PDA

Επιστροφή στο Forum : ρευμα για εργαστηριο



vellamos
17-08-12, 16:05
καλησπερα παιδες... εχω αρχισει και τελειωσει με την κατασκευη ενος μεταλικου εργαστηριου που ειναι στον κηπο του σπιτιου μου.εχω ομως μερικες αποριες σχετικα με το ρευμα.θα τραβηξω ρευμα απο τον γενικο πινακα και θα χρησιμοποιω και ηλεκτροκολησεις.

στον πινακα θελω να βγαλω μια ξεχωριστη ασφαλεια.απο ποια καλωδια να παρω ρευμα??τι ασφαλεια να παρω(Αμπερ). να παρω απο την γραμμη του κλιματιστικου?ειναι εφικτο να χρησιμοποιησω αυτη την ασφαλεια??το κλιματιστικο αναβει ελαχιστα ως καθολου και ειναι μονο του.η ασφαλεια.ειναι siemens και γραφει 230--400 volt και c20. δεν αναφερει αμπερ.

τι διαμετρο να εχουν τα καλωδια??

εχει νοημα να βγαλω και δευτερη ασφαλεια στο εργαστηριο ωστε αν πεσει να μην πηγαινοερχομαι μεσα εξω??
μιας και η ολη κατασκευη ειναι μεταλικη μηπως πρεπει να την γειωσω? πως θα το κανω??

Hulk
17-08-12, 16:44
Φιλε Μιχαλη αν δεν εχεις καθολου σχεση με της ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις θα σου προτεινα να φερεις ενα ηλεκτρολογο.
Μπορουν παρα πολλοι να σου πουν πως και που να παρεις ρευμα απο τον πινακα, αλλα απο την ερωτηση σου καταλαβα οτι
δεν εχεις σχεση με το ρευμα. Δεν ειναι απλα ενα κυκλωματακι που λειτουργει με 12 βολτ και αν κανεις λαθος το πολυ πολυ
να κανει ενα μπαμ!
ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ!!!

φιλικα Σαββας.

Arnoldone
17-08-12, 18:14
Κάτι παρόμοιο που έχω φτιάξει...,για παροχή πήρα απο γραμμή θερμοσιφώνου( αφού τον ξήλωσα ) και μετά έβαλα ξεχωριστό πίνακα στο σπιτάκι , με κάθε πρίζα να τερματίζει σε δικιά της ασφάλεια ...το ξέρω λίγο υπερβολικό αλλά μερικές φορές χρειάζεται ...36305

mixalis1988
17-08-12, 18:51
Κάτι παρόμοιο που έχω φτιάξει...,για παροχή πήρα απο γραμμή θερμοσιφώνου( αφού τον ξήλωσα ) και μετά έβαλα ξεχωριστό πίνακα στο σπιτάκι , με κάθε πρίζα να τερματίζει σε δικιά της ασφάλεια ...το ξέρω λίγο υπερβολικό αλλά μερικές φορές χρειάζεται ...36305

Ναι αλλα αν πεσει το ρελε διαρροης στον υποπινακα θα πεσει και στον κυριως πινακα.Επρεπε να παρεις απ την γενικη ασφαλεια απ τον γενικο πινακα στον οποιο η σειρα των ασφαλιστικων διαταξεων θα ειναι η εξης:Γενικος διακοπτης , Γενικη ασφαλεια , ΔΔΕ.

tomhel
17-08-12, 19:10
Εγω εκεινο που εχω να σου πω ειναι κατι σαν και αυτο.....


http://www.youtube.com/watch?v=D0dATFqvodY&feature=player_embedded

duomax03
17-08-12, 20:09
ρε παλικάρι πήγαινε πάρε απο το praktiker μια καλή μπαλαντέζα (...αυτή που έχει και ασφάλειες, τη γερμανική λέω ) και άσε τώρα τα πειράματα.

Arnoldone
17-08-12, 20:43
Ναι αλλα αν πεσει το ρελε διαρροης στον υποπινακα θα πεσει και στον κυριως πινακα.Επρεπε να παρεις απ την γενικη ασφαλεια απ τον γενικο πινακα στον οποιο η σειρα των ασφαλιστικων διαταξεων θα ειναι η εξης:Γενικος διακοπτης , Γενικη ασφαλεια , ΔΔΕ.

Αυτό το λες για να μη τρέχω στον κεντρικό πίνακα όταν πέσει ο διαρροής , επειδή πάει καιρός που το έχω φτιάξει και δε θυμάμαι καλά ...?

Hulk
17-08-12, 22:54
Αυτο που λεει ο Μιχαλης εννοει οτι δεν βαζεις ποτε μετα απο ρελε διαφυγης και δευτερο, μπορει να πεφτει χωρις λογο ή το χειροτερο
να μην πεσει και καθολου οταν χρειαστει. Πρεπει να παρεις απο τον κυριο πινακα πριν το ΔΔΕ για τον υποπινακα στο σπιτακι αφου θα
εχει το δικο του ρελε πλεον.

Arnoldone
18-08-12, 00:36
Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες , μάλλον δεν το είχα λάβει εξ' αρχής υπόψιν μου, θα κοιτάξω να κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις ... αλλά υπάρχει κάποια λογική εξήγηση σχετικά με τα 2 διαρροής σε ξεχωριστούς πίνακες και τη δυσλειτουργία τους ... ? Ευχαριστώ

vellamos
19-08-12, 15:52
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. απο εβδομαδα θα εχουμε εξελιξεις. σημερα ανοιξα τον πινακα και ειδα οτι ειναι ευκολη η ολη διαδικασια χωρις ωστοο να σημενει οτι δεν ειναι και επικινδυνη.τηρω ολα τα μετρα ασφαλειας. απο αυριο θα σας ενημερωσω..

Papas00zas
19-08-12, 20:57
Ναι αλλα αν πεσει το ρελε διαρροης στον υποπινακα θα πεσει και στον κυριως πινακα.Επρεπε να παρεις απ την γενικη ασφαλεια απ τον γενικο πινακα στον οποιο η σειρα των ασφαλιστικων διαταξεων θα ειναι η εξης:Γενικος διακοπτης , Γενικη ασφαλεια , ΔΔΕ.
Ναι αλλά οι ρελέδες πέφτουν αν είναι σε σειρά-τουλάχιστον εγώ έτσι ξερω-το έχω δει. Εσύ τι λες Μιχάλη;

mixalis1988
19-08-12, 22:09
Ναι αλλά οι ρελέδες πέφτουν αν είναι σε σειρά-τουλάχιστον εγώ έτσι ξερω-το έχω δει. Εσύ τι λες Μιχάλη;

Κοιαταξε να δεις δεν μου εχει τυχει το ενδεχομενο εαν δυο ΔΔΕ ειναι σε σειρα να μην λειτουργησουν καθολου.Αντιθετως σε πολλες εγκαταστασεις οπου οι ηλεκτρολογοι ειναι "τσοπανηδες" και ασφαλιζουν τους υποπινακες και με 3πλη ασφαλεια κιολας στον γενικο πινακα και οι ΔΔΕ ειναι σε σειρα, σε περιπτωση διαρροης πεφτουν και οι 2 ΔΔΕ με αποτελεσμα να πρεπει να κατεβεις και στον κατω οροφο που ειναι ο γενικος πινακας.

Arnoldone
20-08-12, 01:28
Συνεπώς δεν υπάρχει κάποια λογική εξήγηση ? για το πως 2 ή περισσότεροι διαρροής μπορεί "μπλοκάρουν" όταν είναι τοποθετημένοι σε σειρά ή σε ξεχωριστούς πίνακες , υποπίνακες ? πέρα του σπαστικού τρέξιμου στο κεντρικό πίνακα ?

vasilllis
20-08-12, 17:05
υπαρχει.
εχει βγει ''αυτοματο ρελε διαφυγης'' που οπλιζει συτοματα οταν πεσει.Οποτε αν πεσει ο εργαστηριου και ο γενικος σε λιγα δευτ. θα σηκωθει ο γενικος μονος του.

Arnoldone
21-08-12, 00:26
Πολύ ωραίο αυτό ευχαριστώ, δε το γνώριζα , αλλά αυτό που θέλω να μάθω είναι πώς , εξηγείται λογικά να μπλοκάρουν οι "διαφυγής" ή να μη δουλέψουν καθόλου (ο ένας από τους 2 ή και οι 2 ) , όταν διαταχθούν σε σειρά σε 2 ή περισσότερους πίνακες .(τι ακριβώς μπορεί να συμβεί και θα έχουμε fail ... ? ) ευχαριστώ πολύ !

vasilllis
21-08-12, 12:12
Πολύ ωραίο αυτό ευχαριστώ, δε το γνώριζα , αλλά αυτό που θέλω να μάθω είναι πώς , εξηγείται λογικά να μπλοκάρουν οι "διαφυγής" ή να μη δουλέψουν καθόλου (ο ένας από τους 2 ή και οι 2 ) , όταν διαταχθούν σε σειρά σε 2 ή περισσότερους πίνακες .(τι ακριβώς μπορεί να συμβεί και θα έχουμε fail ... ? ) ευχαριστώ πολύ !

δεν το εχω υποψη μου αυτο.εμενα παντως αρκετες φορες πεφτουν και τα δυο ή και μονο το ενα.
απιθανο μου φαινεται.

lepouras
22-08-12, 04:15
δεν έχουν κανένα πρόβλημα αν είναι σωστά οι εγκαταστάσεις. απλά δεν έχει νόημα. άμα είναι να βάλεις όσα ρελε θέλεις ας είναι αυτόνομα αλλιώς θα πέφτουν όλα από εκεί που δημιουργήθηκε το πρόβλημα και προς τα πίσω.