PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια στην συνδεσμολογία AC ηλεκτρικού κινητήρα



imegatos
14-07-12, 14:53
Για σε όλους...χρειάζομαι λίγη βοήθεια με αυτό το μοτέρ γιατί δεν βγάζω άκρη με τα καλώδια του...

Για αυτό το μοτέρ έχω και ένα κύκλωμα οδήγησης για περιστροφή δεξιοστοφα και αριστεροστοφα αλλα δεν μπορώ να καταλάβω το σχεδιάγραμμα του κινητήρα και έτσι δεν μπορώ να τον συνδέσω στο κύκλωμα...

Αυτό που χρειάζομαι να μάθω από εσάς είναι το τι ακριβώς μου λέει το συγκεκριμένο σχεδιάγραμμα...

rch
14-07-12, 15:03
Απ ότι καταλαβαίνω εγώ (περίμενε κάποιον πιο έμπειρο να σου πει καλύτερα) :
Άσπρο φάση,
μπλε κόκκινο γέφυρα,
μαυρο κίτρινο γέφυρα και ουδέτερος,
Για αλλαγή φοράς περιστροφής τράμπα τα κίτρινο - μπλέ.

JOUN
14-07-12, 15:52
^^ Eτσι ειναι το λεει καθαρα..
Ρε γατε τζαμπα το nick που εβαλες..

imegatos
14-07-12, 15:56
Ευχαριστω που απαντήσατε rch και joun...

τι εννοείς γέφυρα?

το L2 σίγουρα είναι ο ουδέτερος?
όταν μετρώ με το πολύμετρο "στο μπαζέρ" το άσπρο με το κόκκινο και το κίτρινο με το μπλε είναι βραχυκυκλωμένα...

imegatos
14-07-12, 16:03
όταν λες γέφυρα εννοείς half bridge? κανονική γέφυρα με διόδους? η βραχυκύκλωμα?

gas_liosia
14-07-12, 18:29
όταν λες γέφυρα εννοείς half bridge? κανονική γέφυρα με διόδους? η βραχυκύκλωμα?
:biggrin: Εννοεί να τα ματίσεις μεταξύ τους όπως δείχνει και το σχήμα (γεφύρωμα).

JOUN
14-07-12, 19:41
τι εννοείς γέφυρα?

το L2 σίγουρα είναι ο ουδέτερος?
όταν μετρώ με το πολύμετρο "στο μπαζέρ" το άσπρο με το κόκκινο και το κίτρινο με το μπλε είναι βραχυκυκλωμένα...
Ειναι βραχυκυκλωμενα,η βαραει το μπαζερ;Το ενα με το αλλο εχει τεραστια διαφορα το μπαζερ συνηθως βαραει για αντισταση κατω των 40Ωμ που δεν ειναι καθολου βραχυκυκλωμα..
Γεφυρα οπως ηλεκτρολογικη γεφυρα,οπως βραχυκυκλωμα..
L1-L2 Φαση-ουδετερος,δεν εχει σημασια ποιο παει που..Οπως στον ανεμιστηρα,οπως και να βαλεις το φις αυτος γυρναει το ιδιο..
Και ξαναρωταω,αλλο nick δεν ειχε να διαλεξεις;:biggrin::biggrin:

imegatos
15-07-12, 10:15
:lool: Φιλε Γιώργο, γάτος είναι το πραγματικό μου επίθετο αλλα δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να τα ξέρω όλα....όσο ζω γίνομαι πιο γάτος!!:001_tt2:

ευχάριστο που απαντήσατε...επικοινώνησα με ένα φίλο τεχνικό ο οποιος έχει δουλέψει σε αυτά τα μοτέρ και μου είπε ακριβώς τι είναι το κάθε χρώμα και σε πιο τύλιγμα αντιστοιχεί..

35429

JOUN
15-07-12, 11:13
:lool: Φιλε Γιώργο, γάτος είναι το πραγματικό μου επίθετο


Σοβαρα;; Τοτε πασο, καλυτερο nick δεν θα μπορουσες να βρεις..

soulhealer
15-07-12, 11:43
:lool: Φιλε Γιώργο, γάτος είναι το πραγματικό μου επίθετο αλλα δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να τα ξέρω όλα....όσο ζω γίνομαι πιο γάτος!!:001_tt2:

ευχάριστο που απαντήσατε...επικοινώνησα με ένα φίλο τεχνικό ο οποιος έχει δουλέψει σε αυτά τα μοτέρ και μου είπε ακριβώς τι είναι το κάθε χρώμα και σε πιο τύλιγμα αντιστοιχεί..

35429


Και πως το συνδέεις αυτό ρε μάστορι??κάτι δεν μου πάει καλά...το δοκ'ιμασες στο ρεύμα??και πως αλήθεια θα κάνεις την αναστροφή βάση του σχεδιαγράμματος??

rch
15-07-12, 11:59
Και πως το συνδέεις αυτό ρε μάστορι??κάτι δεν μου πάει καλά...το δοκ'ιμασες στο ρεύμα??και πως αλήθεια θα κάνεις την αναστροφή βάση του σχεδιαγράμματος??

Υπάρχει κινητήρας ac με 2 πηνία ;

imegatos
15-07-12, 12:21
Οι περισσότερη μονοφασικοί επαγωγικοί κινητήρες έχουν 2 τυλίγματα... αλλα υπάρχουν και με περισσότερα...

Για να δουλέψει έβαλα παράλληλα τα 2 τυλίγματα στην φάση και στον ουδέτερο.. για να αλλάξω φορα περιστροφής αντέστρεψα το ένα από τα δυο τυλίγματα
(blue-yellow--->yellow-blue)

Ο συγκεκριμένος δουλεύει κανονικά, τον έχω δοκιμάσει και δεξιόστροφα και αριστερόστροφα.

rch
15-07-12, 12:27
Οι περισσότερη μονοφασικοί επαγωγικοί κινητήρες έχουν 2 τυλίγματα... αλλα υπάρχουν και με περισσότερα...

Για να δουλέψει έβαλα παράλληλα τα 2 τυλίγματα στην φάση και στον ουδέτερο.. για να αλλάξω φορα περιστροφής αντέστρεψα το ένα από τα δυο τυλίγματα
(blue-yellow--->yellow-blue)

Ο συγκεκριμένος δουλεύει κανονικά, τον έχω δοκιμάσει και δεξιόστροφα και αριστερόστροφα.

Είχα την εντύπωση ότι οι universal ειναι bipolar....

soulhealer
15-07-12, 12:37
Οι περισσότερη μονοφασικοί επαγωγικοί κινητήρες έχουν 2 τυλίγματα... αλλα υπάρχουν και με περισσότερα...

Για να δουλέψει έβαλα παράλληλα τα 2 τυλίγματα στην φάση και στον ουδέτερο.. για να αλλάξω φορα περιστροφής αντέστρεψα το ένα από τα δυο τυλίγματα
(blue-yellow--->yellow-blue)

Ο συγκεκριμένος δουλεύει κανονικά, τον έχω δοκιμάσει και δεξιόστροφα και αριστερόστροφα.

Πυκνωτής δεν σου χρειάστηκε?? και έδωσες ουδέτερο σε λευκό - μπλέ - κόκκινο, και την φάση σε μάυρο - κίτρινο για να γυρίσει προς τυχαία φορά?? και μετά άλλαξες κίτρινο με μπλέ για αντίθετη φορά?

gas_liosia
15-07-12, 13:48
Όντως ισχύει το σχεδιάγραμμα και επιβεβαιώνει τη συνδεσμολογία που φαίνεται πάνω στο μοτέρ. Στην ουσία το ένα τύλιγμα είναι το κύριο και το άλλο το βοηθητικό. Έτσι αλλάζοντας την πολικότητα του βοηθητικού αλλάζει και η φορά περιστροφής. Θοδωρή, ανάποδα τα λες βάσει χρωμάτων για L-N, αλλά εφόσον είναι AC και έτσι θα δούλευε. Καλό είναι να πάει η φάση στο άσπρο και ο ουδέτερος στο μαύρο-κίτρινο ή μαύρο-μπλε ανάλογα τη φορά.

imegatos
15-07-12, 17:37
Πυκνωτής δεν σου χρειάστηκε?? και έδωσες ουδέτερο σε λευκό - μπλέ - κόκκινο, και την φάση σε μάυρο - κίτρινο για να γυρίσει προς τυχαία φορά?? και μετά άλλαξες κίτρινο με μπλέ για αντίθετη φορά?

Υπάρχουν 2 τρόποι μετατόπισης τις φάσης...είτε με πυκνωτή ή τοποθετώντας παράλληλα τα 2 τυλίγματα...

mixalis1988
17-07-12, 22:59
Παρατηρησατε οτι στο ταμπελακι του μοτερ γραφει οτι δουλευει σε δυο ταχυτητες??25/30.Μηπως οταν η φαση ειναι στο μαυρο-κιτρινο ειναι η μια ''σκαλα'' και στο μπλε-κοκκινο ειναι η δευτερη??

rch
17-07-12, 23:37
Παρατηρησατε οτι στο ταμπελακι του μοτερ γραφει οτι δουλευει σε δυο ταχυτητες??25/30.Μηπως οταν η φαση ειναι στο μαυρο-κιτρινο ειναι η μια ''σκαλα'' και στο μπλε-κοκκινο ειναι η δευτερη??

Όχι, ανάλογα το δίκτυο είναι 50/60 Hz.