PDA

Επιστροφή στο Forum : Συναγερμός αυτοκινήτου Απορίες



picdev
23-07-12, 19:07
Πρώτα καλησπέρα, στο θέμα μας τώρα!
Θέλω να βαλω σε ενα δικό μου αυτοκίνητο συναγερμό, δεν θα το κάνω μονος μου , μπορεί να με βοηθήσει και ο μηχανικός που πάω το αυτοκίνητο,
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει κεντρικό κλείδωμα ,
απο εκεί και πέρα τι υπάρχει απο μάρκες? βάζουν τις κινέζικες απο ebay?
γενικά είναι εύκολο να τον συνδέσω? το κεντρικό κλείδωμα πως συνδέεται ?

Phatt
23-07-12, 19:08
Οι συναγερμοι εχουν σχεδιο μεσα, δεν θα δυσκολευτεις.Ποσα λεφτα θες να δωσεις;

picdev
23-07-12, 19:10
τι να σου πώ , δεν έχω ιδέα, κάτι απλό θέλω , γενικά βάζουν κινέζικους? ή είναι σαν αυτοί των σπιτιών, δηλαδή για τα σκουπίδια.
Υπάρχει κάποιο online shop να δω? δεν θέλω κάτι το ιδιαίτερο μονο να κλείνουν οι πόρτες, αν βρω κάποιο μοντέλο ίσως βρω και τις οδηγίες εγκατάστασης να πάρω μια ιδέα

picdev
23-07-12, 19:14
α βρήκα αυτόν , cobra g193, τον έχω δει και σε άλλα αυτοκίνητα,120ε

http://soundstrike.skroutzstore.gr/p.Car-Alarm-Cobra-G193-Timi-119eur.372155.html

Phatt
23-07-12, 19:18
Οι Cobra ειναι φιρμες, νομιζω ειναι Αμερικανικοι;(Αγγλικοι ειναι τελικα)

Εγω ειχα αυτον εδω, πολυ τιμιος συναγερμος για 150ε

http://i901.photobucket.com/albums/ac215/tradeworkz/898G-2.gif

picdev
23-07-12, 19:19
εχεις οδηγίες? να πάρω μια ιδεά τι χρειάζεται?
το κεντρικό κλείδωμα που το συνδέεις? έχει canbus ?

Phatt
23-07-12, 19:23
Οχι ειναι απλος, το αυτοκινητο ηταν παλιο.Οι προστασιες που ειχε ειναι οι εξης: κεντρικο κλειδωμα, αντλια βενζινης, σειρηνα(προφανως), κραδασμο.

Ειχε και αλλα χαζα, μπορουσες να δεις θερμοκρασια οχηματος, τα τηλεχειριστηρια ηταν πομποδεκτες με δονηση, οποτε εαν χτυπαγε ο συναγερμος βαραγαν τα χειριστηρια, μπορουσες να βαλεις μπροστα το αμαξι και να ανοιξεις το πορτ μπαγκαζ.Το μονο που δεν ειχε και θα ηθελα ηταν αυτοματο κλεισιμο παραθυρων με το κλειδωμα.Κατα τα αλλα αψογος, και παρα πολυ μεγαλη εμβελεια.

picdev
23-07-12, 19:25
τις συνδέσεις για την αντλια βενζίνης , ή το κλείδωμα που τις κάνεις?

Phatt
24-07-12, 01:00
Της αντλιας στην γραμμη της αντλιας, και του κεντρικου κλειδωματος στην ηλεκτρομαγνητικη κλειδαρια.

vasilllis
24-07-12, 01:25
καταρχην πες μας τη αμαξι εχεις.αν εχεις νεας τεχνολογιας με can τοτε προτιμησε με can.αλλιως τον απλο .εστω και με 40€ βρισκεις.

panosg
08-07-13, 00:15
Καλησπερα θα ηθελα και εγω να ρωτησω σχετικα με συναγερμο αυτοκινητου.Την ταση εισοδου την παιρνουμε απο μπαταρια ή απο καποιο αλλο μέρος πίσω απο το ταμπλο αυτοκινητου????δεν θελω να την παρω απο αναπτηρα αλλα δεν γνωριζω αν ειναι εφικτη η συνδεση στο ασφαλιοκιβωτιο???

elettronica
08-07-13, 14:16
Καλήμερα
Κατ'αρχας όσον αφορά το κεντρικό κλείδωμα θα πρέπει να γνωρίζουμε το μοντέλο του οχήματος για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε
Όσον αφορά τον συναγερμό καλό είναι να προτιμήσεις έναν που να έχει σέρβις και ανταλλακτικα όταν και αν χρειαστείς κάτι (π.χ το ποιο απλό καπάκια για τα χειριστήρια).Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.kris-karras.gr/sinagermoi/gemini/gemini-861.html)
Τροφοδοσία μπορείς να πάρεις και από την ασφαλειοθήκη του οχήματος αρκεί η γραμμη που θα επιλέξεις να επαρκεί σε ρεύμα για να τροφοδοτήσει τον συναγερμό

vasilllis
08-07-13, 15:44
Καλησπερα θα ηθελα και εγω να ρωτησω σχετικα με συναγερμο αυτοκινητου.Την ταση εισοδου την παιρνουμε απο μπαταρια ή απο καποιο αλλο μέρος πίσω απο το ταμπλο αυτοκινητου????δεν θελω να την παρω απο αναπτηρα αλλα δεν γνωριζω αν ειναι εφικτη η συνδεση στο ασφαλιοκιβωτιο???

Απο οπου σε βολευει αρκει να εχει ασφαλεια η γραμμη.