PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο θησαυρός μου!!!!!



PARKER
02-08-12, 12:45
Όταν ήμουν μαθητής στα τέλη του Δημοτικού και στις πρώτες τάξεις του Γυμνασίου (μέσα της δεκαετίας του ΄70) είχα αρχίσει να πορώνομαι με τα ηλεκτρονικά. Έτσι λοιπόν κατέβαινα στα γνωστά μαγαζιά της εποχής (Βενιέρη, Κατουμά, Μπαβέν, Ακτίνιο κλπ) και εκτός από εξαρτήματα άρχισα να αγοράζω και ότι σχετικά βιβλία εύρισκα (δεν υπήρχε και το Ιντερνετ, να ρωτάς ότι θέλεις το φίλο τον Παναγιώτη p.gabr :lool::lool::lool:....)
Τα περισσότερα τα ρούφαγα κυριολεκτικά, και είδικά ότι αφορούσε κυκλώματα εκπομπής κλπ.
Με το καιρό και αφού μεγάλωσα και άλλαξα προσανατολισμούς, τα βιβλία ξεχάστηκαν σε κάποια κούτα, θυμόμουν όμως ότι δεν είχα πετάξει τίποτα. Τελευταία, άρχισε να ξυπνάει μέσα μου το μικρόβιο των λυχνιών και προσπαθούσα να θυμηθώ που να ήταν τα βιβλία αυτά.
Τελικά μετά από πολλές έρευνες, τα εντόπισα σε κάποια κούτα σε μια αποθήκη στο πατρικό μου και ειλικρινά χάρηκα απίστευτα. Το τι βρήκα δε λέγεται!!!
Λοιπόν δείτε οι παλιότεροι και ίσως κάποια σας θυμίσουν κάτι. Όλα είναι εκδόσεις απο το 1952 -1980
- Κεραίες Πομπών (Της TELE PRESS)
- Μαθήματα τηλεοράσεως (Παντελή Βαφειάδη)
- Ηλεκτροτεχνία (Γ. Βουδούρη)
- Ραδιοηλεκτρολογία Ι και ΙΙ (Τζαφέστα, Γ.Κότη) "Προς χρήσιν φοιτητών Φυσικόύ τμήματος και
ενδεικτικού Ραδιοηλεκτρολογίας"
- Τηλεφωνία Τηλεγραφία (Ευγενίδιο Ίδρυμα)
- Ταλαντωτές (Καρούμπαλου - Μποβιάτσου)
- Ηλεκτρονικό Σχέδιο (Ευγενίδιο Ίδρυμα)
- Υπολογισμοί και κατασκευές ερασιτεχνικών ηλεκτρονικών συσκευών. Τόμοι Α και Β (Τα γνωστά
"ευαγγέλια" του Α.Γ. Τριλιανού)
- Πομπός Διαμόρφωσης Πλάτους (Α. Κόμπος)
- Ηλεκτρονικές Κατασκευές (Το άλλο "ευαγγέλιο", Τράπαλης)
- Ηλεκτρονική τίποτα πιό απλό (TELE PRESS)
- Ηλεκτροτεχνία Μηχανοτεχνίτη (Ευγενίδιο Ίδρυμα)
- Ολοκληρωμένα κυκλώματα (TELE PRESS)
- Τεχνολογία Ηλεκτρονικών Εξαρτημάτων (Ζερβάκος)
- Θεωρία και εφαρμογές των τρανζίστορ (ΣΕΤΤΗΛ)
- Ηλεκτρονικές Κατασκευές (Δ.Τζεβελέκη)
- Τηλεπικοινωνίες Β τόμος (Γ. Πλακαντωνάκη)
- Κεραίαι (Μ. Αναστασιάδη)
- Πως να κατασκευάσετε ένα πομπό (TELE PRESS)
- Ραδιοθεωρία (ΣΕΤΤΗΛ)
Και τέλος τα απίστευτα
- Ραδιοτεχνία Ραδιοηλεκτρολογία Τόμοι Α, Β, Γ, Δ. (Γερ. Λ. Ματζουράνη). Πρόκειται για μια σειρά μαθημάτων, 4 τόμοι, 25 κεφάλαια ο κάθε τόμος τα οποία δίδονταν σε μαθητές της μέσης σχολής δια αλληλογραφίας (!!!!!!) ραδιοτεχνιτών "Τεχνικό Κέντρο" του Γ.Ματζουράνη. Δεν αναφέρουν έτος έκδοσης αλλά πρέπει να είναι του 1951-1952 γιατί τότε πήρε άδεια η σχολή.
Να φανταστείται ότι σε κάθε κεφάλαιο κάνει και ειδική μνεία για όσους σπουδαστές δεν είχαν ηλεκτρικό ρεύμα "πόλεως". Ένα ολόκληρο κεφάλαιο έχει για το κολλητήρι και τις κολλήσεις, και για όσους δεν έχουν ρεύμα, για κολλητήρι φωτιάς που θερμαίνεται είτε στα κάρβουνα, είτε σε γκαζιέρα!!!! καθώς και σε κολλητήρι συσσωρευτή. Επίσης κατασκευή ραδιοφώνων με μπαταρίες "ξηρών στοιχείων", και το κλου: μέσω κάποιων φωτογραφιών λυχνιών κάνει αναφορά στα τρανζίστορ (έχει μια σχετική φωτογραφία) και αναφέρει ότι τελευταία δημιουργήθηκαν μικροσκοπικές λυχνίες (ενν. τα τρανζίστορ) και διερωτάται αν τελικώς θα καταφέρουν να επικρατήσουν!!!!
Απίστευτη σειρά βιβλίων!!!!

Νοιώθω τυχερός που δεν τα είχα πετάξει!!!!

hlsat
02-08-12, 13:01
Μπραβο φιλε μου.
Πιασε δουλεια τωρα και ψηφιοποιησετα ολα.
Καλο σκαναρισμα.

nick-kovalski
02-08-12, 13:05
Μπραβο φιλε μου, αυτα ειναι περιουσια.
Με πηγες πολλα χρονια πισω, ειδικα με τον Τραπαλη με
σχεδια του οποιου ειχαμε φαει ηττα με πομπο μεσαιων οπου
ελειπε (μαλλον σκοπιμα) το rf τσοκ απο την ανοδο της λυχνιας
εξοδου.
Σου ειναι ευκολο να τα σκαναρεις και να τα ανεβασεις σε pdf?
Αστειευομαι , μην τρομαζεις...

p.gabr
02-08-12, 13:17
............Ωραια..............
τωρα οτι θελουμε θα ρωταμε εσενα :001_tt2:

Τα περισσοτερα τα ξερω...... ενα ομως πραγματικα πρεπει να αναρτηθει
- Ραδιοθεωρία (ΣΕΤΤΗΛ) ......ειχαν κανει πολυ καλη δουλεια

Ειχε εκφρασει ενδιαφερον για τετοια βιβλια ο Δημητρης (ο τρελος επιστημονας) ,ριχτου ενα π.μ εαν τον ενδιαφερει καποιο να σωσει και να εμπλουτισει την βιβλιοθηκη μας

υ.γ και η ηλεκτροτεχνια βουδουρη οπωσδηποτε

sakisr
02-08-12, 13:27
Μπραβο Σταθη, αυτα τα βιβλια σημερα μπορει να θεωρουνται ξεπερασμενα ομως για μας τοτε ηταν ''Ευαγγελια''.
Ενας φιλος ερασιτεχνης τις κατασκευες του Τραπαλη τις ονομαζε ''δυναμοεκρηκτηρες'' γιατι πιο πολλες φορες παιρναν φωτια, παρα δουλευαν.
Εγω εχω ακομα απο τα μαθηματα αλληλογραφιας τα βιβλια της ΚΑΤΑΝΑΛΕ, εκτος κι αν η μανα μου τα πεταξε.Μιλαμε για αρχες '70.

SRF
02-08-12, 15:41
............Ωραια..............
τωρα οτι θελουμε θα ρωταμε εσενα :001_tt2:

Τα περισσοτερα τα ξερω...... ενα ομως πραγματικα πρεπει να αναρτηθει
- Ραδιοθεωρία (ΣΕΤΤΗΛ) ......ειχαν κανει πολυ καλη δουλεια

Ειχε εκφρασει ενδιαφερον για τετοια βιβλια ο Δημητρης (ο τρελος επιστημονας) ,ριχτου ενα π.μ εαν τον ενδιαφερει καποιο να σωσει και να εμπλουτισει την βιβλιοθηκη μας

υ.γ και η ηλεκτροτεχνια βουδουρη οπωσδηποτε

Η ΣΕΤΤΗΛ είχε ολόκληρη σειρά βιβλίων που ήταν απίστευτα απλή και καλά γραμμένη! Τεχνολογία Ηλελκτρονικών εξαρτημάτων, Κεραίες, Ραδιοθεωρία, κλπ...
Για όσους δεν το γνωρίζουν τα πουλούσε έναντι και μικρού τιμήματος το ΥΕΕΘΑ!!! Για σπουδαστες σχολών τα έβρισκες στον Ράλλη δίπλα στην Κοντοράβδαινα!!!

PARKER
02-08-12, 16:22
Για να είμαι ειλικρινής, δε θυμάμαι απο που είχα αγοράσει το καθένα, εκτός μερικών και κάποιων άλλων που είχαν αυτοκόλλητο χαρτί με το κατάστημα π. Βενιέρης, Κατουμά κλπ.
Το πιο εντυπωσιακό (για μένα) είναι το τετράτομο της Ραδιοτεχνίας Ραδιοηλεκτρολογίας του Ματζουράνη με τη σχολή αλληλογραφίας. (Άκου κολλητήρι ,με κάρβουνο!!!!:lool::lool::lool: )
Απίστευτα κατατοπιστικό όμως!!!!
Βέβαια τώρα "κοσμούν" τη βιβλιοθήκη μου σε περίοπτη θέση.

KOKAR
02-08-12, 17:25
Μπραβο φιλε μου.
Πιασε δουλεια τωρα και ψηφιοποιησετα ολα.
Καλο σκαναρισμα.


............Ωραια..............
τωρα οτι θελουμε θα ρωταμε εσενα :001_tt2:

Τα περισσοτερα τα ξερω...... ενα ομως πραγματικα πρεπει να αναρτηθει
- Ραδιοθεωρία (ΣΕΤΤΗΛ) ......ειχαν κανει πολυ καλη δουλεια

Ειχε εκφρασει ενδιαφερον για τετοια βιβλια ο Δημητρης (ο τρελος επιστημονας) ,ριχτου ενα π.μ εαν τον ενδιαφερει καποιο να σωσει και να εμπλουτισει την βιβλιοθηκη μας

υ.γ και η ηλεκτροτεχνια βουδουρη οπωσδηποτε

Όντως, είναι Θησαυρός !!!!

Αλλα πριν γίνει η οποιαδήποτε κίνηση για ψηφιοποίηση και ανάρτηση να κοιτάξετε
μήπως υπάρχει νομικό κώλυμα λόγο πνευματικών δικαιωμάτων

Papas00zas
02-08-12, 17:49
[QUOTE=sakisr;545176
Ενας φιλος ερασιτεχνης τις κατασκευες του Τραπαλη τις ονομαζε ''δυναμοεκρηκτηρες'' γιατι πιο πολλες φορες παιρναν φωτια, παρα δουλευαν.[/QUOTE]
Πάντως δεν ήταν κινέζικες....:lool::lool::lool::lool:

SRF
02-08-12, 17:51
Πάντως δεν ήταν κινέζικες....:lool::lool::lool::lool:

Μην είσαι σίγουρος!!! Θα μπορούσαν άνετα να είναι κινέζικες παγίδες της εποχής τους!!!
ΤΡΑΠ - Α - Λη!!!

sakisr
02-08-12, 21:34
Μην είσαι σίγουρος!!! Θα μπορούσαν άνετα να είναι κινέζικες παγίδες της εποχής τους!!!
ΤΡΑΠ - Α - Λη!!!
Αχ ρε ατιμε Γιωργο με προλαβες...χαχαχαχαχαχα:confused1:

p.gabr
02-08-12, 22:11
Η ΣΕΤΤΗΛ είχε ολόκληρη σειρά βιβλίων που ήταν απίστευτα απλή και καλά γραμμένη! Τεχνολογία Ηλελκτρονικών εξαρτημάτων, Κεραίες, Ραδιοθεωρία, κλπ...
Για όσους δεν το γνωρίζουν τα πουλούσε έναντι και μικρού τιμήματος το ΥΕΕΘΑ!!! Για σπουδαστες σχολών τα έβρισκες στον Ράλλη δίπλα στην Κοντοράβδαινα!!!


Απο ενα διαφημιστικο εντυπο του 1985 που εχω κρατησει

35979

35976

35977

35978

hlsat
02-08-12, 22:49
Όντως, είναι Θησαυρός !!!!

Αλλα πριν γίνει η οποιαδήποτε κίνηση για ψηφιοποίηση και ανάρτηση να κοιτάξετε
μήπως υπάρχει νομικό κώλυμα λόγο πνευματικών δικαιωμάτων

Καλησπερα.
Η ψηφιοποιηση ειναι θεμα ιδιωτικο και δεν εχει σχεση με τα πνευματικα δικαιωματα.( Ειναι προσωπικη χρηση. )
Η δημοσιευση εχει σχεση με πνευματικα δικαιωματα αν υπαρχουν ακομη διοτι νομικα μετα απο 26 για τα περισσοτερα και 32 για καποια λιγα χρονια απο την κυκλοφορια τους εχουν ληξη και θα πρεπη να ανανεωθουν για να ισχυουν στους κατοχους τους η σε αυτους που εχουν δοθει τα δικαιωματα για περισσοτερα χρονια.
Αυτη ειναι παγκοσμια νομοθεσια απο οτι με εχουν πληροφορηση για το θεμα αυτο.
Για περισσοτερες λεπτομεριες χρειαζεται ψαξιμο.

gmallis73
16-08-17, 15:26
αγαπητέ στάθη ψαχνω ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΤΣΕΒΕΛΕΚΗ .Δ ΣΕΛ 112 , 113
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ

Τρελός Επιστήμονας
16-08-17, 17:59
Τα περισσότερα από αυτά τα βιβλία υπάρχουν στη δανειστική βιβλιοθήκη του Ευγενίδειου Ιδρύματος, εκτός από την παλιά ραδιοτεχνία του Μαντζουράνη. Όντως, τα βιβλία της ΣΕΤΤΗΛ ήταν καλοαντιγραμμένα και αξιόλογα για την εποχή τους. Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι να ψηφιοποιηθούν σε πολυσέλιδα pdf και να αναρτηθούν και τα πρωτότυπα να δωρηθούν σε μιαν αξιόλογη βιβλιοθήκη, ώστε να είναι προσβάσιμα σε οποιονδήποτε.

Marc
18-08-17, 10:17
Απο ενα διαφημιστικο εντυπο του 1985 που εχω κρατησει

35979

35976

35977

35978

Σε μία επόμενη σελίδα του διαφημιστικού για τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές εμφανίζομαι σε μία φωτογραφία!!! :001_smile:

jimk
18-08-17, 11:45
Ειχα -ερασει και εγω απο την ΣΕΤΤΗΛ αξεχαστες εποχες.. 70555

radiotimes
18-08-17, 18:10
Η Ραδιοθεωρια ΣΕΤΤΗΛ δεν ηταν με το μπορντω εξοφυλλο??????