PDA

Επιστροφή στο Forum : Καρβουνάκια σε περιστροφικό εργαλείο τύπου Dremel



makatas
31-08-12, 19:36
Καλησπέρα συμφορουμίτες.
Έχω έναν ταχυτροχό από τα alex pak (do it) ο οποίος άρχισε να χάνει στροφές και να είναι ασταθής και έλεγξα τα καρβουνάκια του, είναι ανομοιόμορφα καμένα και προφανώς θέλουν αντικατάσταση.
Το πρόβλημα είναι ότι τα ανταλλακτικά brushes τα άφησα αλλού και δεν τα έχω εδω. Έψαξα σε 4 μαγαζιά εδώ και έχουν μόνο μεγάλα, αλλά στο πέμπτο βρήκα κάποια που ήταν λίγο μεγαλύτερα αλλά με κόψιμο μπορούσαν να μικρύνουν.
Αφού τα πέρασα με γυαλόχαρτο να στρώσουν μετά το κόψιμο κι αφού μίκρυνα λίγο και το ελατήριο τα δοκίμασα.
Το θέμα είναι ότι σπιθίζουν αρκετά, ότι η ταχύτητα φαίνεται ασταθής αλλά όχι όπως πριν αλλά και το σημαντικότερο ότι ζεσταίνεται το σώμα του τροχού ακόμα και μετά από 2 λεπτά χρήσης μόνο.
Επειδή έχω διαβάσει ότι τα καρβουνάκια για να στρώσουν θέλουν λίγη χρήση, να το συνεχίσω ή ρισκάρω τη συσκευή μου;

ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
31-08-12, 21:19
Οι συλλέκτες σε τι κατάσταση βρίσκονται; Τους καθάρισες αφου το άνοιξες για να αλλάξεις τα φθαρμένα καρβουνάκια; Είναι σημαντικό να καθαρίζονται.

36635

Κυριακίδης
31-08-12, 21:29
Τεράστιο λάθος να σμικρύνεις το ελατήριο . αυτό είναι που σπινθηρίζει και σου τα κάνει όλα . επίσης τα καρβουνάκια της Dremel είναι σκληρά και εξειδικευμένα και δεν βάζουμε ότι να΄ναι.

makatas
31-08-12, 21:41
Φίλε μου δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς! Τα καρβουνάκια που έβαλα είχαν ελατήριο 5 εκατοστά και δεν χωρούσαν να σκεπαστούν κι από τη πλαστική βιδούλα.
Τους συλλέκτες δεν τους καθάρισα. Σκέφτηκα για μια αλλαγή στα καρβουνάκια δεν χρειάζεται ολοκληρωτικό άνοιγμα της συσκευής, προφανώς έκανα λάθος. Πως θα μπορούσα να τους καθαρίσω;

perithess
31-08-12, 22:51
Να ρωτήσω κάτι σχετικό; Σε τρυπάνι Μακιτα όπου έχουν ξεκολλήσει 3-4 επαφές από τους συλλέκτες αλλά υπάρχουν τα καλώδια υπάρχει περίπτωση να φτιάχνεται οικονομικά ή αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο να μου πείτε πόσο στοίχισε γιατί το τρυπάνι είναι πολύ καλό όχι σαν τα σημερινά τα πλαστικά που κυκλοφορούν. Ευχαριστώ και συγνώμη για το άσχετο.

Κυριακίδης
31-08-12, 23:10
Νομίζω από έναν φίλο περιελιξιά που έχω εδώ (τώρα συνταξιούχος) . αυτός έστελνε τέτοιες μπομπίνες στην Θεσσαλονίκη για περιέλιξη και όχι μόνο ... άρα μάθε που είναι αυτοί που φτιάχνουν αυτές τις μπομπίνες και θα έχουν εννοείται και αφθονία από συλλέκτες . και ζήτα να σου αλλάξουν μόνο τον συλλέκτη

makatas
29-09-12, 19:51
Για να μην αφήσω μισό το θέμα, να πω ότι αφού καθάρισα το συλλέκτη, παρήγγειλα από alex pak ανταλλακτικά καρβουνάκια που δούλεψαν μια χαρά.