PDA

Επιστροφή στο Forum : Κορδόνι και Πανελ Ραδιοφώνου ΑΜ/FM



agis68
23-07-12, 15:37
καλημέρα,

αυτές τις μέρες αναπαλαιώνω ενα παλιό μερικώς κατεστραμμένο ραδιόφωνο NORA654 του 57???. ψάχνω για κορδόνι αναζήτησης σταθμών και για πάνελ ΑΜ/FM. Ξέρετε που θα βρώ.? Ακόμη και δυνατότητα κοπής με CNC (για το πανελ). Αν μπορώ να φτιάξω μονος μου κορδόνι (είχα καποτε αγοράσει 5 μέτρα νήμα) πως θα το φτιάξω; Θέλει κέρωμα;



αυτά....

Panoss
23-07-12, 16:19
Κορδόνι είχα πάρει από Τριδήμα, Ν. Φιλαδέλφεια (http://index.pois.gr/poiview.aspx?IDpoi=87951), κοντά στο Άλσος (και πρώην γήπεδο της ΑΕΚ).
Δεν αποκλείεται να 'χει και κάνας Φανός.

p.gabr
23-07-12, 21:44
καλημέρα,

αυτές τις μέρες αναπαλαιώνω ενα παλιό μερικώς κατεστραμμένο ραδιόφωνο NOLAN 45 του 57. ψάχνω για κορδόνι αναζήτησης σταθμών και για πάνελ ΑΜ/FM. Ξέρετε που θα βρώ.? Ακόμη και δυνατότητα κοπής με CNC (για το πανελ). Αν μπορώ να φτιάξω μονος μου κορδόνι (είχα καποτε αγοράσει 5 μέτρα νήμα) πως θα το φτιάξω; Θέλει κέρωμα;



αυτά....

Καλη επιτυχια αρη

Εκανα μια αναζητηση και τετοιο ραδιο δεν βρηκα ...Για ριξε μια φοτο

Κορδονι υπαρχει εχει και ο μπουριωτης,οταν λες πανελ τι ενοεις να φτειαξεις;;

agis68
24-07-12, 05:39
καλημέρα στη παρέα....λοιπόν πρωτα απο όλα με λένε Αγι....μη μου αλλάζεται όνομα! το ραδιοφωνο είναι το Nora (όχι Νολαν το εκανα λάθος) το μοντέλο είναι το
Menuett GW654 και είναι αυτό (http://www.radiomuseum.org/r/nora_menuett_gw654.html) ..

είναι αρκετά παλιό μια και αρχισε να βγαινει επί ww2 έως το 57. Το μοντέλο που έχω φέρει σφραγίδα γερμανική με αετό και αρα πρεπει να είναι απο εκεινα που οι προγονοι μου κρυβαν στα πηγαδια και αλλου για να μην τους πιάσουνε. Μάλιστα οι Γερμανοί κάποια στιγμή σφραγίζανε αυτά που ήταν νομιμα....με πειραγμένη φοραση για να μην πιάνεις bbc ή αλλους συμαχικους σταθμους........¨ομως φαίνεται οτι καπου μετά τον πολεμο ο παππους μου το πήγε σε μάστορα και το διόρθωσε και έπιανε....το ραδιόφωνο λειτουργούσε άψογα μέχρι και τα νιάτα μου (πριν από 25 χρόνια). Καποιος άσχετος το πείραξε και το κατέστρεψε....εχουν σπάσει δύο απο τις 3 λυχνίες στη βάση τους (από πέσιμο?) και έσπασε και το πάνελ. επίσης εχουν αφαιρεθεί οι διοδοι στην τροφοδοσία και οι δύο αντιστάσεις τουβλάκια που μαλιστα το ενα το βρηκα σπασμένο. εχω επισκευάσει τη τροφοδοσία και εχω παραγγείλει και τις λυχνίες. Το κορδόνι είναι ταλαιπωρημένο. Καθαρίστηκαν τα κουμπιά και εβαλα νέα λυχνία για το magic eye. ρετουσάρισα τα ξύλα και μου μενει το μεγάφωνο που μολις το επιασα το χαρτί διαλύθηκε σα στάχτη και το πάνελ μαζί με κορδόνι και το πανί που εχω ξυλώσει και το εδωσα καθαριστήριο σε ενα φιλαράκι......αυτά....είδομεν

35730

λέω να εκτυπώσω το πανελ απο το σιτε αυτό και να το δώσω σε καποιον να το φτιάξει από πλαστικό ή άλλο υλικό με χάραξη αυτό εννοούσα.....

ΠΑΝ
24-07-12, 11:15
ΑΔΥΝΑΤΟΝ!

Οι λάμπες του ειναι παραγωγής 1948 και εντευθεν, δεν μπορεί το ραδιόφωνο να παρήχθη στη διαρκεια του WW2

Δές εδώ
http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_uaf42.html
http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_ul41.html

p.gabr
24-07-12, 12:03
Κατ αρχην συγνωμη για την αστοχια στο ονομα Αγη






καλημέρα στη παρέα....λοιπόν πρωτα απο όλα με λένε Αγι....μη μου αλλάζεται Μάλιστα οι Γερμανοί κάποια στιγμή σφραγίζανε αυτά που ήταν νομιμα....με πειραγμένη φοραση για να μην πιάνεις bbc ή αλλους συμαχικους σταθμους........¨ομως φαίνεται οτι καπου μετά τον πολεμο ο παππους μου



Εδω εχω μια ενσταση
Αυτο με την φωραση δεν το καταλαβαινω. τι μπορεις να κανεις στην φωραση για να μην πιανει BBC
Πιθανον να εκοβαν κανα πηνιο στα βραχεα και να αχρηστευαν αυτες τις μπαντες


ΑΔΥΝΑΤΟΝ!

Οι λάμπες του ειναι παραγωγής 1948 και εντευθεν, δεν μπορεί το ραδιόφωνο να παρήχθη στη διαρκεια του WW2

Δές εδώ
http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_uaf42.html
http://www.radiomuseum.org/tubes/tube_ul41.html

Παναγιωτη σωστα αυτα που διχνεις ,αλλα μπορει καποια αλλη εταιρια να ειχε ξεκινησει νωριτερα την παραγωγη η να ειχαν αλλαχθει οι λυχνιες, κατα την διαρκεια της παραγωγης με αλλον τυπο

Ομως και παλι εχω να πω οτι ειναι λιγο δυσκολο, απο το 39 εως το 46 να παρηγαγαν οι Γερμανοι συσκευες για το εμποριο.Για την τοπικη κοινωνια βεβαιως, αλλα το 42 να πουλιοντουσαν στη Ελλαδα Γερμανικα ραδια δεν νομιζω
Ειναι σπανια αυτης της περιοδου Γερμανικα ραδιοφωνα,κυκλοφορουσαν κυριως Αγγλικα ,και εχω αποκτησει ενα τετοιο

ΠΑΝΤΩΣ δεν αμφισβητω αυτα που σου ελεγε ο καλος σου ο παππους
Ευχομαι καλη συναιχεια και θα χαρουμε να το δουμε να κελαιδαει

Υ.Γ
Βρε αγη απο τις 5 η ωρα, ξυπνας για δουλεια.πωωωω.πω

ΠΑΝ
24-07-12, 13:07
Ουτε ο αετός ειναι γνήσιος.


http://i.ebayimg.com/00/s/MTYwMFgxMDU5/$%28KGrHqN,%21nME-0drNZgOBPy5PMn00g%7E%7E60_12.JPG







Πάρτε ενα παραδειγμα απο την λυχνία VCL11 με την οποια κατασκευαζαν οι Γερμανοί τα ραδιοφωνα εκείνη την εποχή, τα DKE Deutsche Klein Emfanger 1933-1945

ΠΑΝ
24-07-12, 13:18
Πληροφορίες για DKE

εδώ
http://www.radiomuseum.org/r/hornyphon_deutscher_kleinempfaenge_2.html

agis68
24-07-12, 15:18
και τι να πω εγώ βρε παιδιά....πηρα σφραγίδα και την έβαλα? Πάντως το ραδιόφωνο εχει πανω λυχνίες που είναι της MENDE που μετά πήγε Νορβηγία και έγινε NordMende. Η MENDE λειτουργούσε στη Γερμανία.....ο δε αδελφός του παπου μου ήταν καθηγητής μουσικής στο Μοναχο εκεινη την εποχή. Πιθανολογώ να το αγόρασε εκείνος και να το έφερε λιγο πριν το πολεμο ή στη διάρκεια. Ο παπους μου και ο αδελφός του τύχαιναν της ευμένειας των Γερμανών καθότι και οι δύο ήταν σπουδαγμένοι στη Δρέσδη. Οπότε παιζει να δηλώθηκε το ραδιόφωνο και να σφραγίστηκε γιαυτο και επέζησε αρτιμελές....Εξωτερικά είναι κουκλα....λιγα πραγματα εκανα εγώ βασικά καθάρισμα....



ΥΓ....Παναγιώτη το πρωινό ξύπνημα είναι οιωνός για καλή δουλειά.....προσωπικά κοιμάμαι απο τις 1 μέχρι τις 4 κάθε μερα και αυτό αρκει. Μονο μια ανάπαυση αλλη μια ωρα το μεσημέρι.....το εχω μάθει απο πιτσιρίκι και δεν το χαλάω με τίποτα το πρόγραμμα αυτό γιατί είναι αποδοτικό

sv9dri
24-07-12, 16:19
Φίλε Αγι καλή επιτυχία με την αναπαλαίωση που ξεκίνησες . Να σου πω και εγώ μια γνώμη αν θελεις . Επειδή είναι πολύ πιθανό να χρειαστούν αλλαγή οι ηλεκτρολυτικοί (εγώ θα τους αντικαθιστούσα έτσι κι αλλιώς) , μπορείς να αφαιρέσεις προσεκτικά το περιεχόμενο και να κρατήσεις το αλουμινένιο περίβλημα , στο οποίο μετά θα βάλεις τον νέο ηλεκ/κό που σίγουρα θα είναι πιο μικρός . Με τον τρόπο αυτό θα μείνει η εικόνα του παλιού . Οσο για το πάνελ με τους σταθμούς , εκεί που φτιάχνουν επιγραφές , ίσως μπορέσουν να το σκανάρουν και να το τυπώσουν σε διάφανο πλεξι γκλας . Ακόμη αν θες το σκανάρεις μόνος σου , το εκτυπώνεις σε διάφανο αυτοκόλητο και το κολάς σε τζάμι . Εύχομαι σύντομα να δώσεις ζωή στο ραδιόφωνό σου μια και αυτά τα παλιά λαμπάτα έχουν ψυχή......

agis68
25-07-12, 20:51
σωστή η πρόταση σου Γιάννη, να κατι πιο ευκολο που δεν είχα σκεφτεί (για το πανελ εννοώ...). Τους ηλεκτρολύτικους σήμερα τους αλλαξα το πρωί και έκανα αυτό που είπες και εσύ με το κάλυμα....αλλά είναι μικροί....να βάλω κατι στο ενδιάμεσο κενό απο πάνω ή να το αφήσω έτσι να πλέει μέσα στο αλουμινένιο περίβλημα?

παραθετω εικονα απο το dial panel όπως το κόλλησα και το φωτογράφησα
35781

sv9dri
25-07-12, 21:32
Tους ηλεκτρολύτικους σήμερα τους αλλαξα....αλλά είναι μικροί....να βάλω κατι στο ενδιάμεσο κενό απο πάνω ή να το αφήσω έτσι να πλέει μέσα στο αλουμινένιο περίβλημα?

παραθετω εικονα απο το dial panel όπως το κόλλησα και το φωτογράφησα
35781
Γεια σου φίλε Αγι , αν το κάλυμα δεν κουνάει , νομίζω δεν έχεις λόγο να προσθέσεις κάτι . Αν πάλι απλά το ακούμπησες από πάνω , μπορείς να το σφηνώσεις ή να το κολλήσεις στον νέο ηλεκτρολ/κό . Μπορείς να το κάνεις πχ με λίγη σιλικόνη . Το πάνελ στη φωτο τουλάχιστον δεν φανερώνει το σημείο που το κόλησες . Εκτός αν είναι κάτι που φαίνεται εκεί στη ζώνη των UltraKurzwellen λίγο δίπλα στο 50 . Αν η κόλληση δεν είναι ευδιάκριτη , μπορείς να αποφύγεις τη ταλαιπωρία . Και πάλι καλή επιτυχία .

agis68
25-07-12, 22:39
δεν φαινεται σε χαμηλή αναλυση....αλλά αν και κολλήθηκε με ακρίβεια χιλιοστου με πολύ καλη κολλά που εχει ροή...φαίνεται.....Εχει σπάσει σε 2 σημεία ενα στα αριστερα κοντά στο λογότυπο και ενα εγκάρσιο λοξό (που ειναι και το μεγαλύτερο) ακριβώς στη μέση εκέι πάνω από τα UKW στο 50... Ευτυχώς δεν λείπουν κομμάτια. Εβαλα και ζελατίνα στο πίσω μέρος για μεγαλύετρη ασφάλεια. Θα δώ τι θα κάνω. Να μια φωτογραφία από την προσοψη που σήμερα τοποθέτησα και το ολοκάθαρο πια πανί....35784 τώρα μένει να δώ τι θα κάνω με κορδόνι και μεγάφωνο......

p.gabr
25-07-12, 22:48
Αγη ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ μπραβο

το ματακι( magic eye) που μπαινει; Δεν το βλεπω

patent61
25-07-12, 22:49
Είναι κουκλί. Καλό τελείωμα.

agis68
26-07-12, 00:24
Αγη ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ μπραβο

το ματακι( magic eye) που μπαινει; Δεν το βλεπω

είναι στο πλάι εκεί που εχει κουμπί για δυνάμωση ήχου. Εκεί εβαλα εγώ ενα διακόπτη on/off γιατί του δίνω εσωτερικά ρευμα για φωτισμο και χωρίς να παιζει.....(πρόσθεση δική μου με οδήγηση δύο Led γαλάζιων δεν χαλάει την γενική εικόνα πιστεύω)

sv9dri
26-07-12, 00:39
Αγι , κάνοντας μια βόλτα στο ιντερνετ βρήκα και το σχέδιό του , αν δεν το έχεις ήδη βρει
35792