PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα στα ηλεκτρολογικα του σπιτιου



lefteris251
16-07-12, 23:16
Καλησπερα σ ολους εχω ενα θεμα με το σπιτι και θελω την βοηθεια σας...λοιπον οταν εχω ανοιχτη την τηλεοραση μου μαρκας (FU lcd 32'') ενω ειναι ολα καλα εχω παρατηρησει οτι οταν σβηνει το ψηγειο η καποιο φως χανει την εικονα της μαυριζει η οθονη και επανερχεται σε δευτερολεπτα μονη της και επισης εχω ενα φουρνακη αυτα τ μικρα 2 ματια πανω κ φουρνος το εχω στην πριζα κανονικα αν τ αφησω καμια ωρα πεφτει το αντιηλεκτροπληξιακο αλλα αν το σηκωσω κ το βαλω στην διπλα πριζα δουλευει κανονικα. Αν ομως το ξαναβαλω εστω κ σβηστο στην αρχικη πριζα παλι πεφτει. Τα εχω παιξει και δεν βγαζω ακρη παρακαλω την βοηθεια σας.

panayiotis1
16-07-12, 23:30
http://www.youtube.com/watch?v=TRQrhIhYJpg&feature=related

Πιάστο απο το 1:05:00 και μετά..:)

lcharal
17-07-12, 13:00
Χαχαχαχα! Παναγιώτη μου έφτιαξες το κέφι!!!
Στο θέμα μας όμως.
Σύννομε, Λευτέρη, εκ πρώτης όψης, το φουρνάκι δεν έχει πρόβλημα λογικά... Κάτι γίνεται με την πρίζα, αν μπορείς άνοιξέ τη και δες τι γίνεται από μέσα και αν είναι σωστά συνδεμένη. Αν βάλεις στην ίδια πρίζα που σου ρίχνει το αντιηλεκτροπληξιακό, άλλη συσκευή, έχεις το ίδιο αποτέλεσμα?
Τώρα, όσο για το πρόβλημα με το ψυγείο, δε ξερω τι να πω. Ίσως κάποιος συμφορουμίτης να γνωρίζει κάποια λύση.

lefteris251
17-07-12, 23:57
Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας λοιπον στην ιδια πριζα παιρνει κ το ψυγειο εκεινο δουλευει κανονικα ελενξα τους ουδετερους μηπως ειχα διαρροη αλλαξα και πινακα και παλι τα ιδια τι να πω δεν βγαζω ακρη.

lcharal
18-07-12, 10:52
Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας λοιπον στην ιδια πριζα παιρνει κ το ψυγειο εκεινο δουλευει κανονικα ελενξα τους ουδετερους μηπως ειχα διαρροη αλλαξα και πινακα και παλι τα ιδια τι να πω δεν βγαζω ακρη.

Λευτέρη, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.
Τι εννοείς ότι άλλαξες πίνακα? Τον έφτιαξες από την αρχή πάλι?

Σου ρίχνει πάλι το αντιηλεκτροπληξιακό το φουρνάκι? Προσπάθησες να βάλεις το φις από το φουρνάκι ανάποδα στη πρίζα και να δεις τι γίνεται?
Πες μας τι ακριβώς έκανες μήπως και βρούμε καμιά λύση...

soulhealer
18-07-12, 12:52
φίλος πάλι με φούρνο μικροκυμάτων είχε το ίδιο πρόβλημα.. σε μια πρίζα της κουζίνας είχε συνδεδεμένο μόνιμα το φουρνάκι αλλά κάποια στιγμή του έριχνε ασφάλεια πίνακα.. Έβαζε άλλες συσκευές στην ίδια πρίζα (καφετιέρες κλπ) και όλα μια χαρά.. Όταν έβαζε το φουρνάκι σε άλλη πρίζα δούλευε και αυτό κανονικά χωρίς πρόβλημα.. Στην τελική επειδή τον βόλευε το φουρνάκι να είναι στην αρχική πρίζα που κάνει το πρόβλημα, αγόρασε άλλο φουρνάκι.. όλα καλά μέχρι που κάτι μήνες μετά καίγεται το φουρνάκι. αγοράζει άλλο και αυτό λίγους μήνες μετά σταματά να ζεσταίνει το φαγητό... δούλευε κανονικά μόνο που δεν ζέσταινε το φαγητό.. εκεί φώναξαν εμένα.. τους έφτιαξα το τελευταίο φουρνάκι, πήρα και το πρώτο για έλεγχο (το είχαν κρατήσει σε μια αποθήκη, δεν είχε κάτι ο φούρνος και έτσι τον κράτησα κ τον δουλευω ακόμα χωρίς κανένα πρόβλημα). Σήμερα αφού φτιάχτηκε η πρίζα στον τοίχο τους είναι όλα μια χαρά.. Οπότε κοίτα πάλι την γραμμή από την πρίζα ως τον πίνακα, δίνοντας έμφαση στον αγωγό του ουδετέρου δοκίμασε να δουλεψεις το φουρνάκι σου σε άλλη πρίζα για λίγες ημέρες και μας λες..

soulhealer
18-07-12, 12:58
...Σου ρίχνει πάλι το αντιηλεκτροπληξιακό το φουρνάκι? Προσπάθησες να βάλεις το φις από το φουρνάκι ανάποδα στη πρίζα και να δεις τι γίνεται?
...

αδερφέ με τρέλανες... τι νόημα έχει να κάνει κάτι τέτοιο??? να το δοκιμάσω κ εγώ στην τηλεόρασή μου γιατί τώρα παίζει, αν αλλάξω φορά στο φις λες να μην παίξει??
πωπω κ που θα βλέπω μετά τούρκικα???
Δεν μιλάω καθόλου ειρωνικά, με απόλυτα χιουμοριστική διάθεση όμως, γιατί έχω ακούσει περιστατικό από "μάστορα" για ρελέ 230Vac που δεν όπλιζε να αλλάξουμε πολικότητα στο ρελέ.. :confused1: γιατί αυτό έκανε εκείνη την στιγμή και του δούλεψε.. (λίγα λεπτά όμως μετά πάλι τα ίδια προβλήματα είχε)..

dalai
18-07-12, 13:03
εχει νοημα ... αν ανοιξεις το φουρνακι θα δεις οτι τα 2 καλωδια (φαση και ουδετερος) δεν ακολουθαν την ιδια πορεια. Πχ η φαση διανεμεται στα ματια (πρωτα ομως σε διακοπτες) αλλα ο ουδετερος παει κατευθειαν πανω στις αντιστασεις. Μπορει να εχει καποια απο αυτες τις διαδρομες προβλημα ,οποτε απλα ζοντας φορά το βυσμα να μην παει φαση στο προβληματικο καλωδιο .
Η λυση βεβαια ειναι απαραδεκτη ,αλλα εχει βαση

JOUN
18-07-12, 13:21
αδερφέ με τρέλανες... τι νόημα έχει να κάνει κάτι τέτοιο??? να το δοκιμάσω κ εγώ στην τηλεόρασή μου γιατί τώρα παίζει, αν αλλάξω φορά στο φις λες να μην παίξει??
πωπω κ που θα βλέπω μετά τούρκικα???
Δεν μιλάω καθόλου ειρωνικά, με απόλυτα χιουμοριστική διάθεση όμως, γιατί έχω ακούσει περιστατικό από "μάστορα" για ρελέ 230Vac που δεν όπλιζε να αλλάξουμε πολικότητα στο ρελέ.. :confused1: γιατί αυτό έκανε εκείνη την στιγμή και του δούλεψε.. (λίγα λεπτά όμως μετά πάλι τα ίδια προβλήματα είχε)..
Αδερφε αν ξερεις πεντε πραγματα ειναι απολυτα λογικο αυτο που προτεινε ο φιλος παραπανω για τον εξης λογο: Ως γνωστον μεταξυ φασης -γειωσης εχουμε 230V ενω μεταξυ ουδετερου -γειωσης εχουμε 0V ..
Ετσι αν υπαρχει μια μικρη διαρροη ειναι πολυ ποιο ευκολο να πεσει το διαρροης οταν αυτη υπαρχει στα 230V(δηλαδη στην μια φορα της πριζας) παρα στα 0V(δηλαδη στην αλλη φορα της πριζας) Στην μια εχουμε 230 για να δημιουργησουν τα 30mA της διαρροης ενω στην αλλη 1-2 V το πολυ.
Καταλαβαινεις ποτε πεφτει ευκολοτερα το διαρροης ,ετσι;

Το "κολπακι" του "μαστορα" να αλλαξεις πολικοτητα για να δουλεψει το ρελε το αφηνω ασχολιαστο..

vasilllis
18-07-12, 17:31
Αδερφε αν ξερεις πεντε πραγματα ειναι απολυτα λογικο αυτο που προτεινε ο φιλος παραπανω για τον εξης λογο: Ως γνωστον μεταξυ φασης -γειωσης εχουμε 230V ενω μεταξυ ουδετερου -γειωσης εχουμε 0V ..
Ετσι αν υπαρχει μια μικρη διαρροη ειναι πολυ ποιο ευκολο να πεσει το διαρροης οταν αυτη υπαρχει στα 230V(δηλαδη στην μια φορα της πριζας) παρα στα 0V(δηλαδη στην αλλη φορα της πριζας) Στην μια εχουμε 230 για να δημιουργησουν τα 30mA της διαρροης ενω στην αλλη 1-2 V το πολυ.
Καταλαβαινεις ποτε πεφτει ευκολοτερα το διαρροης ,ετσι;

Το "κολπακι" του "μαστορα" να αλλαξεις πολικοτητα για να δουλεψει το ρελε το αφηνω ασχολιαστο..

τωρα σε εχασα τελειως.
η διαρροη εχει να κανει και μεταξυ φασης και ουδετερου με την γη.
οποτε τι θες να πεις εσυ;
και σωστα λεει οτι αν αλλαξει φορα το φις τη θα γινει;
αν εχει διαρροη και ειναι στην μερια του ουδετερου με την γη θα πεφτει το ρελε.αν το αλλαξει το φις θα γινει διαρροη μεταξυ φασης και γης οποτε θα πεσει η ασφαλεια ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ τραβαει περισσοτερα αμπερ.
στην προκειμενη περπτωση του φιλου
δεν θα γινει τιποτα.

lcharal
18-07-12, 19:52
Όπα παλικάρια...
Θαρρώ πως παρεξηγήσατε τα λεγόμενα παραπάνω. Όπως τα περιγράφει ο σύννομος, τι λύση να του πρότεινα, να αλλάξει όλη τη γραμμή? Και πάλι δε θα ξέρει που ήταν το πρόβλημα για να διδαχτεί από αυτό, στην περίπτωση που λυθεί αυτό.
Επίσης, εγώ θα το έκανα, μόνο και μόνο, επειδή υποψιάζομαι, ότι στη πρίζα που δεν του δημιουργεί πρόβλημα, η συνδεσμολογία της (της φάσης - ουδέτερου) είναι ανάποδα , αντίστροφα από εκείνη που δημιουργεί πρόβλημα.
Αν είναι έτσι, τότε η γραμμή δεν έχει πρόβλημα, αλλά η συσκευή.

JOUN
18-07-12, 21:54
τωρα σε εχασα τελειως.
η διαρροη εχει να κανει και μεταξυ φασης και ουδετερου με την γη.
οποτε τι θες να πεις εσυ;
και σωστα λεει οτι αν αλλαξει φορα το φις τη θα γινει;
αν εχει διαρροη και ειναι στην μερια του ουδετερου με την γη θα πεφτει το ρελε.αν το αλλαξει το φις θα γινει διαρροη μεταξυ φασης και γης οποτε θα πεσει η ασφαλεια ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ τραβαει περισσοτερα αμπερ.
στην προκειμενη περπτωση του φιλου
δεν θα γινει τιποτα.
Δεν ειναι ετσι..
Αν εχουμε διαρροη ειτε μεταξυ φασης-γειωσης ειτε ουδετερου-γειωσης θα πεσει το διαρροης.Ενταξει αν υπαρχει βραχυκυκλωμα φαση-γειωση θα πεσει και το αυτοματακι αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.Με λιγα λογια πρεπει οσο ρευμα "φευγει" απο την φαση τοσο να επιστρεφει απο τον ουδετερο.

Υ.Γ Διαρροη φασης ΚΑΙ ουδετερου με γη δεν εχει νοημα σαν εκφραση.Εχεις η διαρροη φασης-γειωσης η διαρροη ουδετερου-γειωσης.

xampos
19-07-12, 15:35
Λογικά το φουρνάκι έχει διαρροή η αντίσταση του . Αφου πρώτα το βαλεις και δουλεψει μεχρι να σου ρίξει το αντιηλεκτροπληξιακό ανοιξε το καπάκι και και βγαλε τα παπουτσακια απο την αντισταση ( και τα 2) και ξανα βαλτο στην μπρίζα, όπου αν δεν σου ρίξει το αντιηλεκτροπληξιακό τότε το πρόβλημα είναι η αντίσταση την οποία την αλλάζεις και εισαι οκ. Όσο για την τηλεόραση λογικά με ένα φίλτρο σαν αυτό (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43814)θα κάνεις δουλειά. Παντος κοιτα και την γείωση σου στην μπρίζα που παίρνει ρευμα η τηλεόραση σου.

αντονιο
19-07-12, 19:10
πολύ σωστά Γιώργο.Λευτέρη έλεγξε την τάση
1.φάση - ουδέτερο

2.φάση - γείωση

3.γείωση -ουδέτερο.
Εάν σου ρίχνει τον διαρροής με κλειστό φούρνο πιθανότατα είναι πρόβλημα απο το καλώδιό σου μέχρι τις αντιστάσεις (μάτια) αλλά από τον απευθείας αγωγό, δηλ πάρε το πολύμετρο και μέτρα τα άκρα των αντιστάσεων (μάτια) με την γείωση η διαρροή πρέπει να φαίνετε αμέσως.Ολα αύτά με τον φούρνο εκτός τάσης.

vasilllis
20-07-12, 10:53
πολύ σωστά Γιώργο.Λευτέρη έλεγξε την τάση
1.φάση - ουδέτερο

2.φάση - γείωση

3.γείωση -ουδέτερο.
Εάν σου ρίχνει τον διαρροής με κλειστό φούρνο πιθανότατα είναι πρόβλημα απο το καλώδιό σου μέχρι τις αντιστάσεις (μάτια) αλλά από τον απευθείας αγωγό, δηλ πάρε το πολύμετρο και μέτρα τα άκρα των αντιστάσεων (μάτια) με την γείωση η διαρροή πρέπει να φαίνετε αμέσως.Ολα αύτά με τον φούρνο εκτός τάσης.

αφου τον ριχνει μετα απο ωρα Η ΔΙΑΡΡΟΗ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ.
οπως ειπε ο hampos προφανως οταν ζεσταινεται η αντισταση διαστελεται και τοτε κανε την διαρροη.

αντονιο
20-07-12, 17:17
Αν ομως το ξαναβαλω εστω κ σβηστο στην αρχικη πριζα παλι πεφτει.
όπως μας λέει ο φίλος.

JOUN
20-07-12, 19:36
Με λιγα λογια μονο με μεγγωμετρο θα φανει η διαρροη..

vasilllis
20-07-12, 23:43
Αν ομως το ξαναβαλω εστω κ σβηστο στην αρχικη πριζα παλι πεφτει.
όπως μας λέει ο φίλος.

λογικο,οταν ειναι σβηστο ο θερμοστατης και ο διακοπτης κλεινει διακοπτει μονο το ενα ακρο ,ειτε φαση ειτε ουδετερο.

Ηλιας Α
21-07-12, 00:09
Με λιγα λογια μονο με μεγγωμετρο θα φανει η διαρροη..

Καλησπέρα.
<< Με λιγα λογια μονο με μεγγωμετρο θα φανει η διαρροη..>> Ακριβώς! Το οποίο είναι και το ιδανικότερο.
Θα να συμπληρώσω όμως, σε περίπτωση που δε διαθέτομε Meger, και έχομε μιλιαμπερόμετρο συνδέοντας αυτό στον αγωγό Γης (*) έχομε την τιμή του Ι διαρροής (**)
(*) Βεβαίως με δυο μετρήσεις ( αναστροφή του φις )
(**) Το οποίο πρέπει να είναι πολύ κάτω του ΙΝ του ΔΔΕ, αφήνοντας περιθώρια για διαρροές των άλλων συσκευών.



Υ.Γ Οι μετρήσεις θα πρέπει να γίνονται: α) η συσκευή να ακουμπά σε μονωτικό και β) να λαμβάνονται όλα τα μέτρα προστασίας έναντι ηλεκτροπληξίας

vasilllis
21-07-12, 00:19
Καλησπέρα.
<< Με λιγα λογια μονο με μεγγωμετρο θα φανει η διαρροη..>> Ακριβώς! Το οποίο είναι και το ιδανικότερο.
Θα να συμπληρώσω όμως, σε περίπτωση που δε διαθέτομε Meger, και έχομε μιλιαμπερόμετρο συνδέοντας αυτό στον αγωγό Γης (*) έχομε την τιμή του Ι διαρροής (**)
(*) Βεβαίως με δυο μετρήσεις ( αναστροφή του φις )
(**) Το οποίο πρέπει να είναι πολύ κάτω του ΙΝ του ΔΔΕ, αφήνοντας περιθώρια για διαρροές των άλλων συσκευών


το θεμα ομως δεν ειναι η τιμη της διαρροης.ειναι αν υπαρχει.δυστηχως με maμετρο δεν θα δειξει τιποτα ,παρα μονο οταν πεσει ο διαρροης.
Με το μεγγομετρο θα δειξει οποιαδηποτε στιγμη στα 1000v .

Ηλιας Α
21-07-12, 00:34
το θεμα ομως δεν ειναι η τιμη της διαρροης.ειναι αν υπαρχει.δυστηχως με maμετρο δεν θα δειξει τιποτα ,παρα μονο οταν πεσει ο διαρροης.
Με το μεγγομετρο θα δειξει οποιαδηποτε στιγμη στα 1000v .
<< δυστηχως με maμετρο δεν θα δειξει τιποτα >>
Ίσως να μην πρόσεξες αυτά που έγραψα,
Δηλ αυτά: << και έχομε μιλιαμπερόμετρο συνδέοντας αυτό στον αγωγό Γης >>

vasilllis
21-07-12, 01:18
<< δυστηχως με maμετρο δεν θα δειξει τιποτα >>
Ίσως να μην πρόσεξες αυτά που έγραψα,
Δηλ αυτά: << και έχομε μιλιαμπερόμετρο συνδέοντας αυτό στον αγωγό Γης >>

Ίσως να μην πρόσεξες αυτά που έγραψα,εγω: ,παρα μονο οταν πεσει ο διαρροης.
και εννοω οτι: σωστα τα λες ,μετα απο μια ωρα χρησης που θα πεσει ο διαρροης θα δειξει καμποσα ma.Οταν ομως η αντισταση ειναι παγωμενη το mametro δεν θα δειξει τιποτα.Με το μεγγομετρο στα 500v μπορει να μην δειξει τιποτα.Στα 1000v ομως θα δειξει.

Ηλιας Α
21-07-12, 01:58
Ίσως να μην πρόσεξες αυτά που έγραψα,εγω: ,παρα μονο οταν πεσει ο διαρροης.
και εννοω οτι: σωστα τα λες ,μετα απο μια ωρα χρησης που θα πεσει ο διαρροης θα δειξει καμποσα ma.Οταν ομως η αντισταση ειναι παγωμενη το mametro δεν θα δειξει τιποτα.Με το μεγγομετρο στα 500v μπορει να μην δειξει τιποτα.Στα 1000v ομως θα δειξει.

Πρόσεξα πολύ καλά αυτά που έγραψες στο 20 μήνυμα σου τα οποία και αντιγράφω:
<< το θεμα ομως δεν ειναι η τιμη της διαρροης.ειναι αν υπαρχει.δυστηχως με maμετρο δεν θα δειξει τιποτα ,παρα μονο οταν πεσει ο διαρροης.
Με το μεγγομετρο θα δειξει οποιαδηποτε στιγμη στα 1000v . >>
Αυτά που βγάζουν μάτι τα άφησα ασχολίαστα, αλλά μιας και επιμένεις είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω << δυστηχως με maμετρο δεν θα δειξει τιποτα ,παρα μονο οταν πεσει ο διαρροης >> : Πως αν πέσει ο << διαρροης >> το αμπερόμετρο σίγουρα θα έχει μηδενική ένδειξη.

vasilllis
21-07-12, 14:11
Πρόσεξα πολύ καλά αυτά που έγραψες στο 20 μήνυμα σου τα οποία και αντιγράφω:
<< το θεμα ομως δεν ειναι η τιμη της διαρροης.ειναι αν υπαρχει.δυστηχως με maμετρο δεν θα δειξει τιποτα ,παρα μονο οταν πεσει ο διαρροης.
Με το μεγγομετρο θα δειξει οποιαδηποτε στιγμη στα 1000v . >>
Αυτά που βγάζουν μάτι τα άφησα ασχολίαστα, αλλά μιας και επιμένεις είμαι υποχρεωμένος να απαντήσω << δυστηχως με maμετρο δεν θα δειξει τιποτα ,παρα μονο οταν πεσει ο διαρροης >> : Πως αν πέσει ο << διαρροης >> το αμπερόμετρο σίγουρα θα έχει μηδενική ένδειξη.

Προφανως ανοιγεις την κουβεντα περι φιλολογικων θεματων.οκ το καταλαβα.

lefteris251
21-07-12, 15:56
Ευχαριστω πολυ ολους για την γνωμη οταν ειπα οτι αλλαξα πινακα εννοουσα οτι εβγαλα το παλιο που ηταν μιας σειρας και δεν ειχε κλεμα για ουδετερο - γειωση ηταν με ταινια εβαλα καινουριο κανονικα με τις κλεμες τις εσφιξα καλα γτ λεω μηπως ειναι προβλημα ουδετερου αλλα μπα τ ιδια θα κοιταξω να αλλαξω πριζα και βλεποντας και κανονοντας...αλλα αυτο με την τηλεοραση γιατι τ κανει δεν μπορω να καταλαβω....μολις σβηνει το ψυγειο η καποιο φως οχι παντα χανει για λιγο το σημα της ( ο ενισχυτης της πολυκατοικιας ειναι στο δικο μ σπιτι μεσα παιρνει απο δικια μ πριζα μηπως επηρεαζει αυτο?) χανει για δευτερολεπτα ρευμα κ επανερχεται?

vasilllis
21-07-12, 16:10
Ευχαριστω πολυ ολους για την γνωμη οταν ειπα οτι αλλαξα πινακα εννοουσα οτι εβγαλα το παλιο που ηταν μιας σειρας και δεν ειχε κλεμα για ουδετερο - γειωση ηταν με ταινια εβαλα καινουριο κανονικα με τις κλεμες τις εσφιξα καλα γτ λεω μηπως ειναι προβλημα ουδετερου αλλα μπα τ ιδια θα κοιταξω να αλλαξω πριζα και βλεποντας και κανονοντας...αλλα αυτο με την τηλεοραση γιατι τ κανει δεν μπορω να καταλαβω....μολις σβηνει το ψυγειο η καποιο φως οχι παντα χανει για λιγο το σημα της ( ο ενισχυτης της πολυκατοικιας ειναι στο δικο μ σπιτι μεσα παιρνει απο δικια μ πριζα μηπως επηρεαζει αυτο?) χανει για δευτερολεπτα ρευμα κ επανερχεται?

ισως να συμβαινει και αυτο.ποτε το παρουσιασε ;
ποιο πιθανο ομως θα ηταν οταν ξεκιναγε το ψυγειο και οχι οταν σταματαγε.
τραβα μπαλαντεζες στο σπιτι και αλλαξε της πριζες που τα τροφοδοτουνε. εναλλακτικα ζητα ρευμα απο τον απο κατω.ετσι σιγα σιγα θα αποκλειεις βλαβες και θα καταληξεις καπου.

αντονιο
24-07-12, 16:28
εγώ στην θέση σου θα έκανα έλεγχο τον οδέτερό μου στον μετρητή όπως επίσης και την φάση.Κοίτα μήπως υπάρχει κανένα μπουάτ ενδιάμεσα και υπάρχει καμιά κλέμμα στη παροχή.

thanasis 1
18-11-15, 19:22
Καλησπερα στην παρεα,αντιμετωπιζω το εξης προβλημα σε μια πολυκατοικια νοικιαζω μια γκαρσονιερα στον 4 οροφο και χρειαστηκε να αλλαξω το ονομα στην δεη.
Πηγε ο ενοικιαστης να το αλλαξει αλλα μολις ηρθε ο τεχνικος της δεη για να του ανοιξει το ρευμα του ζητησε το πιστοποιητικο της δεη που πρεπει να φτιαχνει ο ιδιοκτητης
καθε 14 χρονια,οποτε φωναξα εναν ηλεκτρολογο και ειδε οτι ρελες υπηρχε στον πινακα αλλα ειπε πως η γειωση ηταν με το παλιο συστημα δηλαδη συνδεδεμενη στις σωληνες.

Ετσι μου ειπε οτι συμφωνα με τον νεο νομο που βγηκε θα πρεπει να φτιαχτει η γειωση και υπαρχουν δυο λυσεις,η μια των 250 ευρο φτιαξιμο γειωσης στο παταρι και μια αλλη
των 700 ευρο να μεταφερθει αγωγος απο τον 4 οροφο στον ακαλυπτο,βεβαια μου ειπε οτι κατα 90% θα μπορει να το κανει με τον πρωτο τροπο.
Ρωταω λοιπον κανονικα δεν ειναι θεμα ολης της πολυκατοικιας μιας και ολα τα διαμερισματα θα εχουν το ιδιο προβλημα?
Δεν προσπαθω να γλυτωσω τα εξοδα απλα ρωταω γιατι η πολυκατοικια ειναι του ~70 και λεω μπας και μπορω να κανω κατι αλλο.

Fixxxer
18-11-15, 19:44
Εισαι σιγουρος οτι οι αλλοι δεν το εχουν κανει?

thanasis 1
18-11-15, 19:47
Σε αυτο δυστυχως δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια,παντως ρωτησα εναν απο περιεργεια ο οποιος μενει μονιμα σε ενα διαμερισμα
και μου ειπε οτι εχει και αυτος την κλασσικη γειωση που συνδεεται με τους σωληνες.

thanasis 1
18-11-15, 20:17
Αυτος ο νεος νομος που μου ειπε ο ηλεκτρολογος οσο αφορα την γειωση τωρα βγηκε?
Γιατι πριν κανα χρονο σε αλλο διαμερισμα μιας αλλης πολυκατοικιας οταν εγινε η αλλαγη ονοματος δεν ζητηθηκε τετοιο πιστοποιητικο απο την δεη και η γειωση στο συγκεκριμενο ειναι παλι με την παλαια μεθοδο.
Τι παιζει?

vasilllis
18-11-15, 20:26
Δεν είναι καινούργιος.αν βρεις έναν ηλεκτρολόγο μπορει να Σου βγάλει πιστοποιητικό.το κρίμα στο λαιμό σου βέβαια.επίσης ρωτά και αλλού Τιμή.

thanasis 1
18-11-15, 20:35
Βασιλη απλα μου φανηκε περιεργο που στο αλλο διαμερισμα δεν μου ζητησαν να κανω γι αυτο ρωταω.
Μπορω να φωναξω εναν ηλεκτρολογο και να του πω να κανει μετρησεις και αν δει οτι η γειωση ειναι σχετικα "καλη" να το αφησω ετσι,θα μου το φτιαξει το πιστοποιητικο??
Ενταξει δε λεω μου φανηκαν πολλα τα λεφτα αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι μια φορα γινεται το κακο και στην τελικη παιζω με την ζωη ενος ανθρωπου.:001_unsure:

klik
18-11-15, 21:24
Στα 14 χρόνια θα έπρεπε να ζητάνε σε όλους τους οικιακούς καταναλωτές σύμφωνα με το νόμο. Το έντυπο που απαιτεί ο νομοθέτης, λέγεται ΥΔΕ (Υπεύθυνη Δήλωση Εγκαταστατη) και περιλαμβάνει αρκετές μετρήσεις και διορθώσεις με σκοπό α) αξιοπιστία και ασφάλεια εγκατάστασης, β) έσοδα στον κλάδο των ηλεκτρολόγων, γ) έσοδα στον κλάδο των εμπόρων ηλεκτρολογικού υλικού και οργάνων, γ) αφαίμαξη καταναλωτή.
Φυσικά τα σαϊνια υπογραφάκιδες συνδικαληστές δεητζάκιδες και παρατρεχάμενοι βάζουν πάλι υπογραφές στον αέρα.
Τώρα γιατί αλλού ζητάνε και αλλού όχι.. έτσι έκανε πάντα η ΔΕΗ, ότι της κατέβαινε.

Αντίστοιχοι νόμοι υπάρχουν/θα υπάρχουν για θερμομονώσεις, οικοδομικές αυθαιρεσίες κλπ.

thanasis 1
18-11-15, 22:34
Μιλησα με αλλους τρεις ηλεκτρολογους και μου ειπαν πως δεν ειναι απαραιτητει η εγκατασταση μιας νεα γειωσεις γιατι λενε πως ο νομος
αναφερει και αυτον τον τροπο γειωσεις οποτε δεν εισαι παρανομος και δεχτηκαν να το κανουν το πιστοποιητικο.Βεβαια εγω το σκεφτομαι
μιας και τα 250 ευρο δεν ειναι τραγικα πολλα μιας και μιλαμε για ανθρωπινες ζωες οποτε μαλλον θα το κανω ρωτοντας και αλλους για καλυτερη τιμη.
Ενα ειναι το συμπερασμα οτι ο καθενας κανει το μακρυ και το κοντο του!

Σας ευχαριστω κυριοι!

vasilllis
19-11-15, 09:51
Μιλησα με αλλους τρεις ηλεκτρολογους και μου ειπαν πως δεν ειναι απαραιτητει η εγκατασταση μιας νεα γειωσεις γιατι λενε πως ο νομος
αναφερει και αυτον τον τροπο γειωσεις οποτε δεν εισαι παρανομος και δεχτηκαν να το κανουν το πιστοποιητικο.Βεβαια εγω το σκεφτομαι
μιας και τα 250 ευρο δεν ειναι τραγικα πολλα μιας και μιλαμε για ανθρωπινες ζωες οποτε μαλλον θα το κανω ρωτοντας και αλλους για καλυτερη τιμη.
Ενα ειναι το συμπερασμα οτι ο καθενας κανει το μακρυ και το κοντο του!

Σας ευχαριστω κυριοι!
Θαναση ,οι κανονισμοι ειναι συγκεκριμενοι.Πρεπει για καθε επανασυνδεση να υπαρχει νεα ΥΔΕ.ΕΠισης πρεπει να γινεται και ελεγχος εγκαταστασης ανα (12 χρονια αν θυμαμαι καλα) ,αυτο το κομματι δεν το ελεγχει κανεις.Μπορει ομως να ελεγξει στην επανασυνδεση για αυτο και απαιτει ΥΔΕ .
Τωρα για τους ηλεκτρολογους που μιλησες τι να πω.Οι μετρησεις που πρεπει να γινουν ειναι συγκεκριμενες ,Γειωση δεν ειναι υποχρεωτικο να γινει ,αυτο ειναι σιγουρο.Ομως πρεπει να εχεις γειωση και εσυ πλεον δεν εχεις.

picdev
19-11-15, 16:47
Πρόσφατα έβαλε ένας γνωστος νυχτερινό και μέτρησαν τη γείωση και δεν υπήρχε , κανονικά τα πέρασαν στα κοινόχρηστα και έγινε εγκατάσταση νέας γείωσης και το πιστοποιητικό το έβγαλε κανονικά με το μηχάνημα . η γείωση είναι της ποληκατηκιας όχι του διαμερίσματος .
Τα 700 μου ακούγονται πολλά δεν ξέρω ας μας πει και κάποιος που ξέρει .

Μετά ο πατέρας μου νοίκιασε σπίτι και υπέγραψε ένας αλβανός νομίζω στην αλλαγή του ρολογιου και πάω στο σπίτι και δεν είχε δδε !!! Ουτε είπε τίποτα ο αλβανός , ούτε ήξερε τίποτα ο πατέρας μου . τα κανόνισε η ιδιοκτήτρια, ότι να ναι βλέπεις