PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρασκευή σπιτικού αγνού σαπουνιού



p.gabr
30-08-12, 21:04
.....................Παρασκευή σπιτικού αγνού σαπουνιού..............................


Ψυχρη μεθοδος


Ειπα λοιπον να το δοκιμασω και αυτο
Κινηθηκα με βαση το βιντεο ,που εδειξε ο κωνσταντινος
http://www.youtube.com/watch?v=S0jYs6colrY

Μιας και ειχα δυο μπουκαλια παλιο ελαιολαδο(Μη βρωσιμο γιατι ειχε κανει μπανιο εκει ενα ποντικι)

Mου την καρφωσε το πρωι και αρχισα να ψαχνω τα υλικα

Ξεκινησα απο το χρωματοπωλειο με την καυστικη σοδα.2.70 σε συσκευασια κιλου
Επισκευτηκα τις παλιαποθηκες και ανεσυρα τις παλιες πανακωτες (θηκες για το ψωμι) Και για παλια σκευη
Η επομενη αναζητηση ηταν για αιθεραια ελαια..τρομαρα μου
Πηγα στον φιλο μου τον φαρμακοποιο και δεν ειχε.Πηρε τηλ την εταιρια και μου εδωσε τιμη, απο εικοσι εβρο για συσκευασια εκατο ML και αναλογα το αρωμα

Σε ενα πολυ HI - βρηκα .Eτσι πηρα δυο ,σε συσκευασια των 10ΜL -τιμη 9 ευρο το πορτοκαλι και 15 Η λεβαντα
Συνολο με την εκπτωση 20 Εβρο

Αργοτερα πηγα για λαδοκολες μεγαλες στο (παντως ειδους-Μοναστηρακι) της γειτονιας,τον ρωτησα και για αιθερια ελαια καιΕΙΧΕ
Ναι...... ΤΑ ΠΑΝΤΑ.....2 ΕΒΡΟ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ πηρα και ενα μυρο


Ωραια πεταξαμε 16 ΕΒΡΟ
.................................................. ..........
τα υλικα συγκεντρωθηκαν
36608

Τα παλια τελαρακια υπηρχαν ,θερμομετρα δυο

.................................................. ............................
η καυστικη σοδα

36609

.................................................. .................................................. ....
τα αιθερια ελαια

36610



.................................................. .................................................. ...........................
Εστρωσα τις λαδοκολες στα καλουπια και ειπα κατα τις 12 να ξεκινησω

36611



Ζυγησα τα υλικα .(Χ6 απο τις τιμες που αναφερει στο βιντεο)
3 ΚΙΛΑ ΛΑΔΙ
380 ΓΡΑΜ. ΚΑΥΣΤΙΚΗ ΣΟΔΑ
960 ΓΡΑΜ. ΝΕΡΟ

Ξεκινησα με το δυσκολο
Εριξα το νερο στην μεγαλη αλουμινενια κατσαρολα και εριξα λιγα σπυρια καυστικη σοδα, να δω πως παιζε.Ομορφα πηγε και προσθετω τι μισο .Σε λιγο αρχιζει το γλεντι...
αρχισε ενα βρασμος και το ντουμανι φουλλλ ψιλοταπαιξα λιγο αλλα αρχισε να ξεθυμαινει
Μετα απο κανα δεκαλεπτο ζυγωσα κοντα το βουτηξα και τοβγαλα εξω και εριξα και το υπολοιπο χαμοςςς.Αρχισε να πρασινιζει ενδειξη κακη για το αλουμιινιο
τελικα δεν τα πανε καλα τα δυο τους και πηρα την αποφαση να αναστειλω το εργο

καλλυτερα να χασω 380 ΓΡΑΜΜ καυστικης σοδας ,παρα ολο το μειγμα


.................................................. .............................
το μπουρλοτο


36612


χαμοςςςςςςςςςς

Εγινε ενα παχυρευστο πρασινομαυρο μιγμα
Η δε κατσαρολα εχει εμφανη σημαδια βομβαρδισμου
.................................................. .................................................. .





Συμπερασμα

ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΟΧΙ ΣΕ ΑΛΟΥΜΙΝΕΝΙΟ ΣΚΕΥΟΣ

p.gabr
30-08-12, 21:06
Ηπιαμε το απογευματινο καφεδακι και εμπειρος πλεον 7:30 ξεκινησα τον δευτερο γυρο

Ανοξειδοτη κατσαρολα αυτην την φορα
Ζυγισμα ξανα και δευτερη προσπαθεια

Ολα ξεκινησαν πολυ ωραια ,με μικρη ποσοτηταστην αρχη ,προσθεσα το μισα χωρις κανενα προβλημα
36613

ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ,απο την προηγουμενη εμπειρια ,εγινε η μιξη στο πεζοδρομιο

Τελικα ξεβαψε το πινελο και τα εχυσα ολα

φτου κιαπ την αρχη

.................................................. .......................................
προσπαθεια 3η

Αγορασα νεα σοδα και ξανα απο την αρχη

ολα καλα και τελεια
Η θερμοκρασια τελικα που αναπτυχθηκε ηταν 77 βαθμους κελσιου
Μπηκε σε μια λεκανουλα, να δροσιστει με στοχο τους 32 βαθμους

Αναμενω τωρα την συναιχεια......λιγο διαλειμμα
36614


.................................................. .......................
ωρα 21.00

Η διαδικασια ολοκληρωθηκε

Τα διαλυμα καυστικης σοδας ,εφτασε στους 32 βαθμους ,το λαδι ειχε ετοιμαστει στην ιδια θερμοκρασια και επεσε το λαδι στο διαλυμα
Ανακατευτηκε με μια κουταλα , εν συναιχεια μοιραστηκε σε τρια σκευη ,οπου επεσαν τα αρωματικα

Ανακατευτηκαν με μιξερακι και μπηκαν στην φορμα

Τυλιχτηκαν με ζεστα σκεπασματα και πηγαν για <<υπνο>>

antonis_p
30-08-12, 22:29
Μπράβο φίλε. Φτιάχνει ο πατέρας μου και η μάνα μου και αυτό που έμαθα είναι πως δεν είναι όλες οι καυστικές σόδες το ίδιο. Κάποιες έχουν καλύτερο αποτέλεσμα.

leosedf
30-08-12, 23:01
Απο την καθαρότητα εξαρτάται και πρέπει να είσαι και σίγουρος για το τι είναι αυτό που αγοράζεις.
Προσοχή με τα μεταλλικά σκεύη.

Hulk
31-08-12, 00:44
Μπραβο Παναγιωτη! Εχεις αρχισει για τα καλα παραγωγη, αν καποια στιγμη φτιαξεις και δικες σου λυχνιες θα ψωνιζω μονο απο'σενα...:001_tt2:

-nikos-
31-08-12, 09:23
πρεπει να βρουμε και κανα κολπο για
να κανει περισωτερο αφρο !!

αυτα τα σαπουνια ειναι μεν αποτελεσματικα αλλα ο κυριοτερος λογος που
μειναν πισω σε σχεση με του εμποριου ειναι η
εμφανηση και η αποδωση σε αφρο.
το σχημα οκ γινεται με αναλογο καλουπι
ο αφρος απο τι εξαρταται ??

SV1JRT
31-08-12, 10:06
πρεπει να βρουμε και κανα κολπο για
να κανει περισωτερο αφρο !!

αυτα τα σαπουνια ειναι μεν αποτελεσματικα αλλα ο κυριοτερος λογος που
μειναν πισω σε σχεση με του εμποριου ειναι η
εμφανηση και η αποδωση σε αφρο.
το σχημα οκ γινεται με αναλογο καλουπι
ο αφρος απο τι εξαρταται ??

Ο αφρός γίνετε απο τα διάφορα ΠΡΟΣΘΕΤΑ που βάζουν στο σαπούνι οι διάφορες εταιρείες.
ΔΕΝ χρειάζετε να κάνει αφρό το σαπούνι για να καθαρίσει. Ο αφρός είναι απλά για ΕΦΕ !!
Γιατι ο κόσμος που δεν ξέρει, νομίζει οτι όσο περισσότερο αφρίζει το σαπούνι, τόσο καλύτερα καθαρίζει.
Αν προσέξεις τις σκόνες για το πλυντήριο, δεν αφρίζουν ΚΑΘΟΛΟΥ (ή αφρίζουν ελάχιστα).

-nikos-
31-08-12, 10:17
για αυτο το εφε λεω, πως το κανουν ??

SV1JRT
31-08-12, 10:55
Δεν ξερω ακριβώς τι βάζουν μέσα.... Κάθε εταιρεία έχει την δική της συνταγή.
Ισως να βρείς κάτι αν το ψαξεις στον γούγλη... Πρέπει να το βρείς πειραματικά φαντάζομαι.

p.gabr
31-08-12, 12:57
Αντε παιδια και στα δικα σας

Δεκαπεντε ωρες μετα ,το μιγμα εχει αρχισει και σφιγγε Πλεον το αποτυπωμα απο επαφη μενει
Το δε χρωμα του ειναι ακριβως σαν το βουτηρο βιταμ και η υφη του θα ελεγα ,πιο μαλακο ομως

Μαλλον θα γινει οπως φαινεται.Μια δυο μερες υπομονη

leosedf
31-08-12, 14:14
To ψάχνω λίγο.
Διαφανές σαπούνι http://www.bearchele.com/soap/Tutorial.html

antonis_p
31-08-12, 16:55
πρεπει να βρουμε και κανα κολπο για
να κανει περισωτερο αφρο !!

αυτα τα σαπουνια ειναι μεν αποτελεσματικα αλλα ο κυριοτερος λογος που
μειναν πισω σε σχεση με του εμποριου ειναι η
εμφανηση και η αποδωση σε αφρο.
το σχημα οκ γινεται με αναλογο καλουπι
ο αφρος απο τι εξαρταται ??
Ο λόγος που "έμειναν πίσω" σε σχέση με του εμπορίου
είναι πως αυτά του εμπορίου τα χρησιμοποιούν κάτι θεϊκά κορμιά στην τηλεόραση.
Επίσης ένας άλλος λόγος είναι πως μάθαμε να αγοράζουμε ακόμα και το ψωμί μας έτοιμο.

makatas
03-09-12, 20:15
Φίλε καλησπέρα , με έχεις βάλει σε σκέψεις... τελικά πως είναι το τελικό αποτέλεσμα μετά από στέγνωμα;

p.gabr
03-09-12, 21:38
Μακη με προλαβες ηθελα σημερα να απολογηθω




.................................................. .......................
ωρα 21.00

Η διαδικασια ολοκληρωθηκε

Τα διαλυμα καυστικης σοδας ,εφτασε στους 32 βαθμους ,το λαδι ειχε ετοιμαστει στην ιδια θερμοκρασια και επεσε το λαδι στο διαλυμα
Ανακατευτηκε με μια κουταλα , εν συναιχεια μοιραστηκε σε τρια σκευη ,οπου επεσαν τα αρωματικα



ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΛΑΘΟΣ

Αφου εριξα το λαδι στο διαλυμμα το ανακατεψα γυρω- γυρω καμμια δεκαρια φορες
μετα το χωρισα σε τρεις λεκανουλες για να ριξω διαφορετικα αρωματα
Το αποτελεσμα ηταν να μην ανακατευτει καλα το μιγμα και να εχει διαφορετικη αναλογια η καθε μοιρασια
Επρεπε να το ειχα σβουριξει με το μιξερακι ΠΡΙΝ ΤΟ ΧΩΡΙΣΩ
Βεβαιως οι οδηγιες λεγαν να το δουλεψεις με το μιξερακι πραγμα που το εκανα οταν το χωρισα,αλλα η αναλογια δεν ηταν ιδια στα τρια σκευη

Η πρωτη που διαχωρισα (λεβαντα) πετυχε απολυτα .Την δευτερη μερα ηταν κοκκαλο και το εκοψα
3675336754

.........................................
Η δευτερη -και τριτη ακομμα περιμενω Εχουν χρωμα προς το κιτρινο πραγμα που διχνει ελλειψη καυστικη σοδας ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΚΡΕΜΟΣΑΠΟΥΝΟ
36755

Δεν πειραζει μαθαινω .
Εχω μια αρχη. Λεγοντας τις αποτυχιες σου ,τοτε πραγματικα βοηθας τον αλλον

Μην το σκεφτεσαι καθολου, κανε την δοκιμη σου με ενα κιλο λαδι.Τι θα χασεις;;

-nikos-
03-09-12, 22:34
η πανω φωτο φενεται πολυ οΚ
μπραβο !!!!!
πες μας για αρωμα και επιδοσεις ??
το πετυχες ??

p.gabr
03-09-12, 23:07
η πανω φωτο φενεται πολυ οΚ
μπραβο !!!!!
πες μας για αρωμα και επιδοσεις ??
το πετυχες ??

Μια χαρα Νικο
ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ........μυριζει ολη η εισοδος

agis68
04-09-12, 02:29
μπράβο Παναγιώτη και απο εμενα...μια φορα το δοκίμασα τα εκανα σκ@....και τα παράτησηα.....(τελικά σημερα καταλαβα οτι εφταιγε το αλουμινένιο σκεύος)....

p.gabr
15-09-12, 20:48
........26 Σαπούνια........ με...5.9 εβρό..............




Αφου ειχα την πρωτη ημι-επιτυχημενη, προσπαθεια ειπα να ξαναδοκιμασω
Μου μπηκε στο ματι ΠΥΡΗΝΕΛΑΙΟ που ειναι και πιο φτηνο 4.99 τα 3 l ,απο lidl
Aξια καυστικης σοδας 90 λεπτα περιπου............ Συνολο 5.90

36984

Αγορασα δυο μπουκαλια και ειπα να δοκιμασω, το ενα πρωτα
.................................................. .........

Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΘΗΚΕ γιατι το λαδι ειναι πιο ελαφρυ ,2,85κ με την συσκευασια
Ετσι λοιπον η αναλογια που χρησιμοποιησα ηταν

ΝΕΡΟ .....900 ΓΡ.
ΚΑΥΣΤΙΚΗ ΣΟΔΑ ....350ΓΡ
36985


.................................................. .........


Ετοιμασα το διαλημμα προσεκτικα ανακατευοντας με μια ξυλινη κουταλα ,προσθετωντας την καυστικη σοδα σιγα -σιγα.. (συνημμενο αρχειο)


Το αφησα να κρυωσει καμμια ωρα ,μεχρι να φτασει τους 32 βαθμους.Ειχα ετοιμο και το λαδι στην ιδια θερμοκρασια και οταν ολα ηταν ετοιμα, εριξα το διαλημμα στο λαδι

Ειχα ετοιμασει τον αναδευτηρα και τοποθετσα την κατσαρολα απο κατω...ολα καλα και δωστου να (χορευει)
36986

.................................................. .........

Το σχετικο βιντεο μετα απο 40 λεπτα


http://www.youtube.com/watch?v=wCcokVNBE7Q&amp;feature=youtu.be


.................................................. .........

Mπηκε στο καλουπι

36987

Μεσα εκει πεσαν και τα αρωματα, ανακατευωντας χαλαρα, μεχρι να σκεπαστουν

.................................................. .........

Και μετα απο δυο μερες ,κοπηκε σε κομματακια (οταν ηταν σαν βουτηρο ) παρομοια με ενα πακετο τσιγαρα (ενα ποντο μεγαλυτερα)
.................................................. .........

26 ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΜΕ 5,90 .ΕΒΡΟ

36988

Η διαδικασια επαναληφτηκε μετα απο τρεις μερες και για το αλλο μπουκαλι
Τα αποτελεσματα ηταν ιδια

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ (τους νοικοκυραιους)

.................................................. .........

Η δοκιμη θα γινει μετα απο τρεις μηνες, οποτε θα εχω και την τελευταια ενημερωση....

Πιστευω να μου κανει τα μαλια μεταξενια

.................................................. .........




υ.γ

μπράβο Παναγιώτη και απο εμενα...μια φορα το δοκίμασα τα εκανα σκ@....και τα παράτησηα.....(τελικά σημερα καταλαβα οτι εφταιγε το αλουμινένιο σκεύος)....
Αγη το σωστο ειναι σε καθε μας προσπαθεια, να αναφερουμε και να τονιζουμε πρωτα τις αποτυχιες και αστοχιες μας

chris73
16-09-12, 08:05
Μπράβο Παναγιώτη άντε τώρα θα πλένεις όλη την γειτονιά!

Άλλα θα σε μαλώσω κιόλας!
Όταν πιάνουμε χημικά και δεν γνωρίζουμε το σπορ (όπως ακριβώς και με τα ρεύματα και με κάθε τι εν δυνάμει επικίνδυνο) πρέπει ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ να το ψάχνουμε σωστά και να ενημερωνόμαστε, να διπλο-τριπλο νιοστο τσεκάρουμε τι κάνουμε!!!!!!
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

(Το αλουμίνιο ειδικά είναι πρωταγωνιστής σε τέτοια. Και το του-μπο-φλο τέτοιο έχει και βράζει...προσοχή στα ρινίσματα του αντιδρούν με πολλά.)

Όσο για τον αφρό που λεν τα παιδία, δεν είμαι και ειδικός, αλλά είναι πρόσθετα χημικά που δεν είναι πάντα και τα καλύτερα. Στην καλύτερη περίπτωση είναι εκεί μόνο για να κάνουν αφρό. Όμως να τι είμαστε οι περισότεροι, και εγώ πρώτος, ότι συνηθήσαμε να βλέπουμε το ακολουθούμε και δε ρωτάμε. Αφρό η κούκλα στην τιβι, αφρό και εμείς...

Άντε καλή συνέχεια και άλλη φορά με προσοχή!

leosedf
16-09-12, 11:56
Η προσθήκη λαδιού καρύδας προσθέτει φούσκες..
Μια συλλογή http://pinterest.com/shelly_lafleche/home-made-soap/

chris73
16-09-12, 13:25
Η προσθήκη λαδιού καρύδας προσθέτει φούσκες..
Μια συλλογή http://pinterest.com/shelly_lafleche/home-made-soap/

και η ζάχαρη νομίζω σε πολύ μικρή ποσότητα (δεν ξέρω πόσο) αλλά μην φανταστείς και ότι θα γίνει χαμός, δεν είναι το ίδιο.
Αυτός ο αφρός κάγκελο που βλέπουμε είναι μόνο από χημικά.

leosedf
16-09-12, 13:32
Ναι και η προσθήκη γλυκερίνης και στεαρίνης.

makatas
06-10-12, 13:37
Καλησπέρα φίλε Παναγιώτη και λοιποί συμφορουμίτες. Καταρχήν συγχαρητήρια για τις δοκιμές και το τελικό αποτέλεσμα. Εντρύφησες μέσα μου το ενδιαφέρον και σε συνδυασμό με ένα γείτονα κάναμε τη δική μας δοκιμή ( ο γείτονας έχει βιοτεχνία κατασευής απορρυπαντικών και είχε διάλυμα NaOH σε νερό 50% άρα αποφύγαμε το θέμα με τις θερμοκρασίες). Το πρόβλημα μας είναι όμως ότι το κάναμε βιαστικά και χωρίς οργάνωση. Το αποτέλεσμα είναι ότι στο μπαλκόνι μου έχω ένα χρωματισμένο και αρωματισμένο μείγμα, σωστό από αναλογίες αλλά καθόλου μα καθόλου καλά ανακατεμένο (5 λεπτά με μιξεράκι καφέ χειρός...). Από την Πέμπτη το βραδυ ακόμα δεν έχει δέσει ούτε λιγάκι. Έχουμε κάνει πρόσθετο λάθος ότι το "καλούπι" είναι ένα κυλινδρικό πλαστικό μπουκάλι (ώστε στο τέλος να βγάλουμε στρογγυλά σαπουνάκια) που όμως σημαίνει ότι δεν έχει μεγάλη επιφάνεια εκτεθειμένη για να στεγνώνει. Τέλος πάντων, προετοιμάζομαι για το χειρότερο σχετικά με αυτό το μείγμα και σχεδιάζω την επόμενη παρασκευή, με την ησυχία μου στο χωριό σε 2βδομάδες.
Μετά το κατεβατό, μια ερώτηση. Θεωρείς ότι (με τη λίγη εμπειρία που έχεις) τώρα είναι πολύ αργά να χώσω μιξεράκι και να ανακατέψω στο υπάρχον μείγμα;

Panoss
24-10-12, 14:07
πυρηνέλαιο2,9kg(3lt) €4,99.
καυστική σόδα 0,350kg €0,90.
νερό 0,900kg.
Υποθέτω ότι εξατμίστηκε το μισό νερό, έστω μείνανε τα 400gr.

Άρα συνολικό βάρος 3,65kg ..............€5,90-> ..€1,61/kg.

ΣΑΠΟΥΝΙSOFT&CREAMY LUX 125ΓΡ (http://www.shopnsave.gr/product_info.php?products_id=5620)...€0,58()->€4,64/kg!

ΣΑΠΟΥΝΙ3X125ΓΡ.(=375ΓΡ) (http://www.shopnsave.gr/product_info.php?products_id=4937)................ ..€1,26-> ..€3,36/kg!


And the winner issss...the...Σπιτικό αγνό σαπούνιιι!!
Ουάου μεγάλη η διαφορά από τα αγοραστά ε; 3 με 4 φορές φτηνότερο!:001_huh:
(εφόσον το βάρος του σπιτικού είναι όντως 3,65kg)

makatas
24-10-12, 14:14
Εγώ αφού βρήκα τη σωστή συνταγή (http://www.thesage.com/calcs/lyecalc2.php) ασχολήθηκα με ιδέες πιο έξυπνες και όχι το απλό σαπούνι.
Δηλαδή έχω κάνει μικρά μείγματα του 0.5kg λαδιού ως ακολούθως:
1. αντί για νερό, μπίρα ξεθυμασμένη+ αιθέριο έλαιο μανταρίνι
2. αντί για νερό, κρασί+ μανταρίνι
3. αντί για νερό, χυμός λεμονιού βρασμένος με ξυλάκι κανέλα + ξύσμα λεμονιού για peeling
4. αντί για νερό, αφέψημα χαμομήλι
5. αντί για νερό, γάλα
6. αντί για νερό, χυμός ρόδι (αυτό σε 2 μέρες θα το κάνω)

SV1JRT
24-10-12, 15:13
πυρηνέλαιο2,9kg(3lt) €4,99.
καυστική σόδα 0,350kg €0,90.
νερό 0,900kg.
Υποθέτω ότι εξατμίστηκε το μισό νερό, έστω μείνανε τα 400gr.

Άρα συνολικό βάρος 3,65kg ..............€5,90-> ..€1,61/kg.

ΣΑΠΟΥΝΙSOFT&CREAMY LUX 125ΓΡ (http://www.shopnsave.gr/product_info.php?products_id=5620)...€0,58()->€4,64/kg!

ΣΑΠΟΥΝΙ3X125ΓΡ.(=375ΓΡ) (http://www.shopnsave.gr/product_info.php?products_id=4937)................ ..€1,26-> ..€3,36/kg!


And the winner issss...the...Σπιτικό αγνό σαπούνιιι!!
Ουάου μεγάλη η διαφορά από τα αγοραστά ε; 3 με 4 φορές φτηνότερο!:001_huh:
(εφόσον το βάρος του σπιτικού είναι όντως 3,65kg)


Και ΦΥΣΙΚΑ, μπορείς να χρησημοποιήσεις τα ΠΑΛΙΑ λάδια απο το τηγάνισμα / Φριτέζα / μαγείρεμα, όπως και ζωικό λίπος απο κρέτα (αφαιρείς το λίπος πριν το μεγείρεμα) οπότε κόστος λαδιών = 0 !!!!

-nikos-
24-10-12, 15:19
Εγώ αφού βρήκα τη σωστή συνταγή (http://www.thesage.com/calcs/lyecalc2.php) ασχολήθηκα με ιδέες πιο έξυπνες και όχι το απλό σαπούνι.
Δηλαδή έχω κάνει μικρά μείγματα του 0.5kg λαδιού ως ακολούθως:
1. αντί για νερό, μπίρα ξεθυμασμένη+ αιθέριο έλαιο μανταρίνι
2. αντί για νερό, κρασί+ μανταρίνι
3. αντί για νερό, χυμός λεμονιού βρασμένος με ξυλάκι κανέλα + ξύσμα λεμονιού για peeling
4. αντί για νερό, αφέψημα χαμομήλι
5. αντί για νερό, γάλα
6. αντί για νερό, χυμός ρόδι (αυτό σε 2 μέρες θα το κάνω)



με το κρασι πετυχε ??

makatas
24-10-12, 17:25
Κοίτα, είναι στο στάδιο του στεγνώματος για 2-3μήνες, αλλά όλα δείχνουν πως όλα πέτυχαν! Του κρασιού το έχω κόψει κιόλας, έχει γίνει κοκκινωπό σαπουνάκι.
Το μόνο που μου κάνει κόλπα ήταν του χαμομηλιού (στη 1 μέρα πέταξε πάνω ποσότητα λαδιού, μάλλον είχα κάνει κάποιο λάθος στις δόσεις). Το αφαίρεσα και περιμένω σε 2 μέρες να το κόψω να δω.
Αλήθεια από ζωικό λίπος το έχω σκεφτεί αλλά είμαστε σίγουροι ότι το κομμάτι που αφαιρούμε είναι 100% λίπος χωρίς κρέας ή ίνες;

SV1JRT
24-10-12, 18:02
Κοίτα, είναι στο στάδιο του στεγνώματος για 2-3μήνες, αλλά όλα δείχνουν πως όλα πέτυχαν! Του κρασιού το έχω κόψει κιόλας, έχει γίνει κοκκινωπό σαπουνάκι.
Το μόνο που μου κάνει κόλπα ήταν του χαμομηλιού (στη 1 μέρα πέταξε πάνω ποσότητα λαδιού, μάλλον είχα κάνει κάποιο λάθος στις δόσεις). Το αφαίρεσα και περιμένω σε 2 μέρες να το κόψω να δω.
Αλήθεια από ζωικό λίπος το έχω σκεφτεί αλλά είμαστε σίγουροι ότι το κομμάτι που αφαιρούμε είναι 100% λίπος χωρίς κρέας ή ίνες;


Το ζωικό λίπος το βάζεις σε μια κατσαρόλα και το ζεσταίνεις, οπότε το λίπος ΛΙΩΝΕΙ και το χύνεις σε ένα κατσαρολάκι. Οι ίνες και τα ξύγκια μένουν στην κατσαρόλα.

makatas
24-10-12, 18:10
Όμορφα...αλλά γιατί να πετάξουμε το λιπάκι που δίνει γεύση στα φαγάκια (και χοληστερίνη στις φλέβες μας);

-nikos-
24-10-12, 19:41
μου θυμησατε το Fight club http://www.youtube.com/watch?v=J8FRBYOFu2w

makatas
15-11-12, 20:51
Τα σαπουνάκια στεγνώνουν εδώ και 1 μήνα και θέλουν αρκετό καιρό ακόμα.
Έκανα δοκιμές με λίγο λάδι σε κάθε παρασκευή και έτσι έχω τώρα κάποια διαφορετικού στυλ.

39018
στήλη 1 - με κρασί κόκκινο και αιθέριο έλαιο κεράσι
στήλη 2- απλό από ελαιόλαδο και νερό
στήλη 3 - με μπίρα και αιθέριο έλαιο μανταρίνι
στήλη 4 - με χυμό λεμονιού βρασμένο με ένα ξυλάκι κανέλας
τα τελευταία δεξιά - χυμό πορτοκαλιού, ξύσμα πορτοκαλιού για peeling και αιθέριο έλαιο μανταρίνι
το ένα και μοναχικό - με χαμομήλι αντί για νερό και αιθέριο έλαιο που λέγεται spring fresh και θυμίζει μαλακτικό ρούχων.
Έχω και 2 αποτυχίες μέχρι στιγμής επειδή έκανα βλακεία και έβαλα κατά λάθος διπλάσια δόση υγρού. Το ένα είναι με χαμομήλι και είναι ακόμα μαλακό και το άλλο είναι με χυμό πορτοκάλι και είναι γεμάτο ζουμιά ακόμα. Περιμένω να εξατμιστεί.

p.gabr
15-11-12, 21:46
Μπράβο βρε Μάκη
Πολύ ωραία φαίνονται .
Στο λάθος που εγώ έκανα και δεν μου στεγνώσαν,ΤΑ ΞΑΝΑΕΛΙΩΣΑ

Φόρεσα ένα γάντι και τα έλιωσα όσο γινόταν με το χέρι. Προσθεσα ξανά διάλυμα καυστικής ποτάσας κατ εκτίμηση αναλογίας .(στο κουτουρού δηλαδή ) ανακάτεψα όσο μπορούσα το μείγμα και έχουν σταθεροποιηθεί πλέον κανονικά

Τώρα τα σαπούνια όλα, έχουν πιάσει μια πούδρα άσπρη εξωτερικά (κάλο δείγμα ΑΠ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑΤΙ γιατί εξατμίζεται η ποτάσα ) και θα περιμένω ακόμη ένα μηνά για την δοκιμή

makatas
15-11-12, 21:56
Σκεφτόμουν πως θα μπορούσα να τα λιώσω και νόμιζα με βράσιμο (πως αλλιώς θα εξατμιστεί η ποσότητα νερού που απομένει; ). Θα δω πάντως, πλέον τα υγρά τα βγάζω στον ήλιο (καλυμμένα με δίχτυ για έντομα). Να τονίσω όμως ότι εμένα δεν ήταν λάθος η δοσολογία της σόδας, αλλά η ποσότητα του νερού. Δηλαδή το σαπούνι θα είχε δέσει κανονικά αν ήταν το υγρό σε τέτοια ποσότητα ώστε να εξατμιστεί γρήγορα.
Συνιστώ να προμηθευτείς καμιά λωρίδα πεχάμετρου για δοκιμή. Εγώ θα δοκιμάσω τα σαπούνια πριν τα χρησιμοποιήσω, θα λιώσω λίγο σε νερό και θα ελέγξω το pH με τις λωρίδες. Παρεμπίπτοντος δεν έχω ιδέα που μπορείς να τις βρεις τις λωρίδες αυτές, έχει όμως ένας φίλος και θα του χρησιμοποιήσω μία ή δύο. Διάβασα ότι pH μέχρι 10 είναι μια χαρά.

Τρελός Επιστήμονας
15-11-12, 23:47
Μπράβο! Δεν εξατμίζεται η σόδα (NaOH) αλλά αντιδρά με το διοξείδιο του άνθρακα της ατμόσφαιρας και μετατρέπεται σε ανθρακικό νάτριο (Na2CO3). Εμφανίζεται ως λευκή σκόνη στη επιφάνεια του σαπουνιού και ταυτόχρονα μειώνεται η αλκαλικότητα.

makatas
28-12-12, 18:54
Ξυπνάω το θέμα ξανά.
Καταρχήν χρόνια πολλά, καλή χρονιά να έχουμε.
Βρίσκομαι πάλι στο χωριό αλλά αυτή τη φορά με περίπου 10κιλά τηγανόλαδα.
Χτες έγινε η πρώτη μεγάλη παραγωγή με 33 σαπούνια ( γάλα+νερό/ξύσμα λεμονιού +πορτοκαλιού) τα οποία δνε μπόρεσα να φωτογραφήσω λόγω χαμηλού φωτισμού.
Σήμερα έφτιαξα άλλο ένα στο ίδιο καλούπι το οποίο πιστεύω θα γίνει πολύ πιασάρικο
Το υγρό του είναι αφέψημα από δενδρολίβανο+τσάι του βουνου. Όταν η μείξη τελείωσε πρόσθεσα τριμμένα μυρωδικά, συγκεκριμένα δενδρολίβανο, θυμάρι, δυόσμο και τσάι του βουνου.
Το σαπουνακι νομίζω θα είναι πρασινωπό. Όταν το ξεκαλουπώσω θα δώσω φωτό.

Άσχετα αυτών όμως, είχα την τύχη να δοκιμάσω το πρώτο μου (από τις παρασκευές της 13ης Οκτωβρίου), αφού πρώτα το τέσταρα με pH-tester και έδειξε 9 pH (ενδεικτικά τα αγοραστά λένε ότι έχουν 10.5 και γενικώς οτιδήποτε κάτω από 10.5 είναι καλό). Η αίσθηση που σου δίνει όταν πλένεις τα χέρια σου δεν είναι τέλεια, επειδή είναι λίγο γλοιώδες στην αφή. Κατά τ'άλλα είναι πολύ καλό.
Και μια σημείωση ακόμα σχετικα με τα λεγόμενα πράσινα σαπούνια που όλοι λέγαμε ότι γίνονται από ελαιόλαδο. Μάλλον μπαρούφες είναι παιδια. Αυτό που δοκίμασα εγώ δεν έχει σταγόνα ελαιόλαδο και μυρίζει ακριβώς ίδιο με το πράσινο σαπούνι που ξέραμε μικροί.

Έγραψα ένα άρθρο-οδηγό, στα Αγγλικά, για τη διαδικασία. Θέλω να πιστεύω πολύ καλύτερες οδηγίες από τις Ελληνικές που είδαμε στα πρώτα ποστς. Αν θέλετε να το τσεκάρετε είναι εδώ:
Σαπούνια (http://cyberfreak.hubpages.com/hub/How-TO-Make-Handmade-Soap-Using-Cooking-Oils-Or-Fats)

p.gabr
28-12-12, 21:00
Μάκη μπράβο σου
Εσένα σου ασπρισανε ,βγάλανε απ έξω πούδρα;;;

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ
Δεν έχουν όπως λες και εσύ την αίσθηση αυτήν , του εμπορίου
Είναι λίγο (λαδερα) και ο αφρός είναι περιορισμένος. Δεν έχω πεχαμετρο , αλλά στα μάτια δεν τσούζει πολύ. Επομένως πρέπει να είναι καλουλι
ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ ΟΜΩΣ. Δεν θα τα πετάξω


Το διάβασα και το λινκ σου πολύ ωραίο μπράβο!!!! έχεις και τα αξεσουάρ!!!!

makatas
28-12-12, 21:33
Παναγιώτη εμένα δεν έβγαλαν πούδρα. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό (δεν πολυεμπιστεύομαι την Ελληνική σελίδα που το ανέφερε να σου πω την αλήθεια).
Οι λωρίδες pH είναι φτηνές παρεμπιπτόντως, και έρχονται σε πακέτο 160 κομματιών.
Μια χαρά την παλεύουμε με τα σαπουνάκια μας χεχε
Σε ευχαριστώ Παναγιώτη που δημιούργησες το θέμα και μου εντρύφησες το αρχικό ενδιαφέρον. Τόσο ωραία ασχολία!

leosedf
28-12-12, 21:41
Άντε και μετά να μάθουμε πλέξιμο. Κέντημα ξέρω.
Να κάνουμε και πίτες όπως στο χωριό.:mrgreen::mrgreen:

makatas
28-12-12, 21:47
Και πίτες και φαγάκια και τουρσί και μαρμελάδες και γλυκά κουταλιού κάνω.
Και ασχολούμαι και με ξυλογλυπτική
4023840239
Γιατί; Επειδή δυστυχώς είμαι άνεργος...

p.gabr
28-12-12, 21:53
KΩΣΤΑ μην το γελάς καθόλου
Μαθε τέχνη κια 'στηνε έτσι όπως έγιναν τα πράγματα θα γυρίσουμε πίσω

ΚΟΙΤΑ ΕΔΩ ΤΙ ΣΟΥ ΕΧΩ
40240
Απο τον πρώτο τσελεμεντέ του ΝΙΚΟΛΑΟΥ
40241
Λοιπόν άκουσον
τον είχα βρει πετάμενο τον μάζεψα και τον έδεσα (του 1914)
Ενδιαφέρον τον πρόλογο τον ανοίγει ο Γρηγόρης ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΣ
Γραφει πολλά ωραία όπως, ΟΤΙ ΄΄Ψυγεία δεν είχαν και τότε η κυβέρνηση, σκεφτόταν να φέρει ένα ατμόπλοιον με καταψυκτικούς θαλάμους στον ΠΕΙΡΑΙΑ

ΑΝΤΕ βουρρρρρ να τα φρεσκάρουμε

leosedf
28-12-12, 22:06
Οι συνταγές του Νίκου Τσελεμεντέ παίζει να είναι οι καλύτερες, είναι απλές και ΠΑΝΤΑ πετυχαίνουν. Πάντα μου θυμίζει τα φαγητά της μάνας μου πραγματικά αξίζει να πάρει κάποιος από ένα βιβλιοπωλείο.
Είχα πάρει μια συλλεκτική έκδοση με τα ορίτζιναλ και το έκανα δώρο στην πρώην μου (μάθε να μαγειρεύεις μωρή)...:lool:

Καμία σχέση με τα εκτρώματα της TV.

SV1EDG
29-12-12, 20:22
Παναγιώτη,έφτιαξε ο Μπάμπης και μου έδωσε ένα κομμάτι.Καμμία σχέση με του εμπορίου και βγαζει και τα λάδια από την μηχανή.

makatas
01-01-13, 14:21
Καλή χρονιά να έχουμε παιδιά!
Δοκίμασα και δεύτερο σαπούνι και δεν είναι γλοιώδες, επίσης διαρκεί αρκετά.
Δεδομένης της ποσότητας των σαπουνιών που έχω, ψάχτηκα και λίγο με τη συσκευασία τους για μικροδωράκια κλπ.
Θα χρησιμοποιώ είτε κουτάκια μικρά ή χαρτί ψησίματος με τέτοιο στυλ
40322
σαν καραμελίτσα δηλαδή. Θα τυπώσω και ετικετούλες μικρές με τα στοιχεία του σαπουνιού. Σε δουλειά να βρισκόμαστε...
Φωτογράφησα και την τελευταία μαζική παραγωγή στην οποία αναφέρθηκα σε προηγούμενα ποστς
40323Τα σκούρα είναι αυτά που έχουν μυρωδικά

picdev
01-01-13, 14:51
Οι συνταγές του Νίκου Τσελεμεντέ παίζει να είναι οι καλύτερες, είναι απλές και ΠΑΝΤΑ πετυχαίνουν. Πάντα μου θυμίζει τα φαγητά της μάνας μου πραγματικά αξίζει να πάρει κάποιος από ένα βιβλιοπωλείο.
Είχα πάρει μια συλλεκτική έκδοση με τα ορίτζιναλ και το έκανα δώρο στην πρώην μου (μάθε να μαγειρεύεις μωρή)...:lool:

Καμία σχέση με τα εκτρώματα της TV.

τελικά δεν έμαθε να μαγειρεύει και την έστειλες?:lool:

KOKAR
01-01-13, 14:55
τελικά δεν έμαθε να μαγειρεύει και την έστειλες?:lool:

την έστειλε γιατι βρήκε την τέλεια γυναίκα... :lool:

http://www.pare-dose.net/blog/images/2011/03/4155/Perfect_woman.jpg

υ.γ
Παρακαλώ να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στην εικόνα γιατι ο Κωνσταντίνος είναι ιδιαιτέρα πονηρός !
και αυτό γιατι η γυναίκα αυτή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟΜΑ !!!!!!!!!!!!!!

leosedf
01-01-13, 15:13
τελικά δεν έμαθε να μαγειρεύει και την έστειλες?:lool:
Βρήκα καλύτερη που μαγειρεύει καλύτερα.

Υπάρχουν και προσθήκες που μπορούν να γίνουν όπως καρυδέλαιο (σαν συμπλήρωμα στο αρχικό λάδι) και άλλα στοιχεία ώστε να αποφύγουμε και φοινικέλαιο, επίσης και η προσθήκη γλυκερίνης. Βούτυρο κακάο
Και η ζεστή μέθοδος ίσως να παράγει λιγότερο γλοιώδη σαπούνια.

Επίσης η γλοιώδη υφή μπορεί να προέρχεται από την καυστική σόδα η οποία δεν έχει χαθεί ακόμη. Πολλές φορές αν βουτήξεις το χέρι σου σε διάλυμα καυστικής σόδας (αραιό) έχει την ίδια υφή.

makatas
01-01-13, 16:01
Με pH 9 είναι πολύ απίθανο να υπάρχει καυστική σόδα.Νομίζω είναι ακριβώς το αντίθετο, λιπαρότητα από το εναπομείναν λάδι που δεν σαπωνοποιήθηκε

Ηλιάδης Μάνος
02-01-13, 14:01
Υπάρχει και ο τελείως παραδοσιακός τρόπος που χρησιμοποιείς στάχτη αν δεν κάνω λάθος, έτσι γλιτώνεις την καυστική σόδα. Αν κάποιος γνωρίζει αυτήν τη διαδικασία ας μας ενημερώσει.

leosedf
02-01-13, 16:09
Το ίδιο είναι απλά πρέπει να χρησιμοποιήσεις περισσότερη στάχτη. Καλύτερα να βάλεις σόδα μιας και θα είναι πιο καθαρό το σαπούνι έτσι.

KOKAR
02-01-13, 16:20
Πως φτιαχνω καυστικη ποτασα (για χρηση στην παρασκευει σαπουνιου)
Η καυστικη ποτασα (ΚΟΗ) ειναι βασικο συστατικο για την παρασκευει σαπουνιου. Οι παλαιοτεροι ηξεραν και την παρασκευαζαν απο την σταχτη, που εμενε στο τζακι. Δειτε στο παρακατω video τον τροπο. Θα πρεπει να δωθει προσοχη, στο οτι η σταχτη που χρησιμοποιειτε ειναι ΜΟΝΟ απο καθαρα/γνησια ξυλα και δεν περιεχουν αλλες ουσιες. Ουτε καν επεξεργασμενα με χημικα ξυλα.
Κοσκικιζουμε την σταχτη, ωστε να παρουμε μια απαλη πουδρα (οπως το αλευρι) και μετα, αφου την τοποθετησουμε σε ενα κουβα, προσθετουμε τοσο νερο, ωστε το μιγμα να παρει την υφη πχ. μιας κρεμας. Αφηνουμε το μιγμα, αρκετη ωρα, μεχρι να συγκεντρονετε στο επανω μερος ενα καφετι υγρο. Αυτο το υγρο ειναι η ποτασα. Για να δοκιμασουμε αν ειναι ετοιμη, βαζουμε ενα αυγο (κατα προτιμηση χωριατικο) και αν επιπλεει ειναι ενταξει, αν οχι, αφηστε το μιγμα πιο πολυ ωρα ή προσθεστε σταχτη και αφηστε το παλι να βγαλει τα υγρα.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=fV5IdXR96A8

Nα διευκρινησω οτι αλλο ειναι το "καυστικο αλας", (NaOH) που χρησιμοποειτε και αυτο για την παρασκευει σαπουνιου και αλλο η καυστικη ποτασα (ΚΟΗ). Με την καυστικη ποτασα φτιαχνονται μαλακα/υγρα σαπουνια ενω με το καυστικο αλας, σκληρα. Σε συνταγες που χρησιμοποιουνε καυστικη ποτασα αλλα τελικα παρασκευαζετε σκληρο σαπουνι, θα παρατηρησετε οτι στην συνταγη χρησιμοποιειτε σιγουρα αλατι. Στην ουσια χρησιμοποιωντας το αλατι (NaCl) με την καυστικη ποτασα, παρασκευαζετε καυστικο αλας και γιαυτο το σαπουνι τελικα βγαινει σκληρο.
Ενας αλλος τροπος για να φτιαξετε την ποτασα, ειναι να παρετε ενα κουβα και αφου του κανετε τρυπες στον πατο βαλτε ενα πανι και μετα γεμιστε το με σταχτη. Τοποθετηστε καπου ψηλα τον κουβα με την σταχτη και απο κατω βαλτε ενα δοχειο για να περισυλλεξετε την ποτασα. Ριξτε σιγα-σιγα νερο στον κουβα με την σταχτη. Θα δειτε οτι σιγα-σιγα απο κατω θα πεφτει το ιδιο σκουροχρωμο/καφετι υγρο. Οταν αρχισει και γινετε διαφανες σημαινει οτι βγαινει νερο, μονο και πρεπει να σταματησετε. Κανετε παλι την δοκιμη με το αυγο για να δειτε αν ειναι ενταξει.

ΠΗΓΗ : http://fugazigr.wordpress.com/2011/06/04/%CF%80%CF%89%CF%82-%CF%86%CF%84%CE%B9%CE%B1%CF%87%CE%BD%CF%89-%CE%BA%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7/

leosedf
02-01-13, 16:34
Η καυστική σόδα στο εμπόριο είναι NaOH αλλά και KOH μπορείτε να προμηθευτείτε από καταστήματα χημικών, στη Θεσσαλονίκη έχει ο Δίγκας και μπορείτε να το ζητήσετε σαν χλωριούχο κάλλιο. (κάπου έχω ένα κιλό)

SV1JRT
02-01-13, 16:48
Η καυστική σόδα στο εμπόριο είναι NaOH αλλά και KOH μπορείτε να προμηθευτείτε από καταστήματα χημικών, στη Θεσσαλονίκη έχει ο Δίγκας και μπορείτε να το ζητήσετε σαν χλωριούχο κάλλιο. (κάπου έχω ένα κιλό)


Καλημέρα Κώνσταντίνε και καλή χρονιά,
Συγνώμη που επαιμβαίνω, αλλά άλλο η Καυστική Σόδα (NaOH), άλλο το Καυστικό Κάλι (ΚΟΗ) και άλλο το χλωριούχο Κάλλιο (KCL). Με Καυστικό Κάλι (ΚΟΗ) μπορεί να γίνει σαπούνι, αλλα είναι ακριβότερο απο την Καυστική Σόδα. Με χλωριούχο Κάλλιο ΔΕΝ υπάρχει καμία περίπτωση να φτιάξεις σαπούνι. Το χλωριούχο Κάλλιο είναι το αντίστοιχο του Χλωριούχου Νατρίου, που είναι το κοινό ΑΛΑΤΙ. όπως καταλαβαίνεις, με αλάτι ΔΕΝ γίνετε σαπούνι.....

KOKAR
02-01-13, 16:57
Σωτήρη χρόνια πολλα και καλη χρονιά
διάβασες το ποστ που έκανα πιο πάνω ? το βαζω ξανά..

"Nα διευκρινησω οτι αλλο ειναι το "καυστικο αλας", (NaOH) που χρησιμοποειτε και αυτο για την παρασκευει σαπουνιου και αλλο η καυστικη ποτασα (ΚΟΗ). Με την καυστικη ποτασα φτιαχνονται μαλακα/υγρα σαπουνια ενω με το καυστικο αλας, σκληρα. Σε συνταγες που χρησιμοποιουνε καυστικη ποτασα αλλα τελικα παρασκευαζετε σκληρο σαπουνι, θα παρατηρησετε οτι στην συνταγη χρησιμοποιειτε σιγουρα αλατι. Στην ουσια χρησιμοποιωντας το αλατι (NaCl) με την καυστικη ποτασα, παρασκευαζετε καυστικο αλας και γιαυτο το σαπουνι τελικα βγαινει σκληρο."

SV1JRT
02-01-13, 17:02
Γράφαμε ταυτοχρονα..... LOL.
Καλη Χρονια Κώστα και ευτυχισμένο το 2013, σε εσένα και ολο το forum.

Ναι, το είδα ΑΦΟΥ ειχα γράψει την απάντηση....
Αν και εγώ την ξέρω κάπως (αρκετα) διαφορετική την διαδικασία, οπως μου την είχε δείξει ο παπούς μου.
Δεν έχω τώρα χρόνο να την αναλύσω διεξοδικά, αλλα καποια στιγμή θα το κανω
Πολλους χαιραιτισμους σε ολλη την παρεα.

leosedf
02-01-13, 17:18
Ναι έχεις δίκιο, ΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ!:lool: Το KCL δεν είναι αλάτι αλλά υποκατάστατο αλατιού. ΚΟΗ δεν είμαι σίγουρος αν έχει στα καταστήματα πλέον.

SV1JRT
03-01-13, 11:30
Ναι έχεις δίκιο, ΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ!:lool: Το KCL δεν είναι αλάτι αλλά υποκατάστατο αλατιού. ΚΟΗ δεν είμαι σίγουρος αν έχει στα καταστήματα πλέον.

LOL.... Λάθη είμαστε και κάνουμε ανθρώπους... (Απο το Ανθρωποι είμαστε και λάθη κάνουμε).

Εδώ στην Αθήνα, ΚΟΗ έχει ο Καλογερόπουλος με τα χημικά.
Το NaOH το έχει περίπου 1 ευρώ το κιλό και το ΚΟΗ το έχει 3 ευρώ το κιλό αν δεν κάνω λάθος.
Το KCL καλό είναι να ΜΗΝ το χρησημοποιούμε αντι για αλάτι, γιατι μπορεί να προκαλέσει υπερκαλίωση και καρδιακή αρυθμία έως και ανακοπή. Το κάλλιο ρίχνει τους σφυγμούς της καρδιάς. Το μαγειρικό αλάτι έχει μια μικρή ποσότητα χλωριούχου καλίου και ιωδιούχο κάλλιο που είναι ευεργετικά σε τοσο μικρή ποσότητα, αλλα μεγαλύτερες ποσότητες μπορει να είναι μέχρι θανατηφόρες. Πληροφοριακά ή θανατηφόρα ένεση που κάνουν στους θανατοποινίτες στην Αμερική είναι Χλωριούχο Κάλλιο, που το χορηγούν ενδοφλέβια, μετα απο γενική αναισθησία, για να σταματήσει την καρδια του καταδικασμένου.....

leosedf
03-01-13, 16:37
Χμ ίσως χρειαστώ ΚΟΗ για ηλεκτρόλυση για παραγωγή υπερχλωρικού καλλίου... Αλλά βγαίνουμε εκτός θέματος.

SV1JRT
03-01-13, 16:49
Χμ ίσως χρειαστώ ΚΟΗ για ηλεκτρόλυση για παραγωγή υπερχλωρικού καλλίου... Αλλά βγαίνουμε εκτός θέματος.

Δεν χρειάζετε να μπεις στη διαδικασία. Το πουλάνε έτοιμο το υπερχλωρικό κάλιο. Συνήθως το βάζουν για οξειδωτικό στα βεγγαλικά.

....Sorry για το off-topic.

leosedf
03-01-13, 16:51
Καλά αν βρεις έτοιμο εδώ Ελλάδα πες μου που έχει να πάρω... Από έξω παίρνω αλλά κοστίζει.

SV1JRT
03-01-13, 17:02
Για δοκίμασε να δεις αν έχει ο Καλογερόπουλος, 210 4179316, 210 4221559.
Φέρνει κατι περίεργα καμια φορά.

SV1JRT
03-01-13, 17:12
Ακόμη και στο ebay πουλάνε, με..... πολυ ευρηματικό τρόπο !!!!

Πουλάνε ΔΗΘΕΝ ΑΔΕΙΟ Μπουκάλι υπερχλωρικού καλίου !!!!


http://www.ebay.co.uk/itm/EMPTY-BOTTLE-OF-POTASSIUM-PERCHLORATE-KALIUMPERCHLORAT-400-g-/190765962175?pt=LH_DefaultDomain_212&hash=item2c6a8993bf


"W E L C O M E , H E L L O , W I T A M !!!

On ebay not be offered for sale, for example, POTASSIUM PERCHLORATE! This is prohibited, forbidden!
Therefore I offer an empty bottle of 400g POTASSIUM PERCHLORATE (KClO4). EMPTY BOTTLE!
I'm sure you understand.
100% satisfaction guarantee! I am an honest man.
See my review!
Also have more empty."


Χαχαχαχαχαχαχαχαχα........

leosedf
03-01-13, 17:18
Χαχαχαχα ναι γιατί στο ebay απαγορεύουν πολλά χημικά. Και οξέα επίσης.

Τώρα να μην πάρω εκεί και έρθει κανένα μαύρο τζίπ και με σπάσουν στο ξύλο.

SV1JRT
03-01-13, 17:21
Μπααα... Αν ήταν ετσι, εμενα θα έπρεπε να με ειχαν μαζεψει προ πολου με αυτα που ψωνίζω..... :001_rolleyes: :001_rolleyes:
Αν κολάς, πάρε απο καρτοτηλέφωνο.... χαχαχαχαχα

takis3653
04-01-13, 10:58
χρονια πολλα και καλη χρονια
εχω φτιαξει αρκετες φορες σπιτικο σαπουνι με ποτασα με πολυ καλα αποτελεσματα (ψυχρη μεθοδο)
θελω να φτιαξω την ποτασα με σταχτυ
ξερει κανεις να μου πει οταν γινει το τεστ με το αυγο που επιπλεει στη συνεχεια πρεπει να το αραιωσω με νερο και να το ανακατεψω με το λαδι η το βαζω οπως ειναι ??

makatas
18-06-13, 18:16
Καλησπέρα σας.

Δεν σταμάτησα ποτέ να ασχολούμαι με σαπουνάκια κι έχω πολλές παραγωγές να τρέχουν. Όσα φαίνονται στη φωτό είναι πρόσφατα σαπούνια και δεν έχουν σχέση με αυτά που έχω δείξει σε άλλες αναρτήσεις, τα οποία είτε καταναλώθηκαν, είτε δωρίστηκαν, είτε έγιναν υγρό σαπούνι, α και μερικά είναι ακόμα αποθηκευμένα σε κουτάκια προς χρήση.

44443
1. Οι τεράστιες μπάρες πάνω δεξιά.
Μετά από παραγγελία της μητέρας μου, έφτιαξα ένα μεγάλο σαπούνι (το καλούπι μου-τάπερ φτιάχνει ακριβώς 33 μεγάλα σαπούνια) χωρίς αρώματα ή άλλα υλικά, για απορρυπαντικό πλυσίματος ρούχων στο χέρι. Το σαπούνι όταν στέγνωσε το έτριψα και το άφησα λίγο στο ψυγείο (άδειο το ψυγείο) να στεγνώσει, μετά το έβαλα σε κουβά σκεπαστό για αποθήκευση. (οπως βλέπετε έχει μείνει πολύ ακόμα να τρίψω επειδή είναι κουραστικό, βαρετό και παίρνει ώρα άρα περιμένω να τα τρίψει η μάνα μου τα υπόλοιπα).
2. Η τριάδα των μακριών σαπουνιών στο βάθος αριστερά.
Περιέχει αποξηραμένα ροδοπέταλα και άρωμα λουλουδιών. Το χρώμα είναι λίγο σκούρο, αντί για νερό είχα προσθέσει πολύ κόκκινο νερό στο οποίο είχα ένα παντζάρι, για χρώμα. Εννοείται το παντζάρι δεν το έβαλα ούτε και πέρασε η μυρωδιά του.
3. Η εξάδα των τετράγωνων δίπλα τους.
Περιέχουν ολόκληρες ροδέλες λεμονιού αποξηραμένες και έντονο άρωμα λεμονιού.
4. Τα 4 μεγάλα σαπούνια στα δεξιά.
Περιέχει κομμάτια φράουλας αποξηραμένα και άρωμα κεράσι (ό,τι πιο κοντινό είχα). Το χρώμα έγινε σκούρο, δεν ξέρω γιατί.
5. Το τεράστιο λευκοκίτρινο σαπούνι στο τάπερ, το οποίο δεν είναι έτοιμο ακόμα για ξεκαλούπωμα.
Απλώς μια μεγάλη παραγωγή για να φύγουν λίγα τηγανόλαδα (πάνω από 3.5L λάδι περιέχονται σε αυτό το σαπούνι). Το άρωμα είναι γιασεμί, πολύ ωραίο.
6. Άφησα τελευταίο το καφετί που δεν έχω κόψει ακόμα επειδή είναι ιδιαίτερη περίπτωση.
Καταρχήν να πω ότι περιέχει γάλα και μέλι. Δεύτερον, πριν από λίγο που το ξεκαλούπωσα, μύριζε τόσο έντονα σαν κρέμα καραμελέ που μου ήρθε να βυθίσω το κουτάλι να δοκιμάσω. Η σύσταση του είναι επίσης τζελοειδής, όμοια με κρέμα καραμελέ. Θα πρέπει να δείξω προσοχή σε αυτό κατά τη μέτρηση pH σε κάνα δίμηνο επειδή η σύσταση φαίνεται λάθος. Μακάρι να γίνει σωστό επειδή έχει απίστευτο άρωμα. Θα δείξει.

Τέλος 2 συμβουλές
- η ζάχαρη όντως δίνει περισσότερο αφρό
- το σαπούνι με το μέλι παραλίγο να προκαλέσει άσχημο ατύχημα. Όταν πρόσθεσα τη σόδα μέσα στο μείγμα μελιού και γάλακτος, το όλο μείγμα έγινε καφέ και άφρισε σαν ηφαίστειο. Ισα ίσα πρόλαβα να το πετάξω στο έδαφος. Προειδοποιώ για όποιον δοκιμάσει με μέλι, καραμελώνει και φουσκώνει και θέλει προσοχή. Ακόμα και τη δεύτερη φορά που το δοκίμασα με προσοχή πάλι άφρισε και χύθηκε λίγο έξω.

ΥΓ. Καλά θα ήταν να μπορούσα να βγάλω και κανένα μικρό κέρδος πέρα από το χόμπι ή την ιδία χρήση... μέχρι στιγμής τζίφος όμως. Τουλάχιστον δεν αγοράζουμε αφρόλουτρα :)

p.gabr
18-06-13, 22:03
Μπραβο Μακη ομορφες δουλειες

Και εγω το εχω καταευχαριστηθει και μαλλον πρεπει να ξαναφτειαξω συντομα γιατι εξαφανιζονται

σκεφτηκα και εγω για χρωμα καλο και το πατζαρι, αλλα μηπως λουστω και τα ασπρα μου μαλλια γινουν ροζέ .....?????


Οποιος εχει χρονο μην διαταζει ΑΣ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ

chris73
18-06-13, 23:58
Ίσως και να κινδυνεύω να γίνω σπαστικός αλλά ρε παιδιά αλήθεια μερικές φορές δεν καταλαβαίνω. :hammer::head:

Όπως είχα επισημάνει και στον Παναγιώτη, Μάκη με αυτά δεν παίζουν αν δεν ξέρεις τι κάνεις.[-X[-X[-X

Πως έδω δηλάδη πολύ σωστά φωνάζετε σε ανθρώπους που κάνουν ανόρθωση από δύκτιο ας πούμε. Όπως αυτό σας φένεται και είναι τραγικό, έτσι και να αρχίσουμε να ανακατεύουμε ότι βρούμε μπορεί να αποδειχθεί ΠΟΛΥ επικίνδυνο αν δεν έχουμε γνώση. Ή δεν το κάνουμε ή τσεκάρουμε 10 φορές τις πηγές. Με ότι κυκλοφορεί -και ίσως φένεται αθώο σε ένα μέσο νοικοκυριό- μπορούμε να κάνουμε πράγματα που χωρίς έλεγχο ίσως και να έχουν τραγικά αποτελέσματα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
:ok:

p.gabr
19-06-13, 00:04
Χριστο εχεις απολυτο δικιο............. ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ

Ομως πολλες φορες εδω επισημαναμε τα λαθη . Αλλα το σημαντικοτερο ειναι καθε φορα να

...................τονίζεις τους κινδύνους..................................

leosedf
19-06-13, 00:14
Να θυμάστε ότι η καυστική σόδα θερμαίνεται αρκετά σε σημείο που να βράζει το νερό.
Γενικός κανόνας όπως και στα οξέα είναι να προσθέτουμε στο νερό το χημικό μας ώστε να αραιωθεί και όχι το αντίθετο για να αποφεύγουμε απότομο βράσιμο.
Το μέλι και η ζάχαρη ψήνονται στην ουσία και κοχλάζουν λόγω θερμοκρασίας.

makatas
19-06-13, 13:49
Ναι σωστά, συμφωνώ με αυτά που γράφετε, απλώς θεωρώ ότι πλέον μετά από 7 σελίδες οι άνθρωποι που διαβάζουν έχουν μια αίσθηση της επικινδυνότητας. Προσπαθώ να ακολουθώ κάποιους στοιχειώδεις κανόνες ασφαλείας, δουλεύω έξω από το σπίτι, σε σημείο που αν χρειαστεί τα πετάω όλα κάτω και δεν με νοιάζει τίποτα.

Χρήστο δεν έχω πρόβλημα με αυτά που γράφεις, συμφωνώ μέχρι κάποιο σημείο αλλά έχω μια αντίρρηση: δεν προσθέτω δα και χλωρίνη, μέλι πρόσθεσα. Είναι πολύ συχνό υλικό στα χειροποίητα σαπούνια και δεν θα μπορούσα να ξέρω ότι θα καραμελώσει και θα φουσκώσει (αλλά ήμουν έτοιμος για αυτό, ήμουν έξω και το πέταξα). Επίσης, δεν έχω διαθέσιμο χημικό να μου πει τι θα συμβεί αν βάλω μέλι ή παντζάρι ή χυμό λεμόνι. Αλλά, σε αυτά που προσθέτω ακολουθώ α) κοινή λογική και β) τους υπόλοιπους κανόνες ασφαλείας δηλαδή εξαερισμός και άμεση φυσική απομάκρυνση.

primeras
19-06-13, 14:32
Μπράβο ρε παιδιά πολύ ωραίο θέμα έφτιαξες Παναγιώτη (τώρα το είδα).

Αν και δεν έχω σκοπό να φτιάξω σαπουνάκι, είναι πολύ ωραία και ενδιαφέροντα αυτά που γράφετε όλοι.

Ειδικά ο Παναγιώτης και ο Μάκης βέβαια που έχουν κάνει τα εγχειρήματα και τα εξηγούν με τόσες πικάντικες λεπτομέρειες.
=D>