PDA

Επιστροφή στο Forum : διακοπτης χαμηλης τασης



thomasdriver
31-08-12, 15:58
36633πως μπορω να εχω ακριβως το αντιθετο,δηλαδη το ρελε να ειναι σε διεγερση και μολις παρει θετικη ταση να αποδιεγειρεται.:hammer::hammer:

GeorgeVita
31-08-12, 16:25
... το ρελέ να είναι σε διέγερση και μόλις πάρει θετική τάση να αποδιεγείρεται...
Αν δεν είναι πρόβλημα να δίνεις +12V για την εντολή:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/variou3/pnp_relay_off.jpg
gV

picdev
31-08-12, 16:34
μερικά ρελέ έχουν 3 επαφές , και έτσι αλλάζοντας τη σύνδεση έχεις και normal open και normal close χωρίς να αλλάξεις κάτι στο κύκλωμα

lepouras
31-08-12, 17:04
ναι αλλά έτσι και χωρίς τροφοδοσία το κύκλωμα δεν θα του έχει συνεχώς τροφοδοτημένο το κύκλωμα που διαχωρίζετε με το ρελε(πχ μια συσκευή που δουλεύει στα 220)?

thomasdriver
31-08-12, 19:56
Αν δεν είναι πρόβλημα να δίνεις +12V για την εντολή:

http://acomelectronics.com/GeorgeVita/variou3/pnp_relay_off.jpg
gV

βασικα εχω μια εξοδο απο ενα χρονοκυκλωμα .συγκεκριμενα απο ενα 4017.θελω λοιπον να εχω ενα ρελε ενεργοποιημενο.μολις μια συγκεκριμενη εξοδος του 4017 γινει high,τοτε το ρελε να αποδιεγειρεται.γιωργο ετσι το σκεφτηκα και εγω αλλα δεν μου δουλευει το γ.......αναισθητο.οταν του δωσω απευθειας + δουλευει.

Δημήτρηςκα
31-08-12, 20:21
36634Μπορείτε να βάλετε ένα δεύτερο τρανσίστορ όπου ο συλέκτης του θα είναι συνδεδεμέντος στη βάση αυτουνού μαζή με τη τροφοδοσία και το σήμα να το βάλετε στη βάση του δεύτερου τρανσίστορ.

thomasdriver
31-08-12, 21:18
36634Μπορείτε να βάλετε ένα δεύτερο τρανσίστορ όπου ο συλέκτης του θα είναι συνδεδεμέντος στη βάση αυτουνού μαζή με τη τροφοδοσία και το σήμα να το βάλετε στη βάση του δεύτερου τρανσίστορ.

δημητρη μου το προβλημα ειναι πως εχω πολυ χαμηλη ταση...2,3 βολτ και δεν ειναι ικανο να σκανδαλιστει η βαση του τρανζιστορ. ........καμμια αλλη ιδεα???

αχ αχ γερασα και δεν δουλευει το ρημαδι..](*,)](*,)](*,)

καπιστρι
31-08-12, 22:00
Μα η βαση για να σκανδαλιστει, θελει μονο 0,6 βολτ. Καποιο αλλο προβλημα υπαρχει.

Το κυκλωμα με το ΡΝΡ τρανζιστορ ειναι αυτο που χρειαζεσαι. Μονο επειδη η εξοδος του 4017 δινει λιγο ρευμα, αλλαξε την αντισταση 2κ2 με αλλη 22Κ 'η
ακομα και μεχρι 100Κ 'η μην την βαλεις καθολου,και προσθεσε μια αλλη αντισταση 10Κ, μεταξυ της εξοδου του 4017 και της βασης του ΡΝΡ
edit Αν εχεις συνδεσει το κυκλωμα με το ΡΝΡ χωρις την αντισταση εξοδου-βασης,και δεν δουλεψε, τοτε μαλλον εχεις ηδη καψει το 4017.

thomasdriver
31-08-12, 22:31
εχω λεντ στο 4017 και αναβουν κανονικα .....θα παω να φαω κανενα παγωτο μπας και συνελθω...ευχαριστω παιδια για τις αμεσες απαντησεις,αυριο αν δεν βγαλω συμπερασμα θα ξαναενοχλησω ....καλο βραδυ σε ολους.