PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταση στην γειωση...?



jtb
23-08-12, 18:37
Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Πριν μερικά χρόνια είχα παρατηρήσει ότι είχα μικρή τάση στην γείωση (έβαζα το δοκιμαστικό και άναβε ελάχιστα). Δεν είχα δώσει μεγάλη σημασία τότε γιατί όλες συσκευές του σπιτιού δούλευαν οκ και γενικά δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα.
Χτες όμως όταν ακούμπησα το πλυντήριο ρούχων (όχι απ’εξω αλλά το εσωτερικό, εκεί που βάζουμε τα ρούχα) αισθάνθηκα να με τσιμπαει λίγο. Πήρα το δοκιμαστικό και είδα ότι ανάβει λίγο. Έψαξα λίγο στο ιντερνετ και βρήκα ότι όλα τα πλυντήρια που έχουν ένα φίλτρο σαν και αυτό http://www.stirproz.ru/images/fps.jpg (και άλλες συσκευές) το κάνουν αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την γείωση (π.χ. είναι στον αέρα, έχει κοπεί, δεν παταει καλά).

Πέρασα από όλες πρίζες του σπιτιού με το δοκιμαστικό και είδα ότι όλες ανάβουν λίγο στην γείωση. Όλες έκτος από 3 που είναι στην κουζίνα και τις είχε περάσει κάποιος χωρίς να ξέρω λεπτομεριες.
Οπότε δοκίμασα να βγάλω από τις πρίζες όλες της συσκευές και είδα ότι πλέον το δοκιμαστικό δεν ανάβει (αλλά υπάρχει μικρή τάση ακόμα, παρακάτω έχω κάποιες μετρήσεις ). Μετά δοκίμασα και έβαλα το κλιματιστικό(απλά το έβαλα στην πρίζα χωρίς να δουλεύει) και είδα ότι πάλι το δοκιμαστικό άναψε λίγο στην γείωση(σε όλες πρίζες έκτος από τις 3). Το ίδιο έγινε όταν έβαλα και το πλυντήριο. Με την τηλεόραση και κάποιες άλλες συσκευές δεν το έκανε αυτό.

Μετά πήρα το πολυμετρο και έκανα μερικές μετρήσεις.

Με όλες συσκευές συνδεδεμένες κανονικά:
Ουδέτερος – Φάση = 226 V
Γείωση – Φάση = 45 V
Γείωση – Ουδέτερος = 31 V

Χωρίς πλυντήριο και κλιματιστικό πάνω:
Ουδέτερες – Φάση = 226 V
Γείωση – Φάση = 53 V
Γείωση – Ουδέτερος = 20 V

Στις άλλες 3 πρίζες που είχα αναφέρει πιο πάνω (με και χωρίς πλυντήριο και κλιματιστικό, όχι σε αυτές τις πρίζες αλλά σε άλλες).
Ουδέτερες – Φάση = 226 V
Γείωση – Φάση = 226 V
Γείωση – Ουδέτερος = 0 V

Κατέβασα τον γενικό και μέτρησα την αντίσταση Γείωση – Ουδέτερος.
Σε όλες πρίζες έκτος από τις 3 δείχνει να μετραει και μετά δείχνει 1(το πολυμετρο μου είναι μέχρι 2ΜΩ). Οπότε μάλλον είναι μεγαλύτερη από 2ΜΩ .

Στις άλλες 3 πρίζες δείχνει γύρω στα 2ΚΩ (παίζει από 0,5Κ-2Κ, μήπως αυτός που το έφτιαξε απλά σύνδεσε την γείωση με τον ουδέτερο, νομίζω είναι πολύ λάθος/επικίνδυνο αυτό).

Τι νομίζετε εσείς. Υπάρχει θέμα την γείωση (π.χ. δεν παταει καλα)

Hulk
23-08-12, 19:00
Ετσι οπως τα αναφερεις Γιαννη δειχνει να μην εχεις καλη γειωση.

xrhstosmp
23-08-12, 19:06
εγω νομιζω αν εισαι στη αθηνα οτι μονο αυτες οι 3 πριζες της κουζινας που αναφερεις εχουν συνεχεια με την γειωση του κτηριου (πιθανολογω οτι ειναι γειωση στο δικτυο υδρευσης) κατα τα αλλα δεν αναφερεις τιποτα που να εχει σημασια για αυτους που κατεχουν το αντικειμενο π.χ αν υπαρχει ρελε διαφυγης,αν εχεις μονοφασικη ή τριφασικη παροχη ,τον συστημα γειωσης της περιοχης σου, τον τροπο γειωσης,την αντισταση γειωσης αν την εχεις μετρησει . επισης ο τροπος και τα οργανα (δοκιμαστικο-πολυμετρο) με κανουν να πιστευω πως δεν εισαι και πολυ ειδικος με τα ηλεκτρολογικα.τετοια σοβαρα προβληματα ή ακομα και υπονοια προβληματος με τη γειωση χρειαζονται σοβαρη αντιμετωπιση απο υπευθυνους επαγγελματιες .

antonisc
23-08-12, 19:09
Δεν έχεις γείωση φέρε ηλεκτρολόγο να δη και να τη μετρήσει πιθανόν είναι κομμένη μπορεί στο ηλεκτρόδιο η στο κιβώτιο ΔΕΗ Η ΚΑΙ μέσα στον πίνακα σου

JOUN
23-08-12, 19:45
Γείωση – Φάση = 45 V
Γείωση – Ουδέτερος = 31 V


Τερμα..Εχεις προβλημα,φωναξε καποιον να στο φτιαξει..

jtb
23-08-12, 22:55
Τερμα..Εχεις προβλημα,φωναξε καποιον να στο φτιαξει..

Θα το κάνω σίγουρα απλά ήθελα να ξέρω που μπορεί περίπου να είναι το πρόβλημα. Επειδή δεν έχω κάποιον δικό μου ηλεκτρολόγο και δεν θέλω να με πιάσουν κότσο (σε όλους τους κλάδους υπάρχουν αντιεπαγγελματίες).

Τι μετρήσεις έπρεπε να πάρω αν όλα ήταν οκ.
Ουδέτερος – Φάση = ?
Γείωση – Φάση = ?
Γείωση – Ουδέτερος = V και Ω ?

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

ipso
23-08-12, 23:35
Ουδέτερος – Φάση = 230
Γείωση – Φάση = 228-230
Γείωση – Ουδέτερος = 0V και 0-2Ω
Ηλεκτρολόγο γρήγορα, μπορεί τα ηλεκτρόδια της γείωσης να έχουν καταστραφεί, μπορεί και μια κακή σύνδεση.

lakon1981
23-08-12, 23:43
Άκου φίλε Γιάννη. Η λογική λέει ότι αν η γείωση του κτιρίου δεν είναι σωστή θα υπάρχει τάση σε όλες τις μπρίζες. Άρα ο αγωγός ΡΕ που περνάει από τις μπρίζες που εσύ βρίσκεις τάση δεν φτάνει σωστά στον αγωγό ΡΕ του πίνακα του σπιτιού. Οι αγωγοί ΡΕ από τις άλλες μπρίζες της κουζίνας είναι σωστά συνδεδεμένοι στον αγωγό γείωσης του πίνακα γι αυτό και δεν έχουν τάση. Άρα το πρόβλημα φαίνεται εσωτερικό.

Αν όμως κάποιος ηλεκτρολόγος στο παρελθόν παρατήρησε ότι η γείωση του σπιτιού δεν ήταν καλή και για να γειώσει προφανώς την ηλεκτρική κουζίνα τράβηξε δική του γείωση, αν λέγω, διότι μου φαίνεται λίγο απίθανο, τότε δεν έχεις παρά να προτείνεις στον ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη να σου συνδέσει και τους άλλους αγωγούς ΡΕ του σπιτιού σε εκείνον της κουζίνας αφού μεγαλώσει (αν αυτό είναι εφικτό) τη διατομή του υπάρχοντος αγωγού ΡΕ.

ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ:

Αφού σου μετρήσει την υπάρχουσα (υποθετική) γείωση της κουζίνας με γειωσόμετρο και σου δώσει πιστοποιητικό. Η γείωση προστασίας είναι το "Α" και το "Ω" μιας ηλεκτρικής εγκατάστασης και δεν πρέπει να παίζουμε.

jtb
24-08-12, 00:18
Ουδέτερος – Φάση = 230
Γείωση – Φάση = 228-230
Γείωση – Ουδέτερος = 0V και 0-2Ω
Ηλεκτρολόγο γρήγορα, μπορεί τα ηλεκτρόδια της γείωσης να έχουν καταστραφεί, μπορεί και μια κακή σύνδεση.

ΟΚ. Ευχαριστω.


Άκου φίλε Γιάννη. Η λογική λέει ότι αν η γείωση του κτιρίου δεν είναι σωστή θα υπάρχει τάση σε όλες τις μπρίζες. Άρα ο αγωγός ΡΕ που περνάει από τις μπρίζες που εσύ βρίσκεις τάση δεν φτάνει σωστά στον αγωγό ΡΕ του πίνακα του σπιτιού. Οι αγωγοί ΡΕ από τις άλλες μπρίζες της κουζίνας είναι σωστά συνδεδεμένοι στον αγωγό γείωσης του πίνακα γι αυτό και δεν έχουν τάση. Άρα το πρόβλημα φαίνεται εσωτερικό.

Αν όμως κάποιος ηλεκτρολόγος στο παρελθόν παρατήρησε ότι η γείωση του σπιτιού δεν ήταν καλή και για να γειώσει προφανώς την ηλεκτρική κουζίνα τράβηξε δική του γείωση, αν λέγω, διότι μου φαίνεται λίγο απίθανο, τότε δεν έχεις παρά να προτείνεις στον ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη να σου συνδέσει και τους άλλους αγωγούς ΡΕ του σπιτιού σε εκείνον της κουζίνας αφού μεγαλώσει (αν αυτό είναι εφικτό) τη διατομή του υπάρχοντος αγωγού ΡΕ.

ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΜΩΣ:

Αφού σου μετρήσει την υπάρχουσα (υποθετική) γείωση της κουζίνας με γειωσόμετρο και σου δώσει πιστοποιητικό. Η γείωση προστασίας είναι το "Α" και το "Ω" μιας ηλεκτρικής εγκατάστασης και δεν πρέπει να παίζουμε.
Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου. Κατάλαβα τι εννοείς. Άπλα για την ιστορία η πρίζα δεν είναι της ηλ.κουζίνας αλλά στην κουζίνα (απλές πρίζες). Επισης υπαρχει το ενδεχομενο να ειναι γείωση στο δίκτυο ύδρευσης όπως το είπε ο Χρήστος (xrhstosmp).

lakon1981
24-08-12, 14:44
Κι εγώ σ' ευχαριστώ που κοίταξες τη γνώμη μου και απλώς σου έγραψα για να σε γλυτώσω (κατά την πτωχή μου άποψη) από τυχόν εμπλοκές με πολυέξοδες ηλεκτρολογικές εργασίες.

Έχε απλώς υπ' όψη σου (πιθανον και να το ξέρεις) ότι η γείωση στο δίκτυο ύδρευσης δεν είναι πλέον αποδεκτή από την ΕΥΔΑΠ και όπου βρίσκουν μετρητές νερού με γείωση την κόβουν επι τόπου... Και αυτό γιατί το δίκτυο του νερού αντικαθίσταται σταδιακά από μη αγώγιμους σωλήνες. Άρα...αν διαπιστωθεί πρόβλημα γείωσης στο κτίριο θα υποχρεωθείς (αν αυτό δεν έχει ακάλυπτο χώρο) σε έκδοση αδείας εργασιών πεζοδρομίου από το Δήμο και χρέωση ειδικού μηχανήματος απ' τον ηλεκτρολόγο, αφού θα καρφώσει το ηλεκτρόδιο τουλάχιστον σε βάθος τριών μέτρων, στο χώμα του πεζοδρομίου που δεν είναι ότι καλύτερο.
Να εξαντλήσεις λοιπόν πρώτα τα περιθώρια μέσα στο σπίτι και τον ηλ. πίνακα.

Αυτά. Καλή σου μέρα.

Κωστης
24-08-12, 17:15
Χερετω ολους, αν εχεις ρελε διαφυγης (κοινος ΑΝΤΙΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΚΤΙΚΟ) μαλον χαλασε, τσεκαρετω πατωντας το ΤΕΣΤ κουμπακι, πρεπει να διακοψει το ρευμα αν οχι πας για καινουργιο, (οταν το αντιηλεκτροπλητκτικο ειναι χαλασμενω γεφυρωνει την γηωσει.) εχει διαπιστωθει σε πολλες περιπτωσεις.

JOUN
24-08-12, 17:56
(οταν το αντιηλεκτροπλητκτικο ειναι χαλασμενω γεφυρωνει την γηωσει.) εχει διαπιστωθει σε πολλες περιπτωσεις.
Μαλλον δεν εχεις δει ΔΔΕ απο κοντα..Δεν εχει καμμια σχεση με την γειωση η συνδεση του..

jtb
24-08-12, 18:06
Χερετω ολους, αν εχεις ρελε διαφυγης (κοινος ΑΝΤΙΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΚΤΙΚΟ) μαλον χαλασε, τσεκαρετω πατωντας το ΤΕΣΤ κουμπακι, πρεπει να διακοψει το ρευμα αν οχι πας για καινουργιο, (οταν το αντιηλεκτροπλητκτικο ειναι χαλασμενω γεφυρωνει την γηωσει.) εχει διαπιστωθει σε πολλες περιπτωσεις.

http://img405.imageshack.us/img405/2622/img4912p.jpg

Αν αναφέρεσαι σε αυτό που είναι κάτω δεξια τότε μια χαρά λειτουργεί. Έχει τύχη να πέφτει και μόνο του (χωρίς να πατήσω Τ).
Από Δευτέρα να κανονίσω να φέρω ηλεκτρολόγο να το κοιτάξει.

jtb
24-08-12, 18:43
Μαλλον δεν εχεις δει ΔΔΕ απο κοντα..Δεν εχει καμμια σχεση με την γειωση η συνδεση του..

Μάλλον ο Γιώργος (JOUN) έχει δίκαιο. Δες εδώ πως λειτουργεί http://www.youtube.com/watch?v=P_3dWZbC_3Q

Hulk
24-08-12, 22:21
http://img405.imageshack.us/img405/2622/img4912p.jpg

Αν αναφέρεσαι σε αυτό που είναι κάτω δεξια τότε μια χαρά λειτουργεί. Έχει τύχη να πέφτει και μόνο του (χωρίς να πατήσω Τ).
Από Δευτέρα να κανονίσω να φέρω ηλεκτρολόγο να το κοιτάξει.

Γιαννη δεν ξερω, ισως να μην φαινεται και καλα στην φωτογραφια, νομιζω παντως οτι στην μπαρα της γειωσεις δεν ερχεται καθολου γειωση
μαζι με την παροχη.

xrhstosmp
25-08-12, 00:15
Γιαννη δεν ξερω, ισως να μην φαινεται και καλα στην φωτογραφια, νομιζω παντως οτι στην μπαρα της γειωσεις δεν ερχεται καθολου γειωση
μαζι με την παροχη.
σιγα μην ερχετε!που να τη βρει? και επειδη καθενας λεει την ιστορια του θα σας πω και γω τη δικια μου τη φανταστικη (κυριολεκτω).
ηταν καπου στο 1970 η ανοικοδομηση γνωριζε μεγαλη ανθηση και σε μια πολυκατοικια σε ενα διαμερισμα της με ξυλινα πατωματα στα δωματια ο τοτε ηλεκτρολογος εκανε την εγκατασταση με τις επιταγες του τοτε κανονισμου .γειωση στο δικτυο υδρευσης για την κουζινα το θερμοσιφωνο και τις πριζες του ψυγειου (τυπου σουκο οπως λεγανε με καμαρι)και της κουζινας (μια στεγανη τεμπο θαμενη η μιση στο "σπατουλαριστο"του παγκου (ο εργολαβος θεωρουσε μεγαλη πολυτελεια το πλακακι στον παγκο).περασε ο καιρος το πατωμα σαπισε ειπε ο ιδιοκτητης να κανει μια ανακαινηση και να βαλει εναν πινακα "αυτοματο" και οχι αυτην την παλιατζουρα με τις "βιδωτες τις παλιες" εστρωσε πλακακι και τα δωματια φωναξε ενα παιδι (που θελει ξυλο μεχρι να γινει ασπρος) και του τα εφτιαξε ολα,αλλαξε τον πινακα αλλαξε και τις παλιοπριζες τις διπολικες με σουκο χωρις φυσικα να βαλει και αγωγο γειωσης (που να ανοιγουμε κουτια τωρα κιαλλα μερεμετια) πηρε τα φραγκα και την εκανε μετα απο λιγο καιρο "επεφτε αυτος ο π@@$#ης ο ρελες" φωναξε το παιδι παλι και την εφτιαξε τη ζημια .εβγαλε τη γειωση του πλυντηριου απο την μπαρα και τη μονωσε με μονωτικη ταινια μαυρη (οοοοριστε μας παλιογειωση ριχνεις τους ρελεδες σου πω γω.)ξαναπηρε τα φραγκα και την ξαναεκανε. ο ιδιοκτητης βεβαια κατι ειχε μυριστει μιας και με το "δοκιμαστικο" που διεθετε διαπιτωσε πως τα λαμακια στις πριζες εκαναν το δοκιμαστικο να αναβει. αφου οι συσκευες ομως δουλευαν κανονικα και δεν τον σκοτωναν ειπε να το αφησει 6-7-10 χρονια μπας και καει το λαμπακι του δοκιμαστικου και διορθωθει το θεμα. μετα απο 2-3 χρονια λογω της συχνης χρησης το αριστα επιλεγμενο υλικο L+N 20Α για το χειρισμο του θερμοσιφωνου παρεδωσε πνευμα οποτε το παιδι ξαναρθε αλλα βαριοταν να πεταχτει μεχρι το μαγαζι να παρει κανα διακοπτη και πεταξε μεσα οτι ειχε στην τσαντα του (εναν ΑΕG αγνωστων λοιπων στοιχειων και μια κλεμα απο τα JUMBO). φυσικα πηρε παλι τα φραγκα και απηλθε.περασαν μερικα χρονια και καθως εβγαζε τη μπουγαδα του αισθανθηκε ενα μικρο τσιμπημα (ευτυχως) . Αμεσως ανοιξε το νετ και διαπιστωσε οτι αυτο ειναι συχνο φαινομενο αν η συσκευη εχει ενα αντιπαρασιτικο "το κανει αυτο" αρα ολα καλα.Ρωτησε λοιπον σε ενα φορουμ οπου ο καθενας μπορει να λεει αυθαιρετα οτι μπουρδα του κατεβει (εγω λεω τις περισσοτερες προς αποφυγη παρεξηγησεων), για να ελεγξει τον επαγγελματια που θα φωναξει στο μελλον στο σπιτι του αν θα κανει καλα τη δουλεια του .
Τελος της ιστοριας μου.
Αν πλησιαζει σε προσωπα και καταστασεις δε φταιω εγω. στο λεκανοπεδιο οι περιπτωσεις αυτες ειναι αμετρητες και καρμπον.
τετοιες εγκαταστασεις πλεον θελουν κοψιμο την παροχη σε 14 σημεια μπας και γλυτωσει κανας ανθρωπος.ανακαινηση δε θελει μονο το μπανιο η τα κουρτινοξυλα θελουν και οι σοβαρες εγκαταστασεις(H/M)

vampiris
25-08-12, 00:25
Παιδί με τις ιστορίες,

Μπορείς να μας πεις και για τον ουδέτερο; Εκεί πάνω στην πρώτη σειρά, δεξιά μεριά, έχει μια διπολική ασφάλεια με δύο ουδέτερους πάνω;!;! Ο ένας φαίνεται να φεύγει προς το φορτίο και ο άλλος να πηγαίνει προς τα κάτω... Πάει στον Δ.Δ.Ε;;;!!! Είμαι και κουρασμένος, τώρα γύρισα από την δουλειά....

xrhstosmp
25-08-12, 00:40
μιας και εγινα πινακοιστοριολογος ,ο ουδετεος φευγει απο το δδε παει στο Ν του L+N 25A (αλλη σωστη επιλογη υλικου αυτη) πρωτα και μετα φευγει διαμεσου μιας κλεμας (αυτηνης απο τα jumbo που ελεγα ,καποτε θα ηταν το L+N του θερμοσιφωνου εκει ) και παει στη μπαρα...
καλες δουλειες :001_rolleyes:

vampiris
25-08-12, 00:44
Εγώ λέω από την πάνω πλευρά της διπολικής, εκεί έχει δύο γκρί!!! Δεν μπορεί να διακόπτει ουδέτερο κάποιου άλλου φορτίου... Που πάει εκείνο το γκρι;

xrhstosmp
25-08-12, 00:51
μπα δε νομιζω .απλα εκει στο μπαχαλο του πινακα των 5 γραμμων ετσι φαινεται...παει προς τα δεξια κανει εναν κυκλο και γυρναει κατω ακριβως απο τον ακροδεκτη και φαινετε σαν να ειναι 2 τα καλωδια στον ακροδεκτη .νομιζω δλδ γιατι πλεον δεν εκπλησομαι με τπτ.

vampiris
25-08-12, 01:02
Λοιπόν, για να μην ποστάρουμε συνέχεια και οδηγηθούμε αλλού, εγώ είχα ένα ειρωνικό τόνο στην ερώτηση και ουσιαστικά ρωτούσα γιατί έχει δύο ουδέτερους πάνω στην ίδια ασφάλεια! Πάντως εάν απλώς περνάει από εκεί, μετά από που βγαίνει για να καταλήξει στην μπάρα του ουδετέρου; Θα έπαιρνα όρκο ότι και αυτό το καλώδιο πάει πάνω στην ασφάλεια...

Επίσης, συμφωνούνε ότι δεν υπάρχει αγωγός γείωσης όπως επισήμανε και ο Hulk;

jtb
25-08-12, 02:49
σιγα μην ερχετε!που να τη βρει? και επειδη καθενας λεει την ιστορια του θα σας πω και γω τη δικια μου τη φανταστικη (κυριολεκτω).
ηταν καπου στο 1970 η ανοικοδομηση γνωριζε μεγαλη ανθηση και σε μια πολυκατοικια σε ενα διαμερισμα της με ξυλινα πατωματα στα δωματια ο τοτε ηλεκτρολογος εκανε την εγκατασταση με τις επιταγες του τοτε κανονισμου .γειωση στο δικτυο υδρευσης για την κουζινα το θερμοσιφωνο και τις πριζες του ψυγειου (τυπου σουκο οπως λεγανε με καμαρι)και της κουζινας (μια στεγανη τεμπο θαμενη η μιση στο "σπατουλαριστο"του παγκου (ο εργολαβος θεωρουσε μεγαλη πολυτελεια το πλακακι στον παγκο).περασε ο καιρος το πατωμα σαπισε ειπε ο ιδιοκτητης να κανει μια ανακαινηση και να βαλει εναν πινακα "αυτοματο" και οχι αυτην την παλιατζουρα με τις "βιδωτες τις παλιες" εστρωσε πλακακι και τα δωματια φωναξε ενα παιδι (που θελει ξυλο μεχρι να γινει ασπρος) και του τα εφτιαξε ολα,αλλαξε τον πινακα αλλαξε και τις παλιοπριζες τις διπολικες με σουκο χωρις φυσικα να βαλει και αγωγο γειωσης (που να ανοιγουμε κουτια τωρα κιαλλα μερεμετια) πηρε τα φραγκα και την εκανε μετα απο λιγο καιρο "επεφτε αυτος ο π@@$#ης ο ρελες" φωναξε το παιδι παλι και την εφτιαξε τη ζημια .εβγαλε τη γειωση του πλυντηριου απο την μπαρα και τη μονωσε με μονωτικη ταινια μαυρη (οοοοριστε μας παλιογειωση ριχνεις τους ρελεδες σου πω γω.)ξαναπηρε τα φραγκα και την ξαναεκανε. ο ιδιοκτητης βεβαια κατι ειχε μυριστει μιας και με το "δοκιμαστικο" που διεθετε διαπιτωσε πως τα λαμακια στις πριζες εκαναν το δοκιμαστικο να αναβει. αφου οι συσκευες ομως δουλευαν κανονικα και δεν τον σκοτωναν ειπε να το αφησει 6-7-10 χρονια μπας και καει το λαμπακι του δοκιμαστικου και διορθωθει το θεμα. μετα απο 2-3 χρονια λογω της συχνης χρησης το αριστα επιλεγμενο υλικο L+N 20Α για το χειρισμο του θερμοσιφωνου παρεδωσε πνευμα οποτε το παιδι ξαναρθε αλλα βαριοταν να πεταχτει μεχρι το μαγαζι να παρει κανα διακοπτη και πεταξε μεσα οτι ειχε στην τσαντα του (εναν ΑΕG αγνωστων λοιπων στοιχειων και μια κλεμα απο τα JUMBO). φυσικα πηρε παλι τα φραγκα και απηλθε.περασαν μερικα χρονια και καθως εβγαζε τη μπουγαδα του αισθανθηκε ενα μικρο τσιμπημα (ευτυχως) . Αμεσως ανοιξε το νετ και διαπιστωσε οτι αυτο ειναι συχνο φαινομενο αν η συσκευη εχει ενα αντιπαρασιτικο "το κανει αυτο" αρα ολα καλα.Ρωτησε λοιπον σε ενα φορουμ οπου ο καθενας μπορει να λεει αυθαιρετα οτι μπουρδα του κατεβει (εγω λεω τις περισσοτερες προς αποφυγη παρεξηγησεων), για να ελεγξει τον επαγγελματια που θα φωναξει στο μελλον στο σπιτι του αν θα κανει καλα τη δουλεια του.

Τελος της ιστοριας μου.
Αν πλησιαζει σε προσωπα και καταστασεις δε φταιω εγω. στο λεκανοπεδιο οι περιπτωσεις αυτες ειναι αμετρητες και καρμπον.
τετοιες εγκαταστασεις πλεον θελουν κοψιμο την παροχη σε 14 σημεια μπας και γλυτωσει κανας ανθρωπος.ανακαινηση δε θελει μονο το μπανιο η τα κουρτινοξυλα θελουν και οι σοβαρες εγκαταστασεις(H/M)

Μπράβο, ωραία ιστορία. Λάθος επάγγελμα έχεις επιλέξει. Θα μπορούσες να γράφεις βιβλία που θα γίνουν best seller.
Νομίζω πως το φόρουμ αυτό είναι για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον με τις απορίες/προβλήματα που έχουν και γενικά ανταλλαγή απόψεων και οχι για να ειρωνευόμαστε.

Και τέλος για την ιστορία άπλα θα σου πω πως αυτός που τα έχει φτιάξει όλα είναι κανονικός ηλεκτρολόγος (και οχι ενα παιδί οπως το λες). Και απο οτι φαίνεται δεν ειναι σωστός επαγγελματίας. Έχεις να μου προτείνεις κάποιον σωστό επαγγελματία ηλεκτρολόγο (εχω κανονίσει να έρθει την Δευτέρα ηλεκτρολόγος, αμα ειναι να τον ακυρώσω να έρθει κάποιος δικό σου).


Ρωτησε λοιπον σε ενα φορουμ οπου ο καθενας μπορει να λεει αυθαιρετα οτι μπουρδα του κατεβει (εγω λεω τις περισσοτερες προς αποφυγη παρεξηγησεων), για να ελεγξει τον επαγγελματια που θα φωναξει στο μελλον στο σπιτι του αν θα κανει καλα τη δουλεια του.
Ναι, ένας από τους λογούς που ρώτησα ήταν και αυτός. Γιατί αν δεν ξέρεις τι σου γίνεται σου κάνουν και χρεώνουν οτι θέλουν (δυστυχώς πολλοί λειτουργούν έτσι).

micalis
25-08-12, 04:17
Λοιπον Γιαννη παρε ενα τηλεφωνο τη ΔΕΗ να ερθη να κοιταξη τις γειωσεις ΣΤΗΝ ΚΟΛΩΝΑ και ΣΤΟ ΡΟΛΟΙ.

lakon1981
09-11-12, 20:36
Λοιπόν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Πριν μερικά χρόνια είχα παρατηρήσει ότι είχα μικρή τάση στην γείωση (έβαζα το δοκιμαστικό και άναβε ελάχιστα). Δεν είχα δώσει μεγάλη σημασία τότε γιατί όλες συσκευές του σπιτιού δούλευαν οκ και γενικά δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα.
Χτες όμως όταν ακούμπησα το πλυντήριο ρούχων (όχι απ’εξω αλλά το εσωτερικό, εκεί που βάζουμε τα ρούχα) αισθάνθηκα να με τσιμπαει λίγο. Πήρα το δοκιμαστικό και είδα ότι ανάβει λίγο. Έψαξα λίγο στο ιντερνετ και βρήκα ότι όλα τα πλυντήρια που έχουν ένα φίλτρο σαν και αυτό http://www.stirproz.ru/images/fps.jpg (και άλλες συσκευές) το κάνουν αν έχεις κάποιο πρόβλημα με την γείωση (π.χ. είναι στον αέρα, έχει κοπεί, δεν παταει καλά).

Τελικά δεν μας έγραψες φίλε Γιάννη ποιό ήτανε το πρόβλημα.

Για απάντησέ μας να μας λύσεις και τις απορίες. Μαθαίνουμε από την εμπειρία.

pinboy
11-11-12, 22:33
Μπορω να ρωτησω και γω σχετικα με τις γειωσεις και ιδιαιτερα με την ουδετερωση >>??

jtb
12-11-12, 14:28
Τελικά δεν μας έγραψες φίλε Γιάννη ποιό ήτανε το πρόβλημα.

Για απάντησέ μας να μας λύσεις και τις απορίες. Μαθαίνουμε από την εμπειρία.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχει καθόλου γείωση. Υπήρχε κάποτε μέσω του δικτύου ύδρευσης αλλά κάποια στιγμή λόγο μιας διαρροής νερού έγινε αντικατάσταση παλιών σωλήνων με πλαστικούς σωλήνες (μέχρι το ρολόι της ΕΥΔΑΠ) με αποτέλεσμα να κοπεί και γείωση. Τώρα μόνη λύση είναι να φτιαχτεί γείωση από το μηδέν. Σε ένα δωμάτιο δεν υπάρχει καν το καλώδιο της γείωσης στις πρίζες επειδή το δάπεδο είναι ξύλινο.

lakon1981
12-11-12, 22:52
Γειά σου φίλε Γιάννη. Και για πες μου στην κουζίνα που σου έδειχνε φάση - γείωση 230 V είχε τελικά συνδέσει ο αθεόφοβος ηλεκτρολόγος ουδέτερο με γείωση; Απίστευτό.

Σε ένα δωμάτιο δεν υπάρχει καν το καλώδιο της γείωσης στις πρίζες επειδή το δάπεδο είναι ξύλινο.
Ο ίδιος ηλεκτρολόγος το έκανε κι αυτό;

Αυτός έπρεπε να γίνει κομμωτής. Δωρεάν περμανάντ και ποιότητα ΑΑΑ!!!!:001_tt2:

lazarefa
09-01-13, 00:10
Παιδιά καλησπέρα κι από εμένα. Δυστυχώς στο σπίτι που μένω σε ενοίκιο τα τελευταία 7,5 χρόνια, κατασκευής 1990, η ηλεκτρολογική εγκατάσταση είναι Παναγία βόηθα. Το κακό ξεκίνησε με το που μετακόμισα..Συνδέω για πρώτη φορά ηλεκτρονικό υπολογιστή σε συγκεκριμένη πρίζα και μου καίει motherboard...Δυστυχώς δεν είχα UPS τότε. Βουρ για αγορά UPS και παροχή υπολογιστή από άλλη παρακείμενη πρίζα, ευτυχώς χωρίς προβλήματα...Πριν μερικά χρόνια, παρατηρώντας στον ηλεκτρικό πίνακα το ΔΔΕ που υπήρχε (μάρκας TERASAKI, όχι ότι καλύτερο θα έλεγα), πατάω το κουμπί του τεστ και διαπιστώνω με φρίκη ότι δεν πέφτει ο διακόπτης...Ανοίγω τον πίνακα και τρώω χοντρή ήττα όταν βλέπω ότι ο ΔΔΕ είναι στη ράγα στον αέρα (δεν ήταν συνδεμένος). Συζυτώντας τότε το ζήτημα με 2 γνωστούς ηλεκτρολόγους, ο ένας εκ των οποίων έκανε εγκαταστάσεις σε οικοδομές, η κοινή τους άποψη ήταν ότι θέλει αρκετή δουλειά και ξηλώματα η ανίζνευση του προβλήματος στην εγκατάσταση του σπιτιού, δεδομένου ότι, ο κουτοπόνηρος ηλεκτρολόγος που έκανε την αλητεία να μη συνδέσει το ΔΔΕ και να τον έχει για ντεκόρ στον πίνακα, προφανώς το έκανε γιατί αν ήταν συνδεμένος θα έπεφτε συνέχεια...
Χτες, διαβάζοντας το παρόν θέμα, αποφασίζω να μετρήσω με πολύμετρο τις πρίζες του σπιτιού. Ω της έκπληξης, οι τάσεις L-N, L-PE, N-PE βρέθηκαν σε όλες φυσιολογικές, εκτός από, μαντέψτε, μία πρίζα, αυτήν που είχε κάνει τη ζημία στον υπολογιστή πτιν χρόνια και στην οποία έχω συνδέσει ένα ηλεκτρικό καλοριφέρ λαδιού 1500W το οποίο κατά τα άλλα δουλεύει κανονικά. Τι τάσεις νομίζετε ότι μέτρησα σε αυτή την πρίζα; Λοιπόν, L-N 230V, L-PE 87V !!! και N-PE 114V !!! .
Εννοείται ότι το δοκιμαστικό ανάβει όταν έρθει σε επαφή με το έλασμα της γείωσης της πρίζας αυτής. Προφανώς η συγκεκριμένη πρίζα είναι άκρως προβληματική.
Κι ερωτώ: με δεδομένο ότι οι άλλες πρίζες του σπιτιού μετρήθηκαν ΟΚ, θα μπορούσα να υποθέσω ότι πιθανότατα το σφάλμα σε αυτή την πρίζα ήταν που έριχνε συνέχεια το ΔΔΕ κι έκανε τον αλήτη να το αφήσει ηλεκτρικά ασύνδετο στον πίνακα; Υπόψη ότι στον ίδιο τοίχο που είναι η προβληματική πρίζα υπάρχει άλλη μία που μετρήθηκε ΟΚ καθώς κι ένας διακόπτης φωτισμού για τα φώτα του δωματίου.
Σε κάθε περίπτωση, τι θα μπορούσε να προκαλέσει την εμφάνιση τάσης στη γείωση της συγκεκριμένης πρίζας; Εννοώ, στη γραμμή της συγκεκριμένης πρίζας, πχ κάποια επαφή αγωγού γείωσης με αγωγό ουδετέρου ή κάτι άλλο, πάντα με το σκεπτικό ότι εφόσον η διπλανή πρίζα στον ίδιο τοίχο είναι ΟΚ, το πρόβλημα μάλλον εστιάζεται στο κομμάτι της γραμμής από την πρίζα αυτή, (ή το διακόπτη φωτισμού) και μετά.
Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

Kyriakoschar
09-01-13, 01:08
@lazarefa

Αυτή η πρίζα σε ποιο κύκλωμα ανήκει?


Μπορω να ρωτησω και γω σχετικα με τις γειωσεις και ιδιαιτερα με την ουδετερωση >>??
Για αυτό είμαστε εδώ, φυσικά να ρωτήσεις αν αυτό εννοείς

Paulos
09-01-13, 01:15
ένα ρελέ TERASAKI είχα και εγώ πριν καμια 15αρια χρόνια και η μόνη περίπτωση που το είδα να πέφτει ήταν από υπερφόρτωση όταν έβαλα 2 ηλεκτρικά σίδερα στην πρίζα τα οποία όταν τα έβαλα μετά ξεχωριστά δεν έπεσε. Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο αφού ρώτησα τους γονείς μου από που το πήραν και μου είπαν από έναν πλανόδιο που έκανε και την εγκατάσταση του στον πινάκα.

JOUN
09-01-13, 01:27
Ουτε τα ρελε TERASAKI ουτε τα KINESAKI ουτε οποιαδηποτε αλλη μαρκα πεφτουν απο υπερφορτωση,οχι δυο,εκατονδυο σιδερα να βαλεις στην πριζα,γιαυτο υπαρχουν οι μικροαυτοματοι..

lazarefa
09-01-13, 08:33
@lazarefa

Αυτή η πρίζα σε ποιο κύκλωμα ανήκει?


Για αυτό είμαστε εδώ, φυσικά να ρωτήσεις αν αυτό εννοείς
Φίλε μου καλημέρα. Κατ αρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Όταν λες σε ποιο κύκλωμα ανήκει, τι ακριβώς εννοείς; Η πρίζα που μέτρησα το πρόβλημα παίρνει ρεύμα στον πίνακα από κοινό μικροαυτόματο με τις άλλες 2 (μία πρίζα και ένας διακόπτης φωτισμού) που βρίσκονται στον ίδιο τοίχο αλλά και με άλλες πρίζες που βρίσκονται σε διπλανό δωμάτιο, καμία εκ των οποίων ωστόσο δε μετρήθηκε με περίεργες τάσεις.

lcharal
09-01-13, 11:47
Καλημέρα Λάζαρε, χρόνια πολλά και καλή χρονιά!
Διάβασα με προσοχή το πρόβλημά σου. Το πρώτο πράγμα που θα έκανα, είναι να ελέγξω τις συνδέσεις αν είναι σωστές και σφιχτές, πάνω στη πρίζα, και στο κουτί διακλάδωσης. (θα πρέπει να ανοίξεις τα κουτιά του τοίχου όλα για να διαπιστώσεις σε ποιο σημείο γίνεται η διακλάδωση).
Αν και πάλι το πρόβλημα επιμένει, τότε ξεσύνδεσε από το τελευταίο κουτί διακλάδωσης τον ουδέτερο και τη γείωση, αν είναι εφικτό, και μέτρα με το ωμόμετρο αν υπάρχει βραχυκύκλωμα μεταξύ τους.

Μια φωτογραφία με ανοιχτά κουτιά και τη πρίζα, θα βοηθούσε να βγάλουμε ασφαλέστερα συμπεράσματα και να δώσουμε σωστότερη λύση- άποψη για το πρόβλημα. Αφού βέβαια το διορθώσεις εκείνο το πρόβλημα, να συνδέσεις και το Δ.Δ.Ε.

Και πάλι καλή σου μέρα από την παγωμένη και σχεδόν χιονισμένη Ιεράπετρα

mixalis1988
09-01-13, 11:59
Ουτε τα ρελε TERASAKI ουτε τα KINESAKI ουτε οποιαδηποτε αλλη μαρκα πεφτουν απο υπερφορτωση,οχι δυο,εκατονδυο σιδερα να βαλεις στην πριζα,γιαυτο υπαρχουν οι μικροαυτοματοι..

Υπαρχουν ΔΔΕ τα οποια διαθετουν θερμικα/μαγνητικα στοιχεια (βλ. HAGER ADA840H) αλλα το TERASAKI ουτε για αστειο δεν θα εχει...

JOUN
09-01-13, 12:29
Nαι..Οταν λεμε ΔΔΕ χωρις να διευκρινισουμε κατι αλλο εννοουμε χωρις θερμικο/μαγνητικο στοιχειο.

xrhstosmp
09-01-13, 19:11
off topic.
για να γινω συνηγορος του διαβολου,οταν ημουν πρωτομπαρκος σε ενα καραβι ακουσα δυο μαστορια -ετοιμα να βγουν στη συνταξη- να πειραζονται χαιδευτικα...μιλας και συ που εισαι μια ζωη στο "ταδε¨"με τις πινακαρες τις τερασακι και λουφαρεις ολη μερα ,τι να πω και γω που'μαι στο νορβηγεζικο και δεν καθομαι στιγμουλα με τις @$$^% τις ΑΒΒ.
και για να σοβαρευομαστε αλλη μια φορα με το θεμα ταση στη γειωση ,αυτου του ειδους τα προβληματα δε λυνονται με ερωταπαντησεις σε φορουμ.

lazarefa
09-01-13, 21:59
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον, αλλά...Είχα μετρήσει τάσεις μέσω ενός πολύπριζου 3 θέσεων με διακόπτη οn-off κι ενδεικτικό λαμπάκι (αγορασμένου πριν μήνες από το lidl http://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/hmmm.gif ). Ε, λοιπόν, λύνω σήμερα την πρίζα καθαυτή, ψάχνω τις καλωδιώσεις της, όλα φαίνονταν ΟΚ. Μετράω με το πολύμετρο, και ως δια μαγείας, οι τάσεις ήταν οι αναμενόμενες...Ξαναβάζω το πολύπριζο και μετράω τάσεις μέσω των πριζών αυτού και βλέπω πάλι τα ίδια...Τι διάλο; Ξανά μέτρημα στην ίδια πρίζα χωρίς το πολύπριζο και πάλι σωστές οι τάσεις...Βγάζω πολύπριζο, το συνδέω σε άλλη πρίζα του σπιτιού που μετρήθηκε πριν με το πολύμετρο και ήταν ΟΚ ως προς τάσεις, και βλέπω πάλι τάσεις στις εξόδους του πολύπριζου (πλην φάσης-ουδέτερου) άλλα για άλλα. Συμπέρασμα; Κάτι δεν πάει καλά με το πολύπριζο και το ρημάδι χτες με ξεγέλασε...
Οπότε, αυτό που απομένει είναι, επανασύνδεση του ΔΔΡ για να δούμε τι γίνεται στον πίνακα του σπιτιού (αν το ρίχνει) και παράλληλα, αγορά νέου ΔΔΡ και δοκιμή αυτού στον πίνακα, για την περίπτωση που ο παλιός ΔΔΡ είχα από μόνος του κάποιο πρόβλημα, ασχέτως εγκατάστασης σπιτιού...Αν τίποτα από αυτά δεν δώσει λύση, αρχίζουν τα δύσκολα. Έλεγχος όλων των γραμμών από τον πίνακα προς τις καταναλώσεις (απομόνωση 1 γραμμή κάθε φορά) για να δούμε σε ποιο επιμέρους κύκλωμα εστιάζεται το πρόβλημα (εφόσον τελικά είναι θέμα γραμμών)...

Kyriakoschar
10-01-13, 01:02
Κάτι έχει κάνει με το φωτιστικό ο ηλεκτρολόγος, δε μου ακούγεται λογικό (πολύφωτο είναι? δηλαδή έχει 2 ανάματα?)...
Αν δεν μπορείς να κάνεις έλεγχο δοκιμής μόνωσης καλωδίων, ξεκίνα ξήλωνε αρχικά την πρίζα (αντικατάσταση). Μετά καλώδια από την πρίζα προς τον πίνακα. Επειδή αναφέρεις το διακόπτη, με το δοκιμαστικό κάνε έλεγχο στο φωτιστικό να δεις αν δείχνει κάτι.

Αν δεν είσαι αδειούχος ηλεκτρολόγος, κάλεσε έναν τέτοιον γιατί το ρεύμα είναι άοσμο, αόρατο, αθόρυβο και σκοτώνει!!!

lazarefa
14-01-13, 09:35
Ψαξίματος συνέχεια στην εγκατάσταση του σπιτιού το σαββατοκύριακο...Βγήκαν κάποια λαυράκια. Καταρχάς αγόρασα νέο ρελέ διαφυγής, ΑΒΒ, το οποίο και συνέδεσα στον πίνακα, στη θέση του παλιού, που ήταν στον αέρα...Δίνω τάση σον πίνακα του σπιτιού από το ρολόι της ΔΕΗ και, παφ, ο ρελές με τη μία πέφτει. Να λοιπόν γιατί ο φίλος μας ο ηλεκτρολόγος (ο θεός να τον κάνει τέτοιο) που έκανε την εγκατάσταση δεν συνέδεσε τον παλιό ρελέ στον πίνακα και τον άφησε στον αέρα.. http://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/whatever.gif
Με το ρελέ στο κύκλωμα κατεβάζω όλες τις ασφάλειες και σηκώνω μια μια για να δω τουλάχιστον σε ποια ή ποιες γραμμές πέφτει ο ρελές. Στον πίνακα του σπιτιού υπάρχουν 2 (διακόπτες όπως αποδείχτηκε) για κουζίνα-θερμοσίφωνο κι άλλες 4 για πρίζες-φωτισμό (το πλυντήριο δεν έχει δική του γραμμή, άλλη μαλακία αυτή).
Τελικά ο ρελές διαπιστώνω ότι πέφτει μόνο εξαιτίας μιας συγκεκριμένης ασφάλειας η οποία όπως αποδείχτηκε δεν ήταν ασφάλεια, αλλά ραγοδιακόπτης 25Α http://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/dizzy2.gif . Προφανώς ο μπάσταρδος έβαλε απλό διακόπτη γιατί να υποθέσω με μικροαυτόματο στη συγκεκριμένη γραμμή του τον έριχνε συνέχεια http://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/yikes.gif . Εν πάσει περιπτώσει, η προβληματική γραμμή περιλαμβάνει, 5 πρίζες σούκο, κατανεμημένες σε 3 δωμάτια και 2 φωτιστικά στα ίδια με πριν δωμάτια, εκ των οποίων το ένα ανάβει με διπλό διακόπτη-κομιτατέρ . Επειδή ήμουν υποψιασμένος για τη γραμμή του πολύφωτου με το διπλό διακόπτη, λύνω το διακόπτη του και μετράω τάσεις τόσο στα καλώδια που συνδέονται με το διπλό διακόπτη όσο και στο ταβάνι στη σύνδεση του πολύφωτου. Προηγουμένως είχα μετρήσει τις 5 πρίζες και όλες οι τάσεις (L-N, L-PE, N-PE) ήταν ΟΚ. Στο κουτί που δίνει στο διπλό διακόπτη κατέληγαν 2 κόκκινα καλώδια κι ένα μαύρο ενώ στο ταβάνι από όπου παίρνει το πολύφωτο, μετά το διπλό διακόπτη, καταλήγει ένα τριπλό πλακέ καλώδιο χωρίς χρωματικούς κωδικούς, ως συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις.
Οι μετρήσεις ήταν αρκετά περίεργες. Έχουμε και λέμε:
Μέτρηση διακόπτη πολύφωτου υπό τάση:
Κόκκινο 1 - Μαύρο: 170V, Κόκκινο 2 - Μαύρο 204V, Κόκκινο 1- Κόκκινο 2 2,7V
Μέτρηση διακόπτη πολύφωτου χωρίς τάση από πίνακα :
Κόκκινο 1 - Μαύρο: 0,7V, Κόκκινο 2 - Μαύρο 0,7V, Κόκκινο 1- Κόκκινο 2 0,2V
Μέτρηση παροχής πολύφωτου-διακόπτης1-2 OFF:
Φάση 1-Ουδέτερος 12,1V, Φάση 2 -Ουδέτερος 15,7V, Φάση 1 - Φάση 2 3,8V
Μέτρηση παροχής πολύφωτου-διακόπτης1 ON:
Φάση 1- Ουδέτερος 237V, Φάση 2- Ουδέτερος 43V, Φάση 1-Φάση 2 147V [/b]
Μέτρηση παροχής πολύφωτου-διακόπτης2 ON:
Φάση 1- Ουδέτερος 27,8V, Φάση 2- Ουδέτερος 236V, Φάση 1-Φάση 2 201V

Έχετε κάποια εικόνα του τι μπορεί να σημαίνουν οι παραπάνω μετρήσεις; Πχ κάποιο βραχυκύκλωμα, σύνδεση ουδέτερου-γείωσης σε κάποιο κουτί διακλάδωσης σε τοίχο ή ότι άλλο;
Α, κι ένα άλλο τρομερό...Ηλεκτρική κουζίνα και θερμοσίφωνο δεν προστατεύονται έναντι υπερέντασης-βραχυκυκλώματος με ξεχωριστές αυτόματες ασφάλειες παρά μόνο έχουν στις γραμμές τους μηχανικούς διπλούς διακόπτες φάσης-ουδετέρου. Η αλητεία σε όλο της το μεγαλείο..

vasilllis
14-01-13, 09:51
Αν μιλας για ενα διακοπτη και ενα κουτι και τα εχεις ανοιξει.φτιαξε τα απο την αρχη να εισαι σιγουρος.βρεςτην φαση που ερχεται παρε δυο επιστροφες και δες τι γινεται.

mixalis1988
14-01-13, 11:24
Ψαξίματος συνέχεια στην εγκατάσταση του σπιτιού το σαββατοκύριακο...Βγήκαν κάποια λαυράκια. Καταρχάς αγόρασα νέο ρελέ διαφυγής, ΑΒΒ, το οποίο και συνέδεσα στον πίνακα, στη θέση του παλιού, που ήταν στον αέρα...Δίνω τάση σον πίνακα του σπιτιού από το ρολόι της ΔΕΗ και, παφ, ο ρελές με τη μία πέφτει. Να λοιπόν γιατί ο φίλος μας ο ηλεκτρολόγος (ο θεός να τον κάνει τέτοιο) που έκανε την εγκατάσταση δεν συνέδεσε τον παλιό ρελέ στον πίνακα και τον άφησε στον αέρα.. http://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/whatever.gif
Με το ρελέ στο κύκλωμα κατεβάζω όλες τις ασφάλειες και σηκώνω μια μια για να δω τουλάχιστον σε ποια ή ποιες γραμμές πέφτει ο ρελές. Στον πίνακα του σπιτιού υπάρχουν 2 (διακόπτες όπως αποδείχτηκε) για κουζίνα-θερμοσίφωνο κι άλλες 4 για πρίζες-φωτισμό (το πλυντήριο δεν έχει δική του γραμμή, άλλη μαλακία αυτή).
Τελικά ο ρελές διαπιστώνω ότι πέφτει μόνο εξαιτίας μιας συγκεκριμένης ασφάλειας η οποία όπως αποδείχτηκε δεν ήταν ασφάλεια, αλλά ραγοδιακόπτης 25Α http://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/dizzy2.gif . Προφανώς ο μπάσταρδος έβαλε απλό διακόπτη γιατί να υποθέσω με μικροαυτόματο στη συγκεκριμένη γραμμή του τον έριχνε συνέχεια http://www.4tforum.gr/phpBB3/images/smilies/yikes.gif . Εν πάσει περιπτώσει, η προβληματική γραμμή περιλαμβάνει, 5 πρίζες σούκο, κατανεμημένες σε 3 δωμάτια και 2 φωτιστικά στα ίδια με πριν δωμάτια, εκ των οποίων το ένα ανάβει με διπλό διακόπτη-κομιτατέρ . Επειδή ήμουν υποψιασμένος για τη γραμμή του πολύφωτου με το διπλό διακόπτη, λύνω το διακόπτη του και μετράω τάσεις τόσο στα καλώδια που συνδέονται με το διπλό διακόπτη όσο και στο ταβάνι στη σύνδεση του πολύφωτου. Προηγουμένως είχα μετρήσει τις 5 πρίζες και όλες οι τάσεις (L-N, L-PE, N-PE) ήταν ΟΚ. Στο κουτί που δίνει στο διπλό διακόπτη κατέληγαν 2 κόκκινα καλώδια κι ένα μαύρο ενώ στο ταβάνι από όπου παίρνει το πολύφωτο, μετά το διπλό διακόπτη, καταλήγει ένα τριπλό πλακέ καλώδιο χωρίς χρωματικούς κωδικούς, ως συνηθίζεται σε τέτοιες περιπτώσεις.
Οι μετρήσεις ήταν αρκετά περίεργες. Έχουμε και λέμε:
Μέτρηση διακόπτη πολύφωτου υπό τάση:
Κόκκινο 1 - Μαύρο: 170V, Κόκκινο 2 - Μαύρο 204V, Κόκκινο 1- Κόκκινο 2 2,7V
Μέτρηση διακόπτη πολύφωτου χωρίς τάση από πίνακα :
Κόκκινο 1 - Μαύρο: 0,7V, Κόκκινο 2 - Μαύρο 0,7V, Κόκκινο 1- Κόκκινο 2 0,2V
Μέτρηση παροχής πολύφωτου-διακόπτης1-2 OFF:
Φάση 1-Ουδέτερος 12,1V, Φάση 2 -Ουδέτερος 15,7V, Φάση 1 - Φάση 2 3,8V
Μέτρηση παροχής πολύφωτου-διακόπτης1 ON:
Φάση 1- Ουδέτερος 237V, Φάση 2- Ουδέτερος 43V, Φάση 1-Φάση 2 147V [/b]
Μέτρηση παροχής πολύφωτου-διακόπτης2 ON:
Φάση 1- Ουδέτερος 27,8V, Φάση 2- Ουδέτερος 236V, Φάση 1-Φάση 2 201V

Έχετε κάποια εικόνα του τι μπορεί να σημαίνουν οι παραπάνω μετρήσεις; Πχ κάποιο βραχυκύκλωμα, σύνδεση ουδέτερου-γείωσης σε κάποιο κουτί διακλάδωσης σε τοίχο ή ότι άλλο;
Α, κι ένα άλλο τρομερό...Ηλεκτρική κουζίνα και θερμοσίφωνο δεν προστατεύονται έναντι υπερέντασης-βραχυκυκλώματος με ξεχωριστές αυτόματες ασφάλειες παρά μόνο έχουν στις γραμμές τους μηχανικούς διπλούς διακόπτες φάσης-ουδετέρου. Η αλητεία σε όλο της το μεγαλείο..

Οι διπλοι αυτοι διακοπτες μπορει να ειναι L+N.Δες πανω αν εχουν σχεδιαγραμμα εκει που συνδεεται η φαση εχουν θερμικο.

lazarefa
15-01-13, 09:13
Φίλε μου οι διπλοί διακόπτες δεν πρέπει να είναι τύπου L+N γιατί είναι ίδια σειρά (5TE1 αν θυμάμαι καλά, ο τελευταίος κωδικός αλλάζει στο ταμπελάκι που έχουν) της Siemens με το γενικό μονοπολικό ραγοδιακόπτη...

mixalis1988
15-01-13, 12:04
Φίλε μου οι διπλοί διακόπτες δεν πρέπει να είναι τύπου L+N γιατί είναι ίδια σειρά (5TE1 αν θυμάμαι καλά, ο τελευταίος κωδικός αλλάζει στο ταμπελάκι που έχουν) της Siemens με το γενικό μονοπολικό ραγοδιακόπτη...

Χρειαζεσαι τοτε αμεσα αδειουχο ηλεκτρολογο..

lazarefa
16-01-13, 11:00
Προκειμένου να ελαχιστοποιήσω τις αρνητικές συνέπειες της παρούσας κατάστασης (απουσία ΔΔΕ) από το κύκλωμα του σπιτιού, και με δεδομένο ότι η γραμμή που φαίνεται ότι παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα και ρίχνει το ΔΔΕ αφορά 5 πρίζες σούκο στις οποίες δεν συνδέω συσκευές με μεταλλικό σασί, καθώς και 2 γραμμές φωτιστικών, σκέφτηκα σε περίπτωση που φανεί ότι το παραπέρα ψάξιμο και η λύση του προβλήματος αποδειχθεί ότι απαιτεί πολυδάπανα κι επίμονα μερεμέτια (σκαψίματα σε τοίχους ή ταβάνι κλπ), να απομονώσω στον πίνακα τη φάση και τον ουδέτερο αυτής της γραμμής από το υπόλοιπο κύκλωμα και να τροφοδοτήσω μετά την ασφάλεια τήξεως τη γραμμή φάσεων (πλην της φάσης της προβληματικής γραμμής) σαν είσοδο φάσεων στο ρελέ και σαν είσοδο ουδετέρων το τμήμα του ουδέτερου μετρητή ΔΕΗ πλην του ουδετέρου της προβληματικής γραμμής τον οποίο θα πάρω με γέφυρα απο τον ουδέτερο ΔΕΗ πριν αυτός συνδεθεί στην είσοδο ουδετέρου του ρελέ. Αντίστοιχα για τις εξόδους φάσης και ουδετέρου του ρελέ.
Λογικά, με μια τέτοια υλοποίηση, θα πετύχω τουλάχιστον να έχω προστασία ΔΔΕ στις κρίσιμες γραμμές της εγκατάστασης (ηλ. κουζίνα, θερμοσίφωνας, ηλ. πλυντήριο κι όχι μόνο). Δηλαδή θα έχω ασφαλίσει στοιχειωδώς σε μεγάλο βαθμό την εγκατάσταση έναντι διαρροής ρεύματος.
Τι λέτε;
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, (του τύπου, μην ασχολείσαι καθόλου, κίνδυνοι κλπ κλπ, προφανώς δεν αμφισβητώ την εμπειρία και τις πρακτικές γνώσεις των φίλων αδειούχων εγκαταστατών) είμαι Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ με μεταπτυχιακό σε παραγωγή-μεταφορά-διανομή-ηλεκτρικής ενέργειας κι έχω πιστοποιηθεί για εργασίες σε ηλεκτροδοτούμενο δίκτυο 25kV

mixalis1988
16-01-13, 14:56
Προκειμένου να ελαχιστοποιήσω τις αρνητικές συνέπειες της παρούσας κατάστασης (απουσία ΔΔΕ) από το κύκλωμα του σπιτιού, και με δεδομένο ότι η γραμμή που φαίνεται ότι παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα και ρίχνει το ΔΔΕ αφορά 5 πρίζες σούκο στις οποίες δεν συνδέω συσκευές με μεταλλικό σασί, καθώς και 2 γραμμές φωτιστικών, σκέφτηκα σε περίπτωση που φανεί ότι το παραπέρα ψάξιμο και η λύση του προβλήματος αποδειχθεί ότι απαιτεί πολυδάπανα κι επίμονα μερεμέτια (σκαψίματα σε τοίχους ή ταβάνι κλπ), να απομονώσω στον πίνακα τη φάση και τον ουδέτερο αυτής της γραμμής από το υπόλοιπο κύκλωμα και να τροφοδοτήσω μετά την ασφάλεια τήξεως τη γραμμή φάσεων (πλην της φάσης της προβληματικής γραμμής) σαν είσοδο φάσεων στο ρελέ και σαν είσοδο ουδετέρων το τμήμα του ουδέτερου μετρητή ΔΕΗ πλην του ουδετέρου της προβληματικής γραμμής τον οποίο θα πάρω με γέφυρα απο τον ουδέτερο ΔΕΗ πριν αυτός συνδεθεί στην είσοδο ουδετέρου του ρελέ. Αντίστοιχα για τις εξόδους φάσης και ουδετέρου του ρελέ.
Λογικά, με μια τέτοια υλοποίηση, θα πετύχω τουλάχιστον να έχω προστασία ΔΔΕ στις κρίσιμες γραμμές της εγκατάστασης (ηλ. κουζίνα, θερμοσίφωνας, ηλ. πλυντήριο κι όχι μόνο). Δηλαδή θα έχω ασφαλίσει στοιχειωδώς σε μεγάλο βαθμό την εγκατάσταση έναντι διαρροής ρεύματος.
Τι λέτε;
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, (του τύπου, μην ασχολείσαι καθόλου, κίνδυνοι κλπ κλπ, προφανώς δεν αμφισβητώ την εμπειρία και τις πρακτικές γνώσεις των φίλων αδειούχων εγκαταστατών) είμαι Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ με μεταπτυχιακό σε παραγωγή-μεταφορά-διανομή-ηλεκτρικής ενέργειας κι έχω πιστοποιηθεί για εργασίες σε ηλεκτροδοτούμενο δίκτυο 25kV

Επειδη εισαι Διπλ. μηχανικος νομιζεις οτι ειναι αρκετα ασφαλες να απομονωσεις μια γραμμη απ τον ΔΔΕ??Δηλαδη η εγκατασταση θα ειναι μερικως ασφαλες??Εσυ εχεις γνωσει περι ηλεκτρολογιας οι αλλοι χρηστες της Ε.Η.Ε. εχουν??Εγω στην θεση σου θα προτιμουσα να απομονωσω τελειως την γραμμη ή να διορθωσω το προβλημα...Για ξανασκεψου το.

xrhstosmp
16-01-13, 17:20
λες να ψαρωσει το ρευμα με τα πτυχια και να μη βαρεσει?
εχεις βρει οτι μια γραμμη ειναι προβληματικη και αντι να την ξηλωσεις προσπαθεις με διαφορες αλχημιες να την κανεις να δουλεψει?
σε πληροφορω οτι τα πολυδαπανα και επιμονα μερεμετια που οπως λες να χρειαστουν για να επισκευαστει αυτη η γραμμη ,(εγω 70% πιστευω αν και μη πτυχιουχος αλλα με μεγαλη εμπειρια και εξειδικευμενα οργανα οτι ειναι κατι πολυ απλο π.χ σε καποια πριζα εχει πιαστει ουδετερος με γειωση στο νυχι στηριξης) οτι κοστιζουν φτηνοτερα κατα 1 ευρω απο τη ζωη του μικρου Βασιλακη).
σκεψου αυτο και αποφασισε.

vasilllis
16-01-13, 18:24
Προκειμένου να ελαχιστοποιήσω τις αρνητικές συνέπειες της παρούσας κατάστασης (απουσία ΔΔΕ) από το κύκλωμα του σπιτιού, και με δεδομένο ότι η γραμμή που φαίνεται ότι παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα και ρίχνει το ΔΔΕ αφορά 5 πρίζες σούκο στις οποίες δεν συνδέω συσκευές με μεταλλικό σασί, καθώς και 2 γραμμές φωτιστικών, σκέφτηκα σε περίπτωση που φανεί ότι το παραπέρα ψάξιμο και η λύση του προβλήματος αποδειχθεί ότι απαιτεί πολυδάπανα κι επίμονα μερεμέτια (σκαψίματα σε τοίχους ή ταβάνι κλπ), να απομονώσω στον πίνακα τη φάση και τον ουδέτερο αυτής της γραμμής από το υπόλοιπο κύκλωμα και να τροφοδοτήσω μετά την ασφάλεια τήξεως τη γραμμή φάσεων (πλην της φάσης της προβληματικής γραμμής) σαν είσοδο φάσεων στο ρελέ και σαν είσοδο ουδετέρων το τμήμα του ουδέτερου μετρητή ΔΕΗ πλην του ουδετέρου της προβληματικής γραμμής τον οποίο θα πάρω με γέφυρα απο τον ουδέτερο ΔΕΗ πριν αυτός συνδεθεί στην είσοδο ουδετέρου του ρελέ. Αντίστοιχα για τις εξόδους φάσης και ουδετέρου του ρελέ.
Λογικά, με μια τέτοια υλοποίηση, θα πετύχω τουλάχιστον να έχω προστασία ΔΔΕ στις κρίσιμες γραμμές της εγκατάστασης (ηλ. κουζίνα, θερμοσίφωνας, ηλ. πλυντήριο κι όχι μόνο). Δηλαδή θα έχω ασφαλίσει στοιχειωδώς σε μεγάλο βαθμό την εγκατάσταση έναντι διαρροής ρεύματος.
Τι λέτε;
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, (του τύπου, μην ασχολείσαι καθόλου, κίνδυνοι κλπ κλπ, προφανώς δεν αμφισβητώ την εμπειρία και τις πρακτικές γνώσεις των φίλων αδειούχων εγκαταστατών) είμαι Διπλ. Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ με μεταπτυχιακό σε παραγωγή-μεταφορά-διανομή-ηλεκτρικής ενέργειας κι έχω πιστοποιηθεί για εργασίες σε ηλεκτροδοτούμενο δίκτυο 25kV

Αφου τις γνωσεις τις εχεις.ποσο δυσκολο ειναι να απομονωσεις αυτες τις 5 πριζες και δυο φωτα και ψαχνωντας ενα-ενα να το βρεις?
Εχειε ανοιξει ενα κουτι.τι παραπανω μερεμετι θα κανεις αν ανοιξεις αλλα δυο-τρια?

lazarefa
16-01-13, 20:37
Παιδιά μη βαράτε όλοι μαζί, ένας ένας. Αγαπητέ xrhstosmp, το ενδεχόμενο το λάθος να έχει γίνει σε κάποιο ή κάποια από τα κουτιά διακλάδωσης που είναι μέσα στην τοιχοποιία το σκέφτηκες; Σε μια τέτοια περίπτωση μιλάμε για 7 κουτιά τα οποία είναι τσιμενταρισμένα και δε φαίνονται καθόλου στους τοίχους. Θα πρέπει να ξηλωθεί ο σουβάς, να ανοιχτούν, να ξανακλείσουν να τσιμεταριστούν-στοκαριστούν εκ νέου και φυσικά μετά για να μη φαίνεται μπάλωμα, να ξαναβαφεί ο αντίστοιχος τοίχος. Επιπρόσθετα, αν κάποιο από τα καλώδια οροφής που τροφοδοτούν τα 2 φωτιστικά έχει σκιστεί-τρυπήσει για το Χ λόγο, δε θα πρέπει να ξηλωθεί-σκαφτεί το ταβάνι για το βάλε-βγάλε; Τα έχεις κοστολογήσει όλα αυτά σαν κόστος+φασαρία;
Ναι, κι εγώ θέλω κατηγορηματικά να έχω 100% σωστή εγκατάσταση στο ρημαδόσπιτο αλλά, σκέψου, αυτή τη στιγμή 2 γραμμές θερμοσίφωνα & κουυζίνας δεν έχουν μικροαυτόματο (μόνο μηχανικούς διακόπτες φάσης-ουδετέρου) και το σπίτι είναι έτσι 22 και πλέον χρόνια. Επίσης το ρελέ ήταν ασύνδετο πάνω στη ράγα του πίνακα και 1 από τις γραμμές (αυτή με το πρόβλημα) αντί για μικροαυτόματο έχει απλό διακόπτη 25Α (Συγκεκριμένα ένα siemens 5te1 311). Μήπως με τη λογική σου δυιλίζεις τον κώνωπα και καταπίνεις την κάμηλο; Δηλαδή προσπερνάς το ότι βρήκα τα συγκεκριμένα προβλήματα (λες και ο κάθε ένοικος-ενοικιαστής διαμερίσματος είναι υποχρεωμένος αφενός να γνωρίζει ηλεκτρολογία και αφετέρου να αντιλαμβάνεται τις τυχόν καραγκιοζιές των όποιων εγκαταστατών, -αδειούχων ή μη- όταν κι εφόσον υφίστανται), που μπορεί πχ εγώ να έφευγα αύριο από το σπίτι και τίποτε να μην είχε αλλάξει, και σε πειράζει που αν υλοποιήσω αυτό που σκέφτηκα, εφόσον τελικά δεν καταφέρω να απομονώσω την αιτία του προβλήματος, δε θα πρόκειται για total solution αλλά για πασάλειμμα (όπως φαντάζομαι το θεωρείς).
Επίσης xrhstosmp και mixalis1988, είπα ποτέ εγώ το ότι συνδέεται η επαγγελματική μου υπόσταση και οι σπουδές μου με την ασφάλεια της εγκατάστασης; Μάλλον λάθος κατάλαβες (mixalis 1988 ). Ανέφερα την ιδιότητά μου επειδή πολλοί εδώ μέσα (και καλά κάνετε) δεν εμβαθύνετε σε διάφορα ζητήματα έναντι χρηστών που δεν έχουν ουσιαστικές-θεωρητικές σπουδές-γνώσεις ηλεκτρολογίας, προκειμένου να αποφύγω την ίδια αντιμετώπιση και ως προς το πρόσωπό μου. Ποιο το μεμπτό; Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες περί μερικώς ασφαλούς ΕΗΕ, αλλά θέλω να σκεφτείς και την άλλη πλευρά: Έστω ότι εγώ είμαι παντελώς άσχετος κι ανυποψίαστος-αδιάφορος περί τα ηλεκτρολογικά (όπως φοβάμαι ήταν ο προηγούμενος ένοικος του διαμερίσματος αλλά και ο ιδιοκτήτης του) και δεν παίρνω χαμπάρι ότι το ρελέ είναι διακοσμητικό στον πίνακα...οπότε όλα καλά, μέχρι να γίνει η στραβή...Μεταξύ αυτού του ενδεχομένου και μιας λύσης που καλύπτει ένα μεγάλο ποσοστό του προβλήματος (όχι το 100%, προφανώς) αναφέρθηκα. Nα απομονωθεί τελείως η γραμμή δε γίνεται, τουλάχιστον σε ότι αφορά τα φωτιστικά.
Εν πάσει περιπτώσει, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Μάλλον το κούρασα το θέμα και κακώς παρερμηνεύονται τα γραφόμενά μου και μετατρέπονται κατά πως φαίνεται (από μέρους κάποιων εξ υμών) σε αντιπαράθεση του στιλ, τι θέλει να μας πει τώρα ο τύπος, ότι τα ξέρει όλα αλλά από την άλλη θέλει τα φώτα μας κλπ. Κρίμα

bikas
16-01-13, 21:32
παίδες μια σπόντα δικιά μου....δεν ειχα πολύμετρο αλλα ενώ στην πρίζα δεν είχα ταση (στο δοκιμαστικο) στη γείωση στο ups και σε πολύμπριζο ασφαλείας έχω στη γείωση τάση.
ξέρ ότι είναι ηλεκτρολογικό πρόβλημα και το ανακάλυψα τυχαία γιατί μέσα σε 3 μήνες κάηκαν καρτες δικτύου στο ίδιο πισι.απλά σκέφτηκα μήπως το δημιουρφούν τα ασφαλείας που έχουν φίλτρα.

xrhstosmp
16-01-13, 23:15
Με συγχωρεις Κε λαζαρε μαλλον με παρεξηγησες.
στο σπιτι που μενω με ενοικιο ολα δουλευουν ρολοι .ρελε νυχτερινα χρονοδιακοπτες θερμοσιφωνα κλπ κλπ,
αρα το προβλημα που εχεις δε με απασχολει και πολυ ,ουτε σε υποχρεωνω να φτιαξεις τπτ.
με ρωτας αν μου περναει απο το μυαλο αν ειναι μια ζημια σε ενα χωνεμενο μπουατ
απανταω ταπεινα οτι η επισκευη μια διαρροης ειναι φτηνοτερη απο μια κηδεια
στην περιπτωση σου εχεις εντοπισει μια διαρροη και εις γνωσην σου την προσπερνας και θες να ζεις με αυτη. αυτο το γεγονος και μονο ειναι δυσφημιση του εαυτου σου.
δευτερον η ευρεση μιας διαρροης δε γινεται μονο με σφυροκαλεμα,γκρεμισματα ,υπαρχουν και οργανα για αυτη την δουλεια που αν δεν τα εχεις δεν μπορεις να κανεις και πολλα....
αν μη τι αλλο ειναι κριμα για ενα απλο πραγμα μιας πριζας που εχει "μασισει" τα καλωδια ή μιας εξωτερικης πριζας ή φωτιστικου που στο εσωτερικο του λογω υγρασιας εχει αναπτυχθει ....ζωη να ακυρωθει ολη η γραμμη απο το δδε ετσι απλα...
οπως ξαναειπα στο σπιτι μου δουλευουν ολα μια χαρα οποτε λογος δε μου πεφτει για το δικο σου σπιτι..συγνωμη και παλι

xrhstosmp
16-01-13, 23:17
παίδες μια σπόντα δικιά μου....δεν ειχα πολύμετρο αλλα ενώ στην πρίζα δεν είχα ταση (στο δοκιμαστικο) στη γείωση στο ups και σε πολύμπριζο ασφαλείας έχω στη γείωση τάση.
ξέρ ότι είναι ηλεκτρολογικό πρόβλημα και το ανακάλυψα τυχαία γιατί μέσα σε 3 μήνες κάηκαν καρτες δικτύου στο ίδιο πισι.απλά σκέφτηκα μήπως το δημιουρφούν τα ασφαλείας που έχουν φίλτρα.
απο αυτα τα λιγα που αναφερεις μαλλον εχεις κακη γειωση στο διαμερισμα σου και ταυτοχρονα το "πολυπριζο ασφαλειας" τα εχει παιξει λιγακι...δοκιμασε χωρις το "πολπριζο" αυτο

bikas
16-01-13, 23:18
απο αυτα τα λιγα που αναφερεις μαλλον εχεις κακη γειωση στο διαμερισμα σου και ταυτοχρονα το "πολυπριζο ασφαλειας" τα εχει παιξει λιγακι...δοκιμασε χωρις το "πολπριζο" αυτο
ευχαριστv xρηστο αλλα και χωωρις πολυμπριζο μου το μκεταφερει στο ups και στο pc

xrhstosmp
16-01-13, 23:26
εισαι εκτος αθηνων?

lazarefa
16-01-13, 23:41
Με συγχωρεις Κε λαζαρε μαλλον με παρεξηγησες.
στο σπιτι που μενω με ενοικιο ολα δουλευουν ρολοι .ρελε νυχτερινα χρονοδιακοπτες θερμοσιφωνα κλπ κλπ,
αρα το προβλημα που εχεις δε με απασχολει και πολυ ,ουτε σε υποχρεωνω να φτιαξεις τπτ.
με ρωτας αν μου περναει απο το μυαλο αν ειναι μια ζημια σε ενα χωνεμενο μπουατ
απανταω ταπεινα οτι η επισκευη μια διαρροης ειναι φτηνοτερη απο μια κηδεια
στην περιπτωση σου εχεις εντοπισει μια διαρροη και εις γνωσην σου την προσπερνας και θες να ζεις με αυτη. αυτο το γεγονος και μονο ειναι δυσφημιση του εαυτου σου.
δευτερον η ευρεση μιας διαρροης δε γινεται μονο με σφυροκαλεμα,γκρεμισματα ,υπαρχουν και οργανα για αυτη την δουλεια που αν δεν τα εχεις δεν μπορεις να κανεις και πολλα....
αν μη τι αλλο ειναι κριμα για ενα απλο πραγμα μιας πριζας που εχει "μασισει" τα καλωδια ή μιας εξωτερικης πριζας ή φωτιστικου που στο εσωτερικο του λογω υγρασιας εχει αναπτυχθει ....ζωη να ακυρωθει ολη η γραμμη απο το δδε ετσι απλα...
οπως ξαναειπα στο σπιτι μου δουλευουν ολα μια χαρα οποτε λογος δε μου πεφτει για το δικο σου σπιτι..συγνωμη και παλι

Φίλε μου καλέ γνωρίζω για τα πολυόργανα ελέγχου ΕΗΕ κατά ΕΛΟΤ HD384 πλην όμως, ακόμα κι έτσι, αν το πρόβλημα τελικά εστιάζεται σε κάποιο ή κάποια μπουάτ (λάθος συνδέσεις, υγρασίες κλπ) τα σφυροκάλεμα θα παίξουν αναγκαστικά, οπότε σε αυτή την περίπτωση ερχόμαστε στα ίδια. Προφανώς και τα γνωρίζεις πολύ καλύτερα όλα αυτά μιας που εγώ δεν κάνω εγκαταστάσεις αλλά εμμένεις να προσπερνάς κάποια από τα λεγόμενά μου.
7 περίπου χρόνια μένω σε αυτό το διαμέρισμα και από σπόντα δεν έπαθα τίποτα εγώ και η γυναίκα μου από τις πατεντιές κάποιου που έκανε ότι έκανε.
Προσπερνάς το γεγονός ότι άτομο μη ηλεκτρολόγος και μη εγκαταστάτης ανακάλυψε αυτά τα αίσχη (δεν το λέω για να περιαυτολογήσω, κάθε άλλο, απλά για να αναλογιστείς πόσο πιθανό θα ήταν ένας τυπικός ένοικος νοικάρικου διαμερίσματος, πχ σαν την κοπελίτσα που πριν 1 μήνα νοίκιασε το διπλανό μου διαμέρισμα, του ιδίου ιδιοκτήτη, να ψιλιαστεί για τυχόν πρόβλημα στην εγκατάστασή του προτού πάθει κάτι) και αντ αυτού απλά προτείνεις να πάψω να ασχολούμαι περαιτέρω γιατί πχ δεν έχω το Fluke 1653B ή το Metrel Eurotest XA.
Επίσης προσπερνάς και δε σχολιάζεις τις εξυπνάδες που ανακάλυψα στον πίνακα και αυτόν που τις έκανε (είναι συνήθεις με βάση την εμπειρία σου; )
ΟΚ, όπως και να έχει σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Κατάλαβα τι θέλεις να μου πεις, νομίζω πως κι εσύ καταλαβαίνεις τι σου λέω, οπότε, μένουμε στα του αδειούχου εγκαταστάτη.. (αλήθεια, πως θα σου φαινόταν αν μάθαινες ότι στην προηγούμενη δουλειά μου, με την ιδιότητα του προισταμένου των αντίστοιχων τεχνιτών, έδωσα νόμιμα ο ίδιος με την επαγγελματική μου σφραγίδα βεβαιώσεις επαγγελματικής προυπηρεσίας σε καμιά 10ριά τεχνίτες ηλεκτρολόγους μου προκειμένου να ανανενώσουν-επεκτείνουν τις άδειές τους στις διευθύνσεις βιομηχανίας της πρώην Νομαρχίας -νυν περιφέρειας; )
Καλό βράδυ

xrhstosmp
16-01-13, 23:50
με ενα απλο μεγγερ κανεις τη δουλεια σου
οσον αφορα τις χοντραδες παντα υπηρχαν και παντα θα υπαρχουν εφοσον δεν υπαρχουν σοβαρες κυρωσεις.
το οτι "συναδελφοι" μου κανουν τετοια εγκληματα δε σημαινει οτι ειμαι συνενοχος..
και φυσικα δεν προκειτε να γινω ηθικος αυτουργος σε ενα ελευθερο φορουμ -που το διαβαζει απο τον μηχανικο ΜΙΤ μεχρι την κυρα χρυσουλα- βγαλτε τις γραμμες απτον π$%#τη το ρελε να μην πεφτει.
εξαλλου ποτε δε σου ειπα να παψεις να ασχολεισαι.απεναντιας σου προτεινα καποιες κλασικες περιπτωσεις που μπορεις να ψαξεις (αν το θες) με συμμαχο σου μονο ενα κατσαβιδι.
το αν τζιφραρεις η οχι για να επεκταθουν αδειες καποιον δεν νομιζω να εχει σχεση με τα προβληματα της εγκαταστασης σου...προφανως για να το κανεις επεσε το αναλογο ψιλικο οξυ .αλλα τι σχεση εχει αυτο με μενα?
τελικα το παραπονο μου ειναι το εξης. αν για δυο χρονια πας με διαλυμενο ακρομπαρο και δεν παθεις τπτ..
και καποια στιγμη το ανακαλυψεις θα συνεχισεις να κυκλοφορεις το αυτοκινητο σου?

lazarefa
17-01-13, 00:12
Κύριε Χρήστο, λυπάμαι αλλά με την αναφορά σου περί ψιλικού οξέος με προσβάλεις και με συκοφαντείς και θα σε παρακαλούσα να ανακαλέσεις, γιατί εκτός των άλλων, μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα. Πολύ απλά αγαπητέ, όταν επί 9 χρόνια προίστασαι 280 ατόμων εκ των οποίων καμιά 50αριά ηλεκτρολόγοι και είσαι υπεύθυνος για τη δουλειά τους ως προιστάμενος τους έναντι παντός τρίτου, είναι ηθική σου υποχρέωση ως εργοδότη (κατά την έννοια του νόμου) να τους χορηγήσεις τη βεβαίωση που προανέφερα, εφόσον θεωρείς από τη συνεργασία σου με αυτούς ότι την αξίζουν. Τα υπονοούμενα περί χρηματισμού παρακαλώ και απαιτώ να λείπουν, και θα παρακαλούσα τους διαχειριστές του τόσο χρήσιμου και φιλόξενου φόρουμ, να σε συμβουλέψουν (για να το πω ευγενικά) να είσαι πιο προσεκτικός απέναντι τρίτων που δε γνωρίζεις και δε σε προσέβαλλαν ούτε σε συκοφάντησαν από εδώ μέσα ούτε κατά διάνοια. Όποιος παρακολούθησε τη στιχομυθία μας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
Τέλος από μένα.

xrhstosmp
17-01-13, 00:18
ε συγνωμη κε προισταμενε... εγω αλλα καταλαβα.
και οι τριτοι ομως θα πρεπει να ειναι προσεκτικοι σε αυτα που λενε γιατι ο γραπτος λογος παρερμηνευεται πολυ ευκολα.
στο κατω κατω της γραφης και οι δικες σου αναφορες προς εναν ολοκληρο κλαδο (ηλεκτρολογοι εγκαταστατες) ισως να θεωρηθουν και απο μενα προσβλητικες.πειραζει δλδ που δεν εχω προισταμενο??????

lazarefa
17-01-13, 00:55
Εξακολουθείς να ειρωνεύεσαι. Ώστε άλλα κατάλαβες; Από που αλήθεια; Υπονόησα κάπου ότι λαδώνομαι για να παρέχω στον κάθε πικραμμένο βεβαιώσεις; Κύριοι διαχειριστές, παρακαλώ για την προστασία σας απέναντι σε ένα μέλος που δημόσια με συκοφάντησε και αντί να ανακαλέσει με ευθύτητα, τυρβάζει ειρωνείες περί προισταμένων κλπ. Δε φανταζόμουν ποτέ ότι ένα τεχνικό φόρουμ θα λειτουργούσε τόσο εύκολα από κάποιους ως πεδίο συκοφάντησης και ειρωνείας ατόμων που δε γνωρίζουν και δεν τους έχουν προκαλέσει-προσβάλει-υβρίσει-θίξει. Τα υπόλοιπα ας κρίνουν οι φίλοι συμφορουμίτες.

xrhstosmp
17-01-13, 01:12
στα καθηκοντα σου ως προισταμενος ηταν να ανανεωνεις και τις αδειες των ηλεκτρολογων .για τις υπηρεσιες σου αυτες δεν πληρωνοσουνα?εκτος αν ησουν προισταμενος ανευ αποδοχων.που υπονοησα εγω οτι λαδωνοσουνα?
βρηκαμε και μπελα βραδυατικα.

προτεινω να βγαλεις εκτος ολο το ρελε.θα εχει σιγουρα καλυτερα αποτελεσματα. καλο μας βραδυ

vasilllis
17-01-13, 09:44
σαν παιδια κανεται,Ελεος.........
τι εχουμε ρε παιδια να χωρισουμε και τσακωνεστε ετσι?????

Λαζαρε το οτι ησουν προισταμενος και ειχες 500 υφισταμενους απο κατω μαλλον δεν ειναι της παρουσης και κακως το αναφερεις,ιδιως σε συναρτηση με το να βγαλεις αυτη την γραμμη που εχει προβλημα εκτος ρελε.ΔΕν συναδουν φιλε μου και κακος το αναφερεις για να μην σου πω και πολυ κακος το σκεφτηκες για το σπιτι σου.
Φαντασου εναν ηλεκτρολογο που πληρωνες να σου φτιαξει τετοια ζημια απλα να σου εβγαζε την γραμμη απο το ρελε.

Χρηστο ,δεν ειναι ευγενικο οσο και αν καποιος προσπαθει δια της πλαγια οδου να μην κανει αυτο που πρεπει αλλα αυτο που τον βολευει να τον ειρωνευεσαι ΑΚΟΜΑ και αν αυτα τα συναντας καθημερινα και σου εχουν πεσει ολα τα μαλλια( αν δεν εχεις μαλλια ζηταω συγγνωμη).
φιλικη συμβουλη σε αναλογες περιπτωσεις,μην ασχολεισαι με το θεμα..

Φιλικα παιδια.

xrhstosmp
17-01-13, 18:18
το πιο σωστο απ'ολα ειναι αυτο βασιλη ,παρεπιμπτωντος εχω λιγα μαλλια ακομα.προτιμουν το θανατο απτην ατιμωση!!!

mixalis1988
18-01-13, 13:15
Τα σχολια δικα σας:

http://ehe-greece.blogspot.gr/2013/01/282-email.html