PDA

Επιστροφή στο Forum : windows 7 υπερ και κατα ??



-nikos-
11-08-12, 20:27
τα προγραμματα που ειναι για χρ τρεχουν στα 7 ??

καποιος μου ειπε οτι με τα windows 7 τρεχει καλυτερα το you tube,,,αληθευει ??
η ειναι θεμα μνημης ?

Γιώργος Φυσικός
11-08-12, 20:34
μπορεί να κάνει κάποια πράματα καλύτερα από τα xp.

σε μία φράση, αν έχεις γρήγορο μηχάνημα ( διπύρηνο κ πάνω, 2GB και πάνω, όχι κάρτα γραφικών των 20 ευρώ) καλύτερα τα 7 πάρα τα XP

-nikos-
11-08-12, 20:41
το θεμα ειναι ομως αν τα προγραμματα που ειναι για χρ παιζουν στα 7

edgar
11-08-12, 20:55
αν εχεις 32bit προγραμματα και βαλεις 64bit λειτουργικο , ε τοτε θα ειναι περιεργα τα πραματα...

Γιώργος Φυσικός
11-08-12, 20:58
καθόλου περίεργα. στην ουσία, κάτω κάτω, τα 64bit είναι απλά extension του 32bit... όπως και να'χει, μια χαρά τρεχουν 32bit προγράμματα σε 64bit windows. Ακόμα και της microsoft της ίδιας, μερικά προγράμματα στα 64bit 7 είναι 32bit...

edgar
11-08-12, 21:03
σιγουρα? γιατι εγω ειχα προβληματα και πιστευα πως οφειλονταν εκει.

vasilllis
11-08-12, 21:10
οντως 64 και 32 εχουν προβληματα συμβατοτητας.Δεν εχω συναντησει ποτε ασυμβατοτητα απο xp σε 7.Περα απο καποιους drivers,που δεν καταφεραν να παιξουν ποτε.

moutoulos
11-08-12, 21:25
Τα 32bit προγράμματα παίζουν άνετα σε 64bit λειτουργικό
(τουλάχιστον για Win7 που μιλάμε). Το αντίθετο δεν γίνεται.

Γιώργος Φυσικός
11-08-12, 21:54
πρόβλημα συμβατότητας; σχεδόν αποκλείεται. δεν πρόκειται περί διαφορετικού σετ εντολών ή διαφορετικής αρχιτεκτονικής... extension είναι...

dalai
12-08-12, 00:00
το μονο αρνητικο που εχω ειναι οταν εχω να κανω με την σειριακη θυρα ( ή τον αdapter USB to Serial) . ολα σχεδον τα προγραμματα που κανουν με προγραμματισμο μεσω σειριακης (μικροεπεξεργαστες GPS ασυρματοι) απαιτουν XP. Το καλο ειναι οτι με ενα vmware και αυτο το προβλημα λυνεται

Γιώργος Φυσικός
12-08-12, 01:21
compatibility mode δεν παίζει?

εγώ με windows 7 64bit και σειραϊκή με το κομπιουτεράκι μου παίζει μια χαρά

dalai
13-08-12, 00:48
μπα συνηθως αρνουνται πισματικα τα κινεζογραμμενα προγραμματα να συνεργαστουν

Γιώργος Φυσικός
13-08-12, 00:58
ω ναι.
έχω υπ'όψη μου ένα για έλεγχο ρελέ από την σειριακή.

παναγιά βοήθα είναι

Papas00zas
13-08-12, 03:44
compatibility mode δεν παίζει?

εγώ με windows 7 64bit και σειραϊκή με το κομπιουτεράκι μου παίζει μια χαρά
Compatibility mode παίζει-δεξί κλικ στο πρόγραμμα που θέλουμε-ιδιότητες-καρτέλα <<συμβατότητα>>και από εκεί επιλέγουμε για ποια windows
να τρέξει το πρόγραμμα στο παράθυρο<<Εκτέλεση προγράμματος σε λειτουργία συμβατότητας για>>.
Τώρα αν δουλεύει η σειριακή στα 7 μου ακούγεται λίγο κουφό-νόμιζα ότι είχε καταργηθεί.

Γιώργος Φυσικός
13-08-12, 05:07
η ερώτησή μου ήταν για τον dalai, αν δουλεύει αυτό που θέλει με τη ρύθμιση αυτή, όχι γιατί δεν ήξερα πως γίνεται.

δεύτερον, να καταργηθεί η σειραϊκή, από πού κ ως πού; δεν πέφτει λόγος στα 7 αν θα παίξει η σειραϊκή ή όχι. Άπαξ και υπάρχει στη μητρική, δουλεύει. Χρησιμοποιείται από πάρα πολύ μεγάλη γκάμα hardware, δε. είναι πολύ σημαντικό πράμα η σειραϊκή.

FH16
13-08-12, 10:04
Εφαρμογές 32bit στα 64bit windows δεν παίζουν όλες, πχ PICBasic compiler δεν τρέχει σε 64bit windows, driver for canon lide scanners δεν τρέχει σε windows64bit και άλλα πολλά.
Τώρα αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ XP και 7 θα έλεγα 7 με κλειστά τα μάτια, αρκεί το μηχάνημα να έχει 4GB RAM.

picdev
13-08-12, 11:47
ΑυτΑ που λετε για τη συριακη ωφειλεται σε καποιους drivers που .
Μπορει να φορτωνει το προγραμμα κ δεν εχουν υπογραφη. Το ιδιο γινοταν με το winpic800 σε μενα . Απλα απενεργοποιεις την υπογραφη κ δουλευουν ολα μια χαρα

Γιώργος Φυσικός
13-08-12, 12:35
Εφαρμογές 32bit στα 64bit windows δεν παίζουν όλες, πχ PICBasic compiler δεν τρέχει σε 64bit windows, driver for canon lide scanners δεν τρέχει σε windows64bit και άλλα πολλά.
Τώρα αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ XP και 7 θα έλεγα 7 με κλειστά τα μάτια, αρκεί το μηχάνημα να έχει 4GB RAM.

o driver φυσικά και δεν θα δουλέψει. είναι driver, όχι κοινό πρόγραμμα που χρησιμοποιεί άμεσα ο χρήστης.

στείλε μου τον picbasic compiler, θέλω να το δοκιμάσω.

FH16
13-08-12, 12:42
Το ξέρω Γιώργο απλόςανέφερα πρόγραμμα και οδηγό για να δώσω μια γεύση του compatibility.

Γιώργος Φυσικός
13-08-12, 13:08
δεν είναι πρόβλημα του λειτουργικού άμα δεν υπάρχει driver για το λειτουργικό. η εταιρία που έφτιαξε το hardware φταίει, όχι το λειτουργικό

και o picbasic δεν θα δουλέψει όχι γιατί είναι 32bit, αλλά γιατί είναι 16bit...

http://i.imgur.com/ske9Zs.png (http://i.imgur.com/ske9Z.png)

ντάξει παιδιά, λίγη λογική... να ξέρουμε τι ζητάμε... από το 1985 οποιοσδήποτε λογικός γράφει προγράμματα σε 32bit... είμαστε στο 2012... πάλι καλά που δεν μου είπατε "τα windows 7 64bit έχουν πρόβλημα συμβατότητας με κώδικα γραμμένο για τον 8085, δεν είναι καλά"

-nikos-
13-08-12, 13:29
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα
πειτε μου πως βρισκω τι κωδικο εχει η καρτα μνημης για να παραγκηλω
αλλη ?



ΑΚΥΡΟ !!!!!! την βρηκα την ακρη
:blush:

Panagiotis1988
18-09-12, 00:32
Γεια σου φιλε μου Νικο εγω πιστευω πωw ειναι καλυτερα τα windows xp pro sp3 απο τα windows 7 επιδη τα windows xp ειναι ποιο ελαφρυ λογισμικο και τρεχη πολυ ποιο γρηγορα απο τα windows 7 τα windows 7 ειναι τα windows xp σε αναβαθμιση τα γραφικα διαφερουν αλλα επιδη θελει να πουλιση καινουρια λογισμικα η microsoft θα τα εγκαταλυψη και θα βγαζη προγραμματα μονο για τα καινουρια λογισμικα αν εχεις ωμος γρηγορο υπολογιστη βαλε win 7 η μνημη δεν πεζει τοσο ρολο γιατη υπαρχουν τα 32 bit για λογισμικο που εχει μνημη μικροτερη απο 4 giga και τα 64 bit λογισμικο που ανανγωριζη πανω απο 4 giga ram

Panagiotis1988
18-09-12, 00:36
Πρωτα απο ολα πες μου την Μνημη εχεις και τη επεξεργαστη αν ειναι πολυ παλιος επεξεργαστης σαν μοντελο και ας αναγνωριζη 64 bit λογισμικο να βαλης λογισμικο 32 bit αν εχει καινουριο επεξεργαστη και πανω απο 4 giga ram βαλε 64 bit ανα εχεις πολυ γρηγορο επεξεργαστη βαλε windows 7 δεν μπορεις να βαλης λογισμικο 64 bit αν εχεις λιγοτερο απο 4 giga ram τα 32 bit δεν πεζουνε της εφαρμογες των προγραματων 64 bit το αντιστροφο ωμος γινετε

Panagiotis1988
18-09-12, 00:40
Εγω παιδια θα σας πω κατι ειχα κατεβαση απο το ιντερνετ ενα χακαρισμενο windows xp sp3 και εκανε μπουτ ξερετε σε ποσο χρονο ? Κατω απο 10 Σεκ

Panagiotis1988
18-09-12, 00:42
Να χρησιμοποησης καλυτερα windows xp ειναι καλυτερα αυτο πιστευω οσο ποιο ελαφρυ ειναι το λογισμικο τοσο ποιο γρηγορα τρεχη

kpetros
18-09-12, 01:00
τα ΧΠ ειναι πλεον ενα απαρχαιομενο λειτουργικο , και τα 7 ειναι πλεον τοπ στην επικαιροτητα
φυσικα ειναι αδυνατον ενα λογισμικο 10 χρονια μετα , να εχει τις ιδιες hardware απετισεις με το παλιο , παρολαυτα τα 7 εχουν ελαχιστα παραπανω απετισεις που ισως να μην φανουν καν .

Τωρα οσα αφορα της ταχυτητα .... καποιος ειπε παραπανω οτι τα ΧΠ του ανοιγουν σε 10σεκ .... σου λεω πως τα 7 μου ανοιγουν σε 14-15 και πολυ λεω..ε και τι εγινε .
αμα καποιος ειναι ασχετος απο υπολογιστες , και εχει σκοπο να :

1)εγκαταστησει 30-40 ακυρα προγραμματα που ουτε η μανα τους δεν τα ξερει , και ζητημα τι εχουν μεσα .
2)να μην κανει ποτε συντηρηση (defrag registry / hdd)
3)να τα κανει ολα αχταρμαν

Τοτε οποιοδηποτε λειτουργικο , θα του σερνετε , θα τον νευριαζει και θα βριζει .

Εγω παντος ειμαι με 7
εχω 5-6 προγραμματα που ξερω και εμπιστευομαι
+2 παιχνιδακια
με 2πυρινο , γραφικων 3ετιας , 2γβ ραμ
και πεταει , αλλα αυτο γινετε επιδη ξερω τον υπολογιστη μου και εχω να κανω φορματ 1μισι χρονο και εχω ηρεμισει

maouna
18-09-12, 11:37
για παιχνιδια , windows xp ή windows 7?

Γιώργος Ανώνυμος
18-09-12, 11:56
Τα win7/32 πιστεύω δεν είναι σημαντική επιβάρυνση για μικρομεσαίο PC σε σχέση με τα XP. Επειδή όπως παρατηρώ έναν οίστρο για τα win7/64 σε σχέση με τα αντίστοιχα 32-άρια αναρωτιέμαι υπάρχει κανένα άλλο πλεονέκτημα εκτός της χρήσης μεγαλύτερης των 4Gb για τα 64-άρια? Γιατί πραγματικά πόσοι από εμάς ασχολούνται με video processing ή άλλες απαιτητικές εφαρμογές οι οποίες δίνουν πλεονέκτημα στα 64-bita συστήματα. Στη δικιά μου περίπτωση με 3Gb ram και διπήρυνο επεγεργαστή γιατί θα πρέπει να ανεχθώ το όποιο delay στην περίπτωση που φόρτωνα τα 64bita? 'Ενα break even point θα μπορούσε να είναι (σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες) τα win7/32bit/professional.

Panagiotis1988
18-09-12, 20:23
Επιδη τα 64 Bit λογισμικα μπορης να τα λειτουργησης με 64 bit πτογραμματα τα προγραμματα 64 bit στελνουν περισοτερα δεδομενα σε bytes για επεξεργασια σε σχεση με τα 32 bit προγραμματα και τα 64 bit λογισμικα θελουν μνημη πανω απο 4 gigabytes αμα βαλης 64 bite λογισμικο και εχεις 3 giga ram θα σου βγαζη ερορ

Panagiotis1988
18-09-12, 20:36
To καλυτερο windows ειναι το windows xp sp3 profesional 64 bit Black edition ασ το ψαξετε ολοι στο ιντερνετ πειραν τα windows xp hacker και τα τροποποιησανε τα καλυτερα λογισμικα παντως ειναι Ubundu Linux και windows xp

Γιώργος Ανώνυμος
19-09-12, 10:30
Επιδη τα 64 Bit λογισμικα μπορης να τα λειτουργησης με 64 bit πτογραμματα τα προγραμματα 64 bit στελνουν περισοτερα δεδομενα σε bytes για επεξεργασια σε σχεση με τα 32 bit προγραμματα και τα 64 bit λογισμικα θελουν μνημη πανω απο 4 gigabytes αμα βαλης 64 bite λογισμικο και εχεις 3 giga ram θα σου βγαζη ερορ

Νομίζω αυτό περί error για <4Gb RAM δεν ισχύει τουλάχιστον για τα 7/64bit.

Μεταξύ XP και 7 προτείνω Win8, για τους εξής λόγους:

- Απίστευτη ταχύτητα φόρτωσης/boot
- Τέλος τα ατέλειωτα updates σε νέα εγκατάσταση των XP ή 7: π.χ. update 18 from 324
- Επιφάνεια εργασίας μεγάλων εικονιδίων για χρήση σε οθόνη αφής και συμβατότητα με τα windows smartphones (ενείοτε αποτελεί μειονέκτημα λόφω εξοικίωσης με τα μλεχρι στιγμής desktops)
- ύκολη αναβάθμιση με το win8 release σε υφιστάμενες εγκ/σεις Xp, vista και 7.

Είδομεν, κάποιοι λένε συγκρίνοντας με όλα τα προηγούμενα: Καμμία σχέση!!!

maouna
20-09-12, 11:08
Tα WINDOWS 8 εχουν κυκλοφορήσει επισημα? δηλαδη σε final εκδοση ή ειναι ακομα σε δοκιμαστικη?

Costis Ni
20-09-12, 11:17
Tα WINDOWS 8 εχουν κυκλοφορήσει επισημα? δηλαδη σε final εκδοση ή ειναι ακομα σε δοκιμαστικη?

Οχι ακόμα. Μπορείς να το κατεβασεις σε δοκιμαστική έκδοση. Κάπου είδα οτι αν αγοράσεις 7 τώρα έχεις και μια καλή εκπτωση στα 8. Κατα τ αλλα οτι λεει ο Ανωνυμος απο πάνω, αλλα αν δεν έχεις touch δε βολεύει και πολύ να σέρνεις με το ποντίκι συνέχεια.

Nickolaos
20-09-12, 17:09
Σαν τα 7 τίποτε.Πάρα πολλά Format,και αρκετά εύχριστα στον μέσο χρίστη.Τώρα για τα 8,δεν μου καλοκάθονται και πολύ.

k_palios
30-09-12, 04:56
Κυριοι εγω τι να σας πω, στο παλιο pc (αγοραστηκε το 2005, p4 prescot 3.2ghz 3gbddr2 με μητρικη asus p5gd2 και μια ati 2900xt που την εβαλα αργοτερα) το μηχανημα με τα win732 πεταει, οπως πεταγε και με τα xp. Ειχα σε αυτο το μηχανημα xp για πολλα χρονια, τα vista δε τα δοκιμασα καν, στου αδερφου μου το μηχανημα με quad core 2,4 4gbddr και gts450 ειχε vista64 και ηταν για το πεος. Απο οταν γυρισα και τα 2 μηχανηματα στα win 7 ολα ρολοι, τα 8 δε τα εχω δοκιμασει ακομα. Και σε θεμα gaming παντως καλο θα ειναι να πας στα win7, τα xp αν και ειναι το αγαπημενο μου λειτουργικο το θαβουν σιγα σιγα γιατι καποιος πρεπει να αγορασει και τα καινουρια πραγματα

giannaras13
30-09-12, 12:00
Κυριοι εγω τι να σας πω, στο παλιο pc (αγοραστηκε το 2005, p4 prescot 3.2ghz 3gbddr2 με μητρικη asus p5gd2 και μια ati 2900xt που την εβαλα αργοτερα) το μηχανημα με τα win732 πεταει, οπως πεταγε και με τα xp. Ειχα σε αυτο το μηχανημα xp για πολλα χρονια, τα vista δε τα δοκιμασα καν, στου αδερφου μου το μηχανημα με quad core 2,4 4gbddr και gts450 ειχε vista64 και ηταν για το πεος. Απο οταν γυρισα και τα 2 μηχανηματα στα win 7 ολα ρολοι, τα 8 δε τα εχω δοκιμασει ακομα. Και σε θεμα gaming παντως καλο θα ειναι να πας στα win7, τα xp αν και ειναι το αγαπημενο μου λειτουργικο το θαβουν σιγα σιγα γιατι καποιος πρεπει να αγορασει και τα καινουρια πραγματα

Τα windows xp ειναι οτι καλυτερο εχει βγαλει η microsoft...Τα vista ηταν μια αποτυχημενη προσπαθεια της να περασει στη νεα γενια λειτουργικων αλλα με πολυ λιγη δουλεια ..κοβω και ραβω δηλαδη..τα windows 7 ειναι πολυ καλα..εγω τα τρεχω και στους 2 μου υπολογιστες και μαλιστα στου ξαδερφου μου,που ειναι γυμνασιο και εχει celeron d επεξεργαστη τα τρεχει κανονικοτατα..Τα windows 8 εχουν 2 "επιφανειες εργσιων" μια κλασσικη και μια οπως αυτη που εχουν τα smart phones και ειδικα τα windows phone mango..πλεον ειναι γνωστο οτι η microsoft με ενα λειτουργικο βγαζει 10 χρονια..απλα απανωτα facelifting κλπ τα διαφοροποιουν..