PDA

Επιστροφή στο Forum : Καπνιά στον τοίχο πίσω απο ηλεκτρικές συσκευές.



peiperakos
25-08-12, 21:09
καλησπέρα σε όλους..
πριν 4 μήνες έπεφτε η ασφάλεια από την χελώνα ήταν 30α.την αλαξα σε 40α και σταμάτησε να πέφτει.
τον τελευταίο μηνά παρατηρώ καπνιά στον τοίχο πισω απο τις ηλεκτρικες συσκευες.πχ ψυγειο, τηλεόραση lcd, κλιματιστικό....
μπορεί να φταίει κάτι στα ηλεκτρολογικά καμιά ηδέα??

plouf
25-08-12, 21:12
ανάλογα πόση ειναι.. η καπνια που παρατηρεις το έχουν παρατηρήσει και όλοι οι άλλοι σε αυτες τις συσκευές εξ ανεκαθεν !


τώρα την τροποποίση στη χελώνα... νομίζω δεν επιτρέπεται καν, και το ερωτημα ειναι γιατί έπεφτε ? καταναλώνεις τόσα φορτια σπίτι σου .. η έχεις καμια διαρροή ?


θεωρώ πως ενας γνώστης ΠΡΕΠΕΙ να το δει, να σου κάνει και 5 μετρήσεις ενδεικτικά, εχεις σωστή γείωση? που πάει η κατανάλωση.. ? σε τι κατάσταση ειναι οι καλωδιώσεις κτλ..

peiperakos
25-08-12, 21:18
πρώτη φορα βλέπω τοσο καπνιά..γιαφτο και έγραψα εδώ να δω αν έχει τύχει και σε εσάς.

plouf
25-08-12, 21:20
αν εχεις πολυμετρο μέτρα την τάση στις πρίζες πρεπει να έιναι +/- 230AC !! με προσοχή ε

αν είναι τότε η κάπναι ειναι φυσιολογική (πιθανον να μην εβαψες κα ιτο σπίτι τα τελευταια χρόνια ;-))

το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ παραμένει όμως γιατι έπεφτε η ασφάλεια !! εχεις τόσα φορτία ?

peiperakos
25-08-12, 21:28
είμαι ηλεκτρολόγος αλλά πολύ νέος:) μέτρησα οι τάσεις ειναι καλές.. όχι δεν υπαρχει περίπτωση να είχα 30α κατανάλωση..η καλωδίωση στο συγκεκριμένο σπιτι πού μηλαμε είναι αρχαία.. η πλακά είναι παντός ότι το εμφάνισε τώρα...την ασφάλεια δεν την αλαξα εγώ απλά εγώ κλήθηκα να λύσω το μοιστιριο ..