PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακό σήμα και κανάλια



Χρήστος2011
26-07-12, 03:32
Καλημέρα σε όλους έχω μερικές απορίες και σε όποιον είναι εύκολο να μου απαντήσει ευχαρίστως
Εχω μια τηλεόραση την οποία την αγόρασα πριν ένα 3μηνο ,και έχει ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη mpeg-4
Παρόλα αυτά κάνοντας αναζήτηση για ψηφιακά κανάλια δεν μου βγάζει ούτε ένα
Τί φταίει ;μήπως η κεραία ή κάποιο καλώδιο έχει φθαρεί;
Επίσης έχω μια ακόμη απορία
Σε περίπτωση που βάλω αποκωδικοποιητή σε μια τηλεόραση και άνω "διακλάδωση" και στείλω το σήμα και σε άλλη τηλεόραση τότε θα δείχνουν και οι 2 τηλεοράσεις ταυτόχρονα το ίδιο δηλαδή ότι κανάλι βάζω στην μια θα δείχνει και στην άλλη;

Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην είναι πολύ χαζές οι ερωτήσεις μου'
Καλό Ξημέρωμα σε όλους

p270
26-07-12, 08:55
μαλλον θα πρεπει να μιλησεις με το service αν βεβαια τα κανεις ολα σωστα

φυσικα και οι 2 θα δειχνουν το ιδιο καναλι

Ioannis Nikolaou
26-07-12, 11:27
μαλλον η τηλεοραση σου ειναι σαμσουνγκ,λοιπον βαλε αυτοματη ψηφιακου σηματος αναζητηση αλλα θα ζητησεις απο κεραια και οχι καλωδιακη που εχει και τετοια επιλογη και θα τα πιασει ολα!!!

katmadas
26-07-12, 12:30
Τα αναλογικα τα πιανει?
Αν ναι τοτε ειναι καποια επιπλεον ρυθμιση...
Πες μαρκα για να δουμε....

Μην Ξεχνας οτι οταν βαζεις αποκωδ.... τα καναλια αποθυκευονται σε αυτομ και οχι στην τηλεοραση.
Οποτε οταν αλλαζεις καναλια αλαζεις απο αυτον και οχι απο την τηλεοραση...
Οποτε καταλαβαινεις οτι θα δειχνουν το ιδιο και οι δυο τηλεορασεις...
Στην ουσια η τηλεοραση παυει να ισχυει σαν αυτο που ηξερες και ισχυει οτι ισχυει και για το βιντεο.dvd κ.α.
Τωρα για το ποσο δηνατη εξοδο εχει ο αποκωδ... ειναι αναλογα τι θα παρεις.....
Ισως να χρειαστει ενισχυτης?

Χρήστος2011
27-07-12, 15:26
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Λοιπόν,εγκατέστησα στην μια τηλεόραση αποκωδικοποιητή και ψάχνοντας μου έβγαλε 5 ψηφιακά κανάλια.Μένω στην Κορινθία , έστριψα την κεραία από Υμηττό σε Ξυλόκαστρο Κορινθίας και μετά από νέα αναζήτηση βρήκε 22 κανάλια.Μέχρι εδώ μια χαρά .....Η εγκατάσταση του αποκωδικοποιητή έγινε σε μια τηλεόραση παλιά που έχω....Σε ένα άλλο δωμάτιο έχω μια LG η οποία έχει ήδη ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη,κάνοντας εκεί αναζήτηση μου βγάζει μόνο 5 ψηφιακά κανάλια.Αυτό γιατί συμβαίνει ,είναι λογικό ;Αφού ο ένας αποκωδικοποιητής έβγαλε 22 γιατί ο άλλος μόνο 5..Αυτή η νέα απορία μου και σας ευχαριστώ πολύ
Καλό απόγευμα

picdev
27-07-12, 15:37
πάρε τον αποκωδικοποιητή και βάλτον στη καινούρια τηλεόραση, κάνει και εκεί μια αναζήτηση να δεις ποσα πιανει, μπορει να φταίει η εγκατάσταση

Χρήστος2011
27-07-12, 16:06
Φίλε το έχω κάνει αυτό αλλά πάλι πιάνει 5 κανάλια μονο

picdev
27-07-12, 16:13
έ τοτε φταίει η εγκατάσταση, τσέκαρε όλα τα βύσματα καλώδια, οι 2 τηλεοράσεις έχουν διαφορά στη μήκος τους καλωδίου?
μάλλον κάποιο βύσμα θα σου κάνει τη ζημιά γιατί λογικά δεν εχεις μεγάλη διαφορά στο μήκος του καλωδίου.
Και σε μενα έτυχε να φταίει το βύσμα

servicetron
27-07-12, 16:36
Η LG τηλεόραση που έχετε τι μοντέλο είναι ακριβώς ;

Χρήστος2011
27-07-12, 16:45
Λοιπόν μεγάλη διαφορά στο μήκος του καλωδίου δεν υπάρχει
Το μοντέλο είναι σαν αυτό με τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά το προηγούμενο φίλε μου
http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/LG-M2262DP-PZ-LCD-TV-21-5-M2262DP-PZ.htm
Από τι ξέρω το ψηφιακό σήμα είναι πιο ευαίσθητο οπότε το γεγονός να υπάρχει θέμα με την κεραία ή κάποιο καλώδιο πάνω σε κεραία δεν είναι και τόσο σίγουρο γιατί αν ήταν θα υπήρχε πρόβλημα με τον αποκωδικοποιητή δεν θα βγαζε και κει κανάλια..Οπότε από τι κατάλαβα πρέπει να τσεκάρω τα βύσματα σε τηλεόραση κ.τ.λ Σωστά;

347
27-07-12, 17:00
xρηστο καλησπερα. ποια 5 καναλια, αυτα τησ ερτ:

Χρήστος2011
27-07-12, 17:05
Όχι..Μεγκα ,σταρ , σκαι,ενα τοπικό του Λουτρακίου και Αντεννα...

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
28-07-12, 23:26
Λοιπόν μεγάλη διαφορά στο μήκος του καλωδίου δεν υπάρχει
Το μοντέλο είναι σαν αυτό με τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά το προηγούμενο φίλε μου
http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/LG-M2262DP-PZ-LCD-TV-21-5-M2262DP-PZ.htm
Από τι ξέρω το ψηφιακό σήμα είναι πιο ευαίσθητο οπότε το γεγονός να υπάρχει θέμα με την κεραία ή κάποιο καλώδιο πάνω σε κεραία δεν είναι και τόσο σίγουρο γιατί αν ήταν θα υπήρχε πρόβλημα με τον αποκωδικοποιητή δεν θα βγαζε και κει κανάλια..Οπότε από τι κατάλαβα πρέπει να τσεκάρω τα βύσματα σε τηλεόραση κ.τ.λ Σωστά;

Χρήστο κάνε μια λεπτομερή περιγραφή του κεραιοσυστήματος σου δηλ. πως μοιράζεται το σήμα στίς 2 ή περισσότερες τηλεοράσεις (αν έχεις) τα ψηφιακά ναί μεν έχουν λιγότερη απαίτηση σε σήμα αλλά εντελώς διαφορετική άλλη συμπεριφορά στη κατανομή σύνθετη αντίσταση δικτύου διανομής κ.λ.π κ.λ.π.