PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΕΒΟ UPS



dim3945
10-08-12, 19:36
Λοιπόν παιδιά πριν λίγο καιρό αγόρασα αυτό
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=20022&cat=323&page=1
όλα καλά στην αρχή αλλά μετά την πρώτη διακοπή ρεύματος άρχισαν τα προβλήματα.
Και γιατί??????
Το εν λόγο ups δεν ξεκινάει μόνο του μετά από κάποια διακοπή ρεύματος.
Δηλαδή κόβετε το ρεύμα μετά από κάποια ώρα το ups σβήνει ΑΛΛΆ μετά την επαναφορά του ρεύματος δεν ξεκινάει μόνο του παρά μόνο αν του πατήσω το κουμπί.
Έτσι λοιπόν ψάχνω κάποιο κύκλωμα που να ελέγχει μόνιμα την είσοδο και την έξοδο του και όταν δει ότι υπάρχει τροφοδοσία στην είσοδο αλλά όχι στην έξοδο μετά από μια πολύωρη διακοπή ρεύματος πχ να ''πατάει'' το ΚΟΥΜΠΊ:cursing::cursing::cursing:
ή κάτι τέτοιο τεσπα

vasilllis
10-08-12, 23:40
αν μετα απο πολυωρη διακοπη κλεισει,μετα ειναι φυσιολογικο οτι δεν μπορει να ανοιξει γιατι οι μπαταριες θα εχουν αδειασει.οποτε πρεπει να περασει καποια ωρα μεχρι να ξανανοιξει.

stinger
11-08-12, 00:31
συμφωνω με τον βασιλη,,επιπλεον πρεπει να ξερεις πως οσο περισσοτερες καταναλωσεις εχεις βαλει στο ups μειωνεις περισσοτερο την αυτονομια του ups το οποιο βασιζεται στην 12 βολτη μπαταρια που εχει...αν πχ εχεις μια διακοπη ρευματος μεχρι 5-6 λεπτα μπορει να κρατησει η μπαταρια σου...αν η διακοπει ειναι κανα μισαωρο ειναι αδυνατο να κρατησει...το ups χρησιμοποιειται ωστε αν γινει μια διακοπη η αιχμη ρευματος να μην καει οτιδηποτε ειναι συνδεδεμενο επανω για λιγα λεπτα..

MAIKLKF
11-08-12, 00:51
Η λύση για αυτόματη επανεκκίνηση είναι απλή τροφοδοτούμε ένα μικρό ρελε με μια αντίσταση σε σειρά το πυνίο του ρελέ το μισό ρεύμα από ότι καταναλώνει δημιουργούμε μια μικρή καθυστέρηση οπλισμού και εκμεταλλευόμαστε της κλειστές επαφές

dim3945
11-08-12, 11:57
Η λύση για αυτόματη επανεκκίνηση είναι απλή τροφοδοτούμε ένα μικρό ρελε με μια αντίσταση σε σειρά το πυνίο του ρελέ το μισό ρεύμα από ότι καταναλώνει δημιουργούμε μια μικρή καθυστέρηση οπλισμού και εκμεταλλευόμαστε της κλειστές επαφές

για κανε το λίγο ποιο λιανά αυτό γιατί δεν το κατάλαβα ακριβώς

όσο για το φίλο βασιλη ένα καταγραφικό έχω τροφοδοτήσει μόνο και το τροφοδοτικό
οποτε σύνολο περίπου 140 watt
το πρόβλημα μου είναι ότι δεν κάνει auto start up

vasilllis
11-08-12, 12:02
για κανε το λίγο ποιο λιανά αυτό γιατί δεν το κατάλαβα ακριβώς

όσο για το φίλο βασιλη ένα καταγραφικό έχω τροφοδοτήσει μόνο και το τροφοδοτικό
οποτε σύνολο περίπου 140 watt
το πρόβλημα μου είναι ότι δεν κάνει auto start up



κανε μια δοκιμη.βγαλε την πριζα,ωστε να αδειασουν οι μπαταριες και να κλεισει.Μετα βαλε την πριζα και ανοιξε το.Εχει δεν εχει φορτιο πανω δεν θα ανοιξει.
Γιατι δεν βγαζεις το καταγραφικο απο το ups? τι προσφερουν 5 λεπτα επιπλεον?

dim3945
11-08-12, 13:49
κανε μια δοκιμη.βγαλε την πριζα,ωστε να αδειασουν οι μπαταριες και να κλεισει.Μετα βαλε την πριζα και ανοιξε το.Εχει δεν εχει φορτιο πανω δεν θα ανοιξει.
Γιατι δεν βγαζεις το καταγραφικο απο το ups? τι προσφερουν 5 λεπτα επιπλεον?

ξεκινάει κανονικά μόλις πατήσω το κουμπί ακόμα και με άδεια μπαταρια
πόσες φορές θα το πω πια

ΔΕΝ ΚΆΝΕΙ AUTO RESTART:cursing::cursing:

chip
11-08-12, 14:14
τα ποιο πολλά ups (όχι όλα) κάνουν αυτό που λές. Η λύση με το ρελέ δεν θα δώσει απάντηση γιατί θέλει πατημα το πληκτρο για λίγα δευτερόλεπτα. Ούτε στιγμιαία ούτε συνεχόμενα....

dim3945
11-08-12, 14:16
και τι μπορώ να κάνω τότε?????????

vasilllis
11-08-12, 17:46
και τι μπορώ να κάνω τότε?????????

καταρχην καννενα μπανιο να χαλαρωσουν τα νευρα σου. ή να μου υποδειξεις που ξαναανεφερες οτι με αδειες μπαταριες ανοιγει το ups.
κατα δευτερον, μπορεις να το κανεις με ενα χρονικο.μολις ερθει το ρευμα να κλεινει κυκλωμα για 2 δευτ.

dim3945
12-08-12, 16:17
φιλε βασιλη οπως εγραψα και στην αρχη το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξεκινει μονο του αλλα πρεπει να του πατησω το κουμπι
αν πατουσα το κουμπι αλλα δεν ξεκινουσε και τοτε θα εγραφα αυτο το συμπτωμα
ΤΕΣΠΑ ισως λαθος διατυπωση δικια μου ισως λαθως αναγνωση απο σενα ας πουμε οτι ισχυει το πρωτο.
Για πες μου τωρα λιγο ποιο αναλυτικα την ιδεα σου???????????
οσο για το μπανιο γαμησε τα.......... που βενζινα για πεταμα και ειδηκα οταν κανει 1.86 το λιτρο #-o#-o](*,)](*,)
και δυο χρονια ανεργος?????

chip
12-08-12, 16:42
δε νομίζω οτι είναι κάτι εύκολο... είτε θέλει μικροελεγκτή είτε θέλει μερικά εξαρτήματα... Πρέπει να αντιλαμβάνεται κάποιο κύκλωμα οτι είναι κλειστό το ups οτι υπάρχει ρεύμα και τότε να πατήσει το κουμπί είτε για κάποια sec (νομίζω λίγο πάνω από 4 στο kebo) είτε να ακούσει το beeper και να σταματήσει το πάτημα του κουμπιού. Λίγο δύσκολο χωρίς να έχει κάποιος ένα kebo να σου πει πως θα συνδέσεις αυτό το κύκλωμα...

vasilllis
12-08-12, 17:24
κουραγιο φιλε μου.

Η πιο φτηνη λυση ,ειναι ενα mail στην εταιρια.απο οτι ειδα εχει και σαιτ.ισως να εχει καποιο firmware ή καποιο λογισμικο το οποιο μπορεις να το ρυθμισεις για αυτη την δουλεια.
Αλλιως ,απο ηλεκτροννικα ειμαι ο καθολα αναρμοδιος να απαντησω.Παντως με δυο χρονικα να μπορεις να κανεις την δουλεια σου.Το 1ο συνδεεται στο 220v kαι αρχιζει αντιστροφη για 30 δευτ.απο την ωρα που θα ερθει το ρευμα.Εχει δυο επαφες.Η πρωτη ενεργοποιει το ρελε 2 και η δευτερη ειναι σε σειρα με την επαφη του ρελε 2 και κλεινει την επαφη του.Το ρελε δυο μετα απο 2 δευτ.(ή 4 που ειπε καποιος) θα ανοιξει και θα σταματησει να ''παταει'' το μπουτον.

dim3945
12-08-12, 17:52
εχω στηλει mail και στο μιμικο και στην εταιρια αλλα λογο λογοκρησιας δεν μπορω να σου πω που με γραψανε\\:D/\\:D/\\:D/\\:D/\\:D/\\:D/

KOKAR
12-08-12, 18:17
κουραγιο φιλε μου.

Η πιο φτηνη λυση ,ειναι ενα mail στην εταιρια.απο οτι ειδα εχει και σαιτ.ισως να εχει καποιο firmware ή καποιο λογισμικο το οποιο μπορεις να το ρυθμισεις για αυτη την δουλεια.
Αλλιως ,απο ηλεκτροννικα ειμαι ο καθολα αναρμοδιος να απαντησω.Παντως με δυο χρονικα να μπορεις να κανεις την δουλεια σου.Το 1ο συνδεεται στο 220v kαι αρχιζει αντιστροφη για 30 δευτ.απο την ωρα που θα ερθει το ρευμα.Εχει δυο επαφες.Η πρωτη ενεργοποιει το ρελε 2 και η δευτερη ειναι σε σειρα με την επαφη του ρελε 2 και κλεινει την επαφη του.Το ρελε δυο μετα απο 2 δευτ.(ή 4 που ειπε καποιος) θα ανοιξει και θα σταματησει να ''παταει'' το μπουτον.

το πιο πιθανό είναι να έχει default ρύθμιση μετά απο διακοπή ρεύματος να μένει σε κατάσταση OFF, αυτό μπορεί να διορθώνετε μέσα από το πρόγραμμα που συνοδεύει το UPS

KOKAR
12-08-12, 18:19
εχω στηλει mail και στο μιμικο και στην εταιρια αλλα λογο λογοκρησιας δεν μπορω να σου πω που με γραψανε\\:D/\\:D/\\:D/\\:D/\\:D/\\:D/


υπολόγισες μήπως η εταιρεία έχει κλείσει για καλοκαίρι ?

dim3945
12-08-12, 18:25
υπολόγισες μήπως η εταιρεία έχει κλείσει για καλοκαίρι ?

πριν 4 μηνες??????????
δεν νομιζω

KOKAR
12-08-12, 18:27
πριν 4 μηνες??????????
δεν νομιζω

συγνώμη κιόλας αλλα στο ποστ #14 που λες οτι εστειλες mail δεν λες οτι το εστειλες πριν απο 4 μήνες.....εγω τα νύχια μου θέλεις να μυρίσω ?

dim3945
16-08-12, 21:47
τελικά μπορώ να κάνω τίποτα????
καμιά ιδέα κανείς??

KOKAR
16-08-12, 23:00
http://www.youtube.com/watch?v=dHYOM8h72xE

dim3945
17-08-12, 17:20
:hahahha::hahahha::hahahha::hahahha:

dim3945
22-08-12, 11:49
Σοβαρά τωρα
κανένας να με βοηθήσει λίγο?????????
εεεεεε ακούει κανείς?????

dim3945
23-08-12, 12:03
ας κλείσει κάποιος το θέμα
έτσικι αλλιώς δεν βλέπω κανέναν πρόθυμο να βοηθήσει έστω και λίγο

chip
23-08-12, 13:03
δε νομίζω να μπορεί να σε βοηθήσει κανείς... χρειάζεται προσθήκη κυκλώματος.... που δεν είναι μια αντίσταση και ένας πυκνωτής...
και να θυμάσαι οτι τα περισσότερα UPS (όχι όλα) δουλεύουν με αυτόν τον τρόπο...

dim3945
23-08-12, 15:33
δε νομίζω να μπορεί να σε βοηθήσει κανείς... χρειάζεται προσθήκη κυκλώματος.... που δεν είναι μια αντίσταση και ένας πυκνωτής...
και να θυμάσαι οτι τα περισσότερα UPS (όχι όλα) δουλεύουν με αυτόν τον τρόπο...

ακριβώς φίλε μου κάποια πρόταση για κάποιο κύκλωμα ψάχνω κι εγώ
αρχικά σκέφτηκα να το κάνω με κάποιο συγκριτή αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο τρόπο να τον βάλω να δουλέψει στα 220

chip
23-08-12, 19:42
θα πρέπει να βρεις το σημείο που φτάνει στο εσωτερικό κύκλωμα του ΚΕΒΟ.... Το κύκλωμα αυτό θα πρέπει να κλείσει το διακόπτη για μερικά δευτερόλεπτα όταν θα επανέλθει το ρεύμα αλλά να κάνει αυτή τη λειτουργία μόνο στην περίπτωση που είναι κλειστο....

lepouras
24-08-12, 20:36
γιατί δεν κάνεις αυτό που είπε ο Βασίλης και βάλε ένα ρελε στην έξοδο του UPS. δηλαδή αν πάψει να δίνει στην έξοδο του, τότε το ρελε θα πάψει να δουλεύει και η Ν.C και θα αφήσει να ενεργοποιηθεί το χρονικό στην είσοδο του όταν επανέλθει το ρεύμα.

dim3945
01-10-12, 10:57
μετά από λίγο σκέψη κατέληξα να κάνω αυτό
37544
πήρα την τάση από το led του UPS και ελέγχω ένα ρελε
τα 12V υπάρχουν μόνο όταν υπάρχει εξωτερική τροφοδοσία από τη ΔΕΗ
Έτσι με το που έρθει το ρεύμα και το UPS είναι κλειστό περνάει ρεύμα από τον πυκνωτή οπλίζει το ρελε και μόλις φορτίσει ο πυκνωτής αφοπλίζει
την αντίσταση παράλληλα στον πυκνωτή την έβαλα για να τον ξεφορτίζει όταν κοπεί η τροφοδοσία από τη ΔΕΗ γιατί διαφορετικά ήταν μόνιμα φορτισμένος.

kasikis
28-10-12, 11:45
ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΟΥ ΕΠΑΙΞΕ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ; ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΝΑ UPS BASSONIC. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΩ. ΑΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΕ AUTO - RESTART ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.

dim3945
04-03-13, 10:37
ναι φίλε θαναση δουλεύει ακόμα μια χαρά μόνο αντί για PNP θέλει ένα NPN και όλα ΟΚ