PDA

Επιστροφή στο Forum : ηχεια-ενισχυτης



fm344
13-08-12, 18:13
καλησπερα.
πως πρεπει να ειναι τα ηχεια σε σχεση με τον ενισχυτη σε στερεο
δηλ=αν ο ενιζχυτης ειναι 10βατ,τα ηχεια 160βατ,η,τα ηχεια πιο κατω αποτι εινια ο ενισχυτης,θα παιζουν,θα καουν?
το ιδιο ισχυ και για ενισχυτη αυτοκινητου?

Phatt
13-08-12, 20:23
http://www.youtube.com/watch?v=v0FdBN-Nqig


Για παμε λοιπον...Καταρχας πρεπει να ξερεις τι W δηλωνουν οι συσκευες σου.Στον ενισχυτη κοιταμε παντα τα WRMS και στα μεγαφωνα/ηχεια κοιταμε τα nomimal.Αυτα ειναι τα πιο αντικειμενικα W και τα οποια ανταποκρινεται αυτο που δηλωνει ο ενισχυτης σε αυτο που δηλωνει το ηχειο.Ενας ενισχυτης μπορει να παιξει με μεγαφωνα λιγοτερα W η περισσοτερα.Απλα εαν ειναι λιγοτερα τα W του ηχειου απο τον ενισχυτη, δεν θα μπορεις να τον παιξεις τερμα, γιατι θα καψεις τα ηχεια.

Ο ενισχυτης αυτοκινητου ειναι μια αλλη περιπτωση, γιατι σχεδον ποτε δεν δηλωνουν τα πραγματικα τους W.Επισης οι ενισχυτες αυτοκινητου ειναι πολυκαναλοι, συνηθως με 4 η 5 καναλια.Οταν ομως λενε τα W, δεν λενε ποσα ειναι ανα καναλι αλλα τα αθροιζουν.Οποτε πολλες φορες ακους για ενισχυτη 1000W αυτοκινητου που στην πραγματικοτητα δεν ειναι πανω απο 50WRMS ανα καναλι.Εχε το νου σου.

fm344
13-08-12, 21:17
οκ,ευχαριστω.πες μου και πως βρησκω τα wrms σε ενιχσυτη ?

Phatt
13-08-12, 21:18
Εαν δεν τα γραφει επανω το μηχανημα, ειναι λιγο δυσκολο να τα βρεις.

PCMan
13-08-12, 23:50
οκ,ευχαριστω.πες μου και πως βρησκω τα wrms σε ενιχσυτη ?

Γράψε μάρκα/μοντέλο στον φίλο μας τον google και θα βρεις τα χαρακτηριστικά του.

fm344
14-08-12, 13:50
οι ενισχυτες Α,Β,ΑΒ,ειναι μονο για το στερεο του σπιτιου,η,και για υο αμαξι?

Γιώργος Φυσικός
14-08-12, 14:11
τώρα πιά οι περισσότεροι είναι AB ή D.

δεν ξέρω κανέναν παλαβό που να έχει φτιάξει class A ενισχυτή αυτοκινήτου... δεν αποκλείεται όμως κάποια μικρή ή περίεργη εταιρία να έχει class A ενισχυτές για αμάξια.