PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσμολογία κουζίνας



Crane
25-08-12, 19:44
Πήρε ο μπάρμπας μου μια κουζίνα UNITED :cursing: και δεν έχει καλώδιο τίποτα μέσα.Πήγα πήρα καλώδιο έχει ένα κουτάκι που το άνοιξα πάνω η κουζίνα με υποδοχές.

Γνωρίζει κανείς για να μην την κάψω την συνδεσμολογία ?

Το 1 είναι το μαύρο καλώδιο

Το 4 και το 5 είναι το καφέ καλώδιο

Και η γείωση το κίτρινο. Σωστά τα λέω ρε παιδιά μην την κάψω γιατί θα της δώσω και αξία !!

http://img268.imageshack.us/img268/5830/mpasket.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/268/mpasket.jpg/)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας θα μου είναι χρήσιμες πριν κάνω φόνο !! :cursing::cursing::blush:

Crane
25-08-12, 19:54
To N στο νούμερο 4,5 είναι ο ουδέτερος άρα το μπλε καλώδιο. Το L στο 1 είναι η φάση άρα το καφέ καλώδιο.Και το PE είναι η γείωση το κίτρινο. Σωστά ή κάπου κάνω λάθος ?

Αν τα καλώδια του τοίχου έχουν μαύρο , καφέ , κίτρινο το μπλε είναι το μαύρο ?

vasilllis
25-08-12, 19:57
Πήρε ο μπάρμπας μου μια κουζίνα UNITED :cursing: και δεν έχει καλώδιο τίποτα μέσα.Πήγα πήρα καλώδιο έχει ένα κουτάκι που το άνοιξα πάνω η κουζίνα με υποδοχές.

Γνωρίζει κανείς για να μην την κάψω την συνδεσμολογία ?



Το 1 είναι το μαύρο καλώδιο

Το 4 και το 5 είναι το καφέ καλώδιο

Και η γείωση το κίτρινο. Σωστά τα λέω ρε παιδιά μην την κάψω γιατί θα της δώσω και αξία !!

http://img268.imageshack.us/img268/5830/mpasket.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/268/mpasket.jpg/)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας θα μου είναι χρήσιμες πριν κάνω φόνο !! :cursing::cursing::blush:

Ναι σωστα τα λες.Υποψη κατι λαμακια που εχει στο 4-5 και 1-2-3 να μεινουν στην θεση τους.
το μαυρο καφε κιτρινο που το βρηκες? υπαρχει τετοια χρωματολογια?

Pxelectric
25-08-12, 20:00
Πήρε ο μπάρμπας μου μια κουζίνα UNITED :cursing: και δεν έχει καλώδιο τίποτα μέσα.Πήγα πήρα καλώδιο έχει ένα κουτάκι που το άνοιξα πάνω η κουζίνα με υποδοχές.

Γνωρίζει κανείς για να μην την κάψω την συνδεσμολογία ?

Το 1 είναι το μαύρο καλώδιο

Το 4 και το 5 είναι το καφέ καλώδιο

Και η γείωση το κίτρινο. Σωστά τα λέω ρε παιδιά μην την κάψω γιατί θα της δώσω και αξία !!

http://img268.imageshack.us/img268/5830/mpasket.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/268/mpasket.jpg/)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας θα μου είναι χρήσιμες πριν κάνω φόνο !! :cursing::cursing::blush:

Η δεξιά πλευρά είναι για 3 φασική Συνδεσμολογία προφανώς δεν έχεις 3 φασικό θα κάνεις την αριστερή πλευρά συνδεσμολογίας στο σήμα που γράφει PE θα βάλεις την γείωση το κίτρινο στο σήμα που γράφει Ν θα βάλεις τον Ουδέτερο το μπλέ και στο σήμα που γράφει L θα βάλεις την φάση το μαύρο και αντίστοιχα στο κουτί διακλάδωσης που είναι στον τοίχο ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΆ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ και σωστό σφίξιμο και μόνωση γιατί η κουζίνα έχει φορτία αν νομίζεις ότι δεν είσαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις καλύτερα να φωνάξεις έναν Ηλεκτρολόγο.

Crane
25-08-12, 20:01
Το κουτάκι όπως το άνοιξα είναι σαν το δεύτερο το δεξιά.Έχει γείωση μόνο στο 4 και 5 .Η κουζίνα δηλαδή έχει μόνο εκείνα σε σύνδεση μεταξύ τους. Όσο για το μαύρο μάλλον από τα χρόνια μαύρισε .Είναι του τοίχου.:biggrin:

Γι αυτό με μπερδεύει το θέμα. Δεν έχει άλλα λαμάκια μέσα η κουζίνα και το κουτάκι έχει γέφυρα μόνο στο 4 και στο 5. Τι κάνουμε ? Το αφήνω έτσι και συνδέω τα καλώδια ?

Crane
25-08-12, 20:07
Μήπως να βάλω εγώ γέφυρες στα άλλα σημεία ?

Crane
25-08-12, 20:11
Εαν μια στο εκατομύριο έχει τριφασικό ρεύμα και κάνω τη πρώτη συνδεσμολογία υπάρχει πρόβλημα ή απλά δεν θα δουλέψει ?

Εαν κάνω κατευθείαν τη δεύτερη συνδεσμολογία υπάρχει πρόβλημα και εκεί ή απλά δεν θα δουλέψει ?


update : Μίλησα με το Θείο και μου είπε έχει απλό ρεύμα. Οπότε κάνω την πρώτη σύνδεση που βλέπω.Όσο ότι δεν έχει άλλα λαμάκια θα βάλω εγώ καλώδια μικρά σαν γέφυρες ε ?

xrhstosmp
25-08-12, 20:32
κοιτα καλυτερα το "κουτακι" και θα βρεις και τα αλλα 2 κρυμμενα λαμακια.στην αναγκη ξεβιδωσε και το 4-5...

lepouras
25-08-12, 20:51
αν και δεν μπορώ να δω την φωτογραφία(άτιμη CYTA) άμα δεν βλέπετε άλλα λαμακια τότε τα έχουν όλα μαζί βιδωμένα στο 4-5 που λέτε. ξεβίδωσε το και θα τα δεις εκεί και τα 3.

JOUN
25-08-12, 22:38
Ετσι οπως τα λεει ο Γιαννης ειναι,στο 4-5 εχει 3 λαμακια το ενα πανω στο αλλο..

dimpet
25-08-12, 23:02
Τη ασφάλεια έχει ο πίνακας για τη κουζίνα το έχεις δει ? 'Η έχει διακόπτη και ασφάλεια ?? Τι καλώδιο θα βάλεις 2.5mm όπως λέει αυτός ?? Για ψάχτο λίγο και αυτό

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
25-08-12, 23:13
Όπως τα είπαν οι παραπάνω είναι σίγουρα η κουζίνα έχει 3 λαμάκια (γέφυρες) τα δύο γεφυρώνουν τι επαφές 1, 2, 3, αριστερά και είναι η φάση και το άλλο (λαμάκι) τις επαφές 4, 5, δεξιά που έιναι ουδέτερος ενώ στην τέρμα κάτω δεξιά επαφή πάει η γείωση. Προσοχή γιατί το κουτάκι έχει λίγο χώρο μην γίνει βραχυκύκλωμα και καλό σφύξιμο γιατί υπάρχουν μεγάλα φορτία, αν το καλώδιο δεν χωράει στις τρύπες (επαφές) κόψε μερικές ίνες ​ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.

mixalis1988
26-08-12, 16:05
Όπως τα είπαν οι παραπάνω είναι σίγουρα η κουζίνα έχει 3 λαμάκια (γέφυρες) τα δύο γεφυρώνουν τι επαφές 1, 2, 3, αριστερά και είναι η φάση και το άλλο (λαμάκι) τις επαφές 4, 5, δεξιά που έιναι ουδέτερος ενώ στην τέρμα κάτω δεξιά επαφή πάει η γείωση. Προσοχή γιατί το κουτάκι έχει λίγο χώρο μην γίνει βραχυκύκλωμα και καλό σφύξιμο γιατί υπάρχουν μεγάλα φορτία, αν το καλώδιο δεν χωράει στις τρύπες (επαφές) κόψε μερικές ίνες ​ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.

Αυτο με το να κοψει λιγες ινες απ το καλωδιο ειναι οτι πιο χαζο μπορει να γινει...Γιατι τοτε να μην βαλει μικροτερη διατομη???Πρεπει να κοιταξει την ασφαλεια του πινακα που πιθανοτατα ειναι 25Α και θα πρεπει να βαλει καλωδιο 3x6mm^2 ευκαμπτο (για μονοφασικο ρευμα).Αν δεν μπορει να το κανει να φωναξει εναν αδειουχο εγκαταστατη.Μαλακιες με τετοια πραγματα δεν κανουνε..Η κουζινα δεν ειναι καμια συσκευη της ταξης του ενος kw ειναι η πιο ενεργοβορα συσκευη μεσα στο σπιτι..

vasilllis
26-08-12, 16:38
Αυτο με το να κοψει λιγες ινες απ το καλωδιο ειναι οτι πιο χαζο μπορει να γινει...Γιατι τοτε να μην βαλει μικροτερη διατομη???Πρεπει να κοιταξει την ασφαλεια του πινακα που πιθανοτατα ειναι 25Α και θα πρεπει να βαλει καλωδιο 3x6mm^2 ευκαμπτο (για μονοφασικο ρευμα).Αν δεν μπορει να το κανει να φωναξει εναν αδειουχο εγκαταστατη.Μαλακιες με τετοια πραγματα δεν κανουνε..Η κουζινα δεν ειναι καμια συσκευη της ταξης του ενος kw ειναι η πιο ενεργοβορα συσκευη μεσα στο σπιτι..

να σου κανω μια ερωτηση;
αφου ο κατασκευαστης λεει 3*2,5 γιατι να βαλει 6αρι;
δεν ξερει καλυτερα ο κατασκευαστης;

mixalis1988
26-08-12, 16:58
να σου κανω μια ερωτηση;
αφου ο κατασκευαστης λεει 3*2,5 γιατι να βαλει 6αρι;
δεν ξερει καλυτερα ο κατασκευαστης;

Η αληθεια ειναι οτι δεν προσεξα το ταμπελακι...Συνηθως στις ηλεκτρικες κουζινες βαζουν 6αρι καλωδιο.

lepouras
26-08-12, 17:09
ε ας βάλει τον μέσο όρο τότε 4αρι:biggrin:.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
26-08-12, 23:10
Αυτο με το να κοψει λιγες ινες απ το καλωδιο ειναι οτι πιο χαζο μπορει να γινει...Γιατι τοτε να μην βαλει μικροτερη διατομη???Πρεπει να κοιταξει την ασφαλεια του πινακα που πιθανοτατα ειναι 25Α και θα πρεπει να βαλει καλωδιο 3x6mm^2 ευκαμπτο (για μονοφασικο ρευμα).Αν δεν μπορει να το κανει να φωναξει εναν αδειουχο εγκαταστατη.Μαλακιες με τετοια πραγματα δεν κανουνε..Η κουζινα δεν ειναι καμια συσκευη της ταξης του ενος kw ειναι η πιο ενεργοβορα συσκευη μεσα στο σπιτι..


Τί είναι καλλίτερο να κόψει μερικές ίνες ή να μην πατάει καλά το καλώδιο? δεν το λέω για πλάκα τυχαίνει να έχω συνδέσει αρκετές δεκάδες τέτοιες κουζίνες το πρόβλημα είναι ότι έχουν πάρα πολύ μικρό κουτί και τα καλώδια είναι πολύ στριμωγμένα μέσα και υπάρχει κίνδυνος να μείνουν μερικές ίνες έξω απο τη τρύπα με τους γνωστούς κινδύνους.

antonisc
27-08-12, 00:54
Εγώ πάλη βλέπω ότι ο κάθε ένας λέει ότι θέλει φίλε επειδή είμαι ηλεκτρολόγος επαγγελματίας φώναξε κάποιον που να είναι γνώστης το να σύνδεσης την κουζίνα δεν είναι τόσο απλό το να της κάνης μια ζημιά είναι το λιγότερο υπάρχει περίπτωση να σκοτώσεις κανέναν αν κάνη καμιά διαρροή η και να πάρεις φωτιά μην νομίζεις αν δουλέψει ότι είναι όλα εντάξει η φωτιά πιάνει μετά από καιρό [ ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΚΟΥΖΗΝΑ ΕΧΗ ΤΑ μεγαλύτερα φορτία ]

Crane
29-08-12, 17:22
Τελικά οι συνδέσεις έγιναν η κουζίνα έπαιξε μια χαρά. Τα έξτρα λαμάκια ήταν μαζί στη θέση 4,5 .Ξεβίδωσα και τα τοποθέτησα όπως έπρεπε σύμφωνα με το πρώτο σχέδιο.Το καλώδιο όντως φάνηκε χοντρό αλλά και αυτό το κατάφερα μια χαρά.

Το πρόβλημα ήταν μονάχα στον τοίχο που τα καλώδια ήταν γκρι μαύρο γκρι.:confused1:

Και εκεί βρήκα την άκρη αφού είχα πολύμετρο και παρά δίπλα μια πρίζα. Μέτρησα βρήκα την γείωση και τα υπόλοιπα.Δεν είμαι ηλεκτρολόγος αλλά ηλεκτρονικός.Τα βασικά δηλαδή του ηλεκτρισμού τα κατέχω απλά με μπέρδεψε η κουζίνα με το κουτί της που δεν είχε καλώδιο έτοιμο και δεν είχε το κουτί σωστά τις συνδέσεις από την αρχή.

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας. :001_wub: