PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακη ληψη στην Αθηνα-πρωτες εντυπωσεις



ggr
20-07-12, 22:26
Καλησπερα, με την ευκαιρια της πρωτης μερας σημερα, μετα την διακοπη του αναλογικου σηματος απο τον Υμηττο , τι θα λεγατε να μοιραστουμε τις πρωτες μας εντυπωσεις.
Αρχικα η αναμενομενη ελλειψη δεκτων (κυριως φτηνων) στην αγορα που παρατηρηθηκε σημερα, τουλαχιστον απο μια γρηγορη αναζητηση που εκανα. Επιβεβαιωθηκε ο κανονας οτι ολοι τρεχουν την τελευταια στιγμη...
Επειτα η δυσκολια προσαρμογης στον νεο τροπο χειρισμου των τηλεορασεων (2 τηλεκοντρολ, δεκτη TV) κυριως απο ηλικιωμενα ατομα, και οχι μονο...
Οσο αφορα το τεχνικο σκελος , παρατηρησα σε αρκετες εγκαταστασεις χαμηλο σημα κυριως στα ψηλοτερα καναλια 63,65 το οποιο δεν γνωριζω αν οφειλεται προς το παρον σε μικροτερη ισχυ εκπομπης, απο τα συγκεκριμενα μπουκετα καναλιων,η αν αναδεικνυει αδυνατα σημεια σε καποιες εγκαταστασεις, κατι που ειναι αναμενομενο καθως οσο μεγαλωνουν οι συχνοτητες μεγαλωνει και η εξασθενιση του σηματος.
Αυτα απο μενα για αρχη, περιμενω και τις δικες σας γνωμες.

Nightkeeper
21-07-12, 00:56
Όπως τα λες είναιφίλε Γιώργο, μεγάλο ποσοστό εγκαταστάσεων που έδειχναν σχετικά καλά τα αναλογικά,τώρα πλέον έχουν αρκετά προβλήματα..
Κατά περιοχές είδα διάφορα περίεργα στα 63 και 65. Συμπέρασμα δεν έβγαλα για τογιατί, πιθανών χαμηλό σήμα εκπομπής ? Κάτι άλλο που διαφεύγει ?
ΥΓ Αν κάποιοςξέρει τη γίνεται, θέλει και μπορεί βοηθήσει από εδώ θα είναι ευχής έργο !

vasilllis
21-07-12, 13:12
ποια καναλια αειναι στο 63-65?

SRF
21-07-12, 16:41
Τι λέτε ρε παίδες! Έχετε "θέμα" με την ψηφιακή? Μα γιατί? Τόσοι & τόσοι ειδήμονες είναι απολύτως βέβαιοι (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64650&p=539157&viewfull=1#post539157) ότι θα έπρεπε να μην χρειαστεί να κάνετε τίποτα επιπλέον... και να έχετε εικόνα ΑΡΙΣΤΗ μάλιστα όπου είχατε έστω οριακά εικόνα με την αναλογική!!! Άλλωστε αυτό ήταν ένα από τα βασικότερα πλεονεκτήματα της ψηφιακής εποχής κλικλίκου!!! :biggrin:
Τέλος πάντων. Επειδή οι πομποί αυτήν την στιγμή είναι σε ισχύ μικρότερη και από 500 Βαττ... υπομονή μέχρι Σεπτέμβριο που υποτίθεται ότι θα ανέβουν έστω στο 1 κιλοβαττ!!!


Και αν δείτε βελτίωση τότε... ΓΡΑΨΤΕ ΜΟΥ!!! :lool:

ggr
21-07-12, 17:30
ποια καναλια αειναι στο 63-65?


στο 63 0-6TV
MAD
MTV
SPORT TV
SUNNY
BODY & BALANCE

στο 65 C9
KONTRA
BLUE SKY
ΤΗΛΕ ΑΣΤΥ

picdev
21-07-12, 17:30
εγώ πιάνω απο Υμηττό , τελικά οπως είδα ο Υμηττός έβαλε και τα μικρά κανάλια που είχε η αίγινα, το atiki 1 2 3
αλλά παρατήρησα ότι στα ψηλά δεν έχω λύψη, το σήμα ανεβοκατεβαίνει ανά sec ,δηλαδή μια δείχνει 96% και μετά στο 0.
Το είδα και στη περιοχή Βύρωνα σε ένα σπίτι που πήγα να ρυθμίσω κάτι δέκτες, πολύ περίεργο μου φένεται, σε όλα να είμαι στο 96% και αυτά να μην τα πιάνει.
Το atiki2 τα πιάνει μια χαρά στο atiki1 kai 3 έχω θέμα

ggr
21-07-12, 17:34
Τι λέτε ρε παίδες! Έχετε "θέμα" με την ψηφιακή? Μα γιατί? Τόσοι & τόσοι ειδήμονες είναι απολύτως βέβαιοι (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=64650&p=539157&viewfull=1#post539157) ότι θα έπρεπε να μην χρειαστεί να κάνετε τίποτα επιπλέον... και να έχετε εικόνα ΑΡΙΣΤΗ μάλιστα όπου είχατε έστω οριακά εικόνα με την αναλογική!!! Άλλωστε αυτό ήταν ένα από τα βασικότερα πλεονεκτήματα της ψηφιακής εποχής κλικλίκου!!! :biggrin:
Τέλος πάντων. Επειδή οι πομποί αυτήν την στιγμή είναι σε ισχύ μικρότερη και από 500 Βαττ... υπομονή μέχρι Σεπτέμβριο που υποτίθεται ότι θα ανέβουν έστω στο 1 κιλοβαττ!!!


Και αν δείτε βελτίωση τότε... ΓΡΑΨΤΕ ΜΟΥ!!! :lool:

Σιγουρα υπαρχουν τα αναλογα προβληματα οπως σε καθε τι νεο, αυτος αλλωστε ηταν και ο λογος που με ωθησε στην δημιουργια αυτου του θεματος. Απο την αλλη ομως, καλως η κακως , αυτα ειναι τα νεα δεδομενα και με αυτα θα πρεπει να πορευτουμε και να προσαρμοστουμε, η δουλεια μας ειναι αλλωστε. Φιλικα.

ggr
21-07-12, 17:38
Το συμπερασμα μου ειναι οτι αυτο οφειλεται στην χαμηλη ισχυ εκπομπης σε συνδυασμο με προβληματικες εγκαταστασεις κεραιας που εισαγουν εξασθενιση στο σημα κυριως στα υψηλοτερα καναλια της μπαντας. Θα δουμε τις επομενες μερες αν ανεβασουν την ισχυ εκπομπης.

picdev
21-07-12, 17:45
εξασθένηση πως είσάγουν ? αφού τα υπόλοιπα τα πιάνω μια χαρά,
να γυρίσω τη κεραία?

πάντως έκανα μια ιντερνετική γύρα στα μαγαζιά της γειτονιάς και μετά και μία φυσική για αγορά, και είδα οτι έβγαλαν χοντρο παραδάκι, το scart το πούλαγαν 5ε:001_unsure: και το hdmi 7-8ε :001_unsure:, φυσικά το hdmi το πήρα 2.5ε εγώ ,αλλά είδα κάτι παππούδες στα μαγαζιά και άσχετους που τα σκασαν κανονικά για καλά καλώδια HDMI! τώρα γιατί χρειάζεται επίχρυσο βύσμα το ψηφιακό σήμα HDMI, μονο οι έξυπνοι που τα πουλάνε το ξέρουν

ggr
21-07-12, 17:59
Αυτο με τα scart ειναι γεγονος, κυριως απο τα πολυκαταστηματα. Εγω παλι ρωτησα για δεκτη σε ενα μαγαζι και τους ειχαν μεινει μονο HD. Ο τυπος ηθελε να μου τον πουλησει λεγοντας μου οτι καλυτερα να παρω HD γιατι σε λιγο καιρο ολα τα καναλια θα ειναι ΗD. Του εξηγησα οτι προοριζεται για παλια τηλεοραση χωρις εισοδο HD για να του το ξεκοψω, αλλα αυτος επεμεινε οτι με αυτον θα βλεπω HD μεσω scart :lool:!!!
Το γελοιο ειναι οτι επεμενε παρα το οτι του ειπα οτι ειμαι τεχνικος. Τι αλλο να πω.... γεμισαμε πονηρους.... ουδεν σχολιο. Δεν μπορουν να καταλαβουν οτι εκτειθονται?

picdev
21-07-12, 18:03
κοιτα πήρα για κάποιον άλλον hd δεκτες με 33e και για μένα πήρα με 26ε , μπορεί στο μέλλον να βγει και άλλο κανάλι HD και να μην μπορείς να το δεις.
πάντως το πρόβλημα είναι γενικό με αυτά τα κανάλια , ρώτησα και άλλους , το είδα και σε forum

ggr
21-07-12, 18:09
Αυτο που ειπα για την εξασθενιση ισχυει γιατι καθε καλωδιο εχει καποιες απωλειες, αν δεις τεχνικα χαρακτηριστικα κατασκευαστων θα δεις οτι οι απωλειες τους αρχιζουν να αυξανονται στις υψηλες συχνοτητες (750-800 MHz και μετα , αναλογα το καλωδιο) Τα καναλια απο το 60 και μετα ειναι σε αυτες τις περιοχες συχνοτητων , οποτε αν το καλωδιο ειναι χαμηλης ποιοτητας η πολυκαιρισμενο ειναι φυσικο να εισαγει απωλειες οι οποιες γινονται αντιληπτες πρωτα σε αυτα τα καναλια. Ολα αυτα βεβαια σε συνδυασμο με την χαμηλη ισχυ εκπομπης.

ggr
21-07-12, 18:11
Ναι σε αυτο συμφωνω ομως τοτε αναγκαστικα θα πρεπει να αντικαταστησουμε και τις τηλεορασεις, αυτο προσπαθουσα να εξηγησω στον τυπο ενω αυτος ελεγε τα δικα του.

plouf
21-07-12, 18:14
παντως υπάρχουν HD που βγάζουν έξοδο των HD καναλιων σε SCART φυσικά σε SD αλλα τουλαχιστον τα βλέπεις..

picdev
21-07-12, 18:14
και εδώ ένα τα έφτιαξε με πειραματισμούς , ξεβίδωνε βίδες , κούναγε καλώδια , μονο εξορκισμό δεν έκανε

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/62515-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-Digea-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1/page22

SRF
21-07-12, 19:01
Σιγουρα υπαρχουν τα αναλογα προβληματα οπως σε καθε τι νεο, αυτος αλλωστε ηταν και ο λογος που με ωθησε στην δημιουργια αυτου του θεματος. Απο την αλλη ομως, καλως η κακως , αυτα ειναι τα νεα δεδομενα και με αυτα θα πρεπει να πορευτουμε και να προσαρμοστουμε, η δουλεια μας ειναι αλλωστε. Φιλικα.

Δεν διαφωνώ... σε αυτό!
Απλά έχει πέσει πανικός... :biggrin: γιατί τελικά όπως όλα στην Ελλάδα άλλωστε και αυτό έγινε λίγο "άγαρμπα' και εσπευσμένα, με αποτέλεσμα πολλοί να μην έχουν τελικά λήψη, απλά βάζωντας έναν αποδιαμορφωτή ψηφιακού σήματος! Σκέψου ότι ενώ η εταιρεία μου ΔΕΝ ασχολείται καθόλου με επισκευές & εγκαταστάσεις κεραιών - τηλεοράσεων έφτασαν στο σημείο από διάφορες υπηρεσίες να μας προωθούν άτομα που παίρναν τηλέφωνο και θέλανε τεχνικούς γιατί σταμάτησαν να βλέπουν... και ας πήραν αποδιαμορφωτές τους έκαναν διακοπές συνέχεια & παγώματα! Έδωσα σε 2-3 συναδέλφους φίλους τις δουλειές αυτές (έλεγχος κεντρικής εγκατάστασης κλπ) και τρέχουν εδώ και δύο ημέρες πανικόβλητοι!!! Τους περνάω τα τηλέφωνα άμεσα... και κλείνουν δουλειές μία πίσω από την άλλη!!! Ο ένας μάλιστα, πέρασε να του δανείσω κάτι όργανα γιατί δεν προλάβαινε να φορτίζει το δικό του, και ήθελε αναλλακτικό στο ενδιάμεσο!!! Όύτε για ένα τσιγάρο δεν κάθησε!!!


Αυτο με τα scart ειναι γεγονος, κυριως απο τα πολυκαταστηματα. Εγω παλι ρωτησα για δεκτη σε ενα μαγαζι και τους ειχαν μεινει μονο HD. Ο τυπος ηθελε να μου τον πουλησει λεγοντας μου οτι καλυτερα να παρω HD γιατι σε λιγο καιρο ολα τα καναλια θα ειναι ΗD. Του εξηγησα οτι προοριζεται για παλια τηλεοραση χωρις εισοδο HD για να του το ξεκοψω, αλλα αυτος επεμεινε οτι με αυτον θα βλεπω HD μεσω scart :lool:!!!
Το γελοιο ειναι οτι επεμενε παρα το οτι του ειπα οτι ειμαι τεχνικος. Τι αλλο να πω.... γεμισαμε πονηρους.... ουδεν σχολιο. Δεν μπορουν να καταλαβουν οτι εκτειθονται?



Αυτό πάντως που λέω και τονίζω είναι ότι έχει πλάκα που μερικοί νομίζουν ότι θα έχουν "υψηλής ποιότητας" εικόνα με τους αποδιαμορφωτές... όπως πολυδιαφημίζεται από "ειδικούς" ως "πλεονέκτημα", την στιγμή που θα τους συνδέσουν σε απλής αναλογικής ανάλυσης συσκευή τηλεοράσεως!!! Ειδικά μάλιστα αν δεν το κάνουν με ΣΚΑΡΤ... και απλά ρίξουν μεσω διαμορφωτή!!! Γέλιο!!! Πολύ γέλιο!!! :biggrin:

Έχει πάντως πλάκα από μία πλευρά το θέμα!!! :wiink:

picdev
21-07-12, 19:35
λοιπόν έκανα search στη δεύτερη τηλεόραση και τα έπιασε όλα εκτός απο το Atika ,τώρα θα κάνω και στη δεύτερη

picdev
21-07-12, 20:11
λοιπόν , έβαλα τον ενισχυτή στο τέρμα, στο δεύτερο τα πιάνω όλα εκτός απο το άτικα,
στο πρώτο έχω πρόβλημα, οι πρίζες μου ειναι αυτές με το ραδιόφωνο , κάπου διάβασα οτι δεν ειναι καλές,
επίσης σε αυτή τη πριζα έχει και επιστροφή σε μία μπρίζα η οποία είναι κλειστή οπότε θα την αποσυνδέσω και αυτή.
Τι πρίζα να πάρω? χρειάζεται να έχει κέρδος αν είναι τελευταία?
ειδα οτι μόλις πείραξα λίγο τη γείωση κάτι πήγε να γίνει

vasilllis
21-07-12, 20:14
Δεν διαφωνώ... σε αυτό!
Απλά έχει πέσει πανικός... :biggrin: γιατί τελικά όπως όλα στην Ελλάδα άλλωστε και αυτό έγινε λίγο "άγαρμπα' και εσπευσμένα, με αποτέλεσμα πολλοί να μην έχουν τελικά λήψη, απλά βάζωντας έναν αποδιαμορφωτή ψηφιακού σήματος! Σκέψου ότι ενώ η εταιρεία μου ΔΕΝ ασχολείται καθόλου με επισκευές & εγκαταστάσεις κεραιών - τηλεοράσεων έφτασαν στο σημείο από διάφορες υπηρεσίες να μας προωθούν άτομα που παίρναν τηλέφωνο και θέλανε τεχνικούς γιατί σταμάτησαν να βλέπουν... και ας πήραν αποδιαμορφωτές τους έκαναν διακοπές συνέχεια & παγώματα! Έδωσα σε 2-3 συναδέλφους φίλους τις δουλειές αυτές (έλεγχος κεντρικής εγκατάστασης κλπ) και τρέχουν εδώ και δύο ημέρες πανικόβλητοι!!! Τους περνάω τα τηλέφωνα άμεσα... και κλείνουν δουλειές μία πίσω από την άλλη!!! Ο ένας μάλιστα, πέρασε να του δανείσω κάτι όργανα γιατί δεν προλάβαινε να φορτίζει το δικό του, και ήθελε αναλλακτικό στο ενδιάμεσο!!! Όύτε για ένα τσιγάρο δεν κάθησε!!!





Αυτό πάντως που λέω και τονίζω είναι ότι έχει πλάκα που μερικοί νομίζουν ότι θα έχουν "υψηλής ποιότητας" εικόνα με τους αποδιαμορφωτές... όπως πολυδιαφημίζεται από "ειδικούς" ως "πλεονέκτημα", την στιγμή που θα τους συνδέσουν σε απλής αναλογικής ανάλυσης συσκευή τηλεοράσεως!!! Ειδικά μάλιστα αν δεν το κάνουν με ΣΚΑΡΤ... και απλά ρίξουν μεσω διαμορφωτή!!! Γέλιο!!! Πολύ γέλιο!!! :biggrin:

Έχει πάντως πλάκα από μία πλευρά το θέμα!!! :wiink:

μονο στην Ελλαδα γινεται αυτο.4 χρονια δεν υπαρχει το ψηφιακο?? τωρα ειδαμε οτι δεν πιανουμε?

Nightkeeper
21-07-12, 22:30
μονο στην Ελλαδα γινεται αυτο.4 χρονια δεν υπαρχει το ψηφιακο?? τωρα ειδαμε οτι δεν πιανουμε?

Τα καναλια που εκπεμπαν απο υμητο μεχρι τωρα στα 22,46,47,48 και52 ηταν και ειναι οκ ,το θεμα προεκιψε με τα νεα που ξεκινησαν εχτες..
Απλα τωρα πλεον φενονται καθαρα τα προβληματα που προυπηρχαν σε παλιες συνηθως εγκαταστασεις.

Nightkeeper
21-07-12, 22:44
λοιπόν έκανα search στη δεύτερη τηλεόραση και τα έπιασε όλα εκτός απο το Atika ,τώρα θα κάνω και στη δεύτερη

To Attika εχει και μονιμο προβλημα στον ηχο...

picdev
22-07-12, 03:15
στη τελευταία μπρίζα της εγκατάστασης τι να βάλω? χρειάζεται απολαβή αν δεν συνδέσω την επιστροφή?

p.gabr
22-07-12, 10:10
στη τελευταία μπρίζα της εγκατάστασης τι να βάλω? χρειάζεται απολαβή αν δεν συνδέσω την επιστροφή?

Η τελευταια μπριζα ,φροντιζουμε να ειναι τερματισμενη σε αντισταση 50 ωμ

Ειναι απιστευτα τα προβληματα που μπορει να δημιουργησουν ανοικτες γραμμες

Εαν μια γραμμη ειναι ανοικτη(στον αερα,χωρις φορτιο) τοτε το οδευων κυμα ανακλαται και επιστρεφει στην πηγη .Αυτο εχει σαν αποτελεσμα (εξαρτωμενο απο το μηκος της ανοικτης γραμμης)το ανακλωμενο κυμα, αναλογως της διαφορας φασης με το προσπιπτων να γειωνει συγκεκριμενες συχνοτητες

picdev
22-07-12, 11:44
αυτή η μπρίζα έχει επιστροφή , δηλαδή συνεχίζει σε άλλη μπρίζα στην οποία όμως δεν έχω πρόσβαση (απο λάθος εχει καλυφθεί με σοβά) οπότε το καλώδιο αυτό θα το αποσυνδέσω , αν συνδέσω τηλεόραση στη τελευταία χρειάζομαι την αντίσταση?
αν ναι πως συνδέεται? επίσης νομίζω οτι οι μπρίζες έχουν ενίσχυση, κάνω λάθος? μου χρειάζεται τέτοια μπρίζα?

picdev
22-07-12, 12:27
για τις μπρίζες διάβασα τα παρακάτω, υπάρχουν έτοιμες μπρίζες τερματισμού με ενσωματωμένη αντίσταση,
τελικά τα πράγματα δεν είναι απλά με τις μπρίζες, όπως διάβασα και σε αυτά τα θέματα τα κανάλια στις υψηλές συχνότητες αντιμετοπίζουν πρόβλήματα , μου αρέσει που πριν χρόνια είχαμε πληρώσει έναν να μας φτιάξει τη κεραία να βάλει ενισχυτή και ούτε ειχε ασχοληθεί με τις μπρίζες...:001_unsure: στην ουσία δεν υπάρχει μπρίζα τερματισμού στην εγκατάσταση και ύπάρχει καλώδιο στον αέρα

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=46907&page=2
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41562

ggr
22-07-12, 13:20
Mη νομιζεις οτι αυτο συμβαινει μονο στη δικη σου εγκατασταση. Στις πιο πολλες συναντας αντιστοιχα φαινομενα, ειδικα σε πολυκατοικιες οπου πχ ενας ενοικος κανει ανακαινιση, αλλαζει τις μπριζες με αλλες που εχουν αλλες τιμες εξασθενισης με αποτελεσμα να χαλαει το σημα και σε αλλα διαμερισματα κτλ... Και υστερα σε καλουν να βγαλεις το φιδι απο την τρυπα...αντε να τους εξηγησεις μετα...

picdev
22-07-12, 15:26
τελικά το πρόβλημα το δημιουργούσε ενα προβληματικό βύσμα σε άλλη τηλεόραση:001_rolleyes: που δεν είχα βάλει αποκοδηκοποιτή, τελικά βρήκα και τη μπρίζα τερματισμού που ειναι στο δευτερο όροφο :confused1: κλασικά έχουν βάλει μπρίζα διέλευσης αντί για τερματισμού ,μετά όπως είδα τα καλώδια , απο τη ταράτσα παει στο πρώτο και μετά στο δεύτερο :confused1: γιατί αυτό ένας θεός ξέρει.Πρέπει να κάνω πειράματα να βρω τη διαδρομή .
Πάντως μου κάνει εντύπωση που έχω προβλήματα στη πρώτη μπρίζα ακόμα και αν μειώσω την ένταση του ενισχυτή,δεν ξέρω πολύ μπερδεμένα τα βλέπω.

Το ζητούμενο είναι οτι και η παραμικρή λεπτομέρεια δημιουργεί προβλήματα που μπορεί να μην βλέπεις και καθόλου μερικά κανάλια, άρχισα να φοβάμαι και τα hand made βύσματα, οσο και αν φαίνονται σωστά μπορεί να δημιουργούν πρόβλημα,η αλήθεια είναι οτι δεν περίμενα τόση ευαισθησία