PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΡΟΝΟΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ME FET



Hulk
30-08-12, 23:39
Καλησπερα σε ολη την παρεα!

Οπως γραφω στον τιτλο δεν ξερω αν ειναι σε σωστη κατηγορια, αλλα επειδη προοριζεται για τροφοδοτικο το συγκεκριμενο
θεμα το εβαλα εδω.
Λοιπον, εδω και λιγο καιρο εχω αρχισει ενα λαμπατο ενισχυτη οπως και πολλοι αλλοι του ΕΛΕΚΤΟΡ, εχω κολλησει ομως
στην χρονοκαθυστερηση που βαζουν πολλοι στην υψηλη μεχρι να ζεσταθουν τα νηματα.
Εχω παρει μ/τ τροφοδοσιας με την ταση των νηματων και της υψηλης μαζι, οποτε ελεγα οταν αναβει ο ενισχυτης να παρουν
αμεσως τα νηματα και μετα απο το χρονο που θα του εχω καθορισει να δινει και την υψηλη.
Καλα μεχρι εδω, ομως σχεδον ολοι οι ρελεδες εχουν επαφες 250βολτ και εγω θελω 440 βολτ να οδηγησω την υψηλη και
ελεγα να προσαρμοσω σε ενα κλασσικο κυκλωματακι με 555 αντι στην εξοδο του να οπλιζει ρελε να οδηγει ενα fet που θα δινει
με την σειρα του την υψηλη ταση.
Ετσι πιστευω θα αποφυγω και ενοχλητικους ηχους που δημιουργούνται από το οπλισμα ενός ρελε.
Αυτο που θελω τωρα ειναι να συζητησουμε πως και τι fet πρεπει να βαλω στο κυκλωμα να αντεχει ταση 440 βολτ 700mA και κατι
παραπανω φυσικα!

Σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!

valis
31-08-12, 00:08
Αυτο που θελω τωρα ειναι να συζητησουμε πως και τι fet πρεπει να βαλω στο κυκλωμα να αντεχει ταση 440 βολτ 700mA και κατι
παραπανω φυσικα!

Σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!
καλησπέρα
ενα irf740 κανει την δουλεια. αν βρεις irfp450 ή irfp460 ακομα καλύτερα
το πως θα το οδηγησεις ειναι λίγο πιο δυσκολο και αυτη την στιγμη δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο
ριξε μια ματια στο google για high-side drivers και bootstrapping

Hulk
01-09-12, 22:04
Αυτό το κύκλωμα πως το βλέπετε; Εχω την εντυπωση πως κανει ακριβως αυτο που θελω, το βαζεις ακριβως μετα
την ανορθωση και τον πυκνωτη εξομαλυνσης.

http://www.nervenet.info/HT_delay/htr214xp.html

moutoulos
01-09-12, 23:58
Γειά σου φίλε. Αν και κατάλαβα πολύ καλά τι θες, εγώ θα σου επισυνάψω και το TIMER απο αυτό
που είχα βάλει εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60439&highlight=tube). Ναι είναι κλασικό με relay. Έχει και μια θέση REMOTE που εκεί είχα "έλεγχο"
αρνητικής, αν δεν υπήρχε αυτή, έκοβε άνοδο. Σε αυτή την θέση εσύ βάζεις ενα Jumper PinHeader (http://p.globalsources.com/IMAGES/PDT/B1021859881/Jumper-Pin-Header.jpg).

Απλά εγώ σου το επισυνάπτω, και εσύ κάνε το ότι θέλεις. Είναι με Sprint Layout. Αν δεν ξέρεις να
βγάλεις Gerber απο αυτό, πέστο μου να στο κάνω.

36680 36679

36682

Hulk
02-09-12, 00:19
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε Γρηγόρη, να σου πω την αλήθεια μου κάνει και αυτό αν βάλω την υψηλή τάση πριν την ανόρθωση θα είναι
340 βολτ, οπότε πιστεύω ότι κάνει και αυτό. Μπορείς να μου πεις τι είναι αυτό το gerber; :confused1:

moutoulos
02-09-12, 00:42
Χαίρομαι που σου κάνει ...

Gerber Files (http://translate.google.com/translate?hl=el&langpair=en|el&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Gerber_format) (μεταφρασμένο)

Χονδρικά είναι είναι ένα διεθνές (κοινό) αρχείο εξαγωγής "στρωμάτων" PCB, και έχουν
αυτή την δυνατότητα, όλα τα (σωστά) software, δημιουργίας τυπωμένου, σε RS-274X.

Άλλες βιοτεχνίες PCB βέβαια ζητάνε το standard αρχείο (οχι Gerber) του software, και
κάνουν extract σε Gerber (με το ίδιο software) οι ίδιοι.

Όταν πας να εκτυπώσεις το τυπωμένο σου, κανονικά θα πρέπει να στο ζητήσουν. Απλά
εδώ Ελλάδα τα απλοποιούμε όλα ..., και μόνο το PDF μας κάνει.

Hulk
02-09-12, 01:05
Τώρα μάλιστα! κατάλαβα! Ετσι όπως μου το είπες στην αρχή τρόμαξα :scared:
Λογικά στο ac πρέπει να κάνει και λιγότερο σπινθήρα στης επαφές όταν οπλίζει και ξε-οπλίζει ο ρελές, όταν είναι παράλληλα οι επαφές σε
ένα οποιοδήποτε ρελέ εκτός ότι διπλασιάζετε το ρεύμα, ισχύει και για την τάση; δηλαδή αν έχει επαφές 250 βολτ 5Α θα γίνει 500 βολτ 10Α; :-k

p.gabr
02-09-12, 01:23
Συγνωμη σαββα δεν ειδα το θεμα σου και τωρα.τα βλεπω με το wi.fi κινητο τηλεφ.

Δεν ξερω δεν καταλαβαινω δεν μπορω να τα δω ολα

Μπορεις εαν εχεις κυκλωμα διπλης ανορθωσης να κοβεις την μεσαια ληψη του μτ
Εαν εχεις γεφυρα να διακοπτεις την γραμμη της γεφυρας προς την γειωση
Αν ολα αυτα ειπωθηκαν συγνωμη

Θα τα.δω ξανα αυριο

moutoulos
02-09-12, 01:34
Όχι Σάββα. Μόνο το ρεύμα διπλασιάζεται.

Hulk
02-09-12, 01:34
Εχω φτιάξει Παναγιώτη την πλακέτα του Γιώργου (Kentar) και κάνει την ανόρθωση με διόδους, δηλαδή να κόψω το 0V από το
τροφοδοτικό με το ρελέ; αυτό δεν εννοείς;

p.gabr
02-09-12, 01:40
Σωστο κοβωντας την γειωση κοβεται και η ταση

Eγω ειμαι κατα αυτων των αυτοματισμων ,αν γουσταρεις ελα να σου δωσω εναν μεταγωγο τριων θεσεων να το κανεις ..OFF.STBY.ON

Hulk
02-09-12, 01:41
Όχι Σάββα. Μόνο το ρεύμα διπλασιάζεται.

Κι'εγω αυτό ήξερα Γρηγόρη, απλά με το συγκεκριμένο θέμα έψαξα και σε ξένα site και το διάβασα σε ένα παρόμοιο θέμα με το
δικό μου. Υπάρχουν πάντως πάρα πολλές απόψεις για την καθυστέρηση της υψηλής και πολλοί δεν βάζουν καθόλου!

Hulk
02-09-12, 01:54
Σωστο κοβωντας την γειωση κοβεται και η ταση

Eγω ειμαι κατα αυτων των αυτοματισμων ,αν γουσταρεις ελα να σου δωσω εναν μεταγωγο τριων θεσεων να το κανεις ..OFF.STBY.ON

Σ'ευχαριστώ Παναγιώτη! Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που είναι καλύτερα στο 0v;
Κι'εγώ απλά επειδή είναι ο πρώτος μου λαμπάτος θα τον κάνω με όλα τα αξεσουάρ!!!
Ο επόμενος μάλλον θα έχει τα απολύτος απαραίτητα. Δεν με πειράζει πάντως που ανοιξα ένα τέτοιο θέμα
γιατί όλο και κάτι θα μάθουμε.:wiink: