PDA

Επιστροφή στο Forum : Xenon Λάμπες Help (Opel Tigra 1998)



Evdemon
18-08-12, 04:10
Παίδες θέλω να πάρω για το Opel Tigra (1998 ) μου λάμπες xenon έχω βρει ένα Site οπού μπορώ να προμηθευτώ άλλα επειδή είμαι άσχετος δεν μπορώ να καταλάβω πιες είναι για το αμάξι μου η δεν παίζει ρολό ? τι είναι αυτό το H1 κ.τ.λ.π που βγάζει ? θέλω 4 λάμπες λευκού χρώματος και για τα φώτα πορείας και για να διασταυρώσεως (μεγάλη μικρή σκάλα) θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια μια και είμαι άσχετος χάχα το Site που είδα είναι το http://www.carxtreme.gr/lampes-1/lam...on-oshram.html (http://www.carxtreme.gr/lampes-1/lampes-xenon-oshram.html) (από τιμές είναι καλά το site η να δω άλλου)?

Evdemon
18-08-12, 21:32
να προσθέσω επίσης ότι κερνάω 1 κιλό παγωτό σε όπιον με βοηθήσει χαχαχα:lool:

PCMan
18-08-12, 23:32
Κατ αρχήν ότι και να βάλεις, αν το φανάρι σου δεν είναι κατάλληλο(με προτζέκτορα) τότε θα τυφλώνεις τον κόσμο και κάποια στιγμή μπορεί να αρχίζουν να γράφουν για αυτό τον λόγο.

Να κοιτάξεις στο ebay.
Ψάψε για όλο το κιτ. Aποτελείται απο την λάμπα και το ballast.
Το Η1 δηλώνει τι υποδοχή έχει το φανάρι σου. Αν οι λάμπες που έχεις τώρα είναι Η1 τότε οι λάμπες που θα πάρεις θα είναι Η1 γιατι άλλος τύπος δεν θα κουμπώνει. Τα μπαλάστ είναι κοινά για όλους τους τύπους.
Να κοιτάξεις για 35W και απόχρωση 6000Κ και κάτω.(στα εργοστασιακά βάζουν 4300Κ) Οτιδήποτε ανώτερο του 6000Κ μπλεδίζει και όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία (Κελβιν) τόσο πέφτει η φωτεινότητα.

Γιατιι 4? Θα βάλεις και στην μεγάλη σκάλα?

ΥΓ. Μόνο μην είναι σοκολάτα!

Evdemon
18-08-12, 23:40
Καταρχάς φίλε Νίκο ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου !!! πρέπει να πάρω Kit ε ? 4 ναι και για την μεγάλη σκάλα άλλα για λογούς οικονομικούς θα το κάνω στο μελών λογικά .Έχεις κάτι κάλο να προτεινεις από ebay να καποιο λινκ ίσος κάτι οικονομικό άλλα και κάλο όσο γίνετε γιατί ακούω πολλά ότι καίγονται εύκολα (ελπίζω να είναι χαζομάρες)

Evdemon
18-08-12, 23:42
ΥΓ. Μόνο μην είναι σοκολάτα! χαχαχα οτι θες :D

Evdemon
19-08-12, 00:44
http://www.ebay.com/itm/35-55W-HID-Xenon-Conversion-Kit-H1-H3-H4-2-H7-H8-H9-H11-H10-9005-HB3-9006-HB4-/320955620686?pt=LH_DefaultDomain_2&var=&hash=item4aba721d4e αυτά είναι καλά ρε πεδία μπορεί κάποιος να μου πει ?

griniaris
19-08-12, 00:46
αν θες να με ακουσεις καλυτερα να απευθυνθεις σε ενα μαγαζι και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Μπορει οντως να γλυτωσεις λεφτα απο το εξωτερικο αλλα οταν θα σου καουν (ειναι θεμα χρονου) θα πρεπει
να ξαναπαραγγειλεις. οποτε θα σου βγει στα ιδια λεφτα.

Υπαρχουν φθηνες λυσεις και επωνυμες με εγγυηση.
Για πληροφοριες Π.Μ.

tao
19-08-12, 01:22
Θα προσπαθήσω να στο πω απλά κάθε λάμπα πρέπει να έχει καιτον μετασχηματιστή της
Οπότε να θέλεις να βάλεις xenon στην μικρή σκάλα θα πάρεις ένα κιταν θέλεις να βάλεις και στις 2 σκάλες μικρή και μεγάλη θα πρέπει να πάρεις 2κιτ το Η1 Η2 &&& που βλέπεις είναι ο τύπος της λάμπας κάθε αμάξι έχειτον δικό του τύπο εσύ λογικά φοράς Η1 για να είσαι σίγουρος θα δεις από το βιβλιαράκιτου αυτοκινήτου σου τι φοράς ή αν βγάλεις τις λάμπες θα το δις να το γραφεί επάνωτης τον τύπο πρόσεχε 2 πράγματα σιγουρέψου ότι η μικρή και η μεγάλη σου σκάλα είναιη ιδίου τύπου και επιδι έχω και εγώ Opel astra ρώτα από αυτόν που θα τα αγοράσεις αντα αναγνωρίζει το αμάξι γιατί παράδειγμα εμένα ήθελε πατέντα για να τα κάνω να ανάβουν.Έβλεπε ο εγκέφαλος μεγάλο φορτίο στις λάμπες και πιθανόν το μετάφραζε σαν βραχυκύκλωμακαι έκοβε τα ρεύματα δηλαδή άναβαν και έσβηναν μετά από 30 δευτερόλεπτα αλλά φτιάχνειμη φοβάσαι

Evdemon
19-08-12, 03:53
Φίλε Tao ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το χρόνο που διέθεσες !!!!

PCMan
19-08-12, 05:23
αν θες να με ακουσεις καλυτερα να απευθυνθεις σε ενα μαγαζι και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Μπορει οντως να γλυτωσεις λεφτα απο το εξωτερικο αλλα οταν θα σου καουν (ειναι θεμα χρονου) θα πρεπει
να ξαναπαραγγειλεις. οποτε θα σου βγει στα ιδια λεφτα.

Υπαρχουν φθηνες λυσεις και επωνυμες με εγγυηση.
Για πληροφοριες Π.Μ.

Βέβαια. Πάνε στο μαγαζί να δώσεις τουλάχιστον 60€ για το ένα. Τώρα το κεφάλι σου πως θα είναι ήσυχο αφού τα κιτ είτε τα πάρεις απο δω είτε απο κει, θα είναι τα ίδια κινέζικα, δεν ξέρω.
Και το ένα θα καεί κάποια στιγμή και το άλλο και πάλι θα το πληρώσεις το 60άρι(δεν ξέρω αν στο μαγαζί σου τα δίνετε τζάμπα αν καεί κάποιο...). Στο ebay πληρώνεις 20€ παίρνοντας το κατευθείαν απο το εργοστάσιο(δεν κλέβει κανένας άλλος).

Ρίξε τα αγκίστρια σου αλλού. Εδώ μέσα υπάρχουν ψαγμένοι άνθρωποι.


Φίλε βασίλη, καλό το κιτ που βρήκες. Διάλεξε τύπο και θερμοκρασία και παράγγειλε τα. Όταν είναι να τα περάσεις εδώ είμαστε :)

Evdemon
19-08-12, 14:17
φίλε Νίκο ακόμη μια φορά ευχαριστώ πολύ !!!!!! :biggrin:

LEONAROS
19-08-12, 14:44
γεια χαρα σε ολους. θα σου πω τι δικη μου γνωμη : καποια στιγμη ειχα παει στον ηλεκτρολογο για το αμαξι μου και στη συζητηση που καναμε μου εδειξε καποιες λαμπες τυπου xenon.και οταν λεω τυπου δεν εννοω απομιμηση κλπ. ουσιαστικα αλλαζεις μονο τις λαμπες χωρις καμμια περαιτερω τροποποιηση και προσθηκη. δυο ειναι οι μαρκες που κυκλοφορουν και μαλλον δουλευουν περισσοτερο osram και philips. το ποια ειναι καλυτερη δεν ξερω να σου πω. ισως οι osram. αλλα μπορω να σου πω οτι απο 2 φιλους μου(τους το ειχα ανεφερει και βαλανε) τα αποτελεσμα ειναι ακρως ικανοποιητικο και εξισου ξεκουραστο. δεν τυφλωνεις τον απεναντι και χαμηλοτερο κοστος. απο σεπτεμβριο λεω να παω να βαλω και γω. αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω και εχει δοκιμασει θα με ενδιαφερε και μενα μια τριτη και τεταρτη γνωμη.

PCMan
19-08-12, 14:53
γεια χαρα σε ολους. θα σου πω τι δικη μου γνωμη : καποια στιγμη ειχα παει στον ηλεκτρολογο για το αμαξι μου και στη συζητηση που καναμε μου εδειξε καποιες λαμπες τυπου xenon.και οταν λεω τυπου δεν εννοω απομιμηση κλπ. ουσιαστικα αλλαζεις μονο τις λαμπες χωρις καμμια περαιτερω τροποποιηση και προσθηκη. δυο ειναι οι μαρκες που κυκλοφορουν και μαλλον δουλευουν περισσοτερο osram και philips. το ποια ειναι καλυτερη δεν ξερω να σου πω. ισως οι osram. αλλα μπορω να σου πω οτι απο 2 φιλους μου(τους το ειχα ανεφερει και βαλανε) τα αποτελεσμα ειναι ακρως ικανοποιητικο και εξισου ξεκουραστο. δεν τυφλωνεις τον απεναντι και χαμηλοτερο κοστος. απο σεπτεμβριο λεω να παω να βαλω και γω. αν καποιος γνωριζει κατι παραπανω και εχει δοκιμασει θα με ενδιαφερε και μενα μια τριτη και τεταρτη γνωμη.

Αυτές οι λάμπες είναι απλές λάμπες αλογόνου(όπως είναι οι κανονικές) μόνο που το γυαλί τους είναι βαμμένο μπλε. Έτσι το φως βγαίνει λίγο πιο άσπρο απ'ότι θα έβγαινε σε μία απλή λάμπα και αυτό γιατί το κίτρινο φως την λάμπας αντισταθμίζεται απο το μπλέ. Το αποτέλεσμα είναι πιο άσπρο φως που μπλεδίζει λίγο αλλά με αρκετά μειωμένη φωτεινότητα. Με λίγα λόγια είναι πεταμένα λεφτά. Είχα τέτοιες και τις πέταξα.

Μάρκες υπάρχουν πολλές, νουνού όμως ένα (Philips-oshram) ;)

Τις λένε xenon για να παραπλανήσουν κάποιον ανίδεο. Πιο σωστά, είναι τύπου xenon(αν και παλι ακούγεται λάθος) και αυτό παίρνει το όνομα του από το πιο άσπρο χρώμα, όπως έχουν οι Xenon δηλαδη.

p270
19-08-12, 15:01
στα μεγαλα μην βαλεις θα εχεις προβλημα στο σινιαλο υπαρχει καθυστερηση μεχρι να αναψει η xenon και το σινιαλο σου που το κανεις στιγμιαια δεν θα φαινεται

PCMan
19-08-12, 15:04
στα μεγαλα μην βαλεις θα εχεις προβλημα στο σινιαλο υπαρχει καθυστερηση μεχρι να αναψει η xenon και το σινιαλο σου που το κανεις στιγμιαια δεν θα φαινεται

Έχω 4 χρόνια χωρίς πρόβλημα.
Το σινιάλο φαίνεται κανονικά. Όσο για το άναμμα, υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση αλλά είναι θέμα συνήθειας.
Αν με το που άναβες τα μεγάλα έσβηναν το μικρά, τότε θα υπήρχε πρόβλημα.

Nemmesis
19-08-12, 19:05
φαναρια με προτζεκτορα εχεις???? ειναι κριμα να σε βριζουν...

griniaris
19-08-12, 19:26
Βέβαια. Πάνε στο μαγαζί να δώσεις τουλάχιστον 60 για το ένα. Τώρα το κεφάλι σου πως θα είναι ήσυχο αφού τα κιτ είτε τα πάρεις απο δω είτε απο κει, θα είναι τα ίδια κινέζικα, δεν ξέρω.
Και το ένα θα καεί κάποια στιγμή και το άλλο και πάλι θα το πληρώσεις το 60άρι(δεν ξέρω αν στο μαγαζί σου τα δίνετε τζάμπα αν καεί κάποιο...). Στο ebay πληρώνεις 20 παίρνοντας το κατευθείαν απο το εργοστάσιο(δεν κλέβει κανένας άλλος).

Ρίξε τα αγκίστρια σου αλλού. Εδώ μέσα υπάρχουν ψαγμένοι άνθρωποι.


Φίλε βασίλη, καλό το κιτ που βρήκες. Διάλεξε τύπο και θερμοκρασία και παράγγειλε τα. Όταν είναι να τα περάσεις εδώ είμαστε :)

Περνιεσαι για εξυπνος????
Νομιζεις οτι ξερεις τα παντα???
Ποια αγκιστρια ρε ανεγκεφαλε?
Αλλη δουλεια κανω και δεν εχω καμμια σχεση με τα εν λογο μαγαζια....
Απο Αθηνα ειμαι. Λες να εχω μαγαζι στην αθηνα και να θελω να πουλησω στον Εβρο?
Εγω ασφαλιστικα γραφεια εχω και απλα ειπα να πω την γνωμη μου μιας και εχω βαλει σε ολα μου τα αμαξια χενον.

Αν εσυ εισαι χαζος ή αν τα εχεις πιει και λες οτι σου κατεβει δεν φταιω.
Ουτε φταιω αν σε κοροιδευουν τα μαγαζια που λες και δεν στα περνάνε στην εγγυηση.
Οτι ειδος και να ειναι εντος ευρωπαικης ενωσης εχει 1 χρονο εγγυηση.

Και δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου επιτιθεσαι. Με ξερεις και απο χτες?

Επειδη ειδες οτι ειναι το πρωτο μου post καταλαβες οτι ειμαι μαγαζι και θελω να πουλήσω.
Αν δεις εχω γραφτει απο το 2009 αλλα δεν postαρω γιατι απλα ενημερωνομαι.
Συγχαρητηρια για τον συμφορουμιτη σας.... χαχαχαχαχαχα

Αν θες να το συνεχισουμε... dimigr81@yahoo.gr

Evdemon
20-08-12, 02:15
φαναρια με προτζεκτορα εχεις???? ειναι κριμα να σε βριζουν... Ωχ θα σε γελάσω προτζεκτορα δεν έχω ιδέα πως το καταλαβαίνεις καν :confused1: ?

PCMan
20-08-12, 04:01
Περνιεσαι για εξυπνος????
Νομιζεις οτι ξερεις τα παντα???
Ποια αγκιστρια ρε ανεγκεφαλε?
Αλλη δουλεια κανω και δεν εχω καμμια σχεση με τα εν λογο μαγαζια....
Απο Αθηνα ειμαι. Λες να εχω μαγαζι στην αθηνα και να θελω να πουλησω στον Εβρο?
Εγω ασφαλιστικα γραφεια εχω και απλα ειπα να πω την γνωμη μου μιας και εχω βαλει σε ολα μου τα αμαξια χενον.

Αν εσυ εισαι χαζος ή αν τα εχεις πιει και λες οτι σου κατεβει δεν φταιω.
Ουτε φταιω αν σε κοροιδευουν τα μαγαζια που λες και δεν στα περνάνε στην εγγυηση.
Οτι ειδος και να ειναι εντος ευρωπαικης ενωσης εχει 1 χρονο εγγυηση.

Και δεν μπορω να καταλαβω γιατι μου επιτιθεσαι. Με ξερεις και απο χτες?

Επειδη ειδες οτι ειναι το πρωτο μου post καταλαβες οτι ειμαι μαγαζι και θελω να πουλήσω.
Αν δεις εχω γραφτει απο το 2009 αλλα δεν postαρω γιατι απλα ενημερωνομαι.
Συγχαρητηρια για τον συμφορουμιτη σας.... χαχαχαχαχαχα

Αν θες να το συνεχισουμε... dimigr81@yahoo.gr

Δεν είδα κανέναν χαρακτηρισμό σε αυτό που έγραψα προς εσένα, σε αντίθεση με εσένα βέβαια. Δε θα σχολιάσω τις βρισιές σου. Ο κόσμος βλέπει ποιος άνθρωπος κρυβόταν πίσω από αυτό το ψευδώνυμο(που πολύ ορθά επέλεξες)..
Δεν ξέρω από που είσαι. Μπορείς να γράψεις οτιδήποτε εκεί, αλλά και έτσι να είναι, δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που πουλάει με ταχυδρομείο.

Κατ' αρχήν από την στιγμή που γράφει εδώ μέσα ο βασίλης, πάει να πει ότι δε θα πάει σε μαγαζί. Αν ήταν να πάει, δε θα το ξέραμε καν. Ούτε τύπους θα ρωτούσε ούτε site ούτε τίποτα.
Δεν με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Αυτό που είδα εγώ είναι να βλέπεις ένα "θύμα" και να του λες, όχι εκείνο, να πας σε μαγαζί. Και μετά του λες για περισσότερα pm. Τι θες να κρύψεις δηλαδή? Κάτι που απαγορεύεται στους όρους χρήσης? Διαφήμιση ίσως? Αλλιώς γιατί να του τα πεις ιδιαιτέρως? Αλλά ξέχασα, εσύ είσαι εδώ μόνο για να ενημερώνεσαι και να μην προσφέρεις τίποτα(αποδεδειγμένα μετά από 3 χρόνια απραξίας) σε εμάς που σου δώσαμε απλόχερα τόση γνώση.

Μπορεί όμως να κάνω και λάθος γιατί είμαι έξυπνος, ξερόλας, ανεγκέφαλος, χαζός, και έχω πιει και λέω ότι μου κατέβει.

Με έχουν και με χαίρονται οι συμφορουμιτες μου, μην στεναχωριέσαι.

PCMan
20-08-12, 04:05
Ωχ θα σε γελάσω προτζεκτορα δεν έχω ιδέα πως το καταλαβαίνεις καν :confused1: ?

Είναι μία γυάλινη μεγάλη μπίλια.
http://www.oznium.com/images/projector_headlight_explain.jpg

Evdemon
20-08-12, 12:18
Είναι μία γυάλινη μεγάλη μπίλια.
http://www.oznium.com/images/projector_headlight_explain.jpg ωχ δεν παίζει να έχει είναι λίγο παλιό το αμάξι το πήρα και πρόσφατα μεταχειρισμένο θα δω αν δεν έχει είναι πρόβλημα ?

bchris
20-08-12, 14:38
Κατ αρχήν ότι και να βάλεις, αν το φανάρι σου δεν είναι κατάλληλο(με προτζέκτορα) τότε θα τυφλώνεις τον κόσμο και κάποια στιγμή μπορεί να αρχίζουν να γράφουν για αυτό τον λόγο.
...


Ρε παιδια, αυτο που εγραψε παραπανω ο Νικος, γιατι περασε στο ντουκου?

Χωρις να θελω να γινω ερριστικος, φιλε Βασιλη, αλλα μια εγκατασταση xenon δεν αποτελειται μονο απο τις λαμπες.
Θελει και το καταλληλο φαναρι και τα καταλληλα ηλεκτρικα(ασφαλειες, ballast, ρελε καλωδια και 1002 αλλα).
Για να καταλαβεις, πηγαινε σε μια εκθεση και ζητα τιμη για ενα αμαξι πρωτα χωρις και μετα με xenon φωτα.
Η διαφορα που θα δεις (λιγο τσιμπημενη βεβαια λογω prestige) αλλα δεν ειναι φουμαρα.

Στα λεω αυτα γιατι εχω βαρεθει να με τυφλωνουν οι απενταντι με τις xenon-μαιμουδιες τους.

Papas00zas
20-08-12, 14:58
εχω βαρεθει να με τυφλωνουν οι απενταντι με τις xenon-μαιμουδιες τους.
Κανε τότε αυτό που είχε κάνει ενας φίλος μου πριν 5 χρόνια όταν είχε ένα μεταχειρισμένο Kadett. Επειδή το αμάξι ήταν αρχές του' 80 και τα φώτα είχαν χάσει απόδοση με συνέπεια να μη φαίνεται και τόσο, τα πήρε και έβαλε μπροστά πάνω στη γρίλια 4 προβολείς από αυτούς που έχουν τα τζιπάκια, τους στρογγυλούς(δε θυμάμαι πώς λέγονται). Το αποτέλεσμα ήταν να φαίνεται από μακριά....

Evdemon
20-08-12, 15:38
Α δίχως προτζεκτορα θα έχω πρόβλημα δηλαδή ?

Evdemon
20-08-12, 15:43
Κατ αρχήν ότι και να βάλεις, αν το φανάρι σου δεν είναι κατάλληλο(με προτζέκτορα) τότε θα τυφλώνεις τον κόσμο και κάποια στιγμή μπορεί να αρχίζουν να γράφουν για αυτό τον λόγο
Πραγματικά αυτό δεν το είχα παρατηρήσει τώρα το είδα παντός :001_huh: και έχω κάνει την παραγγελιά ήδη :(

leosedf
21-08-12, 01:27
Ισχύει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ χρειάζεται διαφορετικού τύπου φανάρι το οποίο ο νόμος αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει και σύστημα αυτοκαθαρισμού.
Και δεν είναι μόνο για να είσαι νόμιμος αλλά για να μη σκοτώσεις κανέναν η πέσει κανένας πάνω σου(γιατί τα βρισίδια τα έχεις σίγουρα). ΑΝ πέσεις και σε αστυνομικό που έχει γνώσεις η θέλει θα σε στείλει αδιάβαστο.

Υ.Γ. 7 μέρες ban στο χρήστη griniaris δώρο από το hlektronika.gr με δυνατότητα επέκτασης σε προνομιακές τιμές.