PDA

Επιστροφή στο Forum : faraday cage - ερώτηση



rch
31-08-12, 12:04
Θέλω να κατασκευάσω ένα TC αλλά για λόγους προστασίας (για τρίτους) θέλω να το βάλω σε έναν κλωβό φαραντέι.
Αυτόν θα τον κατασκευάσω από συρματόπλεγμα σαν αυτά που βάζουν σε κοτέτσια(!) το εξάγωνο, πιστεύω να έχει αρκετά χαμηλή αντίσταση και να κάνει για αυτή τη δουλειά.
Το θέμα μου είναι όμως αν μπορώ να το συνδέσω σε γείωση πρίζας δλδ στο μέταλλο που προεξέχει από τις σούκο ή θα μου ρίχνει το δδε ;

Inferno
31-08-12, 12:37
Δεν ξέρω αν υπάρχουν διάφορα μεγέθη αλλά αν λες για το συρματόπλεγμα που έχω στο μυαλό μου (το εχω δει πολλές φορές σε κοτέτσια) τότε μάλλον δεν κάνει για κλωβό faraday... Το θυμάμαι πάρα πολύ λεπτό κ με αρκετά μεγαλες τρύπες.

nick-kovalski
31-08-12, 12:46
υπαρχει μεταλλικη σιτα για κουνουπια η οποια κανει καλυτερη δουλεια.

rch
31-08-12, 12:56
Δεν ξέρω αν υπάρχουν διάφορα μεγέθη αλλά αν λες για το συρματόπλεγμα που έχω στο μυαλό μου (το εχω δει πολλές φορές σε κοτέτσια) τότε μάλλον δεν κάνει για κλωβό faraday... Το θυμάμαι πάρα πολύ λεπτό κ με αρκετά μεγαλες τρύπες.

Να τέτοιο εννοώ, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνει. Άμα έχει χαμηλή αντίσταση δεν θα τραβάει το άρκ; Οπότε σε πιθανή επαφή δεν θα υπάρχει πρόβλημα...

36629

Αλλιώς έχω και ένα με πιο λεπτά ματάκια σαν το ακόλουθο.
36630

picdev
31-08-12, 13:31
το μέγεθος της τρύπας έχει να κάνει με το μήκος κύματος του σήματος που θές να κόψεις,
όσο πιο μικρή η σύτα, τόσο μικρότερο μήκος κύματος θα κόβει , άρα και σήματα με μεγάλη συχνότητα.
Το μέγεθος της τρύπας κόβει και το ανάλογο μήκος κύματος
c=λ*f

Tον αυτόματο ηλεκτροπληξία δεν νομίζω να στον ρίχνει, γιατί βλέπει τη διαφορά ρεύματος σε φάση ουδέτερο,
δεν έχει να κάνει με τη γείωση

rch
31-08-12, 16:24
το μέγεθος της τρύπας έχει να κάνει με το μήκος κύματος του σήματος που θές να κόψεις,
όσο πιο μικρή η σύτα, τόσο μικρότερο μήκος κύματος θα κόβει , άρα και σήματα με μεγάλη συχνότητα.
Το μέγεθος της τρύπας κόβει και το ανάλογο μήκος κύματος
c=λ*f

Tον αυτόματο ηλεκτροπληξία δεν νομίζω να στον ρίχνει, γιατί βλέπει τη διαφορά ρεύματος σε φάση ουδέτερο,
δεν έχει να κάνει με τη γείωση

Oπότε πάμε στην λύση της κουνουπιέρας που ανέφερε ο φίλος απο πάνω, για να χω το κεφάλι μου ήσυχο.
Όσο για το RCD εγω σκέφτηκα, ίσως λανθασμένα, ότι εφόσον θα κλείνει κύκλωμα L-PE, δεν θα δημιουργείται ασυμετρία μεταξύ L-N, οπότε δεν θα πέφτει αυτός ο π#θ$**ς :lool: ο ρελές;