PDA

Επιστροφή στο Forum : Πριζα Sat unica basic



JOUN
09-08-12, 22:26
Kαλησπερα
Σημερα συναντησα το εξης:Σε ηλεκτρολογικη εγκατασταση σπιτιου ειχα αγορασει και τοποθετησει εγω εκτος των αλλων και πριζες δορυφορικες της Merlin Gerin , σειρα Unica basic αυτην εδω (http://www.valtronic.bg/timages/categories/600x400_ub4.jpg)
Την στιγμη που εγινε η τοποθετηση δεν υπηρχαν πιατο lnb κλπ οποτε δεν μπορουσα να ελεγξω τιποτα.
Σημερα με παιρνει τηλεφωνο ο πελατης και μου λεει οτι αν και ο εγκαταστατης της δορυφορικης παιρνει εικονα απο το καλωδιο που κατεβαινει στην πριζα μολις βαλει την πριζα δεν εχει τιποτα..
Πηγαινω και πραγματι με το καλωδιο σκετο και απλως στριμενο με αυτο που πηγαινει στο δεκτη εδειχνε μια χαρα μολις εβαζα την πριζα δεν ειχε καθολου σημα.Μετραω με το ωμομετρο και βλεπω οτι στο κεντρικο της εισοδου με το κεντρικο της εξοδου εχω απειρο ενω κεντρικο με γειωση εχω βραχυκυκλωμα.Επειδη την εχω πατησει και παλιοτερα καταλαβαινω οτι υπαρχει πηνιο που δινει επαγωγικα(υποτιθεται) εξοδο οπως επισης ενωνει κεντρικο με γειωση σαν μερος ενος φιλτρου.Υποτιθεται οτι στις υψηλες συχνοτητες του δορυφορικου ΔΕΝ ειναι βραχυκυκλωμα το πηνιο ενω με το πολυμετρο φαινεται ετσι.
Ναι αλλα γιατι δεν ειχα καθολου σημα στην πριζα;Εκανα κατι λαθος;Σημειωτεον οτι εβαλα μονο καλωδιο κατευθειαν απο πριζα στο Lnb και τιποτα αλλο.
Για να μην τα πολυλογω αλλο ειδα σημα μονο οταν ξυλωσα εντελως το πηνιο και γεφυρωσα εισοδο με εξοδο στην πριζα.
Ξερει κανενας τι εξυπηρετουν τα φιλτρα που εχουν οι καλες(υποθετω) δορυφορικες πριζες..

Α! η πριζα ειχε σφραγιδα οτι ηταν κατασκευης Televes..

Οποιον μπερδεψα γιατι εγραψα πολλα εδω ειμαστε..

lepouras
09-08-12, 22:48
οι πρίζες σατ δεν πρέπει να μην έχουν τίποτα από φίλτρα να κόβουν? νομίζω ότι από τον δέκτη στέλνει και ένα ρεύμα στο Lnb για την λειτουργία του.
εγώ πάντως όσες πρίζες με σατ εχω δει έχουν και τον τρίτο πόλο από πάνω που είναι για να μπαίνει το βιδωτό βύσμα. μάλλον κάποια πατάτα κάνανε και σου έδωσαν πρίζα όχι σατ και τα καπάκια μόνο σωστά.
δεν είμαι απόλυτος και θα μας πει κάποιος που ξέρει καλύτερα.

JOUN
09-08-12, 23:14
Αν ειδες στην φωτογραφια ειναι sat πριζα.Μου την δωσαν σωστα,εγω ανοιξα το σακουλακι της συσκευασιας.

lepouras
09-08-12, 23:28
τότε δεν είναι για απλό σύστημα δορυφορικό αλλά μάλλον για τοποθέτηση με κεντρικό ενισχυτή δορυφορικών και επίγειας. υποθέτω.
πάντως δεν παραξενεύομαι, πολλές φορές σε ερωτήσεις ,παρατηρήσεις σε εταιρίες(με κλασσικότερο legrand) σου λένε όχι δεν κάνει για εσάς αλλά είναι για ταδε σύστημα.

JOUN
09-08-12, 23:55
Ενταξει απο το λιγο που προσεξα το κυκλωμα(ειχα και τα νευρα μου γιατι ετρεχα χωρις να φταιω) κανει διαχωρισμο μεταξυ επιγειας-δορυφορικης.Υποθετω οτι εχει προηγηθει αναλογη μιξη πανω. Και τι εγινε;Γιατι δεν παιζει μονο με ενα καλωδιο δορυφορικο;Υπαρχει απλουστερο πραγμα;

lepouras
10-08-12, 00:10
αν εξαιρέσει την legrand όλες οι άλλες μάρκες, μπορείς να βάλεις όπια μάρκα μηχανισμό θέλεις και τα καπάκια της εταιρίας που έχεις επιλέξει για όλο το σπίτι. οπότε βρίσκεις κάποια μάρκα που κάνει σωστά την δουλεία σου και αγοράζεις μόνο τα καπάκια και ξενοιάζεις.

JOUN
10-08-12, 21:10
Κανενας αλλος εχει συναντησει κατι παρομοιο;Δεν μπορει να συνεβηκε μονο σ'εμενα..

Αποστόλης1
10-08-12, 21:18
Kαλησπερα
Σημερα συνα............................................
..............Μετραω με το ωμομετρο και βλεπω οτι στο κεντρικο της εισοδου με το κεντρικο της εξοδου εχω απειρο ενω κεντρικο με γειωση εχω βραχυκυκλωμα...............

Βραχυκυκλώνει τη τροφοδοσία lnb.