PDA

Επιστροφή στο Forum : TELNET ΓΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ



kasikis
30-08-12, 10:08
ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΤΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ Η΄ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ , ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΔΙΚΤΥΟ LAN ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕ ROUTER ΤΗΣ BAUTEC ΚΑΙ SWITCH ΤΗΣ TP-LINK 5-ΠΟΡΤΟ. Ο ΕΝΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΧΕΙ WINDOWS ΧP ΜΕ SP3 ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΧΕΙ WINDOWS 7 SP1. ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΩς ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕΣΩ TELNET KAI ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΕΝΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ CLIENT ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΣΑΝ SERVER . ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ Η ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ , ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΜΕΣΩ TELNET ΕΧΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ROUTER KAI ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΔΥΣΚΟΛΙΑ.

leosedf
30-08-12, 11:23
Τρέχεις κάποιο telnet service σε κάποιον από τους υπολογιστές? Λογικό αφού το router σου έχει telnet.
Πρέπει να τρέξεις και κάποιο server στον υπολογιστή που θέλεις να συνδέεσαι.
Παράδειγμα: http://www.kpym.com/2/kpym/index.htm

bchris
30-08-12, 11:23
Καλημερα.
Κατ' αρχας, γραφε με πεζους χαρακτηρες, γιατι τα κεφαλαια ειναι το ισοδυναμο του ξελαρυγγιασματος.

Και τωρα:
Ας πουμε οτι η μηχανη με τα winxp ειναι η Α και με τα win7 ειναι η Β.

Πρεπει κατ' αρχας να μαθεις την IP address της καθεμιας.
Οποτε σε καθε PC πας και κανεις: Start->Run: cmd
Αυτο ανοιγει ενα command prompt window.
Εκει γραφεις: ipconfig
Το output θα ειναι καπως ετσι:

C:\>ipconfig

Windows IP Configuration

Ethernet adapter On_Board_Physical:

Connection-specific DNS Suffix . : <καποιο domain name δεν σε πολυενδιαφερει>
IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.1.10
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.1.1

Απο την στιγμη που θα εχεις τις IP και των δυο μηχανων, τοτε πρεπει να πας ν'ανοιξεις το Telnet service:
Control Panel->Administrative Tools->Services
Εκει, προς το τελος, θα δεις ενα service το Telnet. Το κανεις Enable & Start.
Μετα απο το command prompt γραφεις:(αν εισαι στο PC A)
C:\>telnet <Εδω βαζεις την IP του Β>

Voila!

Εννοειται οτι αν εχεις τιποτα firewall θα πρεπει να ειναι ανοικτη η πορτα 23.

Σημειωση: Το Telnet ειναι παρωχημενο και τελειως επισφαλες (ολα τα δεδομενα username/password) μεταδιδονται σαν απλο text.

tmav
30-08-12, 11:47
Για να μπορείς να συνδεθείς σε κάποιον άλλο υπολογιστή χρειάζεται όπως έγραψες να τρέχει αυτός ο υπολογιστής έναν telnet server. Από τον υπολογιστή που θες να συνδεθείς θα πρέπει να τρέξεις έναν telnet client (σαν το putty). Το router τρέχει και αυτό ένα telnet server μέσα από το οποίο μπορείς να αλλάξεις τα settings. Τί ακριβώς θέλεις να κάνεις με τον telnet server στο pc;

kasikis
31-08-12, 00:42
Καταρχήν παιδιά ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σας. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν ήξερα ότι έπρεπε να θέσω έναν σαν server και τον άλλο σαν client. Τελικά τα κατάφερα και συνδέθηκα. Παρατήρησα κάτι απλά επιβεβαιώστε μου ότι ισχύει. Συνδεόμουν από τον client προς τον server αλλά όχι με την αντίθετη φορά. Ισχύει αυτό; Και αν δεν ισχύει τότε τι έκανα λάθος. Στον Server όταν βρισκόμουν και πληκτρολογούσα την ip του client μου έγραφε ότι δεν μπόρεσε από την πόρτα 23 να συνδεθεί. Σημειωτέον είχα ρίξει τελείως τα firewall . Τι μου έχει ξεφύγει ; Μήπως πρέπει να ανοίξω την πόρτα 23 όπως είπε ο bchris και αν ναι που το κάνω αυτό;

leosedf
31-08-12, 00:53
Λογικό αφού για να συνδέεσαι από τον έναν στον άλλον και αντίστροφα πρέπει να εγκαταστήσεις server και στους δυο.