PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοστολογιο Ηλεκτρολογικών Εργασιών



dimpet
21-08-12, 23:46
Υπάρχει κάποιο ενδιεκτικός κατάλογος με τιμές ηλεκτρολογικών εργασιών . Τώρα βέβαια είναι αόριστο αυτό που ρωτάω αλλά θέλω να πω η τοποθέτηση μιας μπρίζας ας πούμε τι στοιχίζει και ποιος το καθορίζει ?? η ο καθένας χρεώνει οτι γουστάρει ? Βέβαια στη πράξη έτσι γίνεται αλλά εγώ ρωτάω για το τυπικό της υπόθεσης ....

mariosm
22-08-12, 01:33
Φυσικα και δεν υπαρχει τετοιος καταλογος και δεν νομιζω να υπηρξε και ποτε.

vasilllis
22-08-12, 01:36
Υπάρχει κάποιο ενδιεκτικός κατάλογος με τιμές ηλεκτρολογικών εργασιών . Τώρα βέβαια είναι αόριστο αυτό που ρωτάω αλλά θέλω να πω η τοποθέτηση μιας μπρίζας ας πούμε τι στοιχίζει και ποιος το καθορίζει ?? η ο καθένας χρεώνει οτι γουστάρει ? Βέβαια στη πράξη έτσι γίνεται αλλά εγώ ρωτάω για το τυπικό της υπόθεσης ....
ναι,στο http://www.sehea.gr/

jami
22-08-12, 02:29
Απο τον τρόπο που ρωτάς, φαίνεται οτι κάτι έχει συμβεί και σε ενόχλησε.Τι ακριβώς;

mariosm
22-08-12, 02:54
ναι,στο http://www.sehea.gr/

Αν και δεν βρηκα τον τιμοκαταλογο μεσα στο site που προτεινες η απαντηση σου μου θυμησε τους καταλογους που ειχαν κρεμασμενους στον τοιχο μεσα στα κουρεια και κομμωτηρια.
Στο τελος του καταλογου ειχε την υπογραφη του .....προεδρου του σωματειου.
Προφανως κατι αντιστοιχο θα ειναι και αυτος απο το συγκεκριμενο site.
Αλλα το ετος 2012 τιμοκαταλογος με υπογραφη του προεδρου του σωματειου ηλεκτρολογων δεν μοιαζει λιγο με ανεκδοτο;

lepouras
22-08-12, 03:08
Υπάρχει τιμοκατάλογος και των σωματίων και του υπουργείου. Φυσικά άμα δεις τις τιμές του υπουργείου θα πας να πάρεις πριζοδάνειο(με αυτόν κοστολογούνται όλα τα δημόσια έργα). Των σωματίων είναι πολύ πιο χαμηλά, αλλά όλα είναι σχετικά. Άλλο να φωνάξεις κάποιον να βάλει 100 τεμάχια(πρίζες διακόπτες) και αλλο να έρθει να βάλει μόνο μια πρίζα. Οπότε όπως καταλαβαίνεις εξαρτάτε από το μέγεθος της εργασίας που ζητάς να σου κάνουν.

SV1DB
22-08-12, 17:03
Τιμοκατάλογοι με την ευρεία έννοια υπάρχουν το Τεχνικό Επιμελητήριο έχει τους καταλόγους οι οποίοι ανανεώνονται κάθε 6 μήνες περίπου πολλές φορές και ανα 3 με όλες τις τιμές των προιόντων και φυσικά και με τιμές εγκατεστημένου.
Είναι ο οδηγός για τα έργα κοστολογήσεως που πάνω σ' αυτόν δίδονται οι εκπτώσεις...
Οι τιμές είναι στα περισσότερα προιόντα πολλαπλάσιες για να "δέχονται" εκπτώσεις. Στον επίσημο αυτό κατάλογο μπορείτε να δώσεται στόν πελάτη σας την έκπτωση που εσείς νομίζεται γιατί σήμερα δεν είναι μόνο το κόστος της εργατώρας είναι η μετακίνηση (βενζίνη ,διόδια,κλπ) που μπορεί μια απλή πρίζα να στοιχίζει λιγώτερο από την μετακίνηση ατόμου στον τόπο εγκαταστάσεως.

GeorgeVita
22-08-12, 17:10
Υπάρχει κάποιο ενδιεκτικός κατάλογος με τιμές ηλεκτρολογικών εργασιών

Αν και δεν βρηκα τον τιμοκαταλογο μεσα στο site που προτεινες ...
Ψάξτε για "τιμοκατάλογος ηλεκτρολογικών εργασιών (https://www.google.gr/search?q=τιμοκατάλογος+ηλεκτρολογικών+εργασιών)".
Επι της ουσίας, τα γράψανε παραπάνω.
gV

SV1DB
22-08-12, 17:34
Τα ανωτέρω έχουν τιμοκαταλόγους επίσης το επίσημο ΑΤΗΕΑ είναι το ανα τρίμηνο ενημερωμένο που ισχύει δια δημόσια και ιδιωτικά έργα .

sv8dts
22-08-12, 19:19
Και τη σε νοιάζει γιατης τιμές του
ηλεκτρολόγου ραδιοερασιτέχνη άνθρωπο

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
23-08-12, 00:23
Ζητάει ότι θέλει ο καθένας σε γνωστό μου συνάδελφο ρ/τέχνη ζήτησαν για μεταφορά γραμμής της κουζίνας στο διπλανό δωμάτιο 800€!!! ανέβαλε την ανακαίνιση στο διαμερισμά του ο άνθρωπος.

lepouras
23-08-12, 02:19
Και εμένα με πήρε ένας και τηλεφωνικά ήθελε 2 πρίζες και να του πω τιμή. Του είπα θα πρέπει να πάω να δω τη θέλει. Μόλις με είδε με ρώτησε που είναι τα εργαλεία να ξεκινήσω. Όταν του είπα να ξεκαθαρίσουμε τι εργασίες θέλει, ζήτησε δίκτυο υπολογιστών και τηλεφώνου, ακτινωτά κεραίες, δορυφορικό, γραμμές κλιματιστικών και μερικές ακομα γραμμές φωτισμού(όλο το σπίτι ήταν σε 1 ασφάλεια 10Α)

Μάλλον και αυτός ανέβαλε την ανακαίνιση.

Το έχουμε ξαναπεί. υπάρχουν κακοί επαγγελματίες, καιροσκόποι, αεριτζήδες αλλά υπάρχουν και πονηροί πελάτες, εξυπνάκηδες και πάντα οι άλλοι είναι οι κλέφτες.

Οπότε μην αρχίσουμε πάλι την ίδια συζήτηση.

φιλικά πάντα.

sv4lqcnik
23-08-12, 06:06
Γιαννη εχεις απολυτο δικιο αλλα να επαυξησω για του πονηροτατους πελατες που κατα καιρους παιρνουν τηλεφωνο για αεριτζηδικη τιμη ταχαμου δηθεμου οτι εχουν την μεγαλη την δουλεια και θελουν καλη τιμη. Αλα ας τα αφησουμε εδω γιατι μπορει να το παμε και μεχρι του χρονου τετοια μερα

haris_216
23-08-12, 09:54
................Το έχουμε ξαναπεί. υπάρχουν κακοί επαγγελματίες, καιροσκόποι, αεριτζήδες αλλά υπάρχουν και πονηροί πελάτες, εξυπνάκηδες και πάντα οι άλλοι είναι οι κλέφτες....................

πάντα και σε όλους τους χώρους

SV1DB
23-08-12, 21:31
Εγώ έχω τους πίνακες γιατί η εταιρεία που εργάζομαι κάνει έργα , τι σχέση έχει το χόμπυ στην περίπτωση αυτή με το callsign
το έβαλα όπως φαντάζομαι και εσύ αντί ενός τυχαίου ψευδόνυμου τουλάχιστον αυτό είναι ένα πραγματικό στοιχείο δεν σημαίνει κατ ανάγκη ότι δεν μπορώ να εκφράζομαι για θέματα που έχουν με την επαγγελματική μου ιδιότητα , νομίζω ότι υπάρχει ένα κλίμα εξυπνάδας και φθηνού χιούμορ ... αντί να δώσεις τα φώτα σου στον άνθρωπο σε ενοχλεί κάποιος που πάει να τον βοηθήσει.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το πνεύμα της σημερινής νεολαίας γιατι απο το callsign σου φαίνεται ότι είσαι νέος ...

jami
24-08-12, 02:18
Εγώ έχω τους πίνακες γιατί η εταιρεία που εργάζομαι κάνει έργα , τι σχέση έχει το χόμπυ στην περίπτωση αυτή με το callsign
το έβαλα όπως φαντάζομαι και εσύ αντί ενός τυχαίου ψευδόνυμου τουλάχιστον αυτό είναι ένα πραγματικό στοιχείο δεν σημαίνει κατ ανάγκη ότι δεν μπορώ να εκφράζομαι για θέματα που έχουν με την επαγγελματική μου ιδιότητα , νομίζω ότι υπάρχει ένα κλίμα εξυπνάδας και φθηνού χιούμορ ... αντί να δώσεις τα φώτα σου στον άνθρωπο σε ενοχλεί κάποιος που πάει να τον βοηθήσει.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το πνεύμα της σημερινής νεολαίας γιατι απο το callsign σου φαίνεται ότι είσαι νέος ...

Όλο αυτό το κατεβατό που κολλάει;

SV1DB
24-08-12, 09:53
Κολλάει στην ανάρτηση #10 (22-8-12 18:19 του sv8dts)

GeorgeVita
24-08-12, 11:55
Υπάρχει κάποιο ενδιεκτικός κατάλογος με τιμές ηλεκτρολογικών εργασιών...
Δημήτρη (dimpet) θα βοηθούσες αν σχολίαζες τα παραπάνω. Βρήκες τον κατάλογο που σου δείξαμε; Ποιό ήταν το ουσιαστικό θέμα σου;
gV

dimpet
24-08-12, 21:41
Εντάξει παιδιά ναι τον είδα το κατάλογο και το έψαξα και εγώ λίγο περαιτέρω . Εφαρμόζεται το σύστημα οτι γουστάρουμε ζητάμε δεν υπάρχει τίποτα δεδομένο . Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !!