PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με συνδεσμολογια δυο θυροτηλεορασεων



gibsonlp
18-07-12, 22:07
θελω να συνδεσω 2 μπουτονιερες με καμερα και κατ'επεκταση 2 κυπρια καθως η πολυκατοικια μου εχει μια πορτα της περιφραξης και μια της εισοδου.οι μπουτονιερες μου ειναι της Telco RL-4AV.γνωριζεται πως θα μπορεσω να κανω αυτη την συνδεσμολογια ωστε να δουλεψει σωστα και να εχω εικονα και ηχο στη θυροτηλεοραση μου καθως και το κυπρι στην καθε πορτα να δωσει εντολη και να ανοιγει?

k_sotiris
19-07-12, 00:05
Όταν πήρες τα πράγματα δεν είχαν σχέδιο μέσα;

servicetron
19-07-12, 00:13
Εντάξει, προφανώς θέλεις τη συνδεσμολογία. Βγάλε φωτογραφία από καλώδια και τη μπουτονιέρα να σου ζωγραφίσω τη συνδεσμολογία

gibsonlp
19-07-12, 00:21
επειδη δεν καταλαβατε καλα,το προβλημα μου ειναι πως θα κανω τις 2 μπουτονιερες να λειτουργησουν ωστε οταν η μια δουλευει να απομονωνει η αλλη εστω για καποιο χρονο.με ρελε καστανιας ειναι καλη επιλογη?μιλαμε για 12V παντα

xrhstosmp
19-07-12, 00:37
μαλλον ολοι καλα καταλαβαμε.οτι λειπει ο μεταλακτης που κανει ακριβως αυτο που θες.να (μετ)αλλαζει την εικονα, την κληση και το κιπρι απο την μπουτονιερα που εκανε τελευταια κληση.

gibsonlp
19-07-12, 01:07
δηλάδη τι ακριβως προτεινεις για να καταλαβω?μπορεις να στειλεις καποιο λινκ?

jami
22-07-12, 20:37
Μιάς και δεν βρίσεις άκρη ούτε εδώ ούτε και στο michanikos,θα σου έλεγα να κάνεις ένα τηλέφωνο στην Alfa Lamda που τις εισάγει.

servicetron
22-07-12, 20:47
Να συμπληρώσω και κάτι. Όταν ζητάτε κάποια λεπτομέρεια προσπαθήστε να είστε όσο πιο αναλυτικοί γίνεται και να γνωρίζετε κάποια πράγματα για το αντικείμενο συζήτησης, γιατί πολλές φορές δεν καταλαβαίνει και ο άλλος τι ζητάτε.

Επίσης, πολλές φορές μην παίρνετε ως δεδομένο ότι αυτά που γράφουμε είναι ντε και καλά σωστά. Ειδικά αν το θέμα περιγράφεται με γενικό τρόπο…

Φιλικά,

Μιχάλης

vasilllis
22-07-12, 21:08
ανεβασε σχεδιακι απο συνδεσμολογια.

JOUN
23-07-12, 15:39
επειδη δεν καταλαβατε καλα,το προβλημα μου ειναι πως θα κανω τις 2 μπουτονιερες να λειτουργησουν ωστε οταν η μια δουλευει να απομονωνει η αλλη εστω για καποιο χρονο.με ρελε καστανιας ειναι καλη επιλογη?μιλαμε για 12V παντα
Θελεις να δουλεουν ξεχωριστα επειδη δεν τις σηκωνει το τροφοδοτικο σου η για καποιον αλλο λογο;
Αν ο λογος ειναι αυτος με ενα ρελεδακι και ενα Μ/Σ 12V εισαι μια χαρα..

vasilllis
23-07-12, 15:58
οχι, μαλλον θελει να ανοιγει το καθε κυπρι ξεχωριστα απο το αλλο και οχι τα δυο παραλληλα.