PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοτέρ δυναμό με 2 ψύκτρες



ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
15-07-12, 21:47
Καλησπέρα σε όλους

Η ερώτηση μου είναι, πού μπορώ να βρώ ένα τέτοιο μοτέρ δυναμό με 2 ψύκτρες μπρός πίσω, εδώ στην Αθήνα;
Μια εικόνα του τι ψάχνω:
35458

Αν γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ άμεσα, θα μου έλυνε τα χέρια!
Ευχαριστώ.

μποζονιο
15-07-12, 22:39
βλεπω κατι σχεδιαζεις! :) γιατι δε περνεις ενα-δυο μοτερ να το φτιαξεις μονος σου?

Ηλιας Α
15-07-12, 23:39
.
Στέλιο οι εικονιζόμενες μηχανές είναι 2 σε συσκευασία μίας, δηλαδή μια μηχανή AC και μια DC προφανώς να μετατρέπει το AC σε DC, ή και αντίστροφα.
Έστω ότι βρεις (*) θα σου κάνει ως προς την ον τάση;
(*) Είχα δει τέτοια σε αεροπλάνα.

ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
15-07-12, 23:49
Είναι ασύμφορο και δεν αξίζει κάν να μπώ σε αυτήν την διαδικασία, απο την στιγμή που υπάρχει έτοιμο. Μόνο η καινούργια περιέλιξη στο ρότορα θα είναι εντελώς διαφορετική απο την διάταξη που ήδη έχουν. Ψάχνω ώρες στο ίντερνετ και σε διάφορα μαγαζιά και δεν βρίσκω κάτι απο εδώ. Βρήκα μια εικόνα απο εξωτερικό, ίσως βοηθήσει περισσότερο
35470

@Ηλίας Α Γνωρίζεις που μπορούμε να βρούμε εδω;

Ηλιας Α
16-07-12, 00:07
(http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=35470&d=1342381781)


<< Είναι ασύμφορο και δεν αξίζει κάν να μπώ σε αυτήν την διαδικασία, απο την στιγμή που υπάρχει έτοιμο.>>.. << υπάρχει έτοιμο >>
Στα έτοιμα μάλλον δε θα βρεις να πάρεις κίνηση, γιατί έχουν φτιαχτεί για άλλον σκοπό.
<< Μόνο η καινούργια περιέλιξη στο ρότορα θα είναι εντελώς διαφορετική απο την διάταξη που ήδη έχουν.>>
Φτιάχνοντας καινούργια περιέλιξη θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα ζυγοστάθμισης, όταν είναι πολύστροφο.
<< Βρήκα μια εικόνα απο εξωτερικό, ίσως βοηθήσει περισσότερο >>
Αυτό είναι DC / DC

ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
16-07-12, 00:55
<< Είναι ασύμφορο και δεν αξίζει κάν να μπώ σε αυτήν την διαδικασία, απο την στιγμή που υπάρχει έτοιμο.>>.. << υπάρχει έτοιμο >>
Στα έτοιμα μάλλον δε θα βρεις να πάρεις κίνηση, γιατί έχουν φτιαχτεί για άλλον σκοπό.
<< Μόνο η καινούργια περιέλιξη στο ρότορα θα είναι εντελώς διαφορετική απο την διάταξη που ήδη έχουν.>>
Φτιάχνοντας καινούργια περιέλιξη θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα ζυγοστάθμισης, όταν είναι πολύστροφο.
<< Βρήκα μια εικόνα απο εξωτερικό, ίσως βοηθήσει περισσότερο >>
Αυτό είναι DC / DC

Ηλία σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μου δίνεις. Αυτό που με ενδιαφέρει όμως είναι να έχω ένα τέτοιο μοτέρ στα χέρια μου και τα υπόλοιπα γίνονται. Δεν θα δουλέψει με την συμμετρική διάταξη πηνίων - πόλων (90 μοίρες - 180 μοίρες) στο ρότορα.

Ηλιας Α
16-07-12, 15:46
Είναι ασύμφορο και δεν αξίζει κάν να μπώ σε αυτήν την διαδικασία, απο την στιγμή που υπάρχει έτοιμο. Μόνο η καινούργια περιέλιξη στο ρότορα θα είναι εντελώς διαφορετική απο την διάταξη που ήδη έχουν. Ψάχνω ώρες στο ίντερνετ και σε διάφορα μαγαζιά και δεν βρίσκω κάτι απο εδώ. Βρήκα μια εικόνα απο εξωτερικό, ίσως βοηθήσει περισσότερο
35470

@Ηλίας Α Γνωρίζεις που μπορούμε να βρούμε εδω;

<< Ηλίας Α Γνωρίζεις που μπορούμε να βρούμε εδω;>>
Εγώ θα έριχνα μια ματιά (για εγχώρια προμήθεια):
Α) Σε διαλυτήρια πλοίων.
Β) Σε διαλυτήρια αεροπλάνων.
Γ) Σε καταστήματα με ναυτιλιακό υλικό π.χ μετά τον Κεράνη Δ/Ε προς κέντρο Πειραιά.

-nikos-
16-07-12, 18:35
Είναι ασύμφορο και δεν αξίζει κάν να μπώ σε αυτήν την διαδικασία, απο την στιγμή που υπάρχει έτοιμο. Μόνο η καινούργια περιέλιξη στο ρότορα θα είναι εντελώς διαφορετική απο την διάταξη που ήδη έχουν. Ψάχνω ώρες στο ίντερνετ και σε διάφορα μαγαζιά και δεν βρίσκω κάτι απο εδώ. Βρήκα μια εικόνα απο εξωτερικό, ίσως βοηθήσει περισσότερο
35470

@Ηλίας Α Γνωρίζεις που μπορούμε να βρούμε εδω;




το ταμπελακι λεει =DC 28v IN 1.1 AMPER ,,,, DC 220v AUTPUT 0.06 AMPER,,

Mην φανταστης οτι μπορει να αντικαταστησει ενα ινβερτερ

ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
16-07-12, 21:34
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια στο θέμα αυτό. Στην αναζήτηση μου σήμερα δεν βρήκα αυτό που ήθελα σε έτοιμο. Οπότε προχωράω στο σχέδιο Β, θα προσθέσω δεύτερη ψύκτρα στον άξονα του DC μοτέρ δυναμό απο την άλλη πλευρά του. Για οτιδήποτε νεότερο θα ανοίξω θέμα στην παρουσίαση κατασκευών.

Και πάλι ευχαριστώ για τις πληροφορίες:001_smile: