PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί μπρίζας...



ari
14-07-12, 14:14
Γειά σας,

Στο πατρικό μου σπίτι (του οποίου η ηλ. εγκατάσταση είναι ~45 χρονών), υπάρχει μια μπρίζα η οποία δεν λειτουργεί (το καλώδιο της φάσης για κάποιο λόγο δεν φέρνει ρεύμα). Επειδή επάνω απ τη μπρίζα υπάρχει διακόπτης για το φωτιστικό του δωματίου, θέλω να ρωτήσω εαν θα μπορούσα να συνδέσω ένα καλώδιο απ τον διακόπτη στη φάση της μπρίζας ώστε να έχει ρεύμα. Υπόψιν ότι η μπρίζα θα τροφοδοτεί συσκευές μικρής ισχύος (όπως πχ ένας ανεμιστήρας). Επειδή δεν είμαι ηλεκτρολόγος θα ήθελα τη γνώμη σας για το εαν αυτή η λύση είναι σωστή.

Ευχαριστώ!

soulhealer
14-07-12, 14:19
έχεις ανοίξει την πρίζα και από πίσω έχει μόνο ένα καλώδιο συνδεμένο??? το άλλο που να πήγε?? μήπως έχει κοπεί κάπου πιο πάνω??? όχι δεν θα έχεις πρόβλημα να τραβήξεις γραμμή από το φως (έτισ και αλλιώς ασφαλισμένος πιστεύω να είσαι με τουλάχιστον 10Α) αλλά πρόσεχε γιατί πολύ την πατάνε και ξεχνιόνται και σε μια πρίζα συν΄δεουν πολύπριζο και επάνω στο πολύπριζο άλλα πολύπριζα κ.ο.κ.

lepouras
14-07-12, 14:26
αν πάνω από την πρίζα έχει διακόπτη τότε 99% από εκεί παίρνει. μάλλον κόπηκε ή έφυγε η φάση που πάει προς την πρίζα.

ari
14-07-12, 14:31
Καλησπέρα soulhealer,

Τα καλώδια του ουδετέρου και της γείωσης υπάρχουν κανονικά, απλά το καλώδιο της φάσης δεν έχει ρεύμα. Κοίταξα και στο κουτί επάνω απ τη μπρίζα αλλά το συγκεκριμένο καλώδιο δεν κάνει σύνδεση εκεί οπότε είναι λίγο δύσκολο να εντοπίσω που έχει αποσυνδεθεί.
Ευχαριστώ για την απάντηση!

ari
14-07-12, 14:35
Καλησπέρα lepouras,

Το καλώδιο της μπρίζας είναι ξεχωριστό απ το καλώδιο του διακόπτη (δηλ απ το κουτί κατεβαίνουν διαφορετικά καλώδια για μπρίζα και για διακόπτη)

Ευχαριστώ για την απάντηση!

soulhealer
14-07-12, 14:39
πίνακα μπορείς να ανοίξεις?? μήπως κάποιο καλώδιο είναι στον αέρα?? μέτρα τις εξόδους από όλες τις ασφάλειες ότι έχουν 230V, μου έχει συμβεί πρίζα να μην έχει ρεύμα και με ασφάλεια σηκωμένη... Αλλά στην έξοδο η ασφάλεια δεν έδινε τάση.. αντικατέστησα ασφάλεια και όλα καλά.. το δωμάτιο έχει άλλη πρίζα?? πιθανών να παίρνουν και οι δύο πρίζες από την ίδια γραμμή (= ασφάλεια)

ari
14-07-12, 14:49
soulhealer,

Υποψιάζομαι ότι το συγκεκριμένο καλώδιο έχει αποσυνδεθεί απ τον πίνακα. Επειδή ο πίνακας είναι αρκετά παλιός (είναι αυτός με τι βιδωτές ασφάλειες...) θέλω να αποφύγω οποιαδήποτε επέμβαση σε αυτόν. Απλά αναρωτήθηκα μήπως θα μπορούσα να συνδέσω τη φάση της μπρίζας στον διακόπτη και να ξεμπερδεύω.

lepouras
14-07-12, 15:15
μπορείς να το κάνεις αλλά δεν θα πάψει να υπάρχει ένα καλώδιο κομμένο και με ρεύμα να βόσκει κάπου στην εγκατάστασή σου.

ari
14-07-12, 15:54
lepouras,

Συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά η λύση αυτή θα είναι προσωρινή. Αλλωστε αυτή η μπρίζα δεν λειτουργούσε για πάνω από 20 χρόνια...

soulhealer
14-07-12, 16:07
ok κάνε αυτό που θες αλλά το καλώδιο που είναι συνδεμένο στην πρίζα ως φάση να το μονώσεις με ταινία και φυσικά να μην συνδέεται στην πρίζα (άσχετα αν δεν έχει ρεύμα), για να μην έχεις ανεπιθύμητες επιστροφές φάσης προς τον πίνακα.. οπότε πάρε ένα νέο καλωδιάκι, και δώσε ρεύμα από τον διακόπτη στην πρίζα σου (κατανοώντας πάντα τους κανόνες ασφαλείας)

ari
14-07-12, 16:21
soulhealer,

Ακριβώς αυτό που λες είχα σχεδιάσει να κάνω.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

gas_liosia
14-07-12, 18:13
Καλό είναι να τσεκάρεις και τις διατομές αν είναι ίδιες. Ο διακόπτης του λαμπτήρα σίγουρα θα έχει 1.5mm^2, αλλά η πρίζα πιθανόν να έχει 2.5mm^2. Αν ισχύει αυτό, τότε αν πάρεις φάση από τον διακόπτη θα έχεις φάση 1.5 και ουδέτερο 2.5... Βέβαια δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα για ρεύμα έως 10Α αλλά δεν είναι και σωστό από ηλεκτρολογικής άποψης. Άσε που και να θες πάνω από 10Α δεν θα μπορείς να τα πάρεις εφόσον η γραμμή των φώτων είναι ασφαλισμένη με 10άρη μικροαυτόματο.

ari
14-07-12, 18:50
gas_liosia,

Νομίζω ότι είναι ίδιας διατομής, αλλά θα το κοιτάξω. Όπως έγραψα στο αρχικό μήνυμα, αυτή η μπρίζα θα χρησιμοποιείται για συσκευές σχετικά μικρής ισχύος (πχ ανεμιστήρας) οπότε δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Άλλωστε θα καεί η ασφάλεια εαν υπάρξει θέμα υπερφόρτωσης, έτσι δεν είναι;
Ευχαριστώ για την απάντηση!

soulhealer
14-07-12, 19:30
ας ελπίσουμε να πεσει πρώτα ο α/δ να μην τρέχεις για ασφάλειες μέσα στην νύχτα ή σ/κ.. ναι αν δεν κάνεις κατάχρηση μια χαρά είσαι.. κάνε την μετατροπή σου

ari
14-07-12, 19:39
Καλό είναι να προμηθευτώ ασφάλειες γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται :001_unsure:

gas_liosia
14-07-12, 23:58
Ναι, γενικά δε θα έχεις πρόβλημα.

ari
16-07-12, 19:35
Η "επέμβαση" τελικά έγινε και όλα είναι μια χαρά :001_rolleyes:

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν!