PDA

Επιστροφή στο Forum : καλώδιο από μοτέρ τέντας χωρίς γείωση



zoran
04-08-12, 11:24
Το μοτέρ που γυρίζει την τέντα μου έχει καλώδιο διπλό χωρίς γείωση
1. αυτό είναι σωστό;
2. θέλω να προεκτείνω το καλώδιο για να το συνδέσω στη μπρίζα η οποία μπρίζα είναι suko με γείωση, εκεί τι θα κάνω που το καλώδιο από το μοτέρ δεν έχει 3 καλωδιάκια, δηλαδή που λείπει της γείωσης;

xrhstosmp
04-08-12, 19:18
αν η τεντα σου ειναι μεταλικη που φυσικα θα ειναι μεταλικη δεν ειναι σωστο.αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να συνδεσεις τα μεταλικα της μερη με κιτρινοπρασινο αγωγο και να το συνδεσεις κανονικα στο φις που θα παρεις ρευμα

zoran
04-08-12, 19:39
δεν κατάλαβα τίποτα απόσα λες!
το θέμα μου είναι, το πως θα συνδέσω σε σούκο μπρίζα το καλώδιο από το μοτέρ που είναι δίκλωνο!

zoran
05-08-12, 00:09
λοιπόν έκανα μέγα σφάλμα κ δεν κοίταξα καλύτερα το καλώδιο, υπάρχει και γείωση αλλά την είχανε κομμένη σύρριζα κ δεν φαινότανε, οπότε παιδιά συγνώμη για τη καθυστέρηση με ένα θέμα που δεν υφίσταται, όλα οκ και thanx :wiink:

xrhstosmp
05-08-12, 01:18
αραγε αυτος ο κομμενος αγωγος γειωσης να συνδεετε οντως στα μεταλικα μερη της τεντας ΄΄η να ειναι κομμενος και στο αλλο ακρο?

zoran
05-08-12, 02:21
ωχ τώρα με βάζεις σε σκέψεις, γιατί ναμην είναι ενωμένος όμως, από το εργοστάσιο δεν θα είναι φτιαγμένο σωστά;
σε περίπτωση που δεν είναι ενωμένος υπάρχει πρόβλημα εάν στη μπρίζα πάει στη γείωση;

alfadex
05-08-12, 03:52
πρόβληαμα δε θα υπάρχει κανένα απλά θα έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό

zoran
05-08-12, 04:12
ok, αλλά όταν αγοράζεις ένα προϊόν πρέπει να συνδέεις το καλώδιο εσύ, αυτά έτοιμα δεν είναι συνδεδεμένα από το εργοστάσιο;

alfadex
05-08-12, 04:25
ε για να μας λυθεί η απορία βάλε το πολύμετρο στο μπιπερ και το ένα ακρο στο καλώδιο αυτό που είναι κομμένο σύριζα και το άλλο ακρο στο μεταλικό μέρος της τεντας, ξύστο λίγο το μεταλικό της τεντας να πατήσει καλά ο ακροδέκτης

zoran
05-08-12, 04:50
thanx, αλλά υπάρχει ένα μικρό θέμα... δεν έχω πολύμετρο!

xrhstosmp
05-08-12, 10:55
πρόβληαμα δε θα υπάρχει κανένα απλά θα έχεις κάνει μια τρύπα στο νερό
δε θα υπαρχει προβλημα αν δεν ειναι σωστα συνδεδεμενη η γειωση εννοεις?

alfadex
05-08-12, 11:23
όχι δεν εννοώ αυτό μην αρχίσουμε και μπερδευόμαστε, ο φίλος ρώτησε αν αυτός συνδέσει τη γείωση στο φις της μπρίζας ενώ η άλλη άκρη του καλωδίου της γείωσης δεν έιναι συνδεμένη στο μεταλικό σκέλετο της τέντας αν θα έχει πρόβλημα και του λεω οτι δε θα έχει κάνει τπτ.
Πάρε στη τελική ένα μεγάλο καλώδιο μια μπαταρία και ένα λαμπακι ή ότι άλλο σκεφτείς ,απλα να δεις αν υπάρχει συνέχεια στο καλώδιο της γείωσης

xrhstosmp
05-08-12, 12:52
αρα αν δεν ειναι σωστα συνδεδεμενη η γειωση υπαρχει πολυ σοβαρο προβλημα ασφαλειας και δεν πρεπει να τροφοδοτηθει καθολου.συμφωνουμε?

dextergsxr
05-08-12, 13:15
αρα αν δεν ειναι σωστα συνδεδεμενη η γειωση υπαρχει πολυ σοβαρο προβλημα ασφαλειας και δεν πρεπει να τροφοδοτηθει καθολου.συμφωνουμε?

οχι ειτε ειναι συνδεδεμενη η γειωση ειτε οχι παλι θα λειτουργει κανονικα το μοτερ...ετσι και αλλιως τοσο καιρο ηταν σε λειτουργεια χωρις γειωση (δεδομενου οτι το καλωδιο ηταν κομενο... απλα αν ειναι συνδεδεμενη σωστα θα εχεις προστασια αλλιως οχι...

alfadex
05-08-12, 13:49
εγώ φίλε χρήστο συμφωνώ απόλυτα ,τάσο δε σημαίνει οτι επειδή τόσο καιρό το μοτέρ δούλευε δεν θα υπάρχει πρόβλημα, το ζήτημα δεν έιναι απλά να δουλεύει, το ζήτημα είναι να φτιαχτεί σωστά μια φορά και να μη χρειαστεί ποτέ ξανα να ασχοληθείς με το ίδιο πράγμα στο μέλλον

xrhstosmp
05-08-12, 13:53
για να μην τρελαθουμε τελειως, υποστηριζετε δημοσια οτι επειδη ενα μοτερ δουλευει κανονικα χωρις γειωση σημαινει οτι δεν προκειτε ποτε να γινει ατυχημα απο ασυνδετη γειωση. δλδ οπου βρισκουμε κομενες γειωσεις δεν τις φτιαχνουμε αλλα "επειδη τοσον καιρο δουλευε και δεν επαθε κανεις τπτ το αφηνουμε οπως ειναι" ???
καποιος ασχετος μπορει να εχει μια απορια,να μπει σε ενα φορουμ και να διαβασει "οτι και χωρις γειωση δεν τρεχει και τπτ αφου το μοτερ δουλευει κανονικα" και να κλαιει μια μερα τον μικρο του νικολακη επειδη εβρεχε και επιασε τα καγκελα.

zoran
05-08-12, 14:17
Ωπα ώπα ώπα δημιούργησα ένα μικρό μπέρδεμα, λοιπόν από την αρχή να τα πάρω αν κ νομίζω η διαφωνία έχει μπεί σε άλλο θέμα, λοιπον σχετικά με το thread μου... το μοτέρ πρώτη φορά δούλεψε τώρα, που το έβαλε ο μάστορας, ο οποίος το καλώδιο που μου άφησε έχει αυτό της γείωσης κομμένο κ δεν φαινότανε όταν πήγα να κάνω τη μάτιση (γιατί θέλω να το προεκτείνω). Οπότε παιδιά δεν ισχύει το ερώτημα στο thread γιατί τελικά είναι τρίκλωνο το καλώδιο, τώρα εάν είναι συνδεδεμένο το καλώδιο της γείωσης σωστά ε μην γινόμαστε υπερβολικοί, θέλω να πιστευώ πως το καλώδιο από το εργοστάσιο ήτανε σωστά συνδεδεμένο, οπότε λήγει εκεί το θέμα.
thanx again

dextergsxr
05-08-12, 14:30
εγώ φίλε χρήστο συμφωνώ απόλυτα ,τάσο δε σημαίνει οτι επειδή τόσο καιρό το μοτέρ δούλευε δεν θα υπάρχει πρόβλημα, το ζήτημα δεν έιναι απλά να δουλεύει, το ζήτημα είναι να φτιαχτεί σωστά μια φορά και να μη χρειαστεί ποτέ ξανα να ασχοληθείς με το ίδιο πράγμα στο μέλλον

συμφωνω απολυτα οταν μπορεις να το φτιαξεις σωστα το κανεις.-


για να μην τρελαθουμε τελειως, υποστηριζετε δημοσια οτι επειδη ενα μοτερ δουλευει κανονικα χωρις γειωση σημαινει οτι δεν προκειτε ποτε να γινει ατυχημα απο ασυνδετη γειωση. δλδ οπου βρισκουμε κομενες γειωσεις δεν τις φτιαχνουμε αλλα "επειδη τοσον καιρο δουλευε και δεν επαθε κανεις τπτ το αφηνουμε οπως ειναι" ???
καποιος ασχετος μπορει να εχει μια απορια,να μπει σε ενα φορουμ και να διαβασει "οτι και χωρις γειωση δεν τρεχει και τπτ αφου το μοτερ δουλευει κανονικα" και να κλαιει μια μερα τον μικρο του νικολακη επειδη εβρεχε και επιασε τα καγκελα.

φιλε μου θες να μου πεις οτι ολλες οι συσκευες που χρησημοποιεις σπιτι σου ειναι με πριζα σουκο και οχι και με απλη διπολικη??? θες να μου πεις οτι τα σπιτια που ειχαν παλια διπολικες πριζες και τις καναν σουκο ειναι γειωμενες ολλες σωστα???

vasilllis
05-08-12, 15:04
φιλε μου θες να μου πεις οτι ολλες οι συσκευες που χρησημοποιεις σπιτι σου ειναι με πριζα σουκο και οχι και με απλη διπολικη??? θες να μου πεις οτι τα σπιτια που ειχαν παλια διπολικες πριζες και τις καναν σουκο ειναι γειωμενες ολλες σωστα???[/QUOTE]

εχει δεν εχει γειωση στο σπιτι του,διπολικες πριζες ή ασυνδετες γειωσεις δεν σημαινει οτι ειναι σωστο.αλλα σε καμια περιπτωση δεν το αφηνουμε αγειωτο ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ.Μια φορα θα χρειαστει η γειωση και πρεπει να υπαρχει.

lepouras
05-08-12, 15:30
παλικάρια ηρεμία. αν το μοτέρ είναι καινούργιο και από ότι κατάλαβα είναι με τηλεχειριστήριο (γιαυτό είναι τριπολικο και όχι τετραπολικό) ο μάστορας απλά έκοψε το κίτρινο για να το βάλει στην μπαλατεζα για να το δοκιμάσει.(χαζό το ξέρω αλλά έτσι κάνουν)οπότε απλά εσύ συνδέεις και το κίτρινο και ίσε οκ.
όσο το θέμα γείωσης το έχουμε συζητήσει χιλιάδες φορές και δεν χρειάζεται φτου και από την αρχή.