PDA

Επιστροφή στο Forum : οπαπ κινο σε 2 τηλεορασεις



tzanetosg
25-07-12, 13:45
καλησπερα σας φιλοι μου....
ελπιζω να ειστε καλα ...

εχω τον πρακτορα του οπαπ διπλα μου και θελουμε να παρουμε εικονα απο τον αποκωδικοποιητη του οπαπ που μεταδιδει το κινο και να το μοιρασουμε σε 2 τηλεορασεις .. πραγμα το οποιο και εχει γινει αγοραζοντας εναν ανταπτορα σκαρτ τοποθετωντας τον στο κουτι του οπαπ και επανω του συνδεσαμε τα δυο σκαρτ οπου πηγαν στις δυο τηλεορασεις..

το φυσιολογικο νομιζω οτι θα ηταν να εχουμε την ιδια εικονα και στις δυο τηλεορασεις στην δευτερη τηλεοραση ομως δειχνει αυτο
35763

δλδ... ενω κανονικα θα επρεπε να φαινεται μαυρο το φοντο και μονο τα νουμερα και το πρασινο περιγραμμα γυρω γυρω εμφανιζεται η εικονα απο την οποια παιρνει σημα ο αποκωδικοποιητης ... αυτο θελω να εξαφανισω αλλα δεν ξερω πως... δεν το εχω καταφερει..
εχει κανεις καμμια ιδεα... η τν ειναι samsung

καθε βοηθεια δεκτη .. με εχει πριξει ο πρακτορας...

αλπινιστης
25-07-12, 14:05
Το ΚΙΝΟ ειναι λιγο περιεργο τρενο στον συντονισμο του.
Μηπως ο δεκτης σου βγαζει και HDMI εξοδο, να τραβηξεις απο εκει για την αλλη TV?
Αλλιως το να βαλεις 2ο δεκτη παιζει?

tzanetosg
25-07-12, 14:09
το να μπει δευτερος δεκτης δεν παιζει ειναι μικρο το μαγαζι για να βαλεις και αλλον.. απλα εκει που ειναι η τηλεοραση δεν βολευει ολους ενω με την προσθηκη της δευτερης καλυπτει και αυτον που δεν εβλεπε πρωτα...
δεν εχω δει αν βγαζει hdmi βασικα ειναι νομιζω λιγο πριν βγουν αυτες οι θυρες... οποτε λογικα δεν υποστηριζει..
το θεμα ειναι γιατι βγαζει το ειδωλο πισω απο το κινο

evripides
25-07-12, 14:17
Καλημερα
το κινο βγαζει rgb σημα και οχι video composite. χρειαζεσαι ενα modulator απο rgb σε rf. εχει ο λεμπιδακης (leband).

SRF
25-07-12, 14:31
καλησπερα σας φιλοι μου....
ελπιζω να ειστε καλα ...

εχω τον πρακτορα του οπαπ διπλα μου και θελουμε να παρουμε εικονα απο τον αποκωδικοποιητη του οπαπ που μεταδιδει το κινο και να το μοιρασουμε σε 2 τηλεορασεις .. πραγμα το οποιο και εχει γινει αγοραζοντας εναν ανταπτορα σκαρτ τοποθετωντας τον στο κουτι του οπαπ και επανω του συνδεσαμε τα δυο σκαρτ οπου πηγαν στις δυο τηλεορασεις..

το φυσιολογικο νομιζω οτι θα ηταν να εχουμε την ιδια εικονα και στις δυο τηλεορασεις στην δευτερη τηλεοραση ομως δειχνει αυτο
35763

δλδ... ενω κανονικα θα επρεπε να φαινεται μαυρο το φοντο και μονο τα νουμερα και το πρασινο περιγραμμα γυρω γυρω εμφανιζεται η εικονα απο την οποια παιρνει σημα ο αποκωδικοποιητης ... αυτο θελω να εξαφανισω αλλα δεν ξερω πως... δεν το εχω καταφερει..
εχει κανεις καμμια ιδεα... η τν ειναι samsung

καθε βοηθεια δεκτη .. με εχει πριξει ο πρακτορας...

Δυστυχώς δεν γίνεται σωστά έτσι όπως το περιγράφεις! Επειδή έχει ιδιαιτερότητες από κατασκευής του το ΚΙΝΟ, θέλει μετατροπέα και όχι απλό διακλαδωτή ΣΚΑΡΤ!
Για παράδειγμα αυτό εδώ είναι ακριβώς για αυτόν τον λόγο και το προτείνουν άλλωστε και από τον ΟΠΑΠ ως λύση σε τέτοια προβλήματα...
KN150-KINO

35765

tzanetosg
25-07-12, 15:35
μαλιστα.... σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση ... ελπιζω να μην ειναι μεγαλο το κοστος αυτου του κν-150 ηδη εδωσε 7.5 € (δεν ειναι και τεραστιο ποσο) για το σκαρτ και τον ανταπτορα ... αμα του πω οτι δεν κανει δουλεια θα μου πεταξει καμμια καρεκλα στο κεφαλι... χιχιχιχ....

επανερχομαι.... λοιπον αυτο το εργαλειο αν συγκρατησα καλα το με η χωρις φπα ειναι στα 130 € οποτε δεν το νομιζω.... μια χαρα ειναι ετσι με το φοντο απο μεσα...

παντως σε ευχαριστω πολυ με βοηθησες αρκετα αλλα το ξυλο θα το φαω μονος μου...

γάτος
25-07-12, 18:27
Μια ίσως πιο φθηνή λύση:
http://www.beamelectronics.gr/diamorfotes_mrgb_gr.html