PDA

Επιστροφή στο Forum : lumens σε φακό διάρκεια μπαταρίας



e_korres
31-07-12, 20:47
καλησπέρα σε όλους, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τα lumens? έχω ένα φακό με φωτεινότητα 1200 lumens. Ξέρει κανείς πως μπορώ να υπολογίσω πόση διάρκεια θα είναι αναμμένος με μία μπαταρία 5000mA 3,7V . Mε τα watt το υπολογίζουμε εύκολα με μία διαίρεση με τα lummens δεν ξέρω τι γίνετε. Και αν βάλω μία μπαταρία με 8V θα το κάψει το λαμπάκι?? :lool:

JOUN
31-07-12, 21:10
έχω ένα φακό με φωτεινότητα 1200 lumens.
Nα υποθεσω οτι ετσι λεει ο (κινεζος) κατασκευαστης;Απο την στιγμη που τα χαρακτηριστικα των μπαταριων(mAh),του led(loumen) και δεν ξερω γω τι αλλο ειναι ολα ανακριβη,δεν υπαρχει αλλος τροπος να βρεις την αυτονομια απο το να την μετρησεις πειραματικα .
Γιατι δεν μας λες για ποιο φακο μιλας;

αλπινιστης
31-07-12, 23:31
Η καταναλωση του καθε led εξαρταται απο τα lumens του αλλα και απο τον τυπο του led.
Π.χ. Led της CREE 350 lumens, τραβαει περιπου 700-800mA. Στα 1200 lumens δεν θα τραβας κανενα τριαρι αμπερακια?
Ανοιξε το πισω μερος του φακου (Εαν δεν ειναι εμπροσθογεμος!!) και αντι για τον καπακι με τον κλασικο διακοπτη βαλε το αμπερομετρο σου.
Εαν βεβαια εχεις φακο με επιπεδα φωτισμου και το driver βρισκεται μεσα στον διακοπτη, προσθεσε τον στο κυκλωμα σου με δυο κροκοδειλακια.

μποζονιο
01-08-12, 01:37
πως θα το κανεις αυτο αφου θα ειναι κλειστος ο φακος για να αναψει.. εκτος κ εαν συνδεσεις μπαταριες εξωτερικα

e_korres
01-08-12, 01:58
Παιδιά είναι δυνατόν να μην υπάρχει μαθηματικός τύπος για την κατανάλωση?? μου κάνει εντύπωση.. Ο κατασκευαστής μου έχει προτείνει μπαταρίες, πες ότι εγώ θέλω να αυξήσω την διάρκεια, θα βάλω κάποιες δικές μου... ακόμα και μολύβδου. Αν μετράγαμε το λαμπτήρα σε watt τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Joun το led είναι αυτό 3x CREE XM-L T6 LED και βάζεις δύο μπαταρίες Battery Configurations: 2x18650 3.7v / 2x 26650 3.7v.
Αλπινιστή αν εξαρτάτε από το LED πρέπει να έχει κάποιο χαρακτηριστικό που να λέει επάνω με τι τάση και με πόσο ρεύμα θέλω, για να το οδηγήσω.

JOUN
01-08-12, 02:15
Μαλλο δεν καταλαβες τι εγραψα παραπανω.Σου λεω οτι δεν μπορεις να υπολογισεις την διαρκεια γιατι ουτε οι τιμες των λουμεν ειναι ακριβεις ουτε των mAh των μπαταριων.αν ηταν δεν θα χρειαζοταν να κανουν τεστ αυτονομιας,ουτε μετρησεις λουμεν κλπ.θα τα υπολογιζαν μαθηματικα.
Αν παρολα αυτα θελεις στοιχεια οριστε (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CGUQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.cree.com%2Fproducts%2Fpdf%2Fx lampxm-l.pdf&ei=zFYYUMOWB8i0hAeRsYHADg&usg=AFQjCNHykAIVNZtrnxaWEf19dyCwqtM-yA&sig2=RI2gypqmhfeI5vuy_XiVYg)
Επισης σαν ημιαγωγος ισχυος πρεπει να σκεφτεις και την ψυξη του.

Phatt
01-08-12, 07:34
Αυτο το λεντακι ειναι τερας, εχθες μου ηρθε ενας φακος που εχει τρια τετοια μπροστα, και δουλευει με 2χ18650.Σε αποσταση ενος τετραγωνου, φωτιζω ολοκληρη οικοδομη απο πανω μεχρι κατω!Θελετε να τον αφησω αναμενω στην μεγαλη σκαλα να δω ποσα λεπτα κραταει;

JOUN
01-08-12, 10:35
Πιστευω τωρα το καλοκαιρι και χωρις να τον κρατας στο χερι που βοηθαει στην απαγωγη θερμοτητας με την κυκλοφορια του αιματος θα εχεις θεμα με την θερμοκρασια.

αλπινιστης
01-08-12, 12:19
πως θα το κανεις αυτο αφου θα ειναι κλειστος ο φακος για να αναψει.. εκτος κ εαν συνδεσεις μπαταριες εξωτερικα

Ανοιγεις το πισω μερος του φακου (οπως εγραψα και παραπανω-εαν δεν ειναι εμπροσθογεμος! Βεβαια και ετσι υπαρχει λυση..), οποτε μπροστα σου βλεπεις το - της πισω μπαταριας. Αυτο το - αρκει να ενωθει με το σασι του φακου για να αναψει το Led. Οποτε αντι για διακοπτη, κλεινεις το κυκλωμα με το αμπερομετρο σου (το μαυρο στο - της μπαταριας, το κοκκινο στο σασι του φακου).
Στην περιπτωση που μεσα στο χωρο του διακοπτη εχει τον driver του led (μπορει να τον εχει και πισω απο το led ή και καθολου- αν και στα 1200 πρεπει να εχει), συμπεριλαμβανεις και τον διακοπτη στο κυκλωμα.

αλπινιστης
01-08-12, 12:31
Joun το led είναι αυτό 3x CREE XM-L T6 LED και βάζεις δύο μπαταρίες Battery Configurations: 2x18650 3.7v / 2x 26650 3.7v.

http://dx.com/p/xm-lt6-885lm-led-emitter-6000k-white-light-bulb-3-0-3-5v-50599?item=30
Στο link η ταση λειτουργιας αναφερεται στην λαμπα. Ο φακος σου εχει 7,4V και εχει επιλεγει ο καταλληλος driver με αυτη την ταση εισοδου

Αλπινιστή αν εξαρτάτε από το LED πρέπει να έχει κάποιο χαρακτηριστικό που να λέει επάνω με τι τάση και με πόσο ρεύμα θέλω, για να το οδηγήσω.
Οταν λεω οτι εξαρταται απο το led εννοω πως καθε εταιρια για να βγαλει τα απαιτουμενα lumens, δεν ειναι απαραιτητο να καταναλωνει τα ιδια αμπερ. Εξαρταται απο το ποσο μαγκες ειναι να βγαλουν πολυ φως με μικρη καταναλωση. Οποτε για καθε led, πρεπει να ξερεις τα στοιχεια του. Σε γενικες γραμμες παντως δεν εχουν και μεγαλες διαφορες. Λιγα mA πανω κατω.

GeorgeVita
01-08-12, 13:13
... 3x CREE XM-L T6 LED
Με τον κωδικό του LED βρίσκεις το datasheet: http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/LED%20Components%20and%20Modules/XLamp/Data%20and%20Binning/XLampXML.pdf
που αναφέρει "can deliver 1000 lumens with 100 lumens per watt efficacy".

Αρα στη μέγιστη φωτεινότητα θα έχεις 12W για τα 1200 Lumens συν τις απώλειες του κυκλώματος οδήγησης.
Για "ακρίβεια" υπολογισμών χρησιμοποιείς πολύμετρο (όπως έγραψαν παραπάνω).
gV