PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταγωγέας νυκτερινού μετρητή ρεύματος



info@kalarakis.com
25-08-12, 12:56
Πριν από λίγες ημέρες έκανα αλλαγή από μονοφασικό σε τριφασικό στο σπίτι.
Μαζί έκανα και αίτηση για νυκτερινό.
17 Αυγ ήρθε το συνεργείο και έκανε την αλλαγή.
Έβαλε το κιβωτιο και δίπλα ένα άλλο κιβώτιο και μέσα μια συσκευή για την μεταγωγή.

προχτές παράτησα ότι ο μετρητής του νυκτερινού ήταν σταθερός στο 6 που έγραφε όταν τοποθετήθηκε.
Πήρα τον εργολάβο και τις βλάβες και είπαν ότι θα έρθουν να το φτιάξουν.

Με την ευκαιρία λοιπόν ρωτώ

Υπάρχει κάποιο μέλος του φορουμ που να γνωρίζει πώς λειτουργεί αυτό το σύστημα, για να μάθομε και εμείς
Πάνω γράφει ότι λειτουργεί με τις εντολές 31 και 32 (για τα νούμερα δεν είμαι σίγουρος)
Η αίτηση μου ήταν για σπαστό νυκτερινό.
Συζητώντας το σπαστό νυκτερινό από τη παρέα μου ανέφεραν ότι το ενεργοποιεί η ΔΕΗ μόνο όταν έχει υπερπαραγωγή. Σε ερώτηση στη ΔΕΗ μου απάντησαν ότι το σπαστό είναι 15:00-17:00 και 02:00-07:00 για τη χειμερινή περίοδο. Αυτό μόνο.

Θα παρακαλούσα τα μέλη μόνο έγκυρες πληροφορίες

vasilllis
25-08-12, 14:51
Πριν από λίγες ημέρες έκανα αλλαγή από μονοφασικό σε τριφασικό στο σπίτι.
Μαζί έκανα και αίτηση για νυκτερινό.
17 Αυγ ήρθε το συνεργείο και έκανε την αλλαγή.
Έβαλε το κιβωτιο και δίπλα ένα άλλο κιβώτιο και μέσα μια συσκευή για την μεταγωγή.

προχτές παράτησα ότι ο μετρητής του νυκτερινού ήταν σταθερός στο 6 που έγραφε όταν τοποθετήθηκε.
Πήρα τον εργολάβο και τις βλάβες και είπαν ότι θα έρθουν να το φτιάξουν.

Με την ευκαιρία λοιπόν ρωτώ

Υπάρχει κάποιο μέλος του φορουμ που να γνωρίζει πώς λειτουργεί αυτό το σύστημα, για να μάθομε και εμείς
Πάνω γράφει ότι λειτουργεί με τις εντολές 31 και 32 (για τα νούμερα δεν είμαι σίγουρος)
Η αίτηση μου ήταν για σπαστό νυκτερινό.
Συζητώντας το σπαστό νυκτερινό από τη παρέα μου ανέφεραν ότι το ενεργοποιεί η ΔΕΗ μόνο όταν έχει υπερπαραγωγή. Σε ερώτηση στη ΔΕΗ μου απάντησαν ότι το σπαστό είναι 15:00-17:00 και 02:00-07:00 για τη χειμερινή περίοδο. Αυτό μόνο.

Θα παρακαλούσα τα μέλη μόνο έγκυρες πληροφορίες

Η μονη διαφορα στο νυχτερινο ειναι οτι το ρολοι εχει δυο μετρητες.Ο δευτερος (ο νυχτερινος ) ενεργοποιηται με παλμο μεσω των καλωδιων,συγκεκριμενη ωρα καθε μερα και ειναι οπως τα γραφεις τον χειμωνα και 12:00-7:00 το πρωι στο μεικτο και στο συνεχες 00:00-7:00.δεν κανει καμια μεταγωγη δεν καταλαβαινεις τιποτα στο σπιτι-περα απο το ενδεικτικο που εχεις βαλει-


http://www.dei.gr/Default.aspx?id=1033&nt=18&lang=1

sakis apos
25-08-12, 21:26
Το σύστημα είναι το λεγόμενο ΤΑΣ (Τηλεχειρισμός Ακουστικής Συχνότητας).

Είναι κάποιες ομάδες συχνοτήτων οι οποίες εκχύνονται στο δίκτυο της ΔΕΗ από γεννήτριες
που βρίσκονται στου κατά τόπους υποσταθμούς υποβιβασμού από υψηλή σε μέση τάση.

Κάποιοι κωδικοί είναι όπως είδες οι 31-32 για το νυχτερινό τιμολόγιο.
Η 13-14 για την ενεργοποίηση-απενεργοποίηση του δημοτικού φωτισμού.

Βάση της τυποποιημένου κωδικού ρυθμίζεται ο δέκτης , που μπήκε στο δεύτερο κουτί μετρητή στο σπίτι σου, ή στο κουτί στην κολώνα εάν πρόκειται για δημοτικό φωτισμό.

Ο πρώτος κωδικός ενεργοποιεί και το αντίθετο ο δεύτερος.

Ελπίζω να βοήθησα.

lepouras
25-08-12, 22:01
Τον τελευταίο καιρό έχουμε παρατηρήσει ότι η ΔΕΗ στέλνει άτομα για τοποθέτηση τέτοιων συσκευών άτομα τελείως άσχετα με αποτέλεσμα να μην δουλεύουν τα νυχτερινά και μετά να τρέχουν άλλοι τεχνικοί να τα διορθώσουν. Δεν ξέρω αν είναι νέοι υπάλληλοι ή από εργολάβους αλλά μου έχουν τύχει αρκετά τέτοια περιστατικά. Το τελευταίο μάλιστα σε συνάδελφο που τελικά το σύνδεσε ο συνάδελφος γιατί το παλικάρι που πήγε δεν ήξερε να διαβάζει ούτε το σχέδιο που του δώσανε. Τα υπόλοιπα ότι είπε ο Σάκης.

JOUN
25-08-12, 22:24
Μιχαλη αν θελεις δωσε μου ενα μειλ,εδω δεν παιρνει το pdf που εχω ειναι 4.5Mb..

info@kalarakis.com
27-08-12, 12:20
Τελικά ο πρώτος τεχνικός δεν είχε βάλει τη γέφυρα όπως είπε ο δεύτερος τεχνικός
info@kalarakis.com