PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρικα πλοιου



fmar
23-08-12, 21:47
χαιρετω και εγω ως καινουργιος στο φιλοξενο forum και ηθελα τα φωτα σας σε θεμα που με απασχολη.ειμαι ηλεκτρολογος αλλα τα εχω παρατησει απο το 1984 .εχω ενα πλοιο που το ρευμα του ειναι 220 τριφασικο και θελω να το ηλεκτροδοτησω απο την ξηρα τη μπορω να κανω.

xrhstosmp
23-08-12, 22:03
Μετασχηματιστης 400V σε 220ν
το δευτερευον (τα 220ν) να ειναι σε συνδεσμολογια τριγωνου.παντως θα εχεις τα γνωστα προβληματα των πλοιων που τροφοδοτουνται απο ξηρα των 50ηζ απο τα 60Ηζ που δουλευουν.(μειωμενες στροφες στους κινητηρες, πιθανες βλαβες σε συμπιεστες ψυγειων κλπ)

fmar
23-08-12, 22:54
Μετασχηματιστης 400V σε 220ν
το δευτερευον (τα 220ν) να ειναι σε συνδεσμολογια τριγωνου.παντως θα εχεις τα γνωστα προβληματα των πλοιων που τροφοδοτουνται απο ξηρα των 50ηζ απο τα 60Ηζ που δουλευουν.(μειωμενες στροφες στους κινητηρες, πιθανες βλαβες σε συμπιεστες ψυγειων κλπ)
απο οτι καταλαβα δινεισ μια λυση για ολικη ηλεκτροδοτιση?

xrhstosmp
24-08-12, 00:21
για να εχει δικτυο 220ν και οχι του συνηθεστερου στα πλοια 440ν υποθετω οτι η εγκατεστημενη του ισχυ θα ειναι σχετικα μικρη (150-200 kw) οποτε ειναι (σχετικα ευκολη) η ολικη του ηλεκτροδοτηση. αλλιως κανονιζεις τα φορτια σου στο ρευμα που θα σου δωθει. ηλεκτρολογο δεν εχει το "πλοιο"?

fmar
24-08-12, 01:20
το πλοιο εχει τρεις γενητριες 160kw η καθε μια βγαζει 220 τριφ και επιμερους 220 μονοφ εχει προβλεψει για ρευμα ξηρας αλλα σε δεξαμενη.καταλαβενω οτι για να βαλω μετ\στη πρεπει να το φερει φορτηγο θελω μονο το 220 μονοφασικο σε μερικες λειτουργιες του

vasilllis
24-08-12, 02:28
το πλοιο εχει τρεις γενητριες 160kw η καθε μια βγαζει 220 τριφ και επιμερους 220 μονοφ εχει προβλεψει για ρευμα ξηρας αλλα σε δεξαμενη.καταλαβενω οτι για να βαλω μετ\στη πρεπει να το φερει φορτηγο θελω μονο το 220 μονοφασικο σε μερικες λειτουργιες του

Φιλιπε μαλλον εχεις μπερδευτει ή μας μπερδεψες εμας.Γενητρια με 220 τριφασικο δεν εχω ξανακουσει.Ισως μια φωτο απο το ταμπελακι να βοηθουσε.Αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να βγαζει τριφασικο 220 και μονοφασικο 220(συνδεση σε τριγωνο???? αλλα το μονοφασικο πως????? ).Τι ακριβως θες να τροφοδοτησεις?απο οσο ξερω απο ξηρα παιρνεις μαχ. 63Α τραφασικο και 25 μονοφασικο.

fmar
24-08-12, 04:14
το ταμπελακι τησ γενητριας γραφει 220v σε τριγωνο160 kva οι κινητηρες δουλευουν 220 τριφ και 220 μονοφ για φωτισμο ψηγεια και μπριζες η παροχη απο της γενητριες παει σε πινακες πεφτει πανω σε μπαρες και μετα σε υποπινακες.απο την ξηρα μου δινουν η 400v η 220 μονοφ.για να τροφοδοτησω ολο το πλοιο χρειαζετε υποσταθμος,θελω μονο φωτισμο και μπριζες. (βασιλη ειμαι και εγω απο το κερατσινι)

vasilllis
24-08-12, 10:39
ελα γειτονα καλημερα.
δεν εχω ασχοληθει με τριγωνα να σε βοηθησω. Φανταζομαι τα μονοφασικα σου δουλευουν φαση-φαση;
γιατι δεν χρησιμοποιεις την μια φαση απο το λιμανι;ουτως ηαλλως μονοφασικα φορτια δεν θες;

fmar
24-08-12, 15:06
ναι γειτονα μονο μονοφασικο θελω για φωτισμο και μπριζες αυτο που ψαχνω ειναι που θα το ριξω το καλοδιο που θα φερω απο εξω.ενας τροπος που μου ερχετε ειναι με αντιστροφη στις μπριζες.

vasilllis
24-08-12, 20:12
θα παρεις τις 5 ασφαλειες που θες και θα τις ριξεις σε ενα πινακακι 1-0-2.
στο 1 θα ειναι απο τις γεννητριες πλοιου στο 2 απο το την πριζα λιμανιου.

fmar
24-08-12, 22:48
μου το κανεις πιο λιανα για να το καταλαβω?

vasilllis
24-08-12, 23:12
θες να τροφοδοτησεις 5 φορτια απο δυο παροχες(εννοειται ποτε συγχρονως).
Θα παρεις τα καλωδια απο αυτα τα φορτια και θα τα ριξεις σε ενα πινακακι.οπου θα εχει εναν διακοπτη 1-0-2(διακοπτης ο οποιος εχει 1 εισοδο 2 εξοδους-απο δυο η τεσσερις πολους) στην εξοδο θα μπουν τα φορτια .στην εισοδο 1 Απο εκει που παιρνουν ρευμα μεχρι στιγμης.στην εισοδο 2 θα δωσεις ρευμα απο την πριζα του λιμανιου.Οποτε οταν θα βαζεις την πριζα θα γυρνας τον διακοπτη στο 2 και θα δουλευουν τα ''5 φορτια σου'' απο το λιμανι.Οταν θα βαζεις γεννητρια μπροστα θα τον γυρνας στο 1 και θα παιρνουν οπως επαιρναν τωρα.

xrhstosmp
24-08-12, 23:24
θες να τροφοδοτησεις 5 φορτια απο δυο παροχες(εννοειται ποτε συγχρονως).
Θα παρεις τα καλωδια απο αυτα τα φορτια και θα τα ριξεις σε ενα πινακακι.οπου θα εχει εναν διακοπτη 1-0-2(διακοπτης ο οποιος εχει 1 εισοδο 2 εξοδους-απο δυο η τεσσερις πολους) στην εξοδο θα μπουν τα φορτια .στην εισοδο 1 Απο εκει που παιρνουν ρευμα μεχρι στιγμης.στην εισοδο 2 θα δωσεις ρευμα απο την πριζα του λιμανιου.Οποτε οταν θα βαζεις την πριζα θα γυρνας τον διακοπτη στο 2 και θα δουλευουν τα ''5 φορτια σου'' απο το λιμανι.Οταν θα βαζεις γεννητρια μπροστα θα τον γυρνας στο 1 και θα παιρνουν οπως επαιρναν τωρα.
φιλε βασιλη με ολο το σεβασμο αλλα....εχεις δει/ρωτησει/ακουσει ποτε τι συστημα προστασιας/γειωσης εχουν τα πλοια?επαναλαμβανω πλοια
ολα αυτα που αναφερεις λειτουργουν σιγουρα και απροσκοπτα στη στερια αλλα σε πλοιο ,αυτου του ειδους τις αλχημιες (μονοφασικο L-N σε διφασικα L1-L2)τις φοβαμαι αρκετα.συγκεκριμενα φοβαμαι μην κεραυνοβοληθει κανας χριστιανος οταν παταει το ενα του ποδι στο ντοκο και το αλλο στον καταπελτη ειμαι σιγουρος οτι θα βρεθει καποιος αβιαστα να αναφερει "ας γειωσουμε λοιπον το σασι του πλοιου με τη γειωση του υποσταθμου της στεριας" για να μην εχουμε διαφορα δυναμικου.

fmar
24-08-12, 23:55
εχει γειωση το πλοιο αλλα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. οταν παρω ρευμα απο την στερια δεν θα εχω την γειωση κανονικα.

vasilllis
25-08-12, 00:15
φιλε βασιλη με ολο το σεβασμο αλλα....εχεις δει/ρωτησει/ακουσει ποτε τι συστημα προστασιας/γειωσης εχουν τα πλοια?επαναλαμβανω πλοια
ολα αυτα που αναφερεις λειτουργουν σιγουρα και απροσκοπτα στη στερια αλλα σε πλοιο ,αυτου του ειδους τις αλχημιες (μονοφασικο L-N σε διφασικα L1-L2)τις φοβαμαι αρκετα.συγκεκριμενα φοβαμαι μην κεραυνοβοληθει κανας χριστιανος οταν παταει το ενα του ποδι στο ντοκο και το αλλο στον καταπελτη ειμαι σιγουρος οτι θα βρεθει καποιος αβιαστα να αναφερει "ας γειωσουμε λοιπον το σασι του πλοιου με τη γειωση του υποσταθμου της στεριας" για να μην εχουμε διαφορα δυναμικου.


Χρηστο δεν εχω ασχοληθει καθολου με το κομματι αυτο.Εννοειται αυτο το σκαφος-μιλαμε για μεγεθος σαν τα πλοια που πανε Αιγινα- θα εχει τον ηλεκτρολογο ο οποιος ειναι καταρτημενος σε αυτη την εργασια.Φανταζομαι οτι καννενας δεν θα παει να κανει την εργασια αυτη με manual to hlektronika.
κανω λαθος???

Εριξα μια ματια -τελειως πληροφοριακα- για τις γειωσεις πλοιων.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ .Το μεταλικο του πλοιου ειναι η γειωση ( ολο δηλαδη ).Η διαφορα τωρα θα δημιουργηθει αν δεν εχουν κοινη γειωση.σωστα?

Τα γιωτ που εχουνε παντως δυνατοτητα να παιρνουν ρευμα απο στερια δεν εχουν κατι ιδαιτερο.Σε μαρινα που ειχα παει για κατι εργασιες τα πιλλαρ ειχαν συστημα ουδετερογειωσης .

xrhstosmp
25-08-12, 00:31
εχει γειωση το πλοιο αλλα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. οταν παρω ρευμα απο την στερια δεν θα εχω την γειωση κανονικα.
τι γειωση εχει...θεμελιακη?

Χρηστο δεν εχω ασχοληθει καθολου με το κομματι αυτο.Εννοειται αυτο το σκαφος-μιλαμε για μεγεθος σαν τα πλοια που πανε Αιγινα- θα εχει τον ηλεκτρολογο ο οποιος ειναι καταρτημενος σε αυτη την εργασια.Φανταζομαι οτι καννενας δεν θα παει να κανει την εργασια αυτη με manual to hlektronika.
κανω λαθος???
τα πλοια που πανε αιγινα ειναι κατω των 8000κοχ οποτε δεν εχουν ηλεκτρολογο .χρεη ηλεκτρολογου κανει ο Α μηχανικος .αλλα σοβαρος ανθρωπος Α μηχανικος δεν κανει off shore connection με πατεντες οτι του πουν σε ενα "Ηλεκτρονικα" ο σοβαρος χριστιανος θα παρει την εταιρια του και θα πει "στειλτε μου ηλεκτρολογο ".
δεν ειναι λαμπα να την αλλαξει το θεμα...ειναι πιο σοβαρο νομιζω.

vasilllis
25-08-12, 00:35
τι γειωση εχει...θεμελιακη?

τα πλοια που πανε αιγινα ειναι κατω των 8000κοχ οποτε δεν εχουν ηλεκτρολογο .χρεη ηλεκτρολογου κανει ο Α μηχανικος .αλλα σοβαρος ανθρωπος Α μηχανικος δεν κανει off shore connection με πατεντες οτι του πουν σε ενα "Ηλεκτρονικα" ο σοβαρος χριστιανος θα παρει την εταιρια του και θα πει "στειλτε μου ηλεκτρολογο ".
δεν ειναι λαμπα να την αλλαξει το θεμα...ειναι πιο σοβαρο νομιζω.


σε ευχαριστω παντως για την ΄''παρατηρηση σου''.

ΥΓ στο ψαξιμο ειδα και μια παλαιοτερη διαμαχη σου γαι τα 4πολικα και διπολικα ρελε.

xrhstosmp
25-08-12, 00:42
ολο διαμαχες ειμαι...κακια συναναστροφη σου λεω

vasilllis
25-08-12, 00:52
ολο διαμαχες ειμαι...κακια συναναστροφη σου λεω

Σε επνιγε το δικιο. :lool:

fmar
25-08-12, 01:48
λοιπον το πλοιο που μιλαμε δεν εχει καμια σχεση με της αιγηνας ειναι φορτηγο 2500 τονον .αν εξερεσετε της γεννητριες η εγκατασταση ειναι οπος του σπιτιου η μιας βιοτεχνειας βεβαια οι αντλιες και οι υπολιποι κινητηρες εχουν 220 τριφ το υπολοιπο ειναι οπος του σπιτιου,σε καθε ντεκ και ο πινακας του. ηλεκτρολογος δεν δικαιολογη ηλεκτρολογος ημουνα εγω δουλευα και στα λιπασματα δραπετσωνας αλλα εχω να πιασω κατσαβιδι απο το 1983. μεσα στα καθηκοντα μου στο πλοιο ειναι και αυτο.τριφασικο ξηρας δεν μπορω να βαλω γιατι θα καουν οι κινητηρες το μονο που μπορω ειναι 220 μονοφ ρωτησα αν καποιος ηλεκτρολογος ειναι σε ενεργεια θα εχει ποιο πολυ εμπηρια ακομα και στα καραβια.

vasilllis
25-08-12, 11:21
λοιπον το πλοιο που μιλαμε δεν εχει καμια σχεση με της αιγηνας ειναι φορτηγο 2500 τονον .αν εξερεσετε της γεννητριες η εγκατασταση ειναι οπος του σπιτιου η μιας βιοτεχνειας βεβαια οι αντλιες και οι υπολιποι κινητηρες εχουν 220 τριφ το υπολοιπο ειναι οπος του σπιτιου,σε καθε ντεκ και ο πινακας του. ηλεκτρολογος δεν δικαιολογη ηλεκτρολογος ημουνα εγω δουλευα και στα λιπασματα δραπετσωνας αλλα εχω να πιασω κατσαβιδι απο το 1983. μεσα στα καθηκοντα μου στο πλοιο ειναι και αυτο.τριφασικο ξηρας δεν μπορω να βαλω γιατι θα καουν οι κινητηρες το μονο που μπορω ειναι 220 μονοφ ρωτησα αν καποιος ηλεκτρολογος ειναι σε ενεργεια θα εχει ποιο πολυ εμπηρια ακομα και στα καραβια.

Φιλιπε
Το αιγινας το ανεφερα εγω για να καταλαβουμε το μεγεθος(κοντα επεσα? ) .
Ειτε 220 τριφασικο ειχες ειτε 400 ,φανταζομαι η συνδεσμολογια ιδια θα ειναι,(εκτος αν κανεις τριγωνο στην θαλασσα :lool: )
Αλλα μην ξεγελιιομαστε εχει δικιο Ο χρηστος ,η ημιμαθεια σκοτωνει.Τις ιδεες παντως τις πειραμε.

fmar
26-08-12, 13:52
Λοιπόν είναι λίγο περίπλοκο το θέμα θα πρέπει να το έκανα έτσι ώστε αν ήθελα να δουλέψει γεννήτρια να μην το ανατιναζα να μην ήτανε κάτι το μόνιμο δηλαδή έκανα το εξής πήρα το καλώδιο απο έξω το έβαλα σε ένα πίνακα με ασφαλοδιακοπτες με ένα μετρητή κατανάλωσης και πριζες .και απο τον πίνακα με καλώδιο το έβαζα σε μπριζα σε κάθε πίνακα του πλοίου που ήθελα να έχω ρεύμα δηλ τραπεζαρία,καμπίνες και φωτισμό. Όλα δούλεψαν πολυ καλα ακόμα είχα ρεύμα για το 24 και για τα αλαρμ του πλοίου .όταν πρέπει να δουλέψει η γεννήτρια απλά το κλεινω απο τον γενικό του πίνακα που έβαλα αυτο που θέλω να ρωτήσω κατα πόσο είναι ορθό.αυτο παντός δουλεύει πολυ καλα .

vasilllis
26-08-12, 15:08
Λοιπόν είναι λίγο περίπλοκο το θέμα θα πρέπει να το έκανα έτσι ώστε αν ήθελα να δουλέψει γεννήτρια να μην το ανατιναζα να μην ήτανε κάτι το μόνιμο δηλαδή έκανα το εξής πήρα το καλώδιο απο έξω το έβαλα σε ένα πίνακα με ασφαλοδιακοπτες με ένα μετρητή κατανάλωσης και πριζες .και απο τον πίνακα με καλώδιο το έβαζα σε μπριζα σε κάθε πίνακα του πλοίου που ήθελα να έχω ρεύμα δηλ τραπεζαρία,καμπίνες και φωτισμό. Όλα δούλεψαν πολυ καλα ακόμα είχα ρεύμα για το 24 και για τα αλαρμ του πλοίου .όταν πρέπει να δουλέψει η γεννήτρια απλά το κλεινω απο τον γενικό του πίνακα που έβαλα αυτο που θέλω να ρωτήσω κατα πόσο είναι ορθό.αυτο παντός δουλεύει πολυ καλα .

δεν μπορω να το καταλαβω,αλλα απο την στιγμη που δεν υπαρχει διακοπτης που να κλεινει την επιστροφη ρευματος στην γεννητρια ειναι λαθος.
ειπα οτι πρεπει να υπαρχει διακοπτης 1-0-2. ωστε να μην υπαρχει περιπτωση λαθος χειρισμου.
Πες λοιπον οτι αυριο εσυ ξεμπαρκαρεις και ερχεται αρον αρον ο καινουργιος .και 2 μερες μετα βαζει τις γεννητριες μπροστα να τις τσεκαρει.τι γινεται??

fmar
26-08-12, 15:25
Ναι σε αυτο έχεις δίκιο όλο αυτο έγινε με την προιποθεση ότι εγω θα είμαι εκει.εξαλου το πλοίο είναι του ξαδελφου μου.απλά το ρεύμα ερχετε ανάποδα μέχρι τους πίνακες του πλοίου απλά οποίος βάλει της γεννήτριες μπροστά χωρίς να βγει όλο αυτο θα γίνει της κακομοίρας.

vasilllis
26-08-12, 16:41
ειναι απαραδεκτο.
επισης φανταζομαι οτι επιτρεφει ρευμα απο τους υποπινακες στον γενικο πινακα και στις γεννητριες.
εννοειται οτι εχεις κλεισει ή τον γενικο του υποπινακα ή τους αυτιματους της γεννητριας αλλα δεν ειναι λυση αυτο, καποιος θα σκοτωθει.

fmar
26-08-12, 22:59
Έχεις δίκιο σε αυτο που λες έχω βγάλει εκτός της μπάρες που πέφτουν οι γεννήτριες ,όλοι οι πίνακες που έχω δώσει ρεύμα οι ρελεδες και οι αυτόματου δουλεύουν κανονικά.αφου χρησιμοπιω το υπάρχον δυκτιο του πλοίου ποιο μπορει να είναι το πρόβλημα που μπορει ναγινει?