PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία μικροαυτόματου



ezizu
01-08-12, 17:34
Άνοιξα σήμερα την πρόσοψη από τον ηλεκτρικό πίνακα στο σπίτι μου, ( λόγω κάποιας επισκευής που έπρεπε να γίνει στον τοίχο , στοκάρισμα - βάψιμο κ.λ.π. ) και θα ήθελα την γνώμη σας για κάτι που παρατήρησα.
Θα ήθελα να ρωτήσω ,αν υπάρχει κάποια διαφορά, όσο αφορά την σύνδεση της φάσης σε ένα μικροαυτόματο ( ή αυτόματης ασφάλειας ) .
Δηλαδή ,για να γίνω πιο κατανοητός , σε πιό ακροδέκτη του μικροαυτόματου θα συνδεθεί η φάση και σε πιο η κατανάλωση , π.χ. για μια γραμμή φωτισμού;
Ανεβάζω και μια σχετική εικόνα :

35950

Λογικά ,νομίζω, ότι δεν υπάρχει κάποια διαφορά,όσο αφορά την σωστή λειτουργία του μικροαυτόματου ,αλλά θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος ,που είναι πιο γνώστης του θέματος.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

JOUN
01-08-12, 17:39
Το ιδιο ειναι,απλως προσεξε μεσα στον ιδιο πινακα να εχεις τροφοδοσια και αναχωρησεις απο την ιδια μερια δηλ. να μην τροφοδοτεις μια απο πανω και μια απο κατω αλλα παντα απο πανω η παντα απο κατω..
Ετσι "κλεινοντας" μια ασφαλεια θα εισαι σιγουρος που εχει ρευμα και που οχι.

ezizu
01-08-12, 18:36
Γίωργο σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Να κάνω δύο ερωτήσεις ακόμα.

1)Για τον ρελέ διαφυγής ,ισχύει το ίδιο,όσο αφορά την συνδεσμολογία της παροχής ( φάση-ουδέτερο ), δηλαδή είτε στους πάνω ακροδέκτες του ρελέ ,είτε στους κάτω συνδεθεί η παροχή ,η λειτουργεία του ρελέ είναι η ίδια;

2)Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ,που το ρελέ διαφυγής είναι πρώτο συνδεδεμένο ( κατά σειρά συνδεσμολογίας ) στην παροχή και μετά συνδέεται ο γενικός διακόπτης;

JOUN
01-08-12, 20:13
1) Δεν υπαρχει προβλημα.
2) Στην λειτουργια οχι δεν υπαρχει αν παρουσιαστει διαρροη θα πεσει.Ο κανονισμος ομως λεει οτι η σειρα πρεπει να ειναι γενικος-γενικη ασφαλεια-ρελε διαφυγης.Ετσι με τον γενικο κοβεις ολο το κυκλωμα(και τον ΔΔΕ που ειναι ποιο πιθανο να χρειαστει αλλαγη μετα απο αρκετα χρονια) αλλα και η ασφαλεια ασφαλιζει και τον ΔΔΕ.