PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντί να χτυπάει το τηλέφωνο να ανάβει λάμπα.



kostas_par
13-08-12, 09:38
Γεια σας παιδιά.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορεί κάποιος να μου κάνει μια κατασκευή με τα παρακάτω χαρακτηριστικά.

Η συσκευή θα συνδέετε στο καλώδιο του τηλεφώνου και σκοπός της θα είναι να ανοίγει έναν διακόπτη κάθε φορά που θα χτυπάει το τηλέφωνο. Η έξοδος θα θέλω να είναι μια μπρίζα έτσι ώστε να μπορώ να συνδέσω εγώ μια λάμπα η οτιδήποτε άλλο θέλω εγώ.


Σχεδιάγραμμα:

36221
Τώρα στο κομμάτι της πληρωμής απο ότι είδα στο Amazon έχει τέτοιες συσκευές κοντά στα 15€ οπότε εσείς θα μου προτείνετε μια τιμή που θεωρείτε σωστή και για εσάς αλλά και για εμένα.
(Η πληρωμή θα γίνει μέσω κατάθεσης σε τράπεζα)

p.gabr
13-08-12, 09:54
Κωνσταντινε
Γιατι δεν το αγοραζεις τοτε απο το αμαζον;

Και να σου πω οτι κανεις δεν προκειται να ασχοληθει ακομα και με 100εβρο

Αυτο που βλεπεις 15 εβρο .η ποσοτητα εχει μηδενησει το κοστος μελετης
Να κατσει τωρα καποιος να το σκεφτει να το υλοποιησει να το διορθωσει και να το φτειαξει οπως θες ,πιστευω αν μη τι αλλο να ειναι μαζοχας για αυτα τα λεφτα

Συγνωμη για την αρνητικη απαντηση, αλλα ετσι δυστυχως ειναι

plouf
13-08-12, 10:08
συμφωνω.. εγω θα στο φτιαχνα αμα ησουν κοντά αλλα και παλι ποιο πολυ για χαβαλε παρεα κτλ

μπορεις να το φτιαξεις μονος σου με κανενα ετοιμο online Κυκλωμα πχ http://hobbycircuits.blogspot.gr/2008/03/telephone-ring-indicator-using-led-lamp.html
αντικαθιστώντας το led Με τρανσιστορ+ρελε.. και φυσικα εξωτερικη τροφοδοσια για το ρελε.

GeorgeVita
13-08-12, 11:44
... θα είναι να ανοίγει έναν διακόπτη κάθε φορά που θα χτυπάει το τηλέφωνο.
Τι γνώσεις έχεις για να το φτιάξεις μόνος σου; Εψαξες για κάποιο σχέδιο στο internet;

Παράδειγμα σε ΚΙΤ: Velleman K8086 (http://www.velleman.eu/downloads/0/illustrated/illustrated_assembly_manual_k8086.pdf) (έχει και το σχέδιο)
ή ένα απλό κύκλωμα (http://www.circuitstoday.com/ringing-phone-light-flasher) που θέλει δοκιμή.
gV

innova
13-08-12, 14:33
Κωνσταντινε
Γιατι δεν το αγοραζεις τοτε απο το αμαζον;

Και να σου πω οτι κανεις δεν προκειται να ασχοληθει ακομα και με 100εβρο

Αυτο που βλεπεις 15 εβρο .η ποσοτητα εχει μηδενησει το κοστος μελετης
Να κατσει τωρα καποιος να το σκεφτει να το υλοποιησει να το διορθωσει και να το φτειαξει οπως θες ,πιστευω αν μη τι αλλο να ειναι μαζοχας για αυτα τα λεφτα

Συγνωμη για την αρνητικη απαντηση, αλλα ετσι δυστυχως ειναι

Κάποιος που είναι άσχετος με τα ηλεκτρονικά (όπως εγώ) θεωρεί πως αφού υπάρχουν έτοιμες ένα σωρό τέτοιες πατεντούλες, θα είναι απλό για έναν - ακόμη και ερασιτέχνη - ηλεκτρονικό να μοντάρει (στην ουσία) μια συσκευούλα που να κάνει τη δουλειά. Δεν νομίζω να πρόκειται για ξανα-ανακάλυψη του τροχού...
Και ο Κωνσταντίνος καλά το σκέφτηκε κατά τη γνώμη μου να μη στείλει (σε πρώτη φάση) έξω τα λεφτά του.

Τώρα αν εδώ σνομπάρουμε ακόμη και τα 100 ευρώ, τι να πώ!
Πάντα καλές δουλειές να έχετε όλοι!

GeorgeVita
13-08-12, 15:47
... Τώρα αν εδώ σνομπάρουμε ακόμη και τα 100 ευρώ, τι να πώ!
Απλό μονταρισμένο KIT με €14.60: http://www.electrohoros.gr/more_details.php?id_prod=KIT_No.1122
Καλύτερο με ρελέ και κουδούνι στα €33.90: http://www.electrohoros.gr/more_details.php?id_prod=PHONE_BELL
Αν περάσεις από καταστήματα ηλεκτρολογικού/ηλεκτρονικού υλικού και εξαρτημάτων θα έχουν περισσότερα.

Κανείς δεν ανέφερε €100 αλλά ότι "ο ανταγωνισμός το έχει €15"!
gV

Υ.Γ. ας περιμένουμε λίγο και τα σχόλια του δημιουργού του θέματος, μπορεί να το βρήκε ήδη.

plouf
13-08-12, 15:52
κανεις δεν σνομπαρε ουτε τα 100 ουτε τα 50, και εγω προσωπικα ουτε τα 15.

απλα του λεμε οτι ειναι αρκετα ευκολο να το κανει μονος του... αν παρολα αυτα αδυνατει εγω πρώτος του είπα να του το κανω...

agis68
13-08-12, 17:59
Eνδεικτικά να πω οτι εχω κατασκευασει παρόμοιομε το 555 που οπλίζει ρελε και αναβει φως μαζί με δυνατή καμπάνα (σε εξοχικό) και μου κοστισε μονο τα υλικά περι τα 45 ευρώ...και εγω πήρα αλλα 50 για τη κατασκευή και υλοποίηση....Δεν είναι απλό αλλά ουτε και πολύ δυσκολο.

MAIKLKF
13-08-12, 18:15
:lool::lool::biggrin::biggrin: Συγνώμη μου βγήκε αυθόρμητα

GeorgeVita
13-08-12, 18:31
:lool::lool::biggrin::biggrin: Συγνώμη μου βγήκε αυθόρμητα

Ελεγξε τα στάσιμά σου!
:ok:

p.gabr
13-08-12, 18:35
Κυριοι το 100 εβρο που ειπα ,ισως να ειναι υπερβολικο

Αναλογιστητε ομως

Ενα κουτι 6 εβρο το καλωδιο τροφοδοσις και η μπριζα σασιου 8 ,ενα διακοπτη δεν θα βαλεις;αυτα τα τρια- τεσσερα πραγματα 16+
Μια πλακετα, οτι και να περιεχει και εναν ρελε πιασαμε τα 25 το λιγοτερο

Κατεβα να τα βρεις,δεν θα φας καμμια ωρα;
Παρτα τωρα ,τρυπες εδω τρυπες εκει, αυτα δεν πληρωνονται;

Και ποτε μην ξεχνατε....ειμαστε οι πιο υποβαθμισμενοι .

Ο υδραυλικος να σου αλλαξει μια βρυση ζηταει 50 και αν ειναι να πας και στον κτηνιατρο αστα, γιατι εχω δωσει 100 εβρο για ενα παπαγαλακι αξιας 60εβρο

Τελος να πω οτι...εαν ο ανθρωπος που απευθυνθεις για την κατασκευη σου, κραταει μαγαζι..δεν υπολογιζει και την εργατορα του;

Και να υπενθυμισω οτι ζητησε ενα κομματι

kostas_par
14-08-12, 15:16
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας.


Να πω πως μου αρέσουν οι ιστοσελίδες σαν αυτή που μαζεύονται άτομα και συζητάνε – ανταλλάζουν ιδέες περί των ηλεκτρονικών.


Δεν μου αρέσει καθόλου να αγοράζω κάτι από το εξωτερικό όταν ξέρω ότι κάποιο από την ΕΛΛΑΔΑ μας μπορεί να το κάνει.


Τελικά θα παραγγείλω από την ιστοσελίδα που πρότεινε ποιο πάνω ο GeorgeVita


Σας ευχαριστώ και πάλι.

dextergsxr
14-08-12, 18:44
ρε παιδια εχω ενα σπασμενο παλιο τηλεφωνο που απο οτι θυμαμε οταν δεχοταν κληση ειχε ενα λαμπακι που αναβε (εμενε ανοιχτο δεν αναβοσβηνε) λετε να μπορω απλα να προσαρμωσω ενα ρελεδακι εκει και να λειτουργει κανονικα σαν διακοπτης για καπιο αλλο κυκλωμα με απλα μια κληση στο τηλεφωνο???

plouf
14-08-12, 18:49
φυσικα...

chip
14-08-12, 19:31
Πιστεύω οτι η καλύτερη περίπτωση είναι το κύκλωμα με το Ledaki Που ανάβει το οποία αντί λεντάκι θα οδηγεί optoisolator με triac (Moc3020) και αυτό με τη σειρά του Triac ΒΤ136.
Προσωπικά κι εγώ δεν πιστεύω οτι αξίζει κανείς να ανταγωνισθεί τον κινέζο.... εκτός και το κάνει για τον εαυτό του και έχει πχ τα υλικά... που χωρίς κουτί καλώδια πρίζες... (μόνο η πλακέτα θα κοστίσει 3-5 ευρώ)