PDA

Επιστροφή στο Forum : Τη βοήθειά σας παρακαλώ



lcharal
25-07-12, 20:40
Παρακαλώ τους φίλους ραδιοερασιτέχνες και τους συμπαθέστατους ηλεκτρονικούς για τη βοήθειά τους στο παρακάτω πρόβλημα

http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=64522&p=535060#post535060

SRF
25-07-12, 20:55
Παρακαλώ τους φίλους ραδιοερασιτέχνες και τους συμπαθέστατους ηλεκτρονικούς για τη βοήθειά τους στο παρακάτω πρόβλημα

http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=64522&p=535060#post535060

Άποψή μου είναι ότι δεν χρειάζεσαι καινούργια οθόνη! Από την υπερβολική ζέστη έχουν παρουσιάσει πρόβλημα τα λάστιχα με τις ίνες αγωγιμότητας που πατάει η οθόνη πάνω τους και πολώνεται τελικά για να δείξει! Ανοίγεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το μηχάνημα,, αφαιρείς ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ την παλκέτα προσόψεως, και μετά σηκώνεις την οθόνη από πάνω από την πλακέτα. Καθαρίζεις με ΚΑΘΑΡΟ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ τις επαγές στην πλακέτα, και εμποτίζεις τα λαστιχάκια αυτά σε επίσης ΚΑΘΑΡΟ οινόπνευμα, για λίγο, τα τοποθετείς ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ στην αρχική θέση τους, και επανασφίγγεις την πλακέτα στην θέση της στην πρόσοψη! Έλεγξε πριν ΑΝ έχει υποστεί αλλοίωση το πλαστικό της προσόψεως κοντά στο ΄σημείο που πατάει η οθόνη και κοντράρεται, ώστε να εφαρμόζει λόγο αυτής της πίεσης στα λάστιχα αυτά σωστά! Αν δεις παραμορφώσεις στην πλαστική πρόσοψη, εσωτερικά, θα χρειαστείς νέα!!!
Αυτά προς το παρόν!!!
Καλή τύχη... Θα σου χρειαστεί!!! :wiink:

lcharal
25-07-12, 21:03
Ευχαριστώ Γιώργη!!! Έχουν βγει τα μάτια μου από το διάβασμα εδώ μέσα στο αχανές ιντερνέτι να βρω μια λύση, αρχικά θεωρητικά, και να προχωρήσω στη πράξη...

Να είσαι καλά, Αν χρειαστεί, που θα χρειαστεί δηλαδή όπως το κόβω..., θα επανέλθω με νεότερα

sv4lqcnik
25-07-12, 21:05
τυχερος εισαι που εκατσες σε φτηνο σχετικα π/δ
αν καταφερεις και το επαναφερεις μην κανεις το λαθος και το ξεχασεις παλι μεσα στο αυτοκινητο γιατι τοτε δεν θαχει επιστροφη καλου κακου ναχεισ και κανενα αφροδες υλικο για να βαλεις στη φατσα ενδιαμεσα με lcdγια να το πιεζει και να το κραταει σταθερα στην λαστιχοκλεμα

SRF
25-07-12, 21:11
Ευχαριστώ Γιώργη!!! Έχουν βγει τα μάτια μου από το διάβασμα εδώ μέσα στο αχανές ιντερνέτι να βρω μια λύση, αρχικά θεωρητικά, και να προχωρήσω στη πράξη...

Να είσαι καλά, Αν χρειαστεί, που θα χρειαστεί δηλαδή όπως το κόβω..., θα επανέλθω με νεότερα

Τράβα και καμμιά φωτογραφία σε κάθε βήμα κατά το άνοιγμα και αποσυναρμολόγηση!!! Ίσως χρειαστεί!!!

SRF
25-07-12, 21:28
Τράβα και καμμιά φωτογραφία σε κάθε βήμα κατά το άνοιγμα και αποσυναρμολόγηση!!! Ίσως χρειαστεί!!!

http://wiki.wifi.ee/index.php/Wouxun_KG-UVD1P
35783

καπιστρι
25-07-12, 21:54
Καλησπερα Λευτερη πατριωτη.
Γυρω στα 1985 , αγορασα απο την C+A ενα συχνομετρο που χρησιμοποιουσε οθονη υγρων κρυσταλλων.
Ηταν η πρωτη μου επαφη με αυτες τις οθονες, μια και τοτε περιπου ειχαν εμφανιστει στην αγορα και ηταν πανακριβες.
Καποια στιγμη το αφησα οπως και εσυ στο αυτοκινητο, και οταν το πηρα, η οθονη ηταν ολη μαυρη.
Απο την C+A μου εστειλαν αλλη, και μου εξηγησαν οτι οι υπεριωδεις ακτινες του ηλιου, πολωνουν την κενη επιφανεια, οτι ακριβως δηλαδη, κανει και το ολοκληρωμενο οδηγησης για να μαυρισει τις ενδειξεις , με αποτελεσμα να εξαφανιζοντε ολα σε μια μαυρη οθονη.
Σαν να εχεις περασει ενα πινακα ολον με κιμωλια, και μετα προσπαθεις να γραψεις επανω του.
Η δικη μου οθονη δεν επανηλθε ποτε.Υπερβολικη εκθεση στον ηλιο; Τεχνολογια εκεινης της εποχης;
Σε ενα δεκτη IC-R1 ICOM που τον αφησα παλι πανω στο ταμπλο του αυτοκινητου μεσημεριατικα, (1992), εμφανιστικε το ιδιο προβλημα, αλλα επανηλθε σχεδον αμεσως μολις τον απομακρυνα απο τον ηλιο.
Αυτα σαν εμπειρια.
με τις συμβουλες του SRF νομιζω οτι θα ξεπερασεις το προβλημα

lcharal
26-07-12, 18:25
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας, μα προπάντως για τη μετάδοση των γνώσεών σας! Να είστε πάντα καλά! Θα επανέλθω την επόμενη εβδομάδα με νέα και φωτογραφίες από την εγχείριση!!

lcharal
31-07-12, 18:22
http://wiki.wifi.ee/index.php/Wouxun_KG-UVD1P
35783


Καλησπέρα σας, επανερχόμενος με ευχάριστα νεότερα!

λοιπόν, όπως δείχνει και η παραπάνω φωτό... η πλακέτα με την οθόνη πάνω της είναι ξεχωριστή από αυτή του κυκλώματος πομπού και δέκτη.

κάποιες φωτογραφίες κατά το άνοιγμα του δικού μου...

35922

Παράγγειλα λοιπόν την πλακέτα ολόκληρη, την άλλαξα, και όλα καλά εκτός από το ενσωματωμένο ηχείο.
στη φωτο αυτή δε φαινεται ότι το ηχείο συνδέεται πάνω στη πλακέτα με 2 γυμνούς αγωγούς,(κάτω από τις ταινίες είναι αυτή η σύνδεση) όπως και το έκανα κατά την αντικατάσταση της πλακέτας.

Στην αριστερή μεριά της φωτό, φαίνεται το καλώδιο που συνδέει τις δυο πλακέτες. Τι λέτε λοιπόν να φταίει για το νέο πρόβλημα, η κόλληση των καλωδίων του ηχείου πάνω στη πλακέτα, ή το καλώδιο σύνδεσης των δύο πλακετών?

Σημειωτέον, δε, ότι με εξωτερικό μικρομεγάφωνο ο ήχος είναι τέλειος!

SRF
31-07-12, 18:57
Καλησπέρα σας, επανερχόμενος με ευχάριστα νεότερα!

λοιπόν, όπως δείχνει και η παραπάνω φωτό... η πλακέτα με την οθόνη πάνω της είναι ξεχωριστή από αυτή του κυκλώματος πομπού και δέκτη.

κάποιες φωτογραφίες κατά το άνοιγμα του δικού μου...

35922

Παράγγειλα λοιπόν την πλακέτα ολόκληρη, την άλλαξα, και όλα καλά εκτός από το ενσωματωμένο ηχείο.
στη φωτο αυτή δε φαινεται ότι το ηχείο συνδέεται πάνω στη πλακέτα με 2 γυμνούς αγωγούς,(κάτω από τις ταινίες είναι αυτή η σύνδεση) όπως και το έκανα κατά την αντικατάσταση της πλακέτας.

Στην αριστερή μεριά της φωτό, φαίνεται το καλώδιο που συνδέει τις δυο πλακέτες. Τι λέτε λοιπόν να φταίει για το νέο πρόβλημα, η κόλληση των καλωδίων του ηχείου πάνω στη πλακέτα, ή το καλώδιο σύνδεσης των δύο πλακετών?

Σημειωτέον, δε, ότι με εξωτερικό μικρομεγάφωνο ο ήχος είναι τέλειος!

Τι εννοείς ακριβώς? Δεν παίζει καθόλου με το εσωτερικό ηχείο? Ή ακούγεται παραμορφωμένα, ή χαμηλα?
Πρόσεξε την ταινία να έχει κουμπώσει σωστά γιατί μεταφέρει όλη την σηματοδοσία και πιθανολογώ και το σήμα προς το μεγαφωνάκι του επίσης! Το κούμπωμα τραβιέται από τα άκρα του ελαφρά οριζόντια έξω, για να απελευθερώσει τις επαφές. Βάζεις την ταινία ώστε να τερματίσει απαλά εντός και "σπρώχνεις" από ΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ πάλι το κούμπωμα ώστε να επανέλθει στην θέση κλειδώματος - σύσφιξης!!! Αν απλά το τράβηξες και μετά το ξανάχωσες με πίεση ΔΕΝ θα έχει πατήσει σωστά, και εύχομαι να μην έχει γδάρει τις λωρίδες μετάλλοδιαδρόμων στην ταινία!!!
Γιατί δεν έλυσες την οθόνη στο παλιό πλακετάκι να την φτιάξεις? Θα δοκίμαζες πρώτα και αν δεν δούλευε τότε ας έβαζες το νέο που πήρες!!! Έχει ένα μεταλλικό πλαίσιο σύσφιξης που πίσω έχει 4 αυτάκια στραβωμένα ώστε να δημιουργούν την απαραίτητη πίεση και σταθερότητα στην θεση της οθόνης! Τα ευθυγραμμίζεις με το πλαίσι'ο τους και μπορείς να τα περάσεις πλέον μέσα από τις παραλληλόγραμμες όπές τους ώστε να πάρεις την οθόνη ελεύθερη στα χέρια σου! Εκεί θα δείς τις λαστιχοτάινίες με τις αγώγιμες ίνες εντός τους για την τροφοδοσία του υγρού κρυστάλλου. Αυτές θα τις αφαιρέσεις ΑΠΑΛΑ και θα τις καθαρίσεις όπως σου έιχα προαναφέρει!!!
Για το μεγάφωνο πάντως, πες μας αρχικά το πρόβλημα ακριβώς!!!

lcharal
31-07-12, 19:32
Φίλε Γεώργιε,
Την ταινία την ξεκούμπωσα με μεγάλη προσοχή από την παλιά πλακέτα, και την κούμπωσα επίσης προσεκτικά στη καινούρια. Το ηχείο παίζει, συγνώμη που δεν διευκρίνησα πριν, βλέπετε ζαλισμένος από την πολύ ζέστη,... παίζει λοιπόν το ηχείο, αλλά πολύ χαμηλά. σχεδόν κατά το 1/10 της δύναμής του! Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, αλλά θα το βρω...

Όσο για το λόγο που την πήρα έτοιμη την πλακέτα, ήταν η έλλειψη χρόνου, και προτίμησα αυτη τη λύση, γιατί μου φάνηκε γρηγορότερη. Όπως και ήταν γρηγορότερη. 5 μόλις λεπτά χρειάστηκα να αντικαταστήσω τις πλακέτες και 15 € κόστος αγοράς της. την παλιά θα την επισκευάσω όπως ακριβώς μου είπες και θα την κρατήσω για ανταλλακτικό...

Αν γνωρίζεις , Γιώργο, τι μπορεί να φταίει, βοήθα με...

SRF
02-08-12, 14:27
Φίλε Γεώργιε,
Την ταινία την ξεκούμπωσα με μεγάλη προσοχή από την παλιά πλακέτα, και την κούμπωσα επίσης προσεκτικά στη καινούρια. Το ηχείο παίζει, συγνώμη που δεν διευκρίνησα πριν, βλέπετε ζαλισμένος από την πολύ ζέστη,... παίζει λοιπόν το ηχείο, αλλά πολύ χαμηλά. σχεδόν κατά το 1/10 της δύναμής του! Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει, αλλά θα το βρω...

Όσο για το λόγο που την πήρα έτοιμη την πλακέτα, ήταν η έλλειψη χρόνου, και προτίμησα αυτη τη λύση, γιατί μου φάνηκε γρηγορότερη. Όπως και ήταν γρηγορότερη. 5 μόλις λεπτά χρειάστηκα να αντικαταστήσω τις πλακέτες και 15  κόστος αγοράς της. την παλιά θα την επισκευάσω όπως ακριβώς μου είπες και θα την κρατήσω για ανταλλακτικό...

Αν γνωρίζεις , Γιώργο, τι μπορεί να φταίει, βοήθα με...

Το μεγαφων'ακι έπρεπε να παίζει εφ'όσον είναι σωστά συνδεδεμένο! Δεν βρίσκω κάποιον πιθανό λόγο εκτός του να έχει χαλάσει το ίδιο... για παράδειγμα να έχει "κολλήσει" μέσα η μεμβράνη του λόγο του "ψησίματος" που και αυτό άλλωστε υπέστει!!! Τσεκάρισε ότι έχεις σωστό σήμα στους ακροδέκτες του βάζωντας ένα μεγαφωνάκι 0.5 Βαττ (από κανά ραδιάκι)! Αν ακούγεται σωστότερα αυτό... τότε έχει πρόβλημα το μεγάφωνο! Όταν άλλαζες την πλακέτα, μήπως το "ζούληξες" έστω λίγο από την πίσω πλευρά του? Χαλάρωσε τις βίδες στηρίξεως της πλακέτας... και δες αν παίξει σωστά!!!

lcharal
02-08-12, 18:46
Αγαπητέ Γεώργιε, είσαι φοβερός!
Χθες βράδυ έκανα επανέλεγχο των συνδέσεων! Ξανακόλλησα τα καλωδιάκια του ηχείου, και τοποθέτησα σωστά πλέον την καλωδιοταινία.
Πλέον το μηχάνημα αναστήθηκε. Παίζει καλύτερα από πρώτα. Σε ευχαριστώ Γιώργο για τη βοήθειά σου. Ότι μου είπες για την οθόνη θα τα προσπαθήσω και ελπίζω να πετύχει!
Καλό απόγευμα σε όλους, και καλά μαστορέματα....!!! Καλό Δεκαπεντάρη να έχουμε!