PDA

Επιστροφή στο Forum : Xenon σε Honda pcx 125cc



limas
16-08-12, 19:32
Καλησπέρα. Με βάση τα χαρακτηριστικά του manual οι λαμπτήρες (bulbs) για το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι τύπου HS5. Είναι πολύ σπάνιοι στην αγορά και πολύ ακριβοί για τον ίδιο λόγο. Έλεγα μήπως ξέρετε αν μπορεί να γίνει κάποια μετατροπή με άλλου είδους λαμπτήρες. Οι μετασχηματιστές σε όλα τα xenon είναι ίδιοι;

Καμιά ιδέα??

Ευχαριστώ.

teo_GR
16-08-12, 21:27
Κάτι τέτοιο δεν σε ενδιαφέρει?

http://www.alibaba.com/product-gs/512929422/High_quality_new_HS5_swing_12V.html
http://gzjoying.en.alibaba.com/product/564576124-213471743/HS5_Motor_Kit_for_honda_PCX.html
http://www.dhgate.com/motorcycle-hs5-bulb-xenon-hid-bulbs-for-pcx/p-ff808081321fe3b70132350dfe53427c.html

limas
16-08-12, 22:06
http://www.alibaba.com/product-gs/51...swing_12V.html (http://www.alibaba.com/product-gs/512929422/High_quality_new_HS5_swing_12V.html)
Αυτό λέει για minimum quality στα 50 κομμάτια.

Τα άλλα δυο λίνκ μου κάνουν, αλλά είναι ανάκριβα και ειναι και το site περίεργο. Μου έχουν πεί πως επειδή δεν χρησιμοποιούν το paypal στις πληρωμές δεν είναι και τόσο αξιόπιστο.
Επίσης σκέψου ότι και τις τρεις σκάλες στο αμάξι τις άλλαξα πρίν 2 χρόνια με < 100 ευρω.

Phatt
16-08-12, 23:22
Ποσα W ειναι η λαμπα στο μηχανακι;

Αστο το βρηκα.Μπορεις να βαλεις xenon.Θα πρεπει να παρεις bi-xenon για να εχεις και τις 2 σκαλες σε μια λαμπα.Αν σκεφτεσαι να αγορασεις λαμπες σκετες απο εξωτερικο και τα υπολοιπα απο εδω γινεται, εφοσον οι λαμπες και τα ballast ειναι τα ιδια W.Απλα αν αγορασεις λαμπες bi-xenon θα πρεπει και η υπολοιπη καλωδιωση να ειναι για bi-xenon.

teo_GR
17-08-12, 17:48
Μιχάλη στα έδωσα ενδεικτικά γιατί νόμιζα ότι θεωρείς πως δεν υπάρχουν.
Αν ψάξεις θα βρεις σε πολλά σαιτ και με PayPal. Εγώ έκανα μια πολύ γρήγορη αναζήτηση έτσι πρόχειρα.
Τώρα αν γενικά σου φαίνετε ακριβά και θες να βάλεις μια άλλη λάμπα για πιο φτηνά φαντάζομαι ότι αν την πάρεις στο χέρι και πας σε ένα μαγαζί θα δεις αν κουμπώνει κάποια άλλη και μετά eBay.

kx5
17-08-12, 17:57
Xenon στο σκούτερ... πολύ λογικό.

limas
17-08-12, 18:11
Ποσα W ειναι η λαμπα στο μηχανακι;

Αστο το βρηκα.Μπορεις να βαλεις xenon.Θα πρεπει να παρεις bi-xenon για να εχεις και τις 2 σκαλες σε μια λαμπα.Αν σκεφτεσαι να αγορασεις λαμπες σκετες απο εξωτερικο και τα υπολοιπα απο εδω γινεται, εφοσον οι λαμπες και τα ballast ειναι τα ιδια W.Απλα αν αγορασεις λαμπες bi-xenon θα πρεπει και η υπολοιπη καλωδιωση να ειναι για bi-xenon.

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.
Είναι 35w. Οι παραπάνω λύσεις με τα link που έβαλε ο Βασίλης έχουν έτοιμα κιτ. Αυτά έχουν bi-xenon? bi-xenon αν δεν κάνω λάθος είναι και οι Η4 λαμπτήρες που υπάρχουν σε ορισμένα αυτοκίνητα, καθώς χρησιμοποιούν ένα λαμπτήρα με μεταβλητή θέση του κατόπτρου, όταν γίνεται εναλλαγή από φώτα διασταυρώσεως σε πορείας.

Στο άλλο που λες, τα ballasts πρέπει να έχουν έξοδο 35 w και οι λάμπες να θέλουν είσοδο πάλι 35w για να δουλέψουν, Σωστά?

limas
17-08-12, 18:12
Xenon στο σκούτερ... πολύ λογικό.

+1000

Μια πολύ καλή μετατροπή και αρκετά χρήσιμη.

limas
17-08-12, 18:15
Μιχάλη στα έδωσα ενδεικτικά γιατί νόμιζα ότι θεωρείς πως δεν υπάρχουν.
Αν ψάξεις θα βρεις σε πολλά σαιτ και με PayPal. Εγώ έκανα μια πολύ γρήγορη αναζήτηση έτσι πρόχειρα.
Τώρα αν γενικά σου φαίνετε ακριβά και θες να βάλεις μια άλλη λάμπα για πιο φτηνά φαντάζομαι ότι αν την πάρεις στο χέρι και πας σε ένα μαγαζί θα δεις αν κουμπώνει κάποια άλλη και μετά eBay.

Βασίλη ευχαριστώ που ασχολήθηκες. Λοιπόν, ο κινέζος από το Alibaba μου είπε για Escrow payment?? Αναφέρει πως είναι ένας τρόπος πληρωμής αξιόπιστος σαν το paypal? Αν γνωρίζει κανείς σχετικά ας μου στείλει pm για να μην βγαίνουμε και off topic.

kx5
17-08-12, 21:17
+1000

Μια πολύ καλή μετατροπή και αρκετά χρήσιμη.
Να υποθέσω ότι σε σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν θα στραβώνεις οτιδήποτε βρίσκεται μπροστά από το σκούτερ σου.

limas
18-08-12, 08:36
Να υποθέσω ότι σε σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν θα στραβώνεις οτιδήποτε βρίσκεται μπροστά από το σκούτερ σου.

Με ενδιαφέρει από την μία να βλέπω καλύτερα στον δρόμο και από την άλλη να μην στραβώνω τους απέναντι διότι δεν θα ήθελα και αυτοί να με στραβώνουν αν είχαν xenon. Το λογικό δλδ.

teo_GR
18-08-12, 17:14
Δεν κατάλαβες όπως δεν κατάλαβες και στο πρώτο μην που σου έγραψε.
Ο φίλος θεωρεί ότι είναι δεδομένο πως αν βάλεις xenon θα τυφλώνεις τους άλλους.
Μη με ρωτήσεις πως το συμπεραίνει?

Phatt
18-08-12, 19:11
Το συμπερασμα ειναι το εξης.Συνηθως, τα φαναρια που ειναι φτιαγμενα για να δεχονται απλες λαμπες, οταν βαλεις λαμπες xenon στα ιδια W, τυφλωνουν.

moutoulos
19-08-12, 01:23
Κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα.

Έχω δυο μηχανές.
CBF500 & TDM850.

Δεν σκέφτηκα ποτέ να βάλω xenon, με καλύπτουν (στο Honda ειδικά με υπερκαλύπτουν) τα "μαμήσια".
Τώρα εσύ σε ένα scouter PCX125, που είναι επώνυμο (Honda), είναι καινούργιο (οχι πάνω απο 2ετίας),
μπορώ να ρωτήσω τι σε βάζει ο διάολος να βάλεις xenon?.

kx5
19-08-12, 01:29
Με ενδιαφέρει από την μία να βλέπω καλύτερα στον δρόμο και από την άλλη να μην στραβώνω τους απέναντι διότι δεν θα ήθελα και αυτοί να με στραβώνουν αν είχαν xenon. Το λογικό δλδ.
...κάτι το οποίο δε πρόκειται να πετύχεις ποτέ.

limas
19-08-12, 19:27
Ρε παιδιά απλά είναι τα πράγματα. Εχω 2 χρόνια σε Honda Civic και τις 3 σκάλες με xenon, με τα μαμίσια φανάρια και δεν είχα πρόβλημα. Μόνο στην αρχή μου είχαν ανάψει τα φώτα 2 τύποι και μετά τα κατέβασα μια σκάλα χαμηλότερα από ένα διακόπτη εσωτερικά του αυτοκινήτου και από τότε ουδέν πρόβλημα.

Σε ότι αφορά το θέμα αντανάκλασης, το σχήμα των κατόπτρων των φαναριών, είναι σχεδιασμένο για να αντανακλά προς συγκεκριμένη κατεύθυνση την δέσμη.

Anyway, εγώ άλλο ρώτησα..

Φιλικά πάντα.