από ηλεκτρονικά για να ξέρω τι φταίει...

Ευχαριστώ

Επειδή σήμερα μου έκανε το ίδιο και ο δικός μου (απλός όμως, με τρεις χειροκίνητες ταχύτητες, firstline fsf-40, 55w, δαπέδου)

υπάρχει περίπτωση να είναι επισκευάσιμη βλάβη και όχι ανεπανόρθωτη; :saad:

(σε κάθε εκκίνηση κάνει να γυρίσει αλλά δεν "αντέχει" ούτε δύο στροφές, σε κάθε ταχύτητα... επίσης δεν δείχνει ούτε μυρίζει κάτι καμμένο...)

Κυριακίδης
30-07-14, 13:26
(σε κάθε εκκίνηση κάνει να γυρίσει αλλά δεν "αντέχει" ούτε δύο στροφές, σε κάθε ταχύτητα... επίσης δεν δείχνει ούτε μυρίζει κάτι καμμένο...)
Βοήθα τον ανεμιστήρα να γυρίσει αν γυρίσει (έτσι έκανε ο δικός μου και μετά από λίγο μάγκωνε και πάλι ) του έβαλα 1-2 σταγόνες λάδι στους άξονες και είναι εντάξει

Για το 1ο ποστ (με τηλεχειριστήρια κτλ) σε ένα τέτοιο άλλαξα έναν πυκνωτή (πορτοκαλί) σαν τον παρακάτω.
http://www.fuzzville.gr/-guitar-parts/94--orange-drop-0022uf.html

innova
30-07-14, 13:42
Βοήθα τον ανεμιστήρα να γυρίσει αν γυρίσει (έτσι έκανε ο δικός μου και μετά από λίγο μάγκωνε και πάλι ) του έβαλα 1-2 σταγόνες λάδι στους άξονες και είναι εντάξει


ούτε με το χέρι δεν γυρίζει!!! δεν το φανταζόμουνα!!!
θα λαδώσω (αφού καθαρίσω) και θα ενημερώσω!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

innova
30-07-14, 14:58
ούτε με το χέρι δεν γυρίζει!!! δεν το φανταζόμουνα!!!
θα λαδώσω (αφού καθαρίσω) και θα ενημερώσω!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Πως δεν τον έκαψα!

Λοιπόν:

Πρώτα λίγο CRC για να διώξει τη μπίχλα (και υποψία σκουριάς στα 2 πίσω σημεία τριβής του άξονα)
Μετά γραφιτούχο σπρέυ για να διώξει το CRC :biggrin:
και
τέλος σταγόνες λαδιού (20W-50, δεν είχα άλλο...) , και στα τρία σημεία τριβής του άξονα.

Τώρα πατάς το κουμπί STOP και δε λέει να σταματήσει να γυρνάει...

Φίλε Πέτρο σε ξανα-ευχαριστώ πολύ για την ιδέα!

(έβλεπα τον πατέρα μου να το κάνει κάθε χρόνο αλλά δεν είχα καταλάβει πόσο σημαντική είναι αυτή η συντήρηση...)

Κυριακίδης
30-07-14, 15:09
Δεν έβαλες στα σημεία τριβής και 1-2 σταγόνες αιθέριο έλαιο να έχεις και αυτόματο αποσμητικό χώρου? :lool:

innova
30-07-14, 16:04
Δεν έβαλες στα σημεία τριβής και 1-2 σταγόνες αιθέριο έλαιο να έχεις και αυτόματο αποσμητικό χώρου? :lool:

δε τόλεγες πριν τον δέσω;;; θα το κάνω στον άλλον! :001_tongue: