PDA

Επιστροφή στο Forum : προβολεας εξωτ χωρου με ανιχνευτη κινησης



sotos761
08-08-12, 23:44
γειά σας!επειδη ειμαι λιγο ;άσχετος μπορεί καποιος να μου πει εαν μπορω να βαλω διακόπτη σε προβολέα εξωτ χωρου με ανιχνευτη κινησης για να μπορω να τον αναβω οποτε θελω και να τον γυρναω ξανα στην κανονικη του λειτουργια;(να δουλευει με την ανιχνευση);ευχαριστω εκ των προτερων.

GeorgeVita
08-08-12, 23:52
Σχεδόν όλοι οι ανιχνευτές κίνησης (και οι προβολείς με ανιχνευτή), ενεργοποιούνται με την αρχική τροφοδότησή τους για ένα κύκλο λειτουργίας (όσο χρόνο τους έχεις ρυθμίσει).

Αν τοποθετήσεις τον ανιχνευτή ή τον προβολέα στη θέση της παλιάς λάμπας, δηλαδή σε σειρά με τον διακόπτη της, μπορείς να ανάβεις την λάμπα όποτε θέλεις αλλά για τον προκαθορισμένο χρόνο με ένα κλείσιμο-άνοιγμα του διακόπτη (απλό).

Αν χρειάζεσαι συνεχόμενο άναμμα πρέπει να παρακάμψεις τον αυτοματισμό ή να παραλληλίσεις ένα διακόπτη με την επαφή του (πιο σύνθετο).
gV

sotos761
09-08-12, 00:08
θα ηθελα εαν ηταν εφικτο να μπορω να τον χρησιμοποιω και σαν απλο φως οποτε χρειαζομαι αλλα και σαν ανιχνευση κινησης.Οσων αφορα την συνδεσμολογια των καλωδιων για την παρεμβολη διακοπτη εχω προβλημα καθοσων αρχαριος...

vasilllis
09-08-12, 00:18
θα ηθελα εαν ηταν εφικτο να μπορω να τον χρησιμοποιω και σαν απλο φως οποτε χρειαζομαι αλλα και σαν ανιχνευση κινησης.Οσων αφορα την συνδεσμολογια των καλωδιων για την παρεμβολη διακοπτη εχω προβλημα καθοσων αρχαριος...

Μπορεις να το κανεις.αρκει να ανοιξεις το κουτακι του προβολεα απο πισω ,και να ριξεις ενα καλωδιο διπολικο (2*075) στον διακοπτη απο την μια πλευρα και απο την αλλη θα συνδεθει στα δυο καλωδια που πανε απο το κουτακι στο ματι του φωτοκυταρου.ετσι οποτε θα ανοιγεις τον διακοπτη θα μενει μονιμα ανοικτο.

Κυριακίδης
09-08-12, 01:24
Πρέπει να ψάξεις για φωτοκύτταρο που από κατασκευής να έχει αυτήν την δυνατότητα , σε προβολέα σπανίζει τέτοια επιλογή
Υπάρχουν φωτοκύτταρα που αλλάζει από την μια κατάσταση (με κίνηση / χωρίς κίνηση και μόνιμα) δίνοντας στιγμιαίους παλμούς από τον διακόπτη του χώρου όπου είναι τοποθετημένοι. Δηλαδή ανοίγεις και κλείνεις τον διακόπτη του χώρου 2 φορές για διάρκεια π.χ 2-3 δευτερολέπτων και αυτόματα αλλάζει το φωτοκύτταρο από την μια κατάσταση στην άλλη και το αντίστροφο.

liangos
09-08-12, 23:37
Αυτό γίνετε με ένα ρελε με δύο επαφών χειρισμού

lcharal
10-08-12, 13:06
Ωραίος ο Στάθης!! Μπράβο...
Σωτήρη, χρονια πολλά και για τη γιορτή σου, αν και καθηστερημένα. Είναι εύκολο αυτο που προτείνει ο Στάθης στο προηγούμενο ποστ. Αν θέλεις βοήθεια πες το και έγινε!!!!

plouf
10-08-12, 18:44
για να απλοποιήσω τα πραγματα πρόσφατα βάλαμε κατι προβολείς με ανιχευτη κινησης/νυχτας, της Hager οι οποιοι έιχαν μέσα και μαι δεύτερη κλέμα για φάση η οποία αναβε κατευθείαν το προβολέα

sotos761
10-08-12, 20:16
Ευχαριστω Λευτερη και ναι χρειαζομαι βοηθεια διοτι τελικα παραειμαι αρχαριος.Παρολα αυτα απο το κουτι του προβολεα φευγουν τρια καλωδια προς το ματι και με εχουν μπερδεψει αρκετα.

vasilllis
10-08-12, 22:02
γιατι δεν φωναζεις κανενα ηλεκτρολογο?αφου δεν ξερεις τιποτα απο αυτα που σου αναφερουν,δεν ειναι πιο ευκολο να ερθει καποιος ειδικος?

xristheo
02-08-13, 21:03
Γνωρίζει κάποιος αν στην περόπτωση που θέλουμε να συνδέσουμε δύο ανιχνευτές οι οποίοι να ανοίγουν τον προβολέα με συνθήκη (OR), είναι σωστή η παρακάτω συνδεσμολογία; Όπως φαίνεται στη φωτογραφία.
45249

lepouras
02-08-13, 21:23
ναι!!!!!!!!

xristheo
02-08-13, 22:31
Ευχαριστώ Γιάννη, για την άμεση απάντηση!!

.::Nikos::.
24-09-14, 14:22
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος που θα βρω αυτούς τους ανιχνευτές που έχουν και σταθερή λειτουργία (με παλμούς από τον διακόπτη), γιατί γκουγκλάροντας βρίσκω μόνο τα κλασσικά μονο με την κίνηση.
Ευχαριστώ!

ΥΓ: στο ψάξιμο πάνω ανακάλυψα ότι πλέον υπάρχουν και ανιχνευτές κίνησης μικροκυμάτων. Τι διαφορά έχουν αυτοί;

Κυριακίδης
24-09-14, 14:40
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος που θα βρω αυτούς τους ανιχνευτές που έχουν και σταθερή λειτουργία (με παλμούς από τον διακόπτη), γιατί γκουγκλάροντας βρίσκω μόνο τα κλασσικά μονο με την κίνηση.
Ευχαριστώ!

ΥΓ: στο ψάξιμο πάνω ανακάλυψα ότι πλέον υπάρχουν και ανιχνευτές κίνησης μικροκυμάτων. Τι διαφορά έχουν αυτοί;

Ο συγκεκριμένος που είχα πάρει εγώ (PIR-4100) (με εναλλαγή από τον διακόπτη για κίνηση και μη) επειδή δεν βρίσκω το ίδιο ακριβώς στην αναζήτηση (το είχα πάρει πριν 7-8 χρόνια ) μάλλον είναι το παρακάτω παρόμοιο.
http://www.vasilikos.com.gr/index.php?MDL=pages&Branch=N_N0000000002_N0000002260_N0000002297_N0000 002596_P0000006666
(στην 1η φωτογραφία αριστερά το στρόγγυλο για 360 μοίρες)

.::Nikos::.
26-09-14, 15:50
Ευχαριστώ για την απάντηση σου, αλλά το κατάστημα αυτό μου φαίνεται ολίγον ότι να 'ναι (πανάρχαιες φωτό από προϊόντα, χωρίς περιγραφή τίποτα) και αυτό που βρήκες εσύ ως PIR-4100 δεν έχει ούτε καν φωτό :-P

Γενικώς όμως σε καταστήματα στο ιντερνετ δε βλέπω να αναφέρεται το αν έχουν σταθερή λειτουργία... Οπότε δε ξέρω και πως να το ψάξω! Θα πάω το απόγευμα σε ένα μαγαζί που έχω υπόψιν μου να ρωτήσω γιατί δε βγάζω άκρη στην συγκεκριμένη περίπτωση από το ιντερνετ.

picdev
06-07-18, 22:26
Θα ήθελα αν ξέρετε κανένα προβολέα που να έχει έξοδο 220v να συνδέσω μια σειρήνα .
Βαριέμαι να κάνω πατέντα [emoji3]

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

lepouras
07-07-18, 00:05
μα όλοι οι προβολής με ανιχνευτή 220 βγάζουν στην έξοδο. το ραντάρ τους αυτά κόβει.

picdev
07-07-18, 00:40
Απλά τους βλέπω στο ίντερνετ και δεν ξέρω αν έχουν καπάκι προσβάσιμο

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

lepouras
07-07-18, 01:15
καπάκι έχουν. δεύτερη έξοδο δεν έχουν. θα πρέπει να αλλάξεις το καλώδιο που είναι για την παροχή από 3Χ0,5 σε 4χ0,5 ή 4χ0,75 για να βγάλεις επιστροφή από το ραντάρ(που στην ουσία τροφοδοτεί το τροφοδοτικό του λεντ) που θα τροφοδοτήσει την σειρήνα σου.

picdev
07-07-18, 19:36
Ναι αυτό ήθελα να μάθω μην πρέπει να βάλω ρελέ κτλ .
Στο παλιό είχα βάλει ένα dellay on για να μην ανοίγει η σειρήνα τη πρώτη φορά που το ανοίγω

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk