PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενδοεπικοινωνία



PCMan
16-07-12, 19:28
Καλησπέρα παιδιά.
Για όσους δεν ξέρουν τι είναι, είναι μία συσκευή η οποία επιτρέπει στον μοτοσικλετιστή να μιλάει με τον συνεπιβάτη του χρησιμοποιώντας ακουστικά με μικρόφωνο.

Λοιπόν έχω ενα τέτοιο μαραφέτι(tronic h-3050 (http://www.ebay.de/itm/Helmsprechanlange-Tronic-H-3050-Headset-mit-MP3-Port-/250598008834?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item3a58ce2802)) που το είχα πάρει απο το lidl. Έχω χάσει όμως τα ακουστικά του. Αποφάσισα να αγοράσω μεγάφωνα (http://www.ebay.com/itm/Replacement-8-Ohm-1W-40mm-Diameter-Magnet-Midrange-Speaker-/170876191870?pt=Car_Speakers&hash=item27c903c47e) και μικρόφωνα και να τα προσαρμόσω στο κράνος. Το έκανα αλλά δεν μαρέσει που ακούω και εγώ αλλά και ο άλλος την φωνή μου. Το ίδιο συμβαίνει και με τον άλλο. Μήπως υπάρχει κανένα κύκλωμα για να φτιάξω ένα από την αρχή?
Αυτό που έχω τώρα φοράει το d2822.
Θέλω να δουλεύει με 3V αλλά ακόμα καλύτερα με 12V για να μπορώ να το συνδέω στην μηχανή(αφού μόνο εκεί χρειάζεται) αλλά και για να βγάζει περισσότερα W.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

PCMan
17-07-12, 03:59
Τουλάχιστον να κάνω κάτι σε αυτό που έχω για να μην ακούω την φωνή μου?

agis68
17-07-12, 12:36
εχω αγοράσει ακριβώς το ιδιο συστημα και είναι ολοκαινουργιο στο κουτί....(δεν χρησιμοποηθηκε ποτέ γιατί επαψε η συζυγος να ανεβαινει στο μηχανάκι για απολαυση παρα μόνο από ανάγκη...οπότε χαθηκε το διασκεδαστικό του πράγματος)....αυτά τα ακουστικά (θα το βρω και θα σου πω και λεπτομερειες) πιστεύω είναι απλά δεν ειναι κατι συνθετο...η λύση με τα μεγάφωνο φυσικά δεν είναι και η ενδεδειγμενη....θα μπορουσες να βαλεις ακουστικο με μικ απο κανα κινητό παλιας τεχνολολογίας ή εστω και κανουργιο....απλά θα κοψεις τη μια γραμμή και θα κρατήσεις το ενα + μικ...

PCMan
18-07-12, 01:13
εχω αγοράσει ακριβώς το ιδιο συστημα και είναι ολοκαινουργιο στο κουτί....(δεν χρησιμοποηθηκε ποτέ γιατί επαψε η συζυγος να ανεβαινει στο μηχανάκι για απολαυση παρα μόνο από ανάγκη...οπότε χαθηκε το διασκεδαστικό του πράγματος)....αυτά τα ακουστικά (θα το βρω και θα σου πω και λεπτομερειες) πιστεύω είναι απλά δεν ειναι κατι συνθετο...η λύση με τα μεγάφωνο φυσικά δεν είναι και η ενδεδειγμενη....θα μπορουσες να βαλεις ακουστικο με μικ απο κανα κινητό παλιας τεχνολολογίας ή εστω και κανουργιο....απλά θα κοψεις τη μια γραμμή και θα κρατήσεις το ενα + μικ...
Είναι πάρα πολύ καλύτερα με τα ηχεία πίστεψε με. Δεν είναι το θέμα μου αυτό όμως. Δεν θέλω να ακούω την φωνή μου, ούτε ο συνεπιβάτης την δικιά του. Γίνεται κάποια μετατροπή στο κύκλωμα?

αλπινιστης
18-07-12, 23:54
Δυο πραγματακια και απο εμενα βασισμενα στην μηχανοβια εμπειρια μου!
1. Μην τροφοδοτησεις ενδοσυννενοηση απο την μηχανη. Αν το αποφασισεις θα πρεπει οπωσδηποτε να φτιαξεις φιλτρα για τον θορυβο του δυναμο--γινεται, αλλα...πακετο.
2. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΔΟΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ??? ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΣΤΙΓΜΗ ΗΡΕΜΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ??!!!?!? Η ΛΥΣΗ ΛΕΓΕΤΑΙ....MP3 PLAYER!!! Και εσυ απολαμβανεις την διαδρομη:wiink:

PCMan
19-07-12, 02:01
Δυο πραγματακια και απο εμενα βασισμενα στην μηχανοβια εμπειρια μου!
1. Μην τροφοδοτησεις ενδοσυννενοηση απο την μηχανη. Αν το αποφασισεις θα πρεπει οπωσδηποτε να φτιαξεις φιλτρα για τον θορυβο του δυναμο--γινεται, αλλα...πακετο.
2. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΔΟΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ??? ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΣΤΙΓΜΗ ΗΡΕΜΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ??!!!?!? Η ΛΥΣΗ ΛΕΓΕΤΑΙ....MP3 PLAYER!!! Και εσυ απολαμβανεις την διαδρομη:wiink:

1. Ποια η διαφορά με το αμάξι. Στο αμάξι δεν έχω θόρυβο πουθενά(στο ρ/cd, την ενδοεπικοινωνία δεν την δοκίμασα).
2. Γιατί με έχει πρήξει η κοπέλα μου... Δεν είναι "της μηχανής" και αυτή είναι η δικαιολογία της. Για μένα καλύτερα να μην μιλάω! Θα παίζει το gps τραγούδια(θέλει και τραγούδια η κυρία!!!)

αλπινιστης
20-07-12, 00:16
1. Ποια η διαφορά με το αμάξι. Στο αμάξι δεν έχω θόρυβο πουθενά(στο ρ/cd, την ενδοεπικοινωνία δεν την δοκίμασα).

Ειναι δυστυχως ευρεως γνωστο οτι η τροφοδοσια της ενδοσυννενοησης απο την μηχανη ειναι αρκετα "θορυβωδης". Υπαρχουν πολλα κυκλωματα (καπου πρεπει να ειχα καποιο απο παλια) ακριβως για αυτη τη δουλεια. Μονο οι ΠΟΛΥ ακριβες ειχαν φιλτρο.
Βεβαια δεν ξερω τι γινεται με τις αρκετα καινουργιες μηχανες που το δυναμο τους δουλευει σε υψηλες τασεις (70-80V). Αν καποιος το εχει δοκιμασει μας λεει την γνωμη του.

PCMan
20-07-12, 03:22
Ειναι δυστυχως ευρεως γνωστο οτι η τροφοδοσια της ενδοσυννενοησης απο την μηχανη ειναι αρκετα "θορυβωδης". Υπαρχουν πολλα κυκλωματα (καπου πρεπει να ειχα καποιο απο παλια) ακριβως για αυτη τη δουλεια. Μονο οι ΠΟΛΥ ακριβες ειχαν φιλτρο.
Βεβαια δεν ξερω τι γινεται με τις αρκετα καινουργιες μηχανες που το δυναμο τους δουλευει σε υψηλες τασεις (70-80V). Αν καποιος το εχει δοκιμασει μας λεει την γνωμη του.

Αν με προβληματίσουν τα 3V της μπαταρίας και το βάλω στην μηχανή τότε θα δούμε. Η μηχανή πάντως είναι του 05'.
Προς το παρών το πρόβλημα είναι άλλο..