PDA

Επιστροφή στο Forum : εξαερισμός πατέντα για εντοιχιζόμενο ψυγείο



zoran
19-07-12, 21:35
Θέλω να φτιάξω εξαερισμό για το εντοιχιζόμενο ψυγείο που έχω. Όχι όμως μια απλή γρίλια, θέλω να προσαρμόσω κ έναν μικρό ανεμιστήρα ώστε να μην είναι μόνο παθητικός εξαερισμός,να βγάζει θερμότητα το ανεμιστηράκι, το οποίο παρεπιπτόντως πρέπει να είναι και αθόρυβο όσο το δυνατό περισσότερο. Άρα πρέπει να γίνει μια custom κατασκευή...
1. Τι ανεμιστηράκι μικρό/λεπτό κ αθόρυβο πορώ να βάλω;
2. Μπορώ να δώσω παροχή 220v στο ανεμιστηράκι ώστε να είναι πιό εύκολο στη συνδεσμολογία του;

Να ο χώρος μου, μέσα εκεί είναι το ψυγείο αλλά η τρύπα μπορεί να γίνει μόνο στη πλευρά του ξύλου που έχει μετρήσεις γιατί εκεί βρίσκεται το μοτέρ! Οπότε η τρύπα θα είναι max 10εκ, υπάρχει κάτι αντίστοιχο λέτε;
35612

kioan
19-07-12, 21:50
Ξέρω σίγουρα πως υπάρχουν ανεμιστήρες 8x8cm στα 220V αλλά όχι και τόσο λεπτοί. Έχω δει με πάχος 3-4cm.

Αν ήταν DC θα μπορούσες πιο εύκολα να του κατεβάσεις στροφές (άρα να μειώσεις θόρυβο) με ένα από τα κλασικά ρυθμιζόμενα swithing τροφοδοτικά μπρίζας που έχουν επιλογέα για διάφορες τάσεις.

Άλλη οπή για είσοδο/έξοδο του αέρα υπάρχει; Αυτό που δείχνεις είναι κοντά στο πάτωμα οπότε θα ήταν καλό να έχει και άνοιγμα στο επάνω μέρος για να επωφεληθείς από την φυσική ροή του θερμού αέρα.

FH16
19-07-12, 21:57
Το ερώτημα μου είναι ένας ανεμιστήρας θα κάνει δουλειά?

xinoulis
19-07-12, 22:01
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΕΜΗΣΤΗΡΑΚΙΑ 230V ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΣΕ ΣΩΛΗΝΑ 10εκ. ΑΥΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ ΨΗΓΕΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΘΕΛΕΙ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΝ ΧΑΛΑΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΨΥΓΕΙΟΥ ΚΑΙ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΠΕΙΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΟΠΟΥ ΜΕΤΑΤΡΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΣΩΛΗΝΑ ΑΠΟ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΣΕ ΟΡΘΟΓΩΝΙΑ ΝΟΜΙΖΩ 4Χ10 ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΛΕΙΨΕΙ ΧΩΡΟΥ. ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΞΑΡΤΗΜΑ. ΕΠΕΙΣΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΕΡΑ ΤΟ ΟΛΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ

zoran
19-07-12, 22:11
ναι μάλλον θα πρέπει να έχει άνοιγμα στο πάνω μέρος αλλά είναι λίγο δύσκολο γιατί όλα είναι τόσο στενάχωρα αλλά θα το τσεκάρω.
τώρα όσο για τοπάχος δε νομίζω πως είναι θέμα γιατί από πίσω είναι κούφιο κ είναι το ψυγείο οπότε νομίζω πως 3-4εκ δεν θα είναι πρόβλημα

stinger
19-07-12, 22:16
Θέλω να φτιάξω εξαερισμό για το εντοιχιζόμενο ψυγείο που έχω. Όχι όμως μια απλή γρίλια, θέλω να προσαρμόσω κ έναν μικρό ανεμιστήρα ώστε να μην είναι μόνο παθητικός εξαερισμός,να βγάζει θερμότητα το ανεμιστηράκι, το οποίο παρεπιπτόντως πρέπει να είναι και αθόρυβο όσο το δυνατό περισσότερο. Άρα πρέπει να γίνει μια custom κατασκευή...
1. Τι ανεμιστηράκι μικρό/λεπτό κ αθόρυβο πορώ να βάλω;
2. Μπορώ να δώσω παροχή 220v στο ανεμιστηράκι ώστε να είναι πιό εύκολο στη συνδεσμολογία του;

Να ο χώρος μου, μέσα εκεί είναι το ψυγείο αλλά η τρύπα μπορεί να γίνει μόνο στη πλευρά του ξύλου που έχει μετρήσεις γιατί εκεί βρίσκεται το μοτέρ! Οπότε η τρύπα θα είναι max 10εκ, υπάρχει κάτι αντίστοιχο λέτε;
35612
γεια σου φιλε μου..μια παρομοια πατεντα εκανα σε ενα φιλο που ηθελε κατι αντοιστοιχο με σενα..εβαλα τρια τετοια ανεμιστηρακια σε διαμορφωση αναρωφησης τα 2 και το ενα τροφοδοσιας αερα γιατι ηταν πολυ κλειστο το ψυγειο του
http://www.e-anagnostou.gr/blowers-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%C F%81%CE%B5%CF%83-220v-c-1269_1024.html
το οποιο ειναι αθορυβο και μπορεις να το συνδεσεις παραλληλα με τον ανεμιστηρα του ψυγειου η ανεξαρτητα με δικο τους διακοπτη...
μην ξεχασεις και το πλεγματακι για καλαισθησια
http://www.e-anagnostou.gr/%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-blowers-c-1269_1042.html

zoran
19-07-12, 22:38
γεια σου φιλε μου..μια παρομοια πατεντα εκανα σε ενα φιλο που ηθελε κατι αντοιστοιχο με σενα..εβαλα τρια τετοια ανεμιστηρακια σε διαμορφωση αναρωφησης τα 2 και το ενα τροφοδοσιας αερα γιατι ηταν πολυ κλειστο το ψυγειο του
http://www.e-anagnostou.gr/blowers-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%C F%81%CE%B5%CF%83-220v-c-1269_1024.html
το οποιο ειναι αθορυβο και μπορεις να το συνδεσεις παραλληλα με τον ανεμιστηρα του ψυγειου η ανεξαρτητα με δικο τους διακοπτη...
μην ξεχασεις και το πλεγματακι για καλαισθησια
http://www.e-anagnostou.gr/%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-blowers-c-1269_1042.html

1. είναι καλύτερο να συνδέεται με τον ανεμιστήρα του ψυγείου λες; και εάν ναι πως θα τα συνδέσω;
2. μπορώ να τα ρυθμίσω να ανάβουν όταν θα ανεβαίνει η θερμοκρασία ή είναι δύσκολο;

stinger
19-07-12, 22:44
τιποτα δεν ειναι δυσκολο...
για το πρωτο ερωτημα δεν μπορω να σου απαντησω διοτι δεν ξερω το ψυγειο σου...μπορει να γινει παραλληλα απο την τροφοδοσια του ανεμιστηρα ψυξης του μοτερ
για το δευτερο ερωτημα σου το οποιο ειναι και η καλυτερη λυση γινεται αρκει να κανεις ενα κυκλωμα που να παιζεις με την θερμοκρασια...
υπαρχει και τριτη λυση να συνδεθουν στην εξοδο του θερμοστατη του ψυγειου και να δουλευουν οση ωρα θα λειτουργει και το ψυγειο

katmadas
19-07-12, 22:59
Νομιζω σου βρηκα μια πιο απλη λυση....

Για την ακριβεια αυτο που θελεις.

Νομιζω οι 45 βαθμοι ειναι μια καλη θερμοκρασια ενεργοποιησης καθως με 30 θα δουλευει συνεχεια .....
Αν και το καλοκαιρι λογικα παλι θα δουλευει συνεχεια οποτε σε καλυπτει...
Παντως αν θες αλλη θερμοκρασια υπαρχουν....

http://www.ebay.com/itm/2-Temperature-N-O-Controlled-Switch-45-C-Degree-K45B-/330566403422?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4cf74b055e

micalis
20-07-12, 03:05
Φιλε ZORAN αφου θα την κανης την πατεντα,κανε τη σωστα.Βρες τροπο ωστε το καλοκαιρι να διωχνει εξω τον αερα και τον χειμωνα μεσα.

zoran
20-07-12, 08:02
Φιλε ZORAN αφου θα την κανης την πατεντα,κανε τη σωστα.Βρες τροπο ωστε το καλοκαιρι να διωχνει εξω τον αερα και τον χειμωνα μεσα.
το χειμώνα δηλαδή που θα είναι ζεστό το σπίτι να του ρίχνω μέσα τον αέρα; μόνο έξω νομίζω πρέπει να στέλνω τον αέρα, χειμώνα καλοκαίρι ή όπως είπε κ ο stinger να είναι 3 ανεμιστηράκια, ένα να δίνει αέρα κ 2 να βγάζουν, να γίνεται ροή δηλαδή