PDA

Επιστροφή στο Forum : θερμοστατης για κλωσομηχανη



vellamos
27-08-12, 18:18
καλησπερα στο forum. εχω αυτον http://www.willhi.com/Documents/WH7016Edatasheet.pdf το θερμοστατη. τον πηρα απο ebay αλλα δεν μπορω να τον χειριστω.κανει για κλωσομηχανη? δηλαδη μπορω να ορισω ανωτατο και κατωτατο σημειο θερμοκρασιας? αν ναι μπορει καποιος να μου εξηγησει πως να το κανω γιατι εχω μπερδευτει?? ευχαριστω

Samios60
29-08-12, 22:21
Aπ οτι βλεπω ναι μπορεις να τον δουλεψεις το manual τα λεει αναλυτικαν τα ποιο βασικα ειναι το set και το hysterisis το πρωτο σε τι θερμοκρασια θες να δουλεψει και το δευτερο σε τι βαθμους θα κοψει(+- Co) οταν φθασει το set επισης πρεπει να διαλεξεις heat απο το menu

vellamos
12-09-12, 14:57
παιδια χρειαζομαι βοηθεια. σημερα εκατσα να τον ρυθμισω αλλα τιποτα. δεν ξερω αν εχω κανει σωστα τις συνδεσμολογιες αν εχω ρυθμισει σωστα τις θερμοκρασιες δεν ξερω τπτ. μπορειτε να βοηθησετε?

edit:
αν εχω καταλαβει καλα τα καλωδια πρεπει:

4-5 πριζα 1 το γεφυρωνω με το 4 και στο 2-3 βαζω την λαμπα. εχω θερμοκρασια στο δωματιο 29,6. τι πρεπει να κανω ωστε να αναψει η λαμπα και να σβισει στους 34?τι ρυθμισεις ?

vellamos
12-09-12, 17:28
ψαχνοντασ βρηκα αυτο. δηλαδη ο ρελες δεν υπαρχει πανω στον θερμοστατη? λετε να ειναι αυτο το προβλημα?http://www.youtube.com/watch?v=_I9w0CB_yds

Samios60
13-09-12, 09:26
Λοιπον στο 4,5 συνδεεεις το 220 στο 4 βαλε ας πουμε την φαση και την συνδεεεις με το 1 (common) απο το 2 συνδεεις το ενα ακρο της λαμπας και απο το 5 (ουδετερος ) το αλλο ακρο στο 8,9 συνδεεεις τον αισθητηρα απ οτι ειδα το οργανο ειναι σεταρισμενο σε heat αυτο που θες οποτε πατα το set μια φορα και με τα βελακια βαλε την θερμοκρασια που θες ξαναπατατο για να την κανεις save αρα οταν η θερμοκρασια χωρου ειναι χαμηλοτερα απο αυτην που εβαλες στο οργανο η επαφη 1,2 θα κλεισει και η λαμπα θα αναψει μολις φθασει εκει που επελεξες θα ανοιξει ....καλη επιτυχια

vellamos
13-09-12, 11:27
ευχαριστω πολυ. τελικα δουλεψε. το προβλημα ηταν με την ρυθμιση της θερμοκρασιας. εγω οριζα ανωτατο κατωτατο σημειο θερμοκρασιας και δεν παταγα ποσο θελω ακριβως. ευχαριστω και παλι.

Σταύρος Απο
22-04-13, 23:09
γραψτε ακυρο. Συγνωμη