PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοτεράκι από κατσαβίδι μπαταρίας



Νικος Ρουσσος
30-08-12, 23:35
Καλησπέρα σας.:001_rolleyes:
Έχω ένα μοτεράκι από ένα (Τρυπάνι / κατσαβίδι).
Η Μπαταρία που είχε ήταν 18V 1.8Ah.
Θέλω να σας ρωτήσω πόσα Αμπέρ πρέπει να είναι ένα τροφοδοτικό για να δουλεύει το μοτεράκι και αν γίνεται να μπορώ να αυξομειώνω της στροφές του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Samios60
01-09-12, 08:59
Βαλε τροφοδοτικο 18v στα 2A

GeorgeVita
01-09-12, 11:43
... μοτεράκι από ένα (Τρυπάνι / κατσαβίδι). Η Μπαταρία που είχε ήταν 18V 1.8Ah.Θέλω να σας ρωτήσω πόσα Αμπέρ πρέπει να είναι ένα τροφοδοτικό για να δουλεύει το μοτεράκι και αν γίνεται να μπορώ να αυξομειώνω της στροφές του.

Αν θέλεις απλά να γυρίζει το μοτέρ (χωρίς φορτίο) βάλε ένα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό με τάση εξόδου έως 20V και δυνατότητα ρεύματος έως 4-5Α. Αν θέλεις να τρυπάς/βιδώνεις όπως με την μπαταρία το ρεύμα πρέπει να γίνει διψήφιο!

edit: βρήκα μια ενδεικτική καμπύλη ρεύματος για σχετικό εργαλείο την ώρα που δουλεύει (δεν γνωρίζω την τάση λειτουργίας του οπότε το ρεύμα μπορεί να είναι σε διαφορετική κλίμακα):

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/various3/PowerDrill.jpg
gV

JOUN
01-09-12, 12:05
Ετσι..Τα αμπερωρια της μπαταριας ειναι υποπολλαπλασια(σαν νουμερο) του ρευματος που τραβαει το μοτερ σε νορμαλ χρηση.

MAIKLKF
01-09-12, 13:20
Καλησπέρα σας.:001_rolleyes:
Έχω ένα μοτεράκι από ένα (Τρυπάνι / κατσαβίδι).
Η Μπαταρία που είχε ήταν 18V 1.8Ah.
Θέλω να σας ρωτήσω πόσα Αμπέρ πρέπει να είναι ένα τροφοδοτικό για να δουλεύει το μοτεράκι και αν γίνεται να μπορώ να αυξομειώνω της στροφές του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νίκο καλημέρα Το 1,8 Αh είναι το ρεύμα του Συσσωρευτή ανά ώρα Τώρα το τροφοδοτικό που θέλεις για πιο λόγο το θέλεις ? Για την συνεχή λειτουργία του βιδολόγου? η για την φόρτιση του συσσωρευτή (μπαταρία)?

Αν θέλεις για την συνεχή τάση του βιδολόγου τότε θα πρέπει να είσαι αυστηρώς
με την τάση για να μην κάψεις την είσοδο του κυκλώματος

Ο βιδολόγος για να μπορεί να αυξομειώνει της στροφές του μετατρέπει την τάση σε παλμικό και μεταβάλει της στροφές του Για να αυξήσεις από το μέγιστο των στροφών του θα πρέπει να επέμβει στο σασμάν του Μηχανήματος, Πράγμα το οποίο δεν το συνιστώ γιατί όσο αυξάνετε της στροφές τόσο μειώνετε η δύναμη

φιλικά Μιχάλης

Νικος Ρουσσος
01-09-12, 16:36
Γεια σας.
Καταρχήν ένα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
Πρέπει να σας εξηγήσω τι ακριβώς θέλω να κάνω .
Το μοτεράκι αυτό το είχα προσαρμόσει στο cnc μου και το είχα κάνει τορνάκι για διάφορες ξύλινες μικροκατασκευές.
Για τροφοδοσία έδωσα από δύο παλιά τροφοδοτικά PC.
Τα τροφοδοτικά τα είχα ενώσει μεταξύ τους και με έναν κατάλληλο διακόπτη είχα 2 τάσεις .
Εν σειρά ενωμένα τα τροφοδοτικά είχα 24Volt ενώ ενωμένα παράλληλα είχα 12Volt.
1) Μπορώ να αυξομειώνω τις στροφές του μοτέρ και πώς ;
2) Το μοτεράκι δούλευε με 18Volt , τα 12Volt είναι λίγα τα 24Volt είναι πολλά. Αν του δώσω τάσι 24Volt θα καεί ;

Ευχαριστώ και πάλι.

JOUN
01-09-12, 16:42
Βαλε σε σειρα τα 5 βολτ απο το ενα και τα 12 απο το αλλο ,ετσι θα εχεις 17..Για τορνακι που λες λογικα θα σου φτασει το ρευμα..

καπιστρι
01-09-12, 18:51
Για τροφοδοσία έδωσα από δύο παλιά τροφοδοτικά PC.
Τα τροφοδοτικά τα είχα ενώσει μεταξύ τους και με έναν κατάλληλο διακόπτη είχα 2 τάσεις .
Εν σειρά ενωμένα τα τροφοδοτικά είχα 24Volt ενώ ενωμένα παράλληλα είχα 12Volt.


Τα τροφοδοτικα των υπολογιστων ΔΕΝ μπορουν να συνδεθουν σε σειρα. ΟΛΑ τα (-) ειναι συνδεμενα με την γειωση του τροφοδοτικου, και αρα με την γειωση της ΔΕΗ, αρα ειναι μονημα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ. Εκτος αν εχεις αποσυνδεσει τις γειωσεις απο τα τροφοδοτικα, πραγμα απαραδεκτο για την ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΟΥ.
Ετσι ομως και καταφαιρεις ν εχεις 24 βολτ στα 15Α, τοτε να ενα κυκλωμα ρυθμισης στροφων.36663
και αλλο ενα 36664
και αλλο ενα , μονο που εδω θα προσθεσεις ενα 7812 μεταξυ διοδου μοτερ, και 555 γιατι το 555 πνω πο τ 15 βολτ, καιγεται.
Εννοειται, οτι εκει που λεει +12, εσυ θα δωσεις 2436665

Νικος Ρουσσος
01-09-12, 20:50
Αυτό που έφτιαξα με 2 τροφοδοτικά απο PC το είδα στο Ιντερνετ εδώ http://www.procooling.com/index.php?func=articles&disp=52&pg=1http://www.procooling.com/index.php?func=articles&disp=52&pg=1 (http://www.procooling.com/index.php?func=articles&disp=52&pg=1http://www.procooling.com/index.php?func=articles&disp=52&pg=1)
και άλλο ένα εδώ http://www.instructables.com/id/Two-ATX-PSU-One-juiced-24-V-DC-PSU/?ALLSTEPShttp://www.instructables.com/id/Two-ATX-PSU-One-juiced-24-V-DC-PSU/?ALLSTEPS (http://www.instructables.com/id/Two-ATX-PSU-One-juiced-24-V-DC-PSU/?ALLSTEPShttp://www.instructables.com/id/Two-ATX-PSU-One-juiced-24-V-DC-PSU/?ALLSTEPS)

Γιάννη επειδή τα ηλεκτρονικά μου είναι για την Α Δημοτικού και θα ήθελα να φτιάξω ένα από τα τροφοδοτικά που προτείνεις θα ήθελα την γνώμη σου για το ποιο να προτιμήσω .
Για το τρίτο σχέδιο με το 555 ( μου φαίνεται ποιο εύκολο και το προτιμώ ) όταν λες να προσθέσω ένα 7812 μεταξύ διόδου μοτέρ, και 555 εννοείς όπως στο πρώτο σχέδιο .
Αν σας ζάλισα συγνώμη αλλά…………..

Φιλικά Νίκος

καπιστρι
01-09-12, 21:53
"IF THE BLACK LEADS ARE COMMON TO CHASSIS GROUND IN THESE SUPPLIES AND YOU TRY TO CONNECT THEM IN SERIES OR PARALLEL THEY WILL SHORT OUT PERHAPS DAMAGING THE SUPPLIES!!!"
Aυτο το αντεγραψα απο το πρωτο λινκ
Στο δευτερο λινκ , δες οτι βγαζει και τα δυο τροφοδοτικα απο το κουτι τους και τα βαζει σε ξυλινα για να τα μονωσει μεταξυ τους, και προφανως ξεκολα και την γειωση,με ρισκο να φαει καμοια κατραπακια απο τα 220.
Και αυτος αναφερει κατι για ασφαλεια, αλλα δεν διαβασα λεπτομερειες, γιατι εχω κοσμο στο σπιτι τωρα.

Ναι αυτο με το 555 ειναι πιο ευκολο, αλλα δεν σταματα τελειως το μοτερ, ουτε και το τροφοδοτει με 100%
Δεν τοχω κατασκευασει αλλα υπολογιζω οτι μεταβαλει την ταχυτητα,(αναλογα βεβαια και με το φορτιο), απο
10-90%, αλλα αυτο δεν σε πειραζει, γιατι εσυ θελεις μονο μεχρι 18 βολτ.
Το 7812 μπαινει οπως στο πρωτο σχεδιο.Αν και στο πρωτο δεν χρειαζεται, γιατι το 494 εχει τροφοδοσια μεχρι 42 βολτ.


Αν επιμενεις στη χρηση των τροφοδοτικων απο υπολογιστη σε σειρα, διατηρησε την γειωση οποσδηποτε στο πρωτο, (αυτο που σου δεινει 0-12) ωστε ο αρνητικος ακροδεκτης να ειναι συνδεμενος στη γειωση, και φροντισε, να μην μπορει να γινει διακοπη αναμεσα στο +12 του πρωτου, και στο 0 του δευτερου αυτου που σου δεινει τα 24.

JOUN
01-09-12, 22:41
Βαλε σε σειρα τα 5 βολτ απο το ενα και τα 12 απο το αλλο ,ετσι θα εχεις 17..Για τορνακι που λες λογικα θα σου φτασει το ρευμα..
ΑΚΥΡΟ..Βιαστηκα να το γραψω..οπως σωστα ειπωθηκε παραπανω θα βραχυκυκλωσουν οι εξοδοι μ'αυτον τον τροπο..

Νικος Ρουσσος
21-09-12, 17:17
Γεια σας.
Επανέρχομαι για το τροφοδοτικό .
Βρήκα ένα σχέδιο που είχε ανεβάσει ο Δημήτρης το < Οδήγηση μοτέρ με PWM 0-100% >.
Ανεβάζω και φωτογραφία.
Σε ένα σημείο της περιγραφής που κάνει λέει τα εξής :
( Αν πρέπει όμως να οδηγήσουμε φορτία μερικών ampere (όπως π.χ. μοτέρ από καθαριστήρες αυτοκινήτων το Πάσχα ) μάλλον θα πρέπει να το αντικαταστήσουμε με ΤΙΡ ή με 2Ν3055 μονταρισμένα σε ψήκτρα. Στην δική μου κατασκευή έβαλα δύο 2Ν3055 και ανεμιστήρα από παλιό τροφοδοτικό PC έτσι μπορώ να οδηγώ άνετα φορτία μέχρι 10Α. )
Επειδή δεν ξέρω η σύνδεση στην 2η φώτο είναι σωστή ;

3719137192

ikaros1978
23-09-12, 10:21
Γεια σας.
Επανέρχομαι για το τροφοδοτικό .
Βρήκα ένα σχέδιο που είχε ανεβάσει ο Δημήτρης το < Οδήγηση μοτέρ με PWM 0-100% >.
Ανεβάζω και φωτογραφία.
Σε ένα σημείο της περιγραφής που κάνει λέει τα εξής :
( Αν πρέπει όμως να οδηγήσουμε φορτία μερικών ampere (όπως π.χ. μοτέρ από καθαριστήρες αυτοκινήτων το Πάσχα ) μάλλον θα πρέπει να το αντικαταστήσουμε με ΤΙΡ ή με 2Ν3055 μονταρισμένα σε ψήκτρα. Στην δική μου κατασκευή έβαλα δύο 2Ν3055 και ανεμιστήρα από παλιό τροφοδοτικό PC έτσι μπορώ να οδηγώ άνετα φορτία μέχρι 10Α. )
Επειδή δεν ξέρω η σύνδεση στην 2η φώτο είναι σωστή ;

3719137192

οχι δεν ειναι σωστη γιατι το ρευμα εξοδου του τελεστικου δεν ειναι αρκετο να οδηγησει τα ισχυος.Πρεπει ο τελεστικος οπως ειναι στο δεξι σχημα να οδηγησει το 2ν2222 και αυτο με τη σειρα του τα ισχυος.

Νικος Ρουσσος
23-09-12, 16:10
οχι δεν ειναι σωστη γιατι το ρευμα εξοδου του τελεστικου δεν ειναι αρκετο να οδηγησει τα ισχυος.Πρεπει ο τελεστικος οπως ειναι στο δεξι σχημα να οδηγησει το 2ν2222 και αυτο με τη σειρα του τα ισχυος.


37260
Τώρα η σύνδεση είναι σωστή ;
Συγνώμη ρωτάω συνέχεια επειδή δεν είμαι ηλεκτρονικός .
Ευχαριστώ πάντως .

turist
23-09-12, 16:21
Μήπως να έβρισκες κανένα μοτέρ από 12v να έκανες τη δουλειά σου, για να μην παίρνεις 18v τροφοδοτικό.

ikaros1978
23-09-12, 19:08
37262

Καπως ετσι Νικο

Νικος Ρουσσος
23-09-12, 19:30
37262

Καπως ετσι Νικο

Βαγγελη ευχαριστω πολυ.
Οταν το τελειωσω ( προβλεπω να παρει χρονο ) θα ανεβασω φωτο.

καπιστρι
23-09-12, 19:46
ΟΧΙ δεν εχεις αντιστασεις περιορισμου ρευματος αναμεσα στον εκπομπο του 2222 και τις βασεις των 3055. Το 2222 θα σου σκασει στα μουτρα .
Ελπιζω να σε προλαβα να μην τραυματιστεις.
Βαλε τρανζιστορ MOSFET (BUZ 11, IRF240, IRF 540, IRF3205.....)με το gate κατ ευθειαν συνδεμενο στην αντισταση 1Κ, αντι την βαση του 2222.
Κοστιζουν το 1/5 απο τα 2222+3055+3055+βατικες, και το ψυγειο ειναι πολυ μικροτερο, και φθηνοτερο.

Βαγγελη ευχαριστω πολυ.
Οταν το τελειωσω ( προβλεπω να παρει χρονο ) θα ανεβασω φωτο.

ikaros1978
23-09-12, 20:11
ΟΧΙ δεν εχεις αντιστασεις περιορισμου ρευματος αναμεσα στον εκπομπο του 2222 και τις βασεις των 3055. Το 2222 θα σου σκασει στα μουτρα .
Ελπιζω να σε προλαβα να μην τραυματιστεις.
Βαλε τρανζιστορ MOSFET (BUZ 11, IRF240, IRF 540, IRF3205.....)με το gate κατ ευθειαν συνδεμενο στην αντισταση 1Κ, αντι την βαση του 2222.
Κοστιζουν το 1/5 απο τα 2222+3055+3055+βατικες, και το ψυγειο ειναι πολυ μικροτερο, και φθηνοτερο.
εκανα ενα λαθακι...αντι για 2222 εγω σε μια παρομοια κατασκευη (η οποια δουλευει χρονια χωρις να μου σκασει στα μουτρα :) ) να βαλεις το 2n2219

sakisr
23-09-12, 20:53
Θα ηθελα να καταθεσω την αποψη μου γιατι καποια στιγμη βρεθηκα προ διλημματος αν πρεπει να αγορασω ή να κατασκευασω τροφοδοτικο για ενα δραπανοκατσαβιδο καποιου φιλου.Κατεληξα στο να αγορασω ενα καινουριο τροφοδοτικο 14,4V/10Α για VHF ή CB παρα να κατασκευασω κατι που σε μια δυσκολη κατασταση μπορει να τον ''αφηνε''.
Ετσι και σ'αυτη τη ερωτηση του φιλου νομιζω οτι η αγορα δυο ΑΤΧ και η κατασκευη καποιας συσκευης και ασυμφορη οικονομικα ειναι, και επικινδυνη, αλλα και πολυ δυσκολη αν δεν ειναι εξοικειωμενος αρκετα με το αντικειμενο.
Πιο καλα να κατασκευασει ενα απο τα πολλα ρυθμιζομενα τροφοδοτικα που κατα καιρους εχουν δημοσιευτει στο φορουμ, και ετσι και τη δουλεια του θα κανει και θα εξοικειωθει και με τη κατασκευη μιας πολυ χρησιμης συσκευης.

ikaros1978
23-09-12, 20:58
συμφωνω μαζι σου Σακη, απλα μιας και ο φιλος μας ηθελε να φτιαξει κατι ειπαμε να τον βοηθησουμε.Εμενα η δικη μου αποψη στο θεμα ΧΡΗΣΗ ΜΟΤΕΡ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙΟΥ ΜΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ειναι παρεμφερης με την δικη σου.
Ειναι η αγορα ενος ετοιμου switching τροφοδοτικου απο το ebay (10-20ευρω) και η προσθηκη ενος PWM με ενα καλο mosfet και τελειωσες.

καπιστρι
23-09-12, 22:18
εκανα ενα λαθακι...αντι για 2222 εγω σε μια παρομοια κατασκευη (η οποια δουλευει χρονια χωρις να μου σκασει στα μουτρα :) ) να βαλεις το 2n2219

Φιλε ικαρε1978.
Δεν εχω καμοια προθεση να προσβαλω τις γνωσεις σου, 'η εσενα προσωπικα.
ΟΜΩΣ ετσι οπως ειναι η συνδεσμολογια, ακομα και ενα BD243 (ειναι για 6Α),αν βαλεις στη θεση του 2222, θα καει.Αυτο ειναι σιγουρο.
Ο μονος τροπος να δουλεψει, ειναι να προσθεσεις αντιστασεις περιορισμου ρευματος, στις βασεις των 3055.
Στο δικοσου που δουλευει χρονια, ειναι γιατι ειναι τροφοδοτικο, και οι εκπομποι των 3055, δεν γειωνοντε, αλλα δεινουν ρευμα , αρα βρησκοντε σε δυναμικο διαφορο του μηδενος.
στη συνδεσμολογια που προτεινεις, ετσι και περασει σε κατασταση ΟΝ το 2222, 'η καποιο αλλο πιο δυνατο, ακομα και ενα αλλο 3055, , ολο το ρευμα περνα μεσα απο τις ενωσεις (διοδους) Β-Ε των 3055.Ακομη και το οδηγο τρανζ. να την γλυτωσει, θα καει ενα απο τα δυο τελικα 3055
Ζητω συγνωμη για το προχειρο του σχεδιασμου, Και διπλα συγνωμη, αν αισθανεσαι οτι σε προσβαλα με καποιο τροπο.
Φιλικα, Γιαννης37269

ikaros1978
23-09-12, 22:35
Οχι φιλε μου Γιαννη και φυσικα δεν προσβαλομαι, απεναντιας.
Εχεις δικιο στο γεγονος οτι οντως οι εκπομποι σε μενα δεν γειωνονται αλλα δινουν ρευμα.Οποτε η χρηση τομη λογικα θα ειναι να χρησιμοποιησει το σχεδιο που εβαλα πιο πανω με την διαφορα οτι δεν θα γειωνει τους εκπομπους αλλα θα τροφοδοτει το μοτερ που θελει με ρευμα.Οπως ενα κλασσικο τροφοδοτικο δηλαδη

καπιστρι
23-09-12, 23:55
Σωστο. Καληνυχτα

Νικος Ρουσσος
24-09-12, 00:23
Δεν έχω γνώσεις ηλεκτρονικών.
Ρεύμα θα δώσω από μετασχηματιστή 12V/8A και εκείνο που θέλω είναι να αυξομειώνω τις στροφές στο μοτεράκι.
Για τον φίλο τον Σάκη.
Δεν θέλω να αγοράσω καμιά έτοιμη κατασκευή όσο φτηνή και να είναι γιατί έχω πάθος με τα ηλεκτρονικά και προτιμώ να το φτιάξω μόνος μου.
Από μικρός ήθελα να γίνω ηλεκτρονικός αλλά η μοίρα το έφερε να ασχοληθώ με το ξύλο.
Εχω φτιάξει διάφορες κατασκευές από περιοδικά που αγόραζα π.χ. το αγαπημένο μου <<Ηλεκτρονικές Κατασκευές >> ( Προενισχιτή_Ενισχυτή-πομπό FM μικρής εμβέλειας ) αλλά πάντα έχοντας το ηλεκτρονικό σχέδιο , από θεωρία 0 (μηδέν).
Αν δεν έχω το σχέδιο του τυπωμένου και δεν είναι πολύ πολύπλοκο το σχέδιο το φτιάχνω μόνος μου.
Αν μπορούσατε να μου το δείξετε με ένα σχέδιο αυτά που λέτε (αντιστάσεις περιορισμού ρεύματος , MOSFET , gate ) θα σας το χρωστάω γιατί είπαμε θεωρία μηδέν.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας.

Φιλικά Νίκος

ikaros1978
24-09-12, 00:40
τοτε απο τον μετασχηματιστη σου απλα θα βαλεις μια γεφυρα και πυκνωτες (πανω απο 15.000μF) και την ταση αυτη θα την οδηγησεις σε ενα pwm.δες το site που ακολουθει.Αν δεν καταλαβαινεις κατι πες
http://www.dprg.org/tutorials/2005-11a/index.html

Νικος Ρουσσος
04-10-12, 18:01
Βαγγέλη μέτρησα το μοτεράκι ( από παράθυρο πόρτας αυτοκινήτου ) και θέλει περίπου 5 Α .
Το σχέδιο αυτό θα αντέχει ;


37679

Ευχαριστώ

ikaros1978
05-10-12, 00:34
με μια καλη ψυκτρα στο mosfet δεν θα εχεις προβλημα.

Νικος Ρουσσος
05-10-12, 18:54
Βαγγελη ευχαριστω

Νικος Ρουσσος
15-10-12, 21:20
Γεια σας. ……. ( καλώς τον κι ας άργησε…….. )
Εχω να κάνω 2 ερωτήσεις.
Βαγγέλη ( ikaros1978 ) επειδή έχω τα εξαρτήματα (τα είχα πάρει πριν κάνει την διόρθωση ο Γιάννης (Καπιστρι ) και επειδή δεν βρίσκω το IRFZ46N για να φτιάξω το σχέδιο που πρότεινες λέω να φτιάξω τώρα το προηγούμενο σχέδιο και αντί 2Ν3055 να βάλω ένα
MOSFET από αυτά που λέει ο Γιάννης ( Βαλε τρανζιστορ MOSFET (BUZ 11, IRF240, IRF 540, IRF3205.....)με το gate κατ ευθειαν συνδεμενο στην αντισταση 1Κ, αντι την βαση του 2222.Κοστιζουν το 1/5 απο τα 2222+3055+3055+βατικες, και το ψυγειο ειναι πολυ μικροτερο, και φθηνοτερο. ).
Δηλαδή το Gate στην R9 το Source στην γείωση και το Drain στο μοτέρ χωρίς τίποτα άλλο ?
Εάν είναι σωστά προχωράω αλλιώς πρέπει να ψάξω να βρώ το IRFZ46N.
Εχω φτιάξει ένα τροφοδοτικό για το CNC μου.
Μετασχηματιστής 25V/15A γέφυρα την KBPC5010 AC και πυκνωτές παράλληλα
5 Χ 4700MF/63V =23500 MF .
Είναι σωστά ?
Δουλεύει αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστά ή ήθελε περισσότερους πυκνωτές .
380543805538056380573805838059

ikaros1978
15-10-12, 21:35
Nαι βαλε ενα mosfet απλα κοιτα να αντεχει ...βαλε το πιο μεγαλο σε watt Που εχεις

Νικος Ρουσσος
15-10-12, 21:47
Βαγγέλη ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Νικος Ρουσσος
21-10-12, 20:52
Γεια σας.
Εφτιαξα σε Breadbord το σχεδιο ( Οδήγηση μοτέρ με PWM ) πρώτη φώτο με την αλλαγή που σημειώνεται με κύκλο στην δεύτερη φώτο.
Καταρχήν έκανα κάποιο λάθος και μου έσκασε ο πυκνωτής 100mF / 25V (μάλλον έβαλα ανάποδα την τροφοδοσία στο κύκλωμα ) .
Τον άλλαξα και ενώ το μοτέρ δουλεύει στις κανονικές του στροφές γυρνόντας το ποτενσιόμετρο δεν κάνει τίποτα.
Μήπως κάηκε το LM324 ή υπάρχει κανένα άλλο λάθος ;

Ευχαριστώ .
38264 38265

JOUN
21-10-12, 22:46
Ελεγξε αν ειναι βραχυκυκλωμενα τα S και D του mosfet.

ikaros1978
22-10-12, 10:40
Αν δεν ειναι αυτο που σου λεει ο Γιωργος (Joun) τοτε δεν εχεις ταλαντωση στην εισοδο του fet αλλα μονιμα high παλμο.Και μην ξεχνας οτι αλλαξες το κλασσικο τρανσιστορ με mosfet.
Πως και δεν εκανες το κυκλωμα που σου ειχα προτεινει που ειναι πιο απλο? (και δοκιμασμενο)

Νικος Ρουσσος
22-10-12, 19:44
Γεια σας.
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις .
Θα ελέγξω για το βραχυκύκλωμα που λέτε και θα δω.
Βαγγέλη αύριο θα κατέβω στον Φανό και θα πάρω τα εξαρτήματα.

Νικος Ρουσσος
25-10-12, 21:44
Γεια σας.
Λοιπόν για το ότι δεν δούλευε ήταν θέμα πατάτας που είχα κάνει .
Έφτιαξα και το κύκλωμα που πρότεινες Βαγγέλη σε Breadbord και δουλεύει μια χαρά , μάλλον αυτό θα φτιάξω τελικά γιατί συμπεριφέρεται καλύτερα από το πρώτο.
Θέλω να δουλέψω το μοτέρ με 24VDC , πως μπορώ να πάρω 12v για το IC555.
Επειδή δεν ξέρω στην φωτο το σχέδιο και οι τιμές στους πυκνωτές είναι σωστές ;

38408

Νικος Ρουσσος
27-10-12, 14:24
Ξαναποστάρω το μήνυμα μήπως δεν το είδατε .Οπως αναφέρω στο προηγούμενο ποστ είναι εντάξει το σχέδιο ;

38446

ikaros1978
27-10-12, 14:28
μια χαρα ειναι Νικολα..προχωρα!

Νικος Ρουσσος
27-10-12, 16:28
Γεια .
Βαγγέλη ευχαριστώ για την αντοχή σου στις ερωτήσεις μου.
Αλλη μία ελπίζω τελευταία γιατί σας τα Ζ - - - - α.:001_wub:
Στο σχέδιο που ανεβάζω (φώτο) το αρνητικό των 24βολτ είναι και το αρνητικό (γείωση) των 12βολτ για το 555.
Είναι σωστό ή είναι λάθος ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

38455

ikaros1978
27-10-12, 18:42
δεν με ζαλιζεις βρε, οτι θελεις και σε οτι ξερουμε εδω ειμαστε
Ναι και παλι σωστος εισαι.Γενικα ολο σου το κυκλωμα εχει μια κοινη γειωση , οποτε ολα αυτα ειναι ενωμενα μεταξυ τους.Απλα εκει στην αρχη μην το λες -24v allα 0v.για να μην μπερδευεσαι.